Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sportisti koji su prelezali trebaju posebno da se paze jer se ocigledno prebrzo vrate u rezim treninga i zato ima umrlih.
Sta je bilo na kraj sa Djokovicem, on je bio pozitivan, prelezao, nije imao simptome?
 
@crweni
Au, bas zeznuto, pa ispada mesec dana si pozitivan ili? Ocigledno posledice postoje, cuvajte se.

Bas tako 8.7 dobio sve simptome - pisao sam ranije u ovoj temi, klikom na moj profil pa poslednje poruke da se ne ponavljam oko toga

14.7 mi radjen PSR, 18.7 zvanicno sam pozitivan, testiran 3.8 rezultati stigli sutradan da sam i dalje pozitivan. Samo sam prvih 5 dana imao temperaturu konstantno. Generalno nemam pojma gde sam se zarazio.. zivim u stanu sa majkom i hvala bogu ona nema nikakve simptome
Da ironija bude veca ja se najvise cuvao od vecine drustva, a jedini zakacio..
 
od ovih što neće da nose maske jer baš ih zabole...

i moj kolega što je zapatio se baš čuva i kao što rekoh, cenim da je zakačio u liftu.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
ja kad ulazim u zgrade ne idem liftom baš iz tih razloga, a i zdravije je uz stepenice :)
 
Jedno lično zapažanje što se Ade u vreme korone tiče. Klinac i ja idemo redovno na Adu I menjamo ukupno 4 busa/trole (tamo I nazad).
Tamo smo od 8-9 pa do 10-11. Što se buseva tiče tu na prste jedne ruke mogu da nabrojim ljude koji ne nose maske i to u nedelju dana. Što se Ade tiče situacija je obrnuta, tu me već gledaju kao vanzemaljca jer dok nisam u kupaćim gaćama ne skidam masku, jedan od onih koji masku stavljaju i skidaju isključivo kući (Ada je jedini izuzetak) :D
Retko ko nosi masku a kako idemo na makišku stranu subotom i nedeljom je posebno puno tamo na kraju šumice i kod bazena. Na našem redovnom mestu, preko puta bandžija obično nema nikoga u radijus od 5m. Meni nikada nije bilo jasno kako ljudi mogu da se kupaju u onoj blatnjavoj vodi, od početka plaže do TimeOuta tako da, što se Ade tiče, virus kao da ne postoji. Od onog bazenčića je bukvalno 5 minuta hoda do skoro prazne plaže, radnim danima je još manje ljudi, valjda ih mrzi da toliko pešače štaznam.

Ono što sam hteo da kažem je da oni koji žele da idu na Adu i da im niko ne sedi na glavi to mogu da urade i to bez nekakvog posebnog napora. Inače na adskoj strani od bandžija pa tamo do nudističke, koliko mogu da vidim sa makiške strane, nema nikoga, da nema ležaljki od kafića plaža bi bila potpuno prazna (razumljivo ne znam koliko je propusnica za kola pa ako se ide bez njih mora da se pešači dok sa makiške strane parkiraju gde stignu.
 
Poslednja izmena:
Banja Pačir... Ludi ljudi. Prostor unutra nije ništa posebno prostran, a jezero malo...
2553dd30301bafed9952678cf40ae3be.jpg


Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Da ironija bude veca ja se najvise cuvao od vecine drustva, a jedini zakacio..
Zato ja uopšte ne razmišljam o bilo kakvoj zaštiti.Svaki dan posećujem bazene,plivam,sunčam se,upijam vitamin D i jačam imunitet.Ne možete se sakrivati večito od virusa,kad tad ćete se zaraziti.A ja iskreno ne želim da mi život prolazi pod maskom ili u 4 zida..Juče sam na Adi video par penzionera,imaju između 70 i 80 god a sede pod suncobranom,uživaju u nes kafi..
 
Nije fora u tome da se zarazim, nego sto cu tu zarazu da donesem kuci svojim roditeljima i ugrozim njihov zivot.
 
Sve to je igra verovatnoce.
Jedan covek moze da igra ruski rulet sa pet metaka, a drugi sa jednim metkom, i da ovaj sa jednim izgubi, tj. pogine.
Ako neko na osnovu toga odluci da je pametnije birati pistolj sa pet, ili odluci da je svejedno, jer je sve stvar srece, ne moze tu niko sa strane mnogo da uradi.

Tacno je da u ovakvoj situaciji takav izbor pravi stetu i okolini, ali tako je i sa likovima koji voze kao manijaci, a i sa svakim drugim tipom kamikaze sudbinasa.
 
Nošenje na otvorenom kad nema nikoga oko tebe je besmisleno. Maska na licu u gužvi i te kako ima smisla.
 
Vec napisah da mi je najbolji prijatelj epidemiolog i bavi se klinickim istrazivanjem ove posasti.

Elem, sto se tice maski na otvorenom. Treba ih uvek nositi kad su nepoznati kontakti u pitanju i gde je nemoguce drzati bilo kakvu distancu. Dakle ne morate je nositi kad setate, trcite, vozite bajs, kad kulirate napolju, kupate se ili ako sedite u nekom kaficu dovoljno distancirani od osoba okolo.

Medjutim ukoliko cete biti napolju gde je neka guzva i gde ima rizika da se stupi u kontakt sa nepoznatim i neproverenim ljudima duze od nekoliko minuta maska bukvalno stoprocentno umanjuje mogucnost zarazavanja na otvorenom. Pitao sam ga sta znaci guzva napolju:

- napakovana kupalista i izletista gde nema nikakve distance (odnosno ako je nemoguce istu odrzati) ako se zadrzavate vise sati
- cekanje u redovima
- zurke i razna bliska okupljanja na otvorenom vise sati (osim ako niste sami sa par bliskih prijatelja kojima znate "status" - mada tad je najbolje biti i na distanci od bar metar bez ljubakanja pri pozdravu i slicno)
- bliska fizicka aktivnost s nepoznatima (trcanje ljudi u grupama naprimer).

Naravno da je napolju jako mali rizik, ali uvek postoji i treba se cuvati.

Ali, poenta je ne samo stiti sebe, vec i druge. Biti odgovoran sa maskom i prema drugima, to je najbitniji aspekt koji niko ziv ne kapira.

U zatvorenim prostorima maska bukvalno isto eliminise mogucnost zaraze za 95 procenata ako je svi nose. Ako kojim slucajem dodje do prodora virusa u organizam, infektivne doze su drasticno smanjene.

Neki ne znaju, za vreme variole vere u SFRJ, ljude su na punktovima vadili iz buseva i vakcinisali. Nema cile mile. Nekoga i po vise puta ako mu se nije primio pecat na misici od pistolja s vakcinom. Bez pitanja.

Tad se podrazumevalo da je zdravlje ljudi apsolutni prioritet ma kako izgledalo to u ocima naroda. A sada neko nece da stavi masku 5 minuta. Licna sloboda... moz misliti... propasce za tih par minuta...
 
Poslednja izmena:
Lične slobode uvek mogu da se suspenduju zarad dobrobiti zajednice.
Ta ista zajednica ih je donela, ona može i da ih ukine, lične slobode nisu bogom dana stvar koja je zagarantovana svakoj osobi samim činom rođenja, šta god mi mislili.
 
Ali, poenta je ne samo stiti sebe, vec i druge. Biti odgovoran sa maskom i prema drugima, to je najbitniji aspekt koji niko ziv ne kapira.

U zatvorenim prostorima maska bukvalno isto eliminise mogucnost zaraze za 95 procenata ako je svi nose. Ako kojim slucajem dodje do prodora virusa u organizam, infektivne doze su drasticno smanjene.

Neki ne znaju, za vreme variole vere u SFRJ, ljude su na punktovima vadili iz buseva i vakcinisali. Nema cile mile. Nekoga i po vise puta ako mu se nije primio pecat na misici od pistolja s vakcinom. Bez pitanja.

Tad se podrazumevalo da je zdravlje ljudi apsolutni prioritet ma kako izgledalo to u ocima naroda. A sada neko nece da stavi masku 5 minuta. Licna sloboda... moz misliti... propasce za tih par minuta...

Apsolutno tacno, iako ovo definitivno mora da bude regulisano na nivou politickog vrha jer ne vredi apelovati na licnu odgovornost. Meni je potpuno neshvatljivo da neko moze u tolikoj meri da bude arogantan i sebican, i ne mislim da je u pitanju nedostatak svesti, ljude jednostavno bas zabole za zivote drugih ljudi i samo razmisljaju o svojoj sopstvenoj komociji, time indirektno ugrozavajuci ko zna koliko ljudi, krijuci se iza opstih nepoznanica i lose politike, a u stvari je pozadina svega, da su maske neudobne i zuljaju ih. A ne shvataju da cemo izgubiti mnoge udobnosti zbog tog malog rekvizita koji sprecava sirenje zaraze. Mozda su potrebne godine da to dopre do svesti ljudi, ne znam. Mora se priznati da je bilo i oprecnih informacija od SZO zarad veceg dobra dostupnosti maski zdravstvenim radnicima, ali ne razumem tu logiku, jer ce ih svejedno mnogo vise opteretiti ako milionima ljudi komuniciras da maske nisu delotvorne. Kasnije su, verovatno, okrenuli pricu...

Inace, ako nekoga zanima do kada ce ovo trajati, videli ste svi u nedavnom intervjuu Bil Gejca da je impresioniran brzinom i kreativnoscu i da, optimisticki, ocekuje resenja do kraja 2021 za bogatije drzave a 2022 za zemlje treceg sveta (verovatno mislivsi na Indiju, Brazil i uopste juznu hemisferu). Znaci, jos mimimalno godinu i po dana pakla u najboljem slucaju, a treba preziveti i ogromnu ekonomsku mizeriju koja ce da nastupi za to vreme i par godina nakon toga. U istom intervjuu, prognozirao je efekte globalnog zagrevanja do 2050 kao 5x gore...
 
I sad je mišljenje Bila neki reper!
Taj čovek sve zna, vidi, kao Tarabići.
Ako sve ovo bude trajalo godinu a za neke i dve, maske i sam virus će biti najmanji problem. Narod će pucati psihički.


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
 
Нема шта да пуца психички, народ мора да схвати да је то реалност! Како носиш доњи веш, тако међу друге људе носиш маску. Мени није тешко, мојој жени није тешко, зашто би вама било тешко носити маску?
Чињеница је да је овај вирус јако чудан. Опстаје на оваквој температури!? Јако лако и брзо се шири. Моје лаичко мишљење је да ће ово трајати минимум годину дана. Цео свет је заражен!

Ево и ја сам се довољно жртвовао, сваки пут кад видим неку моју другарицу, ја је не пољубим у образ! :D


Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Nisu problem maske vec ostajanje bez posla a ne vidi se izlaz.



Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Bil (odnosno ljudi oko njega) sigurno zna više od većine naših "eksperata". U vakcinu protiv malarije je spucao milione USD, da ne spominjem izvore informacija kojima ima pristup.
Pozdrav
 
Apsolutno tacno, iako ovo definitivno mora da bude regulisano na nivou politickog vrha jer ne vredi apelovati na licnu odgovornost. Meni je potpuno neshvatljivo da neko moze u tolikoj meri da bude arogantan i sebican, i ne mislim da je u pitanju nedostatak svesti, ljude jednostavno bas zabole za zivote drugih ljudi i samo razmisljaju o svojoj sopstvenoj komociji, time indirektno ugrozavajuci ko zna koliko ljudi, krijuci se iza opstih nepoznanica i lose politike, a u stvari je pozadina svega, da su maske neudobne i zuljaju ih. A ne shvataju da cemo izgubiti mnoge udobnosti zbog tog malog rekvizita koji sprecava sirenje zaraze. Mozda su potrebne godine da to dopre do svesti ljudi, ne znam. Mora se priznati da je bilo i oprecnih informacija od SZO zarad veceg dobra dostupnosti maski zdravstvenim radnicima, ali ne razumem tu logiku, jer ce ih svejedno mnogo vise opteretiti ako milionima ljudi komuniciras da maske nisu delotvorne. Kasnije su, verovatno, okrenuli pricu...

Inace, ako nekoga zanima do kada ce ovo trajati, videli ste svi u nedavnom intervjuu Bil Gejca da je impresioniran brzinom i kreativnoscu i da, optimisticki, ocekuje resenja do kraja 2021 za bogatije drzave a 2022 za zemlje treceg sveta (verovatno mislivsi na Indiju, Brazil i uopste juznu hemisferu). Znaci, jos mimimalno godinu i po dana pakla u najboljem slucaju, a treba preziveti i ogromnu ekonomsku mizeriju koja ce da nastupi za to vreme i par godina nakon toga. U istom intervjuu, prognozirao je efekte globalnog zagrevanja do 2050 kao 5x gore...

Problem je najvise sto se povecava broj ljudi koji pocinju da veruju u teorije zavere, pa spoji to sa nekim njihovim izvrnutim shvatanjem "licnih" prava i dobijas to sto dobijas danas...
 
I sad je mišljenje Bila neki reper!

Uvek bilo, covek je predvideo pandemiju (ili "predvideo") i nalazi se na samom izvoru informacija preko svojie nepresusne fondacije. Reper sigurno nisu nasi politicari koji patoloski obecavaju da cemo uz pomoc kineskih vakcina pobediti virus do kraja godine, ili nasi vragolasti epidemiolozi. Ovo je ozbiljan binis. I u krajnjoj liniji za samo trajanje uopste nije bitno da li je Gejc ovaj virus izmislio, da li ulaze u istrazivanja iz koristi ili altruizma: bitno je da barata sa projekcijama koje se moraju shvatiti krajnje ozbiljno, i da to nije nikakvo gledanje u pasulj. Koga zanima, moze slobodno svoje zivotne planove da organizuje prema tome.

https://www.businessinsider.com/bill-gates-thinks-pandemic-could-over-at-the-end-of-2021-2020-8
 
Teorije zavere sacuvajte za sebe, ne prosipajte ih po forumu.
 
Bice gladi, bice demonstracija bice haosa....Ne samo kod nas SVUDA.....dolar ce za 18 meseci da vredi ko dinar sada ....
 
Meni samo nije jasno kako ljudi izvode zaključak da je nošenje maske uzrok ostajanju bez posla i zašto je nezamislivo da se normalno radi, pa čak i ako moraš da nosiš masku na radnom mestu. U mnogim fabrikama bi svakako trebalo da se nose n95 maske kad bi se poštovali propisi o bezbednosti na radu. To što ih kod nas niko ne poštuje, to je sasvim druga stvar.
Zašto je teško pogledati da Kinezi, i ostali sa dalekog istoka, relativno normalno žive zahvaljujući tim maskama. Fabrike tamo rade, ljudi idu na posao, to je najbitnije. Nose masku na poslu, preživi se. Ne mogu baš opušteno u klub, kafić, ili restoran, ali to je u normalnim zemljama luksuz, bez koga se može izdržati neko vreme.
 
Zato sto mnogi biznisi ne mogu da rade za vreme pandemije normalno:
-hoteli u gradovima ( novosadski najveci hotel je prekjuche imao 9 punih soba i zatvorio se)
-rodjendaonice ( ko ce deci da slavi rodjendane)
-kafane i restorani unutra
-turisticke agencije (mislim da ne biste verovali koliko su im pali prometi)
-vanlinijski putnicki saobracaj
....
Onda je posto je pandemija preliva se na globalno u novom sadu ima 2-3 fabrike sto samo "pakuju kablove" za auto industriju sta mislis kako to sada radi?

Ovo su samo neki biznisi koji ce na jesen da budu blizu 0.

To se posle preliva na druge biznise, osim toga panika od nemastine i krize utice na gotovo sve: kupovinu automobila, svih nepotrebnih stvari, kada je jedan clan porodice u nekoj od ugrozenih delatnosti to vodi do smanjenja potrosnje porodice na sve neesencijalno.

To se onda preliva na prihod budzheta, onda ce to vremenom da se prelije i na javni sektor, smanjenje plata, onda se to opet preliva na potrosnju i na jos manji prihod u budzhet. ....

Shvatas sada?
 
Poslednja izmena:
Meni samo nije jasno kako ljudi izvode zaključak da je nošenje maske uzrok ostajanju bez posla i zašto je nezamislivo da se normalno radi, pa čak i ako moraš da nosiš masku na radnom mestu. U mnogim fabrikama bi svakako trebalo da se nose n95 maske kad bi se poštovali propisi o bezbednosti na radu. To što ih kod nas niko ne poštuje, to je sasvim druga stvar.
Zašto je teško pogledati da Kinezi, i ostali sa dalekog istoka, relativno normalno žive zahvaljujući tim maskama. Fabrike tamo rade, ljudi idu na posao, to je najbitnije. Nose masku na poslu, preživi se. Ne mogu baš opušteno u klub, kafić, ili restoran, ali to je u normalnim zemljama luksuz, bez koga se može izdržati neko vreme.

To ti povezujes sa maskom, ne ja.

Nosenje maske je meni apsolutno logicno ali ostale mere su vec uspele da dovedu do npr. ovoga, to sto trenutno ne osecas ne znaci da neces uskoro.

Third of NYC small businesses may never reopen, report says

https://nypost.com/2020/07/20/a-third-of-nycs-small-businesses-may-never-reopen-industry-report/

Pa kad se sabere to sa prestankom trosenja kesa, sve industrije ce da osete, onda ce da osete i radnici i svi ti sto "zive normalno".
 
Poslednja izmena:
Osim što se furaju svadbe sa 180 ljudi, auto skupovi od 200 ljudi (u restoranu)... A ovi naši umesto da klepaju po ušima te takve, oni popuštaju brojeve, daju vetar u leđa, a sve zarad 01.09. i polaska dece u školu...

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno