Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nemam pojma. Nista mi nije jasno.
Izgleda da nema pravila jesi li sportista ili si u jako losoj formi.
Ona doktorka rece.. ako sam dobro razumeo da ovo nije namerno uradjeno vec je neki virus mutirao i presao na ljude.
 
Najveci je problem ljudima koji sutra rade a vrtici odjednom ne rade. I ko ce sad da cuva decu?
To se i ja pitam. Gde ću klinca sutra? Dvoje nadređenih me danas zvalo... ove nedelje ćemo da radimo prekovremeno, posle verovatno samo 2 dana nedelj o.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Aha, znaci ne smes da pitas ili menadzer nema pojma ?

Pogresno si me protumacio.

Zasto ne bih smeo da pitam?

Pozvan sam za sutra. Bez drugih detalja.
Vanredno stanje je nastupilo pre par minuta, vrv ce donositi odluke i sastanciti sutra sta i kako dalje.

Moje pitanje je bilo da li je neko ispratio sta se desavalo sa takvim objektima u drugim zemljama gde je vanredno stanje od ranije na snazi. Posto se izvestava o svemu i svacemu u medijima, a ja da budem iskren, nisam pratio nista.

Zanima me jel se ovo kod nas uvelo poluvanredno stanje ili vanredno u zavisnosti od toga kako ce koje institucije raditi. Neke planove vec sad treba definisati za naredni period. Kao sto neki vec imaju frku oko dece za pocetak.
 
Poslednja izmena:
Pa glupost je da ti ideš sutra na posao a da vrtic ne radi. Pod pretpostavkom da imaš nekoga da ti čuva dete, onda nema problema. Ali ako nemaš, šta onda?

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk
 
Sutra saznajemo koliko ce da traje ovo vanredno stanje?
 

Prilozi

  • 1B5CC82B-5781-4A2E-872B-9E2B53B25420.png
    1B5CC82B-5781-4A2E-872B-9E2B53B25420.png
    475.7 KB · Pregleda: 329
  • 790716DF-1A6B-475B-AC22-D3D77E692781.png
    790716DF-1A6B-475B-AC22-D3D77E692781.png
    487.3 KB · Pregleda: 301
A svi su histerično vikali - zatvaraj škole, zatvaraj vrtiće, zatvaraj fakultete. Da nije bilo te masovne histerije, ne bi ovu meru doneli.
 
Pa glupost je da ti ideš sutra na posao a da vrtic ne radi. Pod pretpostavkom da imaš nekoga da ti čuva dete, onda nema problema. Ali ako nemaš, šta onda?

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk
Supruga radi popodne... ako joj ne otkazu posao u medjuvremenu. Ako ipak mora da radi, ja cu morati da izadjem ranije sa posla, pa sta bude da bude. Nemam ga kome. Matorci su nam u vise rizicnih kategorija.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Donni, gledaj realno, turizam je pukao ove godine ! radices verovatno dok ne odu trenutni gosti, ne znam videces sutra
sry ako sam onom konstatacijom pogresio ;)
 
Rekao pre par minuta Kon u utisku nedelje.
Cilj im je da razvuku epidemiju na 4 meseca, da ne bi kolabirao zdravstveni sistem. Inače, za 2 dana nastupa 12. dan kad bi trebalo da krene da raste eksponencijalno. To je on rekao, da ne bude zabune.
 
@scylla: Kako neko da ti sa sigurnošću kaže koliko će trajati vanredno stanje? Valjda dok ne prođe opasnost od zaraze.
 
Poslednja izmena:
Rekao pre par minuta Kon u utisku nedelje.
Cilj im je da razvuku epidemiju na 4 meseca, da ne bi kolabirao zdravstveni sistem. Inače, za 2 dana nastupa 12. dan kad bi trebalo da krene da raste eksponencijalno. To je on rekao, da ne bude zabune.
Ovo se desilo pre 30 godina. U mnogim zdravstvenim ustanovama nemaju dovoljno rukavica i maski za svoje osoblje, tako da ako zaraženi budu išli u lokalne bolnice, nastaće veći haos, pošto će bukvalno svi zdravstveni radnici pokupiti virus
 
A svi su histerično vikali - zatvaraj škole, zatvaraj vrtiće, zatvaraj fakultete. Da nije bilo te masovne histerije, ne bi ovu meru doneli.

Ne bi i tek bi bila katastrofa. Ako ne verujes, pogledaj listu i Italiju koja je u EU i razvijenija od nas:


Trebali su skole da zatvore pre 10 dana pa sada ne bi bio toliko problem da starije osobe cuvaju decu, sad je kasno. E to je zakasnela reakcija koja ima posledice. Bolje je da se pretera bez potrebe u odlukama nego ne raditi nista i cekati da sve ide svojim tokom.
O stavu nekih zemalja da puste da zaraza ide svojim tokom da bi se stvorio neki imunitet na virus od koga dokazano moze da se oboli vise puta i to u istoj sezoni ne znam sta bi rekao. U sezoni gripa ti da dozvolis da sasvim novi virus napada naciju je bezumno. Ili oni misle da se oboljeva samo od jedne virusne infekcije u istom trenutku? Mislim da je bas tu razlog zasto je Italija ovako prosla, grip plus korona i eto. Mislite o tome.
 
@ Space Bear
Vidi, ovo što ti pišeš nije utemeljeno, realno. Zdravstvo nam nije sjajno, daleko od toga, ali poenta je da u svskom trenutku bude manje od 1K pacijenata u intenzivnoj, pošto ako krene proboj virusa na više zdravstvo neće izdržati. Ja sam zdravstveni radnik (trenutno radim u prodaji), poznajem solidno naše zdravstvo i stojim iza ovoga što sam napisao.
I da....uvek ću se javiti dobrovoljno da pomognem, ako bude bilo potrebe, pošto smatram da je to moja profesionalna i moralna obaveza.
 
Poslednja izmena:
Napisao sam koja je moja procena....1K intenzivna....preko toga idu problemi, ako bude ne daj Bože par hiljada životno ugroženo radiće trijaža.....nema druge.
 
Kina: 80k zarazenih - 3.2k mrtvih
Italija: 24k zarazenih - 1.8k mrtvih
 
Napisao sam koja je moja procena....1K intenzivna....preko toga idu problemi, ako bude ne daj Bože par hiljada životno ugroženo radiće trijaža.....nema druge.
Samo da ne bude trijaža kao u niškoj hitnoj gde puštaju ljude da se sami organizuju i eventualno pobiju.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Broj zarazenih nije relevantan jer su to samo testirani, ko zna koliko ima zapravo zarazenih na taj broj umrlih.
 
Koliko vidim vojska će da obezbeđuje zdravstvene ustanove, tako da mislim da do ovoga neće doći.
Ono što me brine je ljudski faktor, tj. kapacitet ljudstva na duži vremenski period, pošto oporavak svakog pacijenta traje minimum 2 nedelje, a za to vreme svaki pacijent mora da ima ozbiljan medicinski tretman 24h. Pocrkaće ljudi od umora....
Naravno, ovo je samo projekcija na osnovu onoga što vidimo u okruženju, prevashodno u Italiji, gde nisu stvari shvatili ozbiljno.
 
Poslednja izmena:
Studenti medicine bi teoretski mogli dobrovoljno da se jave i da im se to racuna kao staziranje ili nesto tog tipa, za neke manje zahtevne poslove bi bilo odlicni za rotaciju.
 
Minus to sto skole i vrtici ne rade pa su zakomplikovali ljudima cuvanje dece, ove nase mere su medju najblazim
 
Ljudi, vodite računa o sebi i bližnjima.

1. Perite ruke koliko god možete puta i posle svakog izlaska napolje i ulaska u stan/kuću

2. Ograničite manipulaciju rukama oko usta, očiju, lica,...

3. Maska nije neophodna, čak je i kontaproduktivna, osim za nekoga ko je zaražen/bio u rizičnom kontaktu i ko je zdravstveni radnik.

4. Budimo solidarni i tolerantni

5. Budimo odgovorni prema bližnjima
 
Treba sve cistiti. Telefone, novcanike, kvake na vratima. Kazu da se virus najvise zadrzava na cvrstim povrsinama.
 
Sa BBCa, procena vremena za UK:

Half of the overall cases are expected within a period of a few weeks, with 95% in a period of around 10 weeks.

BBC News - Coronavirus: Isolation for over-70s 'within weeks'
https://www.bbc.co.uk/news/uk-51895873

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno