Šta je novo?

Hardver Core i5-11400F ili nešto drugo? Preporučite MB i memoriju.

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Cat

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2004
Poruke
2,205
Poena
680
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 & Xigmatec HDT-S1284
Matična ploča
MSI MAG B550 TOMAHAWK
RAM
2X16GB G.Skill RipJaws DDR4@3600
GPU
GTX 1650
Storage
Samsung M.2 980pro & SATA 850 EVO
PSU
CHIEFTEC GDP-650C
Poštovani,
Planiram da zamenim osnovu računara (još uvek koristim AM3 Phenom II X4 965).
Razmišljam da baziram na Core i5-11400F (ako mislite da za sličan novac ima bolji izbor, predložite, AMD naravno dolazi u obzir)
Koja matična ploča?
Koja memorija (2x16GB)?

Za sada, nameram da zadržim napajanje (Chieftec 650W, modularno, pogledaću tačno koji model) i SSD (Samsung 850 EVO) i HDD-ove (2 kom) i grafu (HD 7870).

Računar bi služio "kao devojka za sve", rad od kuće (CAD, FEM, poneki render) i kao media server... praktično uključen po ceo dan
 
Hvala na odgovoru. Sada proveravam:
Ryzen 3600 .... 24k
MB ... 12k
RAM .... 24k
to će biti oko 60k din (500eur).
Da li to ok u sadašnjem trenutku? Skroz sam izgubio kontakt sa hardware-om.
 
Cpu bi ganjao polovnjaka nekog,tako da za istu cenu možeš pazariti 8/16.
Ploču verovatno b550 npr Asus tuf (trenutno akcija 100e kod ugara)
To bi uzeo kod komšija,ploču i ram da ostane 50e u dzepu.
Ram je oko 170.
 
u domacim firmama je sto @a c a navede najbolje, jedino nema potrebe ici na B450, kad su B550 slicne cene,

ASRock B550M PRO4 je bolja opcija bilo za 9580 din ako ima, ili za 12635 din u sledecoj firmi
 
Hvala na odgovoru. Sada proveravam:
Ryzen 3600 .... 24k
MB ... 12k
RAM .... 24k
to će biti oko 60k din (500eur).
Da li to ok u sadašnjem trenutku? Skroz sam izgubio kontakt sa hardware-om.
Ako ces vec da izdvajas 12k za plocu, onda je definitivno bolje da se uzme Intel. Taj Ryzen je dobar jer moze da se stavi na polovnu plocu od 5k.
 
Obozavam kada vidim da ljudi za 6 jezgara preporucuju ploce od 50e. Te ploce su namenjene za entry level procesore, tipa 2200g ili sta vec. To sto radi, ne znaci da je preporucljivo.

Momci, neka uzme B550 sada, za 2-3 godine ubaci 5900x i peva.

Ryzen 3600~180e nox box, a ima tray komada za oko 150e
Ploca: 1. MSI B550 GAMING PLUS~120e
2. ASUS B550 TUF GAMING PLUS~120e
3. MSI B550 TOMAHAWK~150e
Pitanje sta ti treba, prednji type C ili ne, i sta volis. Tomahawk ima najbolji vrm, mada ni ove 2 nece imati nikakvih problema ni sa 5950x.
RAM: G.SKILL RipJaws 32gb (2x16) 3200c16 ~170e
TOTAL: 440-500e

Imas i 3700x na oglasima polovan za 200e, pa vidi.
U principu, hladnjak ti ne gine da kupis, jer je box turbina(makar meni ne odgovara)
Sto se toga tice, Arctic eSports Duo, oko 40e.

Posto si momak koji ne menja racunar cesto, ovo ti je moja preporuka. Za 2-3 godine nadjes 5900x polovnjak, ubodes i pevas.
Ako uzmes Intel sa ove pare, zakucan si, nema tu sanse da stavis tipa 10900k na to sranje od ploce sto bi ti preporucili. Mozes, ali to ce da radi losije nego 5900x na tipa B450 Tomahawku.
 
Nemaš šta da obožavaš ili ne, to jednostavno radi, najlakše je preporučiti precenjenu konfiguraciju. Koga ne interesuje izvlačenje poslednjeg MHz iz procesora, tj. za one kojima će raditi na fabričkim podešavanjima a320 ploča sasvim zadovoljava.
U svakoj generaciji ploča i procesora se vodi ista priča, a realno ti ljudi niti su videli te kombinacije niti ih probali.
 
Ja i dalje smatram da su ploča i napajanje dve najbitnije komponente na računaru.
 
@a c a
Video, probao, B450/550,X470/570, a320 nisam probao, niti nameravam.
Ja ne kazem da ne radi, ali vrm od preko 70c je nesto sto meni nije normalno, iako je u okviru specifikacija.
A onda tu dolazi ram, tj. pitanje kako ce da radi DR na a320, to nisam probao iskreno, niti nameravam, a novu AGESU ce videti na a320 nikad, a mozda ni tad, sto u 80% slucajeva ce znaciti da moze da se oprosti od 5900x u buducnosti.
Ono sto si mu ti predlozio, on je izracunao na 500e, i za tih 500e sam nasao ono sto mislim da je najbolje za njega, i ostavio mu prostor za upgrade, posto decko ne menja svakih 6 meseci kao neki.
Voleo bih da cujem tvoje misljenje, posto nista nisi naveo.
B450? Koja b450, ima ih preko 100, i svaka se razlikuje, na ovaj ili onaj nacin?
2x16gb 3200 HyperX? Koji, ima ih preko 5 modela, od onih novih do onih zaostalih starih na lageru sto nasi i dalje prodaju. Onda je tu Predator, koji moze da zajebava, posebno na a320, jer nema podrsku za noviju AGESU. Naravno, sve to zavisi od ploce, neke a320 imaju primera radi 1.0.0.4B, a neke su ostale na 1.0.0.3, a nijedna ne garantuje da ce memorija da radi kako treba, mora da se birka, posebno Kingston.
A320? 1 greska moze da mu napravi toliko sranje, da mu se smuci, tako da nije UBACIS I NE MISLIS.
Ni b450 nije ubacis i ne mislis u svim slucajevima, dok je b550 bas taj slucaj, ubacis i ne mislis, udjes u bios, ukljucis XMP i gotovo.

EDIT:
@vladat1
Ploca tu i tamo, srednji segment vise nego dovoljan za bezmalo svakog korisnika.
Za napajanje se slazem. Svi mlate 650w dovoljno, grafike ce sve manje da trose, dodje 3080, a od mlataca ni traga ni glasa. Ispod 850w nisam imao od 2010. godine.
 
Poslednja izmena:
Hvala vas svima puno na predlozima i objašnjenjima. Što se tiče ploče, cena 100-120e je za mene ok. Ploča koja imam trenutno je 10 godina stara. Phenom II X4 965 radi 24/7 na 3.75GHz. zato me zanima pre svega stabilinost i dugotrajnost. Zanima me i zašto ste odbacili Intel u startu?
 
@a c a
5900x- 70c vrm na Strix-F(dres od b450 ploce), sto znaci da ce na a320 da ide preko 100c, i gde ce da trotluje.
QVL? Izbaci se kada izadje ploca, i to je to, retko ko ga updejtuje, sto znaci da mora da birka memoriju, i opet postoji mogucnost da ne radi.
XMP out of the box na a320? Ne budi smesan. Na b450 i ajde, i opet zavisi od memorije. Nije ti to Intel, blizu jeste, ali i dalje nije to to.

@Cat
''Dugotrajnost''.
Sa b560 mozes da se oprostis od upgrejda procesora za nekoliko godina, jer su ploce blagi uzas u cenovnom rangu do 130-150e. VRM je na nivou a320, ako ne i gori, dok sa bilo kojom od preporucenih ploca mozes lagano i 5950x(malo verovatno, jer je to 16 jezgara procesor, nece za 2 godine biti tipa 250-300e, dok ce 5900x biti tu negde, mozda i manje) da stavis za 2-3 godine, i produzis vek svojoj masini.


Sto se ploce tice, TUF i Gaming Plus su slicne sto se tice efikasnosti vrm-a, Tomahawk jeste najbolji tu.
Razlike izmedju Tufa i Gaming Plus je broj m2 slotova, prednji type-c, mozda broj usb-a pozadi i tako neke stvari. Jedna ima jedno, drugoj to fali i obrnuto. U principu, svejedno, zavisi da li ti znaci prednji type-c ili ne, 2xm2 slota ili ne. Najbolje uporedi na netu pa odluci.
 
Poslednja izmena:
Za sada ću zadržati 850EVO 250GB kao sistemski drajv. Trenutno hoću samo da zamenim osnovu kompa (MB-CPU-RAM). Inače nisam toliko zahtevan, i ova konfa sa Phenom II X4 965 i 16GB RAM-a mi radi posao, ali MB deset godina stara i generalno stare komponente moraju da se zamene, jer ne verujem da će još dugo da prežive. Da bih napravio kakav takav kvantni skok, hoću najmanje 6 jezgara i 32GB RAM-a. To je generalni okvir. Isto tako, voleo bih da se zadržim u okviru 500e, ako je moguće. Dali ste mi dosta informacija za razmišljanje, i domaći zadatak.
 
@a c a
Pcie 4.0 SSD? Bacanje para za 99% clanova ovog foruma.
Pojeftinjenje? Teska vajda ako CHIA napravi boom, moze samo da poskupi, i da budemo u istom sosu kao sa grafikama. Vec su otisle cene gore za diskove velikog kapaciteta.

@Cat
1. Sve novo, 180+120+170+40(hladnjak)=510e, sve lepo upakovano.
2. Tray cpu ili pak polovan, moras da pratis oglase, 140-150e, neka usteda od 30e, dodjes na 480e sa hladnjakom. Po meni neisplativo, mala je to usteda. Ako je Tray, onda ok, ali polovnjak ne bi trebalo vise od 130e da kosta, jer je nov 180e kod komsija.
3. Polovan 3700x, oko 200e, da sacekas pa mozes da ga ubodes za jedno 180-190, sto bude 200+120+170+40=530.
Sve su ovo cene kod komsija.

Nego reci ti meni, bas mora 32gb ram-a? Je l' ti treba sa posao ili sta? Pitam, jer ukoliko ti 16gb vrsi posla, lagano mozes da uglavis 3700x nov onda, mozda pak i 3800x u nekih 520e.
 
Ma jok, da uzme on a320 pa da za nekoliko godina stavi 5900x, taman vrm da mu sluzi da przi jaja na oko.
Kada bolje razmislim, a320 ima sirih primena od b550, moracu da uradim upgrade.
Oborim kuciste, upalim prime95 smallFFT da to lepo zagreje, i samo nabacujem. Instant ringla, ne verujem da treba vise od 5 minuta po jajetu.
 
Nego reci ti meni, bas mora 32gb ram-a? Je l' ti treba sa posao ili sta? Pitam, jer ukoliko ti 16gb vrsi posla, lagano mozes da uglavis 3700x nov onda, mozda pak i 3800x u nekih 520e.
16GB RAM-a je trenutno minimalni zahtev za neke programe koje koristim (Solid Works recimo). Definitivno sam odlučio 32GB. Službeni laptop od pre skoro dve godine ima 32GB RAM-a i taman je kako treba, pre toga laptop sa 16GB je bilo taman toliko koliko da odradi posao uz malo muke. Volim da mi je kućni komp u stilu "sedi i vozi", ako treba nešto da odradim za posao (sve dok u pozadini radi ostale taskove, media server, download i sl....)
 
Ma jok, da uzme on a320 pa da za nekoliko godina stavi 5900x, taman vrm da mu sluzi da przi jaja na oko.
Kada bolje razmislim, a320 ima sirih primena od b550, moracu da uradim upgrade.
Oborim kuciste, upalim prime95 smallFFT da to lepo zagreje, i samo nabacujem. Instant ringla, ne verujem da treba vise od 5 minuta po jajetu.
A320 ne prima 5000 Ryzen series
 
Cisto da napomenem, napravio sam 4-5 konfiguracija sa a320 m-k , naravno da je lepse metnuti procesor na b550 neku, ali ko hoce da ustedi, a pritom da ostane u domenu nekog 6/12 max procesora, pomenuta a320 m-k radi jako dobro. Nikakvog pregrevanja nema, testirano na 2600, 3600, 3100, 3300x...sve konfiguracije rade tip top na fabrickim vrednostima. Takodje, svaki ram je radio bez problema na 3200-3600mhz, zavisno od memorije, u tri klika.
 
Cisto da napomenem, napravio sam 4-5 konfiguracija sa a320 m-k , naravno da je lepse metnuti procesor na b550 neku, ali ko hoce da ustedi, a pritom da ostane u domenu nekog 6/12 max procesora, pomenuta a320 m-k radi jako dobro. Nikakvog pregrevanja nema, testirano na 2600, 3600, 3100, 3300x...sve konfiguracije rade tip top na fabrickim vrednostima. Takodje, svaki ram je radio bez problema na 3200-3600mhz, zavisno od memorije, u tri klika.
Ja nijednom nisam rekao da ne radi. Radi i 3950x, ali kako. Lepo si rekao, max 6/12, I to je ok. Što se pregrevanja tiče, pusti cinebench loop jedno 4h, pa vidi vrm temperature. Jeste to opet i u okviru specifikacija, ali probaj stavi ruku na 70c, neće to dobro da se završi.
U 3 klika xmp, može naravno, pitanje samo koja memorija(fury znam da radi bez problema), i ona je SR, DR može da bude druga priča.
 
Sve se detaljno testira naravno, nikakvo pregrevanje ne postoji. Bukvalno je svaka konfiguracija za gaming namenjena gde se opterecuje solidno. A sto se tice podrske, koje mem podrzava, to je jako prosto, sve pise u support-u na sajtu same maticne, na 5 konfe su 5 razlicite mem, negde 2x4gb...negde 2x8gb, ima tu fury, hyper x ali i par corsair vengance na 3000 i na 3200mhz, svaki radi uz xmp profil naravno. Ja mislim da je i logicno pre nego sto se sastavlja konfa da se pregleda sta podrzava ploca od memorija, u ovom slucaju lista je maltene identicna kao i na tomahawk max b450..tako da je sansa da se nadje neki ram koji nece raditi na xmp jako mala...vrm temp u normalnim kucistima, provetrenim nikad nisu prelazili 60-65c, a to ja apsolutno nista za brigu. Opet kazem, ovo sve sam licno sklapao i testirao, mislim da se slazes da je to proverenije nego pisanje o mogucim/hipotetickim problemima o kojima ti pises?

Druga stvar, napominjem da je naravno svaka b450/b550 ploca bolje resenje od a320 (neke vise, neke i nista spec) ...ali je to sve diskutabilno, jer svaki ryzen 4/8 i 6/12 (bez x) gde je tpd relativno smesan, nikakva briga za maticnu. Pritom se solidno ustedi kad je budzet ogranicen, sto je cest slucaj inace.
Treca stvar, 3950x pa cak i 3700x/3800x i sve jace se i ne razmatra uz ovakvu maticnu, ali taj koji uzima tako bolji proc ce vrlo ver imati da ulozi i za bolju maticnu jer to povlaci jedno sa drugim.

Koliko sam procitao, kupac je rekao da mu nije problem da odvoji 120e za maticnu pa onda slobodno neka ide na b550, ovo je vise samo digresija na par postova poslednjih, koji nisu bas istiniti. Svako dobro :)
 
@a c a Bez namere da vređam, ali toliko nestručnih ili malicioznih saveta, kao tvoji, pogotovo predloga za kupovinu matične ploče, ja nikad na bilo kojoj temi na ovom forumu nisam pročitao...

Kontam da si ili trol, ljubomoran i zlonameran, drugo objašnjenje nemam...

Molim @Cat da tvoje savete za kupovinu HW u potpunosti ignoriše, @PlotTvist mu je dao dobronamerne i kvalitetne savete koji se uklapaju u njegov budžet i potrebe.
Čovek ima novac i potrebu da kupi kvalitetniju matičnu ploču ne samo zbog ovog, već i zbog budućeg upgrade-a, i neće da bude eksperimentalni kunić za testiranje HW koji nije kompatibilan po specifikacijama proizvođača out box i bez budženja i gledanja u visak da li će to funkcionisati (ne samo na relaciji matična-prcesor, već i matična-RAM)...
Poligon za takva suluda testiranja može da bude YT kanal Dule Axe koji je profi i freak za HW, zarađuje na klipovim gde testira "neverovatno" uparen HW, a i boli ga patka da sve i izgori jer je oprema sponzorisana...
 
Asrock B550M PRO 4 je nenadmasiva, 2 M.2 slot-a, PCI_E 4.0, ALC 1200 zvucna, VRM-heatsink, dovoljan vrm za 3600/5600x, 3700x, i ~8500-10500 din (72 eur - 90 eur) cena, ne zna se gde je jeftinija, kod nas ili kod madjara (popust kod madjara trenutno za ovu maticnu)
 
@a c a Bez namere da vređam, ali toliko nestručnih ili malicioznih saveta, kao tvoji, pogotovo predloga za kupovinu matične ploče, ja nikad na bilo kojoj temi na ovom forumu nisam pročitao...

Kontam da si ili trol, ljubomoran i zlonameran, drugo objašnjenje nemam...

Molim @Cat da tvoje savete za kupovinu HW u potpunosti ignoriše, @PlotTvist mu je dao dobronamerne i kvalitetne savete koji se uklapaju u njegov budžet i potrebe.
Čovek ima novac i potrebu da kupi kvalitetniju matičnu ploču ne samo zbog ovog, već i zbog budućeg upgrade-a, i neće da bude eksperimentalni kunić za testiranje HW koji nije kompatibilan po specifikacijama proizvođača out box i bez budženja i gledanja u visak da li će to funkcionisati (ne samo na relaciji matična-prcesor, već i matična-RAM)...
Poligon za takva suluda testiranja može da bude YT kanal Dule Axe koji je profi i freak za HW, zarađuje na klipovim gde testira "neverovatno" uparen HW, a i boli ga patka da sve i izgori jer je oprema sponzorisana...
Sve si omašio.
Živ bio.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno