Šta je novo?

Hardver Core i5-11400F ili nešto drugo? Preporučite MB i memoriju.

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Cat

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2004
Poruke
2,205
Poena
680
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 & Xigmatec HDT-S1284
Matična ploča
MSI MAG B550 TOMAHAWK
RAM
2X16GB G.Skill RipJaws DDR4@3600
GPU
GTX 1650
Storage
Samsung M.2 980pro & SATA 850 EVO
PSU
CHIEFTEC GDP-650C
Poštovani,
Planiram da zamenim osnovu računara (još uvek koristim AM3 Phenom II X4 965).
Razmišljam da baziram na Core i5-11400F (ako mislite da za sličan novac ima bolji izbor, predložite, AMD naravno dolazi u obzir)
Koja matična ploča?
Koja memorija (2x16GB)?

Za sada, nameram da zadržim napajanje (Chieftec 650W, modularno, pogledaću tačno koji model) i SSD (Samsung 850 EVO) i HDD-ove (2 kom) i grafu (HD 7870).

Računar bi služio "kao devojka za sve", rad od kuće (CAD, FEM, poneki render) i kao media server... praktično uključen po ceo dan
 
@Dogzilla
Bacanje para mi je 32gb, jer iskreno, racunar koristim za jednu igru, surf i gledanje serija, filmova, i iskreno mi vise od 16gb ne treba trenutno. Kada bude zatrebalo, vec cu biti na ddr5.
Sto se tice 16gb modela, Crucial 3600c16 oko 95e, Patriot 4400c19 b-die oko 145.
Sa Crucial-om ne mozes da omanes, ali opet se znaju neki limiti na 3800mhz, dok b-die ako nemas srece, dobijas A0 reviziju koja je u principu malo bolji E-die.
Ako uleti A2 revizija, to je vec druga prica, ima 3800 da vozi na c14 b-die.
50e nije neka razlika ukoliko bih znao da je A2, a niko nema fizicki na stanju, pa da se proba, tako da je sigurica Crucial.
Ono sto bih voleo da probam je MAX, ali je skup kao otrov, preko 200e 4400c18 kit, a za 20e vise G.Skill Trident Z 4400c16-19-19 koji je sgurno A2, i koji ce raditi na 3800c14 sa pola snage.
Tako da, 16gb kitovi sigurica je Crucial, a za one sto hoce maksimalnu siguricu, ipak je Trident zakon.
Videcu da uzmem jedan Crucial kroz koju sedmicu (kada madjari srede garanciju, jer njihove fore 1 godina garancije ne pale kod mene), pa javljam sta sam uradio.
 
@PlotTvist , pricamo o 64GB KIT-u da ?, bilo sta manje je losi single rank, i zahteva popunjavanje sva 4 ram slot-a, i absolunto se slazem da je 64GB bacanje para trenutno, a posto je DDR5 iza ugla, toliko o tome.

Najveci skok na ryzen-u ide od brzine da je barem 3600MHz, a drugi najveci skok je od tercijalnih latencija kad sve se lepo zategne, da li je primarna 16CL ili 14CL, da li su sekundarne 18-18-18 ili 14-14-14 je jako malo razlika. takodje da li je 3800MHz ili 3600MHz je isto mala razlika za 3000 serije ryzen-a

Bas mora da se nadje dobar primerak 5000 serije sa 4000MHz memorijom sto radi, i da se spuste latencije na 12/13 primarne/sekundarne, ili barem ostave na 14-14-14 kao na primer sa MAX sto spomenu.

1. 3600MHz uz ok latencije ~10-15%
1. Dual rank po stick-u memoriju ~8%
2. Tercijalne latencije (sve osim prvih 4 brojeva za latencije) je slicno ~8%
3. Skok na 4000MHz ~3-4%
4. samo primarne (prvi broj) i sekundarne (sledeca 3) 2-3%

I naravno najvise se primeti na 1080p, i dodatno najvise se primeti sa smanjenim grafickim podesavanjima, i absolutno najkorisnije za kompetitive pucacine. 1440p, 4K, bottleneck se udari, i sve manje i manje % donosi
 
Poslednja izmena:
Predložili ste dva cpu kulera:
Arctic Esports Duo
ZALMAN CNPS17X

možda još neka alternativa?
 
Znači Arctic Freezer 50?
 
@Dogzilla
Samo 16gb kitovi me interesuju sada.
Ne interesuje me r3000, samo 5000, i veliki % 5900x, 5950x moze 2000 IF sa novom Agesom. Ne znam sta je sa 5800x, jer njega nameravam da kupim pocetkom sledeceg meseca.
U principu sam zadovoljan sa 3800, samo da ubodem kit c14 da moze da radi.
Nije meni toliko zbog igranja, iako se bas igram kao sto opisujes, sve low, vise zbog testiranja. U poslednjih mesec dana sam se igrao ukupno 5h, ako i toliko.
Udario sam u zid sto se tice 3700x i ovog rama, nesto malo ispod 64ns, pa bih zato da malo zamenim. Nemam vise sta da testiram, a am5 necu uzimati odmah, kao sto sam uradio sa 3700x, nego cu cekati bolje binove.
 
@Cat Za 60e imas Scythe Fuma 2. AC 34 eSports duo je ok za svoju cenu. Nista maestralno. Ako neces da ludujes sa naponima i frekvencijom, idi na provereni budzetski LC CC-120. Za 2300 dinara je i dalje best buy ko vrata. Ako hoces crnu verziju sa rgb ventilatorom dodas jos 800 kinti.
 
Pa nisu iste klase.Završiće ti posao i taj 34,Arctic 50 je malo glomazniji..samo sam dao uporedbu zbog cena.
Pogledaj na netu-yt koji ti više paše.

pa razlika je koliko vidim 5e, valjda je Arctic 50 bolji za 5e?
 
Pa ako je 5e razlike definitivno arctic 50.
A evo i testa sa noctuom i fuma 2 hladnjakom u raznim varijacijama..
34 je dosta ispod toga.
Gore napomenuše da ce ti i lc 120 završiti posao na defaultu sa tim cpu-om čisto da znaš.Sad za kasnije ako menjaš cpi ili klokuješ možda zatreba jače.
 
Nemoj da uzimas Arctic Freezer 50, uopste nije dobar kuler, hardwarecanucks metodologija nije nesto u poredjenju sa GamersNexus:

Freezer 50 je osrednji mediokritet slicno kao Corsair vazdusni:

CNPS20X kosta isto koliko i Freezer 50 kod madjara a vidi se na snimku koliko je bolji i tisi. CNPS17X je tacno u sredini izmedju njih dva, samo sto je tisi od Arctic Freezer 50-ce

A kao bolja mat crna opcija od LC-CC-120-RGB za istu cenu je ID-COOLING SE-224-XT black
 
Poslednja izmena:
Ipak sam rešio da dodam i SAMSUNG 250GB 980 PRO M.2 kao sistemski drajv. Kad je već ploča kompatibilna. Što se tiče CPU hladnjaka, razmisliću još malo.
 
Ne razumem uopšte potrebu za boljim hladnjakom od Esports Duo, makar za 3600.
Iz iskustva vam kažem da hladi 3800x na 1.275v 4.4 ghz, I to Prime oko 75c, tačnije malo ispod.
Takođe ne razumem preporuke za vazduh od 55-60e, kada ima Liquid Freezer II 240 za 72-73e.
 
Moraću da odlučim o tome kada proučim detaljnije situaciju. Za početak ću na box-u i default-u CPU. Dok sredim OS i software pre nego što uradim ghost sistemskog drajva, obično mi prođe nedelju dana. Pa ću taman videti kako se komp ponaša i kakve su temperature i buka, pa ću da verovatno gledati neko optimalno rešenje (hlađenje/buka/cena)
 
@PlotTvist tisina za ni 20 evra vise, je odgovor. Radio je 3600 na 4.35GHz na 1.269v sa Hyper 212-com i meni bez problema, pa sam jedva docekao da ga zamenim xD

A za vodeno, ko voli da menja na 5 godina hladnjenje samo napred :)
 
Dobro je sto nisi kupio AsRock MB jesu jeftne ali su i tezak krs.
MOzda im Top modeli valjaju, to ne znam.
 
Samo da se još jednom svima zahvalim na savetima i objašnjenjima. na žalost, moraću da sačekam kraj meseca dok budu isporučene sve komponente. Za hlađenje ću videti kada instaliram hw i OS i malo testiram.
 
Svi oni imaju krseve od ploca, zavisi od cipseta, i uvek 1 proizvodjac ukenja stvari po seriji.

ASUS- b450 i x470 ocajan vrm, makar da 300e, b550 i x570 odlican vrm, bezmalo na 90% ploca.
MSI- odlican b450 i x470, ocajan na x570 ispod 300e, b550 odlican.
Asrock- pomesano, b450 onako, x470 dobar, b550 onako, x570 dobar, u principu zavisi od segmenta.
Gigabyte- b450 ispod proseka, x470 poneka dobra, b550 odlican, x570 odlican.
Biostar- dres kao dres

Bios uvek Asus pod broj 1, sada Giga i AsRock dele drugo, MSI posle njih.
Ostale stvari kao sto su zvuk, broj usb-ova i slicno, zavise od segmenta ploca.
 
Imao sam ranije ASRock ploču, imam i sad. Obe relativno jeftine, obe su radile fino.

Svi oni imaju dobre i loše ploče, treba znati koju da kupiš...prosto.

Naravno, ko zna sta treba da kupi preskace ASrock .... prosto.


Ako je bila jeftina ploca i jeftin Cpu (manje W) moguce da si imao srece.
 
Naravno, ko zna sta treba da kupi preskace ASrock .... prosto.
Upravo je absolutno obrnuto tacno, samo ko ne zna i bitnije, ne zeli da sazna sta treba da kupi treba da preskoci Asrock (a koliko su hit&miss i drugi u zadnje vreme, iskreno puno srece zelim onoj osobi koja na slepo kupuje uz prethodnu slavu)

Uz minimalno utroseno vreme za proveru da li VRM sekcija dovoljna za trenutni procesor i eventualni upgrade, Svako je uvek bio, jeste i uvek ce biti siguran sa svojom Asrock kupovinom, ...
 
Upravo je absolutno obrnuto tacno, samo ko ne zna i bitnije, ne zeli da sazna sta treba da kupi treba da preskoci Asrock (a koliko su hit&miss i drugi u zadnje vreme, iskreno puno srece zelim onoj osobi koja na slepo kupuje uz prethodnu slavu)

Uz minimalno utroseno vreme za proveru da li VRM sekcija dovoljna za trenutni procesor i eventualni upgrade, Svako je uvek bio, jeste i uvek ce biti siguran sa svojom Asrock kupovinom, ...
Ja iskreno ispod Taichi-a ne gledam AsRock, ali posto je x470 bila 220-230, a b550/x570 oko 300e, prestao sam i da ih gledam, jer za te pare imam da biram bolje ploce u svakom pogledu.
 
@PlotTvist ako suzimo na jedan chipset, i recimo sta je bilo dostupno u vreme tog chipset-a kod nas/madjara moze da se poredi.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Na primer B450 za svoje doba, svi preporucuju tomahawk, eventualno mortar, al ni jednom trenutku kod nas best-buy nije bilo nista drugo do Asrock B450M Steel Legend. Unistava i tomahawk i mortar po svim specifikacijama osim sto nema double-ovan vrm, a za 3600/3700x absolutno nista jace nije ni potrebno, radi ko podmazana. Ortaku sklopio covek bio prezadovoljan. Jeste tacno, da je je jedini razlog je sto su cene bile prenaduvanje za ove dve MSI zbog hype-a, ali sta je bilo to je.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Ajmo B550 miniITX, najbolji odnos cena-kvaliteta za VRM nista drugo do ASRock B550M-ITX/ac. Sta jedino fali ploci ?, los vrm hladnjak, resenje, zalepis jedan ili nekoliko odgore ili vent preko, cak i Bullzoid izjavio, ...
----------------------------------------------------------------------------------------------
Jedino sto kvari miniITX pricu je gigabyte A520, koja je bolja opcija od asrock A520, ali losija opcija od asrock B550 miniITX
----------------------------------------------------------------------------------------------
Ajmo ostatak B550 da pogledamo, jedino ploce skoro konstatno ispod <100 evra, ima ih tri solidne. koja je jedina, odnosno i najeftinija ploca sa boljom zvucnom ACL 1200 ? Asrock opet. Kakva je situacija sa VRM-om ? skoro preslikana sa B450, isto mosfeti, isti induktori, jedino sto je Asrock sad double-ovan, duplirani, pa ima bolji vrm nego na b450, sto je jao vidi slucajnosti savrseno poboljsanje da fura Ryzen 5600x. Jedini minus za sto ne moze jace nista, mada sam prilicno siguran da bi furala 2 chiplet-a 5700x/5800x koji nije pretopao.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Ajmo B560 miniITX, ko jedini ima 100 evra miniITX ploci ?, pa samo Asrock, i to jos sa dobrim hladnjakom
----------------------------------------------------------------------------------------------
Ajmo B560, Sta je kralj B560 ploca, Asrock Steel Legend, ovaj doduse iste ili skuplje cene od konkurencije. najeftinija ploca kod koje nije nakaradno odradjen pcie 4.0, ...
A dodatno kod nas B560 Pro 4, najbolji izbor (zbog manjka izbora doduse).
----------------------------------------------------------------------------------------------
Jedino na b460 podbacio Asrock sa losim VRM-od konkurencije, al opet najeftinije ploce koje imaju bolju zvucnu i bogatije ponuda izlaza, za 10400F i vise nego dovoljno, jedino sto su druge ploce bile bolje cenovno plasirane, pa nije bilo potrebe uzimati asrock
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla
Najvaznija stvar, nas nemoj da gledas, jer su cene blagi uzas.

1. b450- Nas ne gledam sa smesnim cenama, tako da bilo koji Asrock b450 ne moze da prismrdi Mortaru, a ni Tomahawku. Ja sam Tomahawk MAX platio 110e, mesec dana po izlasku R3000. Po tvom poredjenju, ploce su preslikane, samo razlika vrm, najbitnija razlika.
''Nema double-ovan vrm''. -samo to toliko
2. b550i- nasmejao si me lepo, mozda cak i vise nego sto se Build smejao zbog ove ploce. Lepo kaze da je za 3600 ok, posle toga problemi. Imaj na umu, r5000 nije tada izasao kada je Build pricao o ploci, a 5800x bi ovu plocu sazvakao. 3700x na defu moze da prodje, sve preko toga je promasaj. Za iste pare, radije bih uzeo MSI b450i Gaming Plus Max Wifi, i ne razmisljao o budzevinama. I sa budzom, MSI opet bolji, i necu da objasnjavam zasto, pomuci se sam.
3. <100e ne gledam, jer onaj ko kupi cpu od 300e ili vise, makar 120-130e treba za b550 plocu da odvoji, gde je MSI opet zakon. Za r3600, r2600 ti ne treba b550 uopste, b450 Tomahawk dovoljan, cena ispod 80e. ALC1200? Meni isti k, imam ga sad i nikakvu razliku ne primecujem u odnosu na ALC892 kod b450. Koristim samo sluske (kratak mi kabal od Logi 5.1 sitema, jer sam kacio na zid, stavio burzire u zid, pa kablove po uglovima od sobe, drzao sam komp dole, a sada mi stoji na stolu, i mrzi me da trazim dovoljno dugacak 3 na 3).
4. B560 me ne zanima, i ova tema je otisla na AMD konfu. Da je tema otisla na Intel, mene ti ne bi video. Kada budem kupovao Intel, i kada budem testirao ploce, onda cu reci sta imam, a do tada cu da cutim.
5. Lepo sam ti objasnio da se kvalitet i efikasnost vrm-a ne gleda samo po specifikaciji, nego kako je on uradjen, koji su mosfeti, kontroler itd. Ocigledno tebe to ne zanima, nego furas poredjenja na geizhalsu, i zato nemamo sta da pricamo. Edukuj se malo, prestani da mi bacas samo brojke, koje u mnogim slucajevima ne znace puno.
6. Da mi bacis AsRock ploce po segmentima, ja cu uvek naci bolje za isti novac, makar sto se tice AMD-a.
 
Nego gde cu da gledam nego kod madjara i nas ? :)

1. Opet sofizam, najbitnija razlika nija bitna za slucaj koji sam naveo, absolutno se slazem da pricamo o jacim procesorima da bi bilo bitno, ovako za 3600/5600x/3700x, 150% nebitno, ides previse u sirinu, isto koliko tebe ne zanima jeftini segment, mene licno ne zanima skuplji segmet (iako sam i za njega poprilicno potkovan, i koristim ga za pomoc u redjim slucajevima, jer ima vise ljudi za srednji i nizi segment), tako da mozemo samo da se slozimo da se ne slazemo (po segmentu).

2. kakav 5800x, covece jasno sam napisao da je moj post jednostavan brzi primer suzenog poredjenja, da se ne gubi vreme sa velikom slikom, i koji procesori upadaju u to, 5800x se pravim da ne postoji, neupotrebljiv je, nemoj da ga spominjes(osim ako nije iz 2 chiplet-a model iz buducnosti koji pravi manje toplote), za 5600x radio savrseno ploca, ni ja necu da objasnjavam zasto, stavi sebe u necije druge cipele, pomuci se malo da razumes drugi "point-of-view", ne samo svoj ,...

3. ispod 100eur radi odlicno za cpu od 300e, pa 3700x i 5600x su bili toliko previse je vestacki isforsirano uklapanje cenovnih rangova koje radis. Ja sam itekako primetio razliku izmedju ALC 1200 , i svih nizih, tako da se opet slazemo da se ne slazemo.

4. I ja sam tako bio kad sam bio mladji na pocetku, svako krene samo od svoga, to je sasvim normalno, ali takodje organski se prosire vidici sa vecim stepenom istrazivanja i razumevanja. Istrazivanje i razmisljanje o necemu sto ti nije trenutno bitno korisno, ili zanimljivo, je veoma korisno za unapredjenja sopstvenog znanja (jedna od najbitnih lekcija koja sam naucio u zivotu)

5.Absolutno se slazem, kompletno si u pravu, ja sam isto od pocetka govorio, napadas me ad hominem-om na licnoj osnovi bespotrebno, jedino je problem sto iako je to tehnicki generalno tacno, nije za primer 3600/5600x, ima dovoljno lufta da se grublje uporede ploce onda. Geizhals koristim zato sto je najpregledniji komparator koji se najkativniji azurira, najkorisniji tehnoloski sajt sa ove strane Atlantskog okeana, nista vise, nista manje. Brojke znace ono sto se protumaci iz njih. Evo za Biostar plocu Bullzoid ima primer iako su grunuli 90A, toliko je lose odradjeno sve ostalo, i toliko je tanka ploca, da je krs nevidjeni, prevara, to je najbolji primer ovog sto si spomenuo.

6. naci gde, naci kad, naci samo po vrm-u nije isto i naci kompletniji proizvod, ... i ja nalazim i preporucujem ne-Asrock stvari mnogo cesce nego same asrock ploce, sta vise uvek cu radije nesto drugo preporuciti pre Asrocka-a, samo sto to nije uvek moguce u datom trenutku, i onda jednostavno prilagodim se situaciji, da ne bih terao inat zato sto mi se ne svidja nesto kod firme odredjene i dao los savet nekome (sto je jos jedna od bitnih zivotnih lekcija koju sam naucio odavno davajuci savete za konfiguracije na mmorpg sajtu <2015)

7. Evo ga izadje HardwareUnboxed video za B560, sad ima sve sazvakano lepo, ajmo da manje diskutujemo a vise da gledamo Stevu xD
 
Poslednja izmena:
Čitam neke testove stock coolera koji dolazi sa ryzen 3600 i uopšte mi ne deluje adekvatno. Meni nekad kućni komp provede 4, 5 sati u full load kada mu zadam da obavi neki FEM proračun ili render. Koliko vidim, performanse ryzen opadaju sa povećanjem temperature (ne koristi boost), jesam li u pravu? Izgleda da box cooler malo znači zahtevnijim korisnicima. Inače imam veliko NZXT kućište sa dovoljno prostora, promaje i dodatnih ventilatora. Da li odmah stavim makar vanila Freezer 34? Da se ne zezam kasnije jer to me smara.
 
Definitivno je glasno to, a generalno za 3600, dokle god je temp ispod ~70-tak nece opadati performanse, tek posto nekoliko stepeni predje 70 se desava, a realno i do 75 si siguran.

Imas dve opcije koje su najbolje u svom rangu, i imas srece posto su obe na poprilicnom snizenju od danas xD elem

ili LC power LC-CC-120 za 2300 din (10% popust akcija) u domacoj firmi ili Deepcool AS500 (25% popust akcija) za nesto malo ispod 5000 din preko madjara. Obe akcije su predobre da se propuste, al ja bih preporucio licno Deepcool, za 5000 din je stvarno predobro i sluzice te dugo, samo proveri da li ti staje u kuciste, 164mm visine

 
@Dogzilla
1. Naravno da se ne slažemo jer površno porediš vrm na pločama, a to samo govori o tome koliko ili ne razumeš materiju, ili pak nisi dovoljno pročitao.
2. 5800x je odličan procesor za mene, za tebe ne, jer ja volim da testiram i zatežem, ti da ubaciš i zaboraviš. Kada se podesi 5800x, daje vrhunske rezultate, i dosta niže temperature.
3. Može Asrock da radi kako hoće, džaba kada ima za iste pare ploča koja radi to bolje i hladnije.
4. Ne znaš o čemu pričaš, jer da mudro zboriš, kao za Crucial, ili recimo ovaj Deepcool, i za Asus b550 tuf, slušao bih te i ne bi bilo problema. Ovako tvoje mlaćenje kao u r3000 temi, stvarno ne mogu da tolerišem, a više ni da slušam.
5. Mrzi me da ponavljam.
6. Uvek je moguće preskočiti dreš, i ako moraš jeftinelu da biraš, izaberi onu sa najboljim vrm-om, jer je sve ostalo bezmalo isto.
7. Intel sam ti rekao da ne gledam, samo mogu Z chipset da gledam, ali što bih kada ne nameravam da kupim, niti da silazim sa konja na magarca.
8. Moraću da te kuliram od sada, znanje ti je tanko, i ne želim da ulazim u diskusije koje ne vode ničemu.

@Cat
LC preskoči, uzmi ili preporuceni Esports Duo ili pak pogledaj testove Deepcool-a. Čini se kao odličan za pare, samo ne znam kakav je ventilator, tj. koliko je bučan. Ima testova, možeš i da uporedeš sa Esports Duo.
Ako non Duo+ventilator prelaze cenu Duo modela, onda se non Duo ne isplati.
 
Obrni okreni, većina preporuka je za kulere od 50 evra manje više
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno