Šta je novo?

Ciscenje sociva na digitalnom aparatu ?

grozda

Čuven
Učlanjen(a)
18.12.2001
Poruke
579
Poena
620
Cak i kad su najcistije ruke ostace otisak ako slucajno dodirnete socivo na digitalnom aparatu?

Sta koristite za ciscenje sociva isprljanog od dodira prstom.

Prasina ce se i izduvati ali otisak prstom ... kod DSLR-a je socivo veliko pa je i pristup olaksan, ali kod ovih malih digitalnih je sve sitno i tesko dostupno.
 
Poslednja izmena:
Za to je najbolje koristiti pirincani papir i specijalnu tecnost. I koristiti UV filter ili ne davati aparat bilo kome u ruke.
 
Nikad cuo za taj papir ? Gde se on moze naci i koja specijalna tecnost ... neki specijani proizvodjac ?
 
- papira da. a moze i meka majica sasvim solidno ako se prvo izduva prasina i dune vlazno.

- specijalna tecnost? ja jok, postoji ogromna sansa da ce da se kupi neko ******.
 
Problem resen ...

U potrazi za pirincanim papirom ... (google je cudo) ... naidjoh na odgovor da se moze ocistiti i mikrofiber tkaninom ili jelenskom kozicom koja ide uz neke bolje cvikere.

Setih se da mi je torbica od mikrofibera pala iza ormana u jedno 3 kila prasine :) , kada sam je izvadio otresao, prasine jednostavno nije bilo, kao da se ne lepi za taj mikrofiber materijal, tacnije lepi se ali se otresanjem skine bez ikakve potrebe za pranjem.

Nadjoh doticnu torbicu, okrenuh je iznutra jer je ta povrsina sigurno cistija i isprobah prvo na naocarima sa otiskom prsta a zatim na mom mom aparatu kome je dete ostavilo prstic. Jedno huktanje, blagi prelaz i otisak je nestao.

Eto ako neko ima slican problem ... cetkice za usi, vatu ni ja ne bih preporucio (citajuci diskusije), jer se secam da sam pokusao ekran mobilnog (ispod maske) sa tim pa mi nije uspelo, smo se razmazalo a u onoj vestackoj tkanini (ko zna ko pravi one cackalice) se moze naci i nesto ostrije cime bi izgrebali socivo a i materijal deluje suvise glatko pa mislim da se masnoca sa prsta uopste ne lepi za njega vec razmazuje. Majica je nesto slicno, secam se brisanja ekran mobilnog uvek po neka dlacica ostane, onda skines tu jednu a ostanu nove dve ... zato mi i pamuk nekako nesiguran. Ako upadne dlacica u neki ugao ovih malenih sociva ni usisivac nece pomoci :)

I tecnost mi nekako deluje nesigurno ako nije bas neka poznata firma koja radi iskljucivo za one skupe aparate. Osim toga kod ovih kompaktnih je socivce smesno malo pa ako
stavis malo vise napuni se sve :)

Hvala u svakom slucaju na sugestijama ... a papir cu sigurno potraziti makar radoznalosti radi po lokalnim prodavnicama foto opreme.
 
I tecnost mi nekako deluje nesigurno ako nije bas neka poznata firma koja radi iskljucivo za one skupe aparate. Osim toga kod ovih kompaktnih je socivce smesno malo pa ako
stavis malo vise napuni se sve :)
Tecnost se ne stavlja na socivo, nego na papir i to samo toliko da papir bude vlazan.
 
Ja sam uz Panasonic miniDV kamericu dobio jednu malu krpicu veličine 5x5 cm (liči na neki jeftin porozan papir sa svim onim "žilicama" i dlačicama - sve dok je ne dodirneš i vidiš da je ipak neko platno) i čuvam je kao oči u glavi. Jedino njom brišem iz par poteza, dok se sa bilo čim drugim samo razmazuje... Moguće je da je to mikrofiber (mada mi ne liči)...
Odlična je i za čišćenje displeja laptopa (kao i displeja kamerice)...
 
Jedna od najboljih varijanti je ako imate platnenu vrećicu od ski naočara. Ona služi ujedno i za čišćenje optike samih naočara i veoma je nežna prema istim zato što ne sme da skine specijalne premaze koji su vrlo osetljivi na bilo koji grublji material za čišćenje npr. mikrofiber skine u potezu antifog, antirefleksioni premaz... Dok vrćica čisti neverovatno dobro ali bez ikakvih oštećenja.

p.s. Kvalitetna optika na ski naočarima je izrađena od polikarbonata, a mišljenja sam da je i optika na digitalcima takođe izrađena od polikarbonata.
 
rizla

, pirincani papir ili rizla za zavijanje duvana(dzointa)- kako je kome draze....:)
prvo je izguzvate, obrisete socivo, pa na zezanje ...:cigar:
 
he he ... znaci onaj fini papir od cigareta je u stvari pirincani :)
 
ja koristim magicnu krpu, koja sasvim lepo radi posao :)
 
Pirinčani papir nije ni nalik onom za duvan. Bolje koristiti mikrofiber krpicu (recimo onu što imaju po optikama za naočare) nego rizlu.
 
Suve krpe u najvecem broju sluchajeva nece obrisati objektiv, i bez "mokrog" nema nishta, a tu je pirinchani majka...
 
Je'l sme da se dune u objektiv i prebriše magičnom krpom? Pre toga je zgodno izduvati objektiv pumpicom za senzor, pošto zrnce prašine može da bude od nečega tvrđeg nego što je staklo. :)
 
Pirinčani papir nije ni nalik onom za duvan. Bolje koristiti .


tacno, uopste nisu isti, sada ih drzim zajedno, cak i kada se zguzva rizla nema tu mekocu i razredjenost vlakna pirincanog papira (ili kako kod da se zove, ja znam da se tako zvao).
ja cistim svoje objektive uglavnom unutrasnjim rubom t-shirt majice i svi su kao bebina guza. senzor cistim pirincanim papirom, jel tu je bitno da bas ni jedna dlacica ne udje.
pitanje je da li su svi ti pirincani ili papiri za ciscenje objektiva i slicnih stvarcica istog kvaliteta. ja ima neki olimpus i on je super mek.
 
LOL :) Mislim da je najbolje da pljunesh i onda obrishesh zavesom od choje :)

Daj bre kakva su to pitanja :) Pirinchani papirici koshtaju 250din, valjda 12 komada, ja troshim kutiju na 6 meseci, imam 10 razlichitih finih i mekanih krpica, za cvikere itd, i nishta ne moze da obrishe objektiv kako treba, samo pirinchani.
 
prodaju se na 12 komada, srbija do marsa.
ja sam ovaj moj kupio za oko 3 dolara i ima 100 komada. nisam ni znao da se prodaju na manju kolicinu. traje mi godinama, no t-shirt rulez :D
 
Dobro de, kupiću pirinčane papiriće.

Kako stoji stvar sa čišćenjem senzora? Vidim da pojedini korisnici imaju iskustva po tom pitanju i voleo bih da podele isto sa mnom, pošto imam neke sitne tragove po senzoru i rado bih ih se rešio. Pumpica izduva krupniju prašinu, koja stvarno grozno izgleda na fotkama, ali ova sitna se često i ne vidi, izuzev kad se baš pošteno privrne blenda i ne slika čista jednobojna površina, ali voleo bih da savladam tehniku čišćenja senzora zarad budućih potreba. :)
 
treba ti dosta jaka pumpa, to je ona pumpica za klistiranje koje vise nema da se kupi po apotekama, ne znam ni da li je bilo ali u inozemstvu ima i to veeeeliki izbor velicina. jel ona ima odlican pritisak. ja jos kod nas tako nesto nisam video a trazio sam zesce. sve neke neupotrbljive pumpicice. pozerske.
dobro izduvam, navijem pirancani papir na prst i udri pazljivo po senzoru, polse ga zguzvam stavim na senzor i vrhom prsta fino skidam fleke. naravno sve uz dah (huhnesh), ali pazljivo da ne pljunes, jer to moze biti problem.
uglavnom ga dobro ocistim ali ima nekad gde bi neka tekucinica dobro dosla. moj drug koristi apotekarski benzin i on je extra ali ga on nabavlja iz nemacke, kaze da nema poverenja u nash. zadnji senzor koji sam cisti je bio neupotrebljiv na f2.8 posle se samo na par mesta naziralo na f22 i to golim okom nisam uspeo da lociram na povrsini, mozda se zavuklo ispod.
u principu to i nije neka filozofija, jer imas staklo ispred senzora i njega cistis. samo pazljivo i vreujem da se moze samocistiti u 95% slucajeva.
 
Poslednja izmena:
Naucili smo nesto :) Bitno je ne upotrebljavati ne proverene stvari ... znaci mikrofiber ili pirincani papir (obrnutim redosledom), ako je bas prljavo i ne moze huktanjem onda neka specijalizovana tecnost za tu namenu.

Ako prasina udje nekako ispod, ne vidim nacin da se to ocisti osim rasklapanja a to sami tesko da ce mo pokusavati. Negde sam procitao da oni novi Olimpusi imaju neki sistem ultrazvucnog skidanja prasine, ali to u kompaktne nece sigurno ugradjivati u skorije vreme.
 
Poslednja izmena:
Ako prasina udje nekako ispod, ne vidim nacin da se to ocisti osim rasklapanja a to sami tesko da ce mo pokusavati. Negde sam procitao da oni novi Olimpusi imaju neki sistem ultrazvucnog skidanja prasine, ali to u kompaktne nece sigurno ugradjivati u skorije vreme.
U kompaktima neces da cistis prasinu sa senzora.;)
 
to je ona pumpica za klistiranje koje vise nema da se kupi po apotekama

Ali zato postoji vaginalni irigator :D
 
Ja ne znam kakvi se to irigatori muvaju po NS-u, ali nešto nisam impresioniran. Hama pumpica mi se čini višestruko jačom, ali vazduh nije svemoguć.
 
evo je, i sasvim je dovoljna da izduva prasinu sa senzora. super je. jel ima negde da se kupe? ovde ih nisam vidjao, a kupio bih jos.
 

Prilozi

  • IMG_1502.jpg
    IMG_1502.jpg
    34.4 KB · Pregleda: 88
Skroz liči na pumpicu za senzor, ali pumpica ima veliku prednost - jako brzo se naduva ponovo i uvlači vazduh zguza, tako da ne mućka isti vazduh pun prašine, nego ipak pravi neku cirkulaciju.
 
prodaju se na 12 komada, srbija do marsa.
ja sam ovaj moj kupio za oko 3 dolara i ima 100 komada. nisam ni znao da se prodaju na manju kolicinu. traje mi godinama, no t-shirt rulez :D

Nisam bash siguran da su to isti ti papirici, malo je velika razlika u ceni :D

Ja jedan papiric iskoristim za sve objektive, a brishem ih 2-3x mesechno, jer nije ni potrebno, bitno je samo prednji element da bude chist, dok onaj koji je izlozen prashini (ako nemash UV), mora mnogo prljav da bude da bi se to na fotkama videlo.

Naucili smo nesto :) Bitno je ne upotrebljavati ne proverene stvari ... znaci mikrofiber ili pirincani papir (obrnutim redosledom), ako je bas prljavo i ne moze huktanjem onda neka specijalizovana tecnost za tu namenu.

Kakvo bre huktanje, nema toga uopshte, ni kao opcija. Kao shto sam rekao, mikrofiberom nema shanse da ochistish objektiv, probaj pa cesh da vidish.

Ako prasina udje nekako ispod, ne vidim nacin da se to ocisti osim rasklapanja a to sami tesko da ce mo pokusavati. Negde sam procitao da oni novi Olimpusi imaju neki sistem ultrazvucnog skidanja prasine, ali to u kompaktne nece sigurno ugradjivati u skorije vreme.

Ako ti se prashina pojavi na senzoru kompakta, tu ti samo servis pomaze :)

A ovo za olympuse, dobro si chuo, ali pre par godina, danas to imaju skoro svi proizvodjachi :)

Dobro de, kupiću pirinčane papiriće.

Kako stoji stvar sa čišćenjem senzora? Vidim da pojedini korisnici imaju iskustva po tom pitanju i voleo bih da podele isto sa mnom, pošto imam neke sitne tragove po senzoru i rado bih ih se rešio. Pumpica izduva krupniju prašinu, koja stvarno grozno izgleda na fotkama, ali ova sitna se često i ne vidi, izuzev kad se baš pošteno privrne blenda i ne slika čista jednobojna površina, ali voleo bih da savladam tehniku čišćenja senzora zarad budućih potreba. :)

Josh nisam chistio senzor "mokrim", jer me ne interesuje da brljam zbog par tachkica na F22, ali pirinchani su bezazleni, jer ne ostavljaju nishta za sobom, a natopljeni su technoshcu koja se brzo sushi i ne ostavlja mrlje, pa mogu sve zivo da pokupe..

Ja ne znam kakvi se to irigatori muvaju po NS-u, ali nešto nisam impresioniran. Hama pumpica mi se čini višestruko jačom, ali vazduh nije svemoguć.

Moze ta Hama da pljune vaginalnom irigatoru pod prozor :D Naravno da necesh da pumpash 20x dok drzish pumpu "u aparatu", vec kada 'vatash vazduh, izbacish pumpu napolje, ali je zato mlaz vazduha mnogo jachi. A u vazduhu ionako imash gomilu prashine, tako da bi bio shto efikasniji morash u shto manje prashnjavoj prostoriji da budesh. Ako chistish aparat u stanu u kome krechish, samo cesh josh vishe prashine da nabudzish ;)

 
Probao sam taj irigator u cvećari - mogu samo da kažem da je smešan u odnosu na Hama pumpicu. Dušu izduvam senzoru zar par sekundi.

BTW, žongliram objektivima neprekidno - vlasnici prosumera nemaju pojma šta propuštaju. Kao da imaš ribu sa nekoliko vrsta sisa i menjaš prema potrebi. :d
 
Nazad
Vrh Dno