Šta je novo?

Chia Network

Pa nisam rekao da se pravi striped raid.
Al' dobro, kao i gpu rigove svako ih pravi i podesava kako mu odgovara.
OK, ima ostataka po diskovima, a na par mesta sam čak i naleteo na preporuku da se ostavi mesta za 1+ plot praznog na disku, iz razloga nekih popravki plotova. Nisam do sada računao baš u gigabajt, mada ima načina da kombinacijom k32, k33 li čak i k34 plotova popuniš disk blizu maksimuma. Znam da su mineri Storja tako popunjavali diskove. Gledali su da iskoriste svaki MB. Recimo da gubim po par desetina procenata jednog plota po disku. Na trideset diskova, to može da bude i 7-8, možda i preko deset plotova. Nije zanemarljivo, ali pričamo o oko 1 TB na 300+.
 
Moje razmisljanje je da, uzecu primer Unraid OS.
"Unraid protects up to 26 data drives with up to two parity drives"
znaci sa 28 diskova, imas 26 prostora. 2 diska mogu da otkazu i ne gubis podatke, zamenis i sve OS sam odradi.
Sto su veci diskovi vise vremena ti treba da uradis replot kad je JBOD, a ovde ne radis nista ako ti vrisne HDD.
Naravno ako ce ti odjednom vrisnuti 3 ili vise HDD onda si sve izgubio, a sad koje su sanse da se to desi...
 
Zavisi kako gledas. Ako nisi ulozio nista a otvorio si blok, brutalna je :)
 
Jako varira, doslovno je LOTO :)
 
Molim preporucite podesavanja za plotovanje za sledecu konfiguraciju.
Planiram da pustim nekih 50TB kada krenu poolovi, to tada bih da testiram brzinu plotovanja.

  • Ryzen 2200g
  • Asrock B450m PRO4
  • 16GB uparena na 3000MHz patriot viper
  • 1TB Samsung 970 Evo plus m.2 nvme
 
Sve je dobro sem tog ryzena, moci ces 2 paralelno, ne vise. To ti dodje oko 6 dnevno.
 
Da li moze na vise racunara da se plotuje i na kraju da se ubaci u jedan
 
Moze da se plotuje na vise racunara, r2700 bi bio neka varijanta rekao bih za 4 plota.
 
Znam da je taj ryzen najslabija karika, ali to trenutno imam.
Koji procesor bi bio best buy a da moze da izvuce 4 paralelno na ovoj konfiguraciji?
Zavisi od ostalih komponenti i tvog budzeta. Ja npr sam na ryzen-u 7 1800x i 32gb rama, radim 7 plotova paralelno na Corsair MP510 m.2 disku od 2TB . Ako imas 1TB m.2 disk onda mozes 3 Plota paralelno. Za svaki plot 4gb rama ti treba.

U principu jedno drugo vuce, da se tako izrazim. Ja da ne bih uzimao sada neke brutalno jake komponente koje su takodje i skupe odlucio sam se da sastavim jos jedan jeftini ploter (I5 8600k, 16gb rama i Corsair m.2) koji mi pravi 3 plota simultano. Za mene dosta.

Ako plotujete na dva razlicita racunara preko GUI-ja, jako bitno da se uPNP disable-je kao i da otvorite port 8444 na ruteru.
 
Molim preporucite podesavanja za plotovanje za sledecu konfiguraciju.
Planiram da pustim nekih 50TB kada krenu poolovi, to tada bih da testiram brzinu plotovanja.

  • Ryzen 2200g
  • Asrock B450m PRO4
  • 16GB uparena na 3000MHz patriot viper
  • 1TB Samsung 970 Evo plus m.2 nvme
Neki 8 core procesor plus 32gb rama i jos jedan 1tb nvme i onda mozes raditi 7 paralelno to ti je negde 30 plotova dnemno.
 
Gledam ljude kupuju po 100-200TB ne kontaju vreme plotanja ......Ko krompir kupuju po radnjama...."NEKO" im rekao kupe 10TB i imace 2000dolara mesecno :)
 
jako je lako i otvoriti i proveriti da li je otvoren. Problem je sto je pola Srbije iz CG nat. Tu nema leka.
Nego koliko god ja plotao i dodavao ja sam uvek na 2 meseca i na 0 :(
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno