Šta je novo?

Chia Network

Moj komsija dobio otpremninu, i hteo da ulozi u rigove za kopanje BTC, pa objasnjava supruzi da je to kopanje , tj iz svemira, preko satelita se povezuje i tako kopa dok ne iskopa bitkoin 😂 Rekao sam mu da nije to za njega.
Jednako iracionalna izjava kao i gomila mrtvo-ozbiljnih ljudi ovde koji su spremni da trenutno potroše gomilu novca i razgrabe desetine i stotine TB hard diskova zbog nekog hajpa da će to biti jednog dana neki next-big-thing. Kako se samo ludo zabavljaju ovi eksperimentatori nad ljudskim dušama. Naširoko se priča o velikoj gozbi, pripremaju se tanjiri, escajg, postavljaju se stolice, zatežu stolnjaci, naložila se vatra, šilji se ražanj za zeca... a zec se još nije ni rodio.
Ali zato proizvođači diskova i trgovci trljaju ruke.
Možda bi proizvođači hrane za hrčke i točkića za vrtenje, mogli da smisle neki hajp, neki tehnički "proof of turn around", pa da se uposle te milijarde hrčaka širom sveta da vrte te točkove u nekim poolovima... :D
 
Drustvo kako napreduje plotovanje?
Ja sam na 1837 i iako sa tim za sada mogu solo (win bi trebalo da je na svakih 6 dana a za sada nije) jedva cekam da preplotujem za pool.
 
Ja plotujem trenutno na 30om stojim. Ukupno imam 70tb za farmovanje. Koci me slabost sistema za brze. 😅 Ima li indicija kada ce space pool zazivjeti?
 
Jednako iracionalna izjava kao i gomila mrtvo-ozbiljnih ljudi ovde koji su spremni da trenutno potroše gomilu novca i razgrabe desetine i stotine TB hard diskova zbog nekog hajpa da će to biti jednog dana neki next-big-thing. Kako se samo ludo zabavljaju ovi eksperimentatori nad ljudskim dušama. Naširoko se priča o velikoj gozbi, pripremaju se tanjiri, escajg, postavljaju se stolice, zatežu stolnjaci, naložila se vatra, šilji se ražanj za zeca... a zec se još nije ni rodio.
Ali zato proizvođači diskova i trgovci trljaju ruke.
Možda bi proizvođači hrane za hrčke i točkića za vrtenje, mogli da smisle neki hajp, neki tehnički "proof of turn around", pa da se uposle te milijarde hrčaka širom sveta da vrte te točkove u nekim poolovima... :D
High risk, high reward. Tako su meni pricali i 2016. godine kada sam ulozio 15k u mining rigove za ethereum. Zato mi sada ne predstavlja problem da ulozim i 100k ako treba. Naravno necu slepo ulagati zato i cekam pool i citam malo o svemu tome. Najveci problem je tu vreme za plotovanje i to sigurno ne bih radio u kucnim uslovima. Vec sam poslao upit za 500TB i cekam odgovor. Jos sam u fazi razmatranja svega jer ne zelim obavezu u vidu mining-a ali bih uposlio radnike koje su mi odrzavali rigove oko plotovanja. Njih cetvorica sa par masina mogu da plotuju poprilicno brzo.
 
Ima li ispalte kod nekog? :p
Jeste razmisljali o nekom privatnom poolu nas ovde, ako bas zagusti?
 
U redu je isplotovati sve brzo i odjednom, ali nema potrebe jer niko od nas nema neograniceno tb, isto mi je plotovao nedelju, dve ili tri.
Ni naznake o nekom winu, mada ja sada imam visestruko manje plotova od tebe, stao sam na 40 tb i cekam pool da plotujem dalje.
Da ne przim dalje nvme jer im ozbiljno pada health.
 
High risk, high reward. Tako su meni pricali i 2016. godine kada sam ulozio 15k u mining rigove za ethereum. Zato mi sada ne predstavlja problem da ulozim i 100k ako treba. Naravno necu slepo ulagati zato i cekam pool i citam malo o svemu tome. Najveci problem je tu vreme za plotovanje i to sigurno ne bih radio u kucnim uslovima. Vec sam poslao upit za 500TB i cekam odgovor. Jos sam u fazi razmatranja svega jer ne zelim obavezu u vidu mining-a ali bih uposlio radnike koje su mi odrzavali rigove oko plotovanja. Njih cetvorica sa par masina mogu da plotuju poprilicno brzo.
100k EUR ? o_O
Džizus Ef Krajst on a bajsikl. Valjda si kao iskusan kockar svestan da kao i u svakom kazinu samo kuća uvek dobija...
 
Porediš kripto sa kazinom?! Džizus Krajst!
 
Ima li ispalte kod nekog? :p
Jeste razmisljali o nekom privatnom poolu nas ovde, ako bas zagusti?
Razmisljao sam ja, devojka i ja smo IT-evci, ona mnogo veci zapravo, pa sam i njoj pominjao tu ideju, kolika bi bila logika oko pravljenja/programiranja pool-ova, pa da mi lokalci napravimo jedan. Ipak je ono znam gde zivis, najsigurnija potvrda regularnog pool-a :)
 
100k EUR ? o_O
Džizus Ef Krajst on a bajsikl. Valjda si kao iskusan kockar svestan da kao i u svakom kazinu samo kuća uvek dobija..
Sva sreca pa mudri nam weasel ne cita ovaj thread objasnio bi ti on neke stvari. :) Po meni ulaganje u opremu za bilo kakav mining nije kockanje jer smatram to biznisom kao i svaki drugi. Da li ulozio u pekaru i opremu i cekao par godina da povratim sredstva ili u hardware za rudarenje isto je. Opremu uvek mozes i da prodas i imas nesto opipljivo. U vecini slucajva i po vecoj ceni nego sto si je platio. Dobro mozda ne te hrcke koje spominjes jer bi oni radili u modu za koji nisu predvidjeni. :) E sada ako bih ulozio kes direktno u neki coin a pogotvo ekstremno nahajpovani coin kao sto su ovi kucici, tu mogu da se slozim da je to neka vrsta kocke jer prakticno kupujes maglu i kockas se sa svojim kesom i tu kuca ( whale ) uvek dobija. Retko ko izadje sa profitom.
 
Ja sam na 626 plotova. Tek sam na oko 20% trenutnih kapaciteta. Koče me SSD-ovi. Naručio sam 8 Samsunga 980 PRO od 1TB, kojima ću zameniti 6 Cruciala koje sam nabavio u prvoj turi. Ne slažem se da ne treba žuriti. To je u ovoj fazi najbitnije.
Imam pitanje za nekog hardveraša ko je poslednjih godina malo bolje pratio hardver nego ja. Na pšloči imam tri M2. slota, a za četvrti M.2 bih iskoristio adapter PCI-E na M.2. Na šta bi tu trebalo da obratim pažnju da mi se ne bi pojavilo usko grlo?
 
Malo sam se igrao sa advanced kalkulatorom na njihovom sajtu gde sam stavio kolika bi zarada bila na godinu dana od sada sa recimo 100TB ili oko 1000 plotova sa nekim prosekom od 30-ak plotova dnevno i cenom novcica 2500$. Dnevni rast netspace-a od 11.05 do 14.05 je bio sa 3500PiB na 4500PiB sto je laganih 30% ili u prevodu da mreza raste 10% i vise dnevno a pool-ovi nisu ni ukljuceni u celu pricu. Taj rast je poceo oko 1.05 i raste sve vise i vise. Na obicnom kalkulatoru je ta brojka od 15% nedeljno sto uopste nije tacno. Mozda je bila u pocetku ali netspace toliko brzo raste ( sto se moze videti na njihovom grafikonu ) da je meni isplativost upitna. U naprednom kalkulatoru ima dosta opcija pa se mozete igrati. Ja sam podesio da ce takav rast od 10% biti mesec dana i da ce period stabilizacije biti oko 150 dana gde bi mreza rasla oko 5PB-a dnevno ( 5000 terabajta dnevno ) i dolazim od cifre od 5.500$ dolara na godisnjem nivou sto je smesna cifra. Neka ta cifra bude i 25.000$ godisnje opet nije vredno cimanja i ulozenih para u hardware jer da te pare ulozim u stake nekog coin-a doci cu do priblizno iste cifre.

Druga stvar koja me odlvaci od svega toga je ovaj tekst u naprednom kalkulatoru gde se odmah ogradjuju od ovoga iznad. Obican kalkulator je samo marketinski trik.

"Due to increases in hard drive prices and supply shortages, the network growth will need to stagnate at some point. Use the inputs above to set the number of days exponential growth will continue, and the linear rate that growth will stabilize to."

Oni se prakticno nadaju da ce se mreza u nekom trenutku stabilizovati usled nedostatka opreme i visoke cene pa ce eksponencijalni rast prestati i svi cemo ziveti lepo i srecno do kraja zivota.

Uglavnom ja odustajem od cele price a vama preporucujem da pratite malo vise parametara u naprednom kalkulatoru ako ste vec u tome.

Grafikon rasta netspace-a.

 
Svaka čast @dzigi12 na analizi, konačno jedan smisleni post na ovu temu, a ne samo TB, TB, TB... ;)
 
Drustvo kako napreduje plotovanje?
Ja sam na 1837 i iako sa tim za sada mogu solo (win bi trebalo da je na svakih 6 dana a za sada nije) jedva cekam da preplotujem za pool.
Nemoguce da nisi jos nijedan blok otvorio?!
Generalno, mrka kapa je bez pool-ova. Ja plotujem na 3 masine sa 5900X + 64GB + 2x2TB NVMe i i to je presporo za ovaj rast mreze. Ako mi se bude dalo, dodacu jos 2 ovakve masine za plot-ovanje, ali mi je ovo sve generalno postalo smor.
 
Ja sam zato i stao sa kupovinom dok ne krene pool, i ne vidi se tacno sta ce i kako biti, jer nijedan kalkulator nece moci da nam kaze tacan razvoj situacuje.
Inace sam da kazem hardove uzeo na vreme, placao 20000 8 tb interne i 12000 4tb eksterne. Tako da nista ne gubim, sta vise moci cu da ih prodam samo skuplje.
 
Malo sam se igrao sa advanced kalkulatorom na njihovom sajtu gde sam stavio kolika bi zarada bila na godinu dana od sada sa recimo 100TB ili oko 1000 plotova sa nekim prosekom od 30-ak plotova dnevno i cenom novcica 2500$. Dnevni rast netspace-a od 11.05 do 14.05 je bio sa 3500PiB na 4500PiB sto je laganih 30% ili u prevodu da mreza raste 10% i vise dnevno a pool-ovi nisu ni ukljuceni u celu pricu. Taj rast je poceo oko 1.05 i raste sve vise i vise. Na obicnom kalkulatoru je ta brojka od 15% nedeljno sto uopste nije tacno. Mozda je bila u pocetku ali netspace toliko brzo raste ( sto se moze videti na njihovom grafikonu ) da je meni isplativost upitna. U naprednom kalkulatoru ima dosta opcija pa se mozete igrati. Ja sam podesio da ce takav rast od 10% biti mesec dana i da ce period stabilizacije biti oko 150 dana gde bi mreza rasla oko 5PB-a dnevno ( 5000 terabajta dnevno ) i dolazim od cifre od 5.500$ dolara na godisnjem nivou sto je smesna cifra. Neka ta cifra bude i 25.000$ godisnje opet nije vredno cimanja i ulozenih para u hardware jer da te pare ulozim u stake nekog coin-a doci cu do priblizno iste cifre.

Druga stvar koja me odlvaci od svega toga je ovaj tekst u naprednom kalkulatoru gde se odmah ogradjuju od ovoga iznad. Obican kalkulator je samo marketinski trik.

"Due to increases in hard drive prices and supply shortages, the network growth will need to stagnate at some point. Use the inputs above to set the number of days exponential growth will continue, and the linear rate that growth will stabilize to."

Oni se prakticno nadaju da ce se mreza u nekom trenutku stabilizovati usled nedostatka opreme i visoke cene pa ce eksponencijalni rast prestati i svi cemo ziveti lepo i srecno do kraja zivota.

Uglavnom ja odustajem od cele price a vama preporucujem da pratite malo vise parametara u naprednom kalkulatoru ako ste vec u tome.

Grafikon rasta netspace-a.

Taj kalkulator je izbacen vec neko vreme i jos je samo dodatno podigao hype,mreza nece stagnirati jer WD Seagate itd mogu da nastancaju diskova da podmire sve segmente sa lakocom (nisu ovo graficke) pa jedino sto se moze desiti je vestacka manipulacija trzista,i za razliku eth i ostalih pow coina ovaj ne pravi veliki racun za struju tako da svi farmuju pa i oni u drzavama sa skupom strujom (nemacka itd).
Projekat je inace vec par godina u fazi razvoja,po mom misljenju cekali su samo pravi trenutak da izbace,i to je ova ogromna bull run faza.
 
Nije baš da proizvođači mogu da naštancaju diskove. Čitao sam mišljenje jednog zaposlenog u kompaniji proizvođaču. Proizvođači imaju tri linije proizvodnje: OEM kupci, Cloud kupci i retail - maloprodaja. Sa OEM i Cloud proizvođači imaju striktne ugovore, dok se retail segmentu prilagođavaju potrebama. To prilagođavanje ima granica, jer se kapaciteti proizvodnje planiraju dugoročno. Ono što mogu da urade je da donekle povećaju procenat diskova većih kapaciteta. To bi trebalo da znači valjda da će mreža u jednom trenutku morati da uspori rast. Da li će to biti dovoljno skoro da uhvatimo nešto zarade - videćemo.
 
Nazad
Vrh Dno