Šta je novo?

Chia Network

Kao i za sve stvari, ko je imao mnogo novca i informaciju taj je vec zaradio ogromne pare, tj. jos vise novca.
Sada je problem gde da nadjes 6 diskova od 18TB i po kojoj ceni? A onda kasnije treba na uvecavas poll novim diskovima.
 
Kao sto rekoh....

lus83hsw8ey61.jpg
 
Tu je i nezabilazni iFix kit svakog tech ljubitelja, noice
 
WouWouWouWou... JEl moze meni neko da kaze koliko ja mogu da zaradim ako imam 32T i SSD 1T mesecno
Ja kopam vec 10 dana i nista jedna velika 0
 
Kako se zove ovo gde stavljas diskove?
Storage Server Chassis ga ja zovem :D mada, tako ga zovemo i u firmi


WouWouWouWou... JEl moze meni neko da kaze koliko ja mogu da zaradim ako imam 32T i SSD 1T mesecno
Ja kopam vec 10 dana i nista jedna velika 0
Evo koliko je otprilike za 1 plot, pa ti sracunaj koliko imas plotova :D

uuttjl5fpyx61.jpg
 
Poslednja izmena:
offtopic
Da li je neko od domacih crypto rudara uradio sebi grejanje za kucu, hladeci sav taj hardver? :unsure:

@zechs Kolko TERA brojis ovde?
 
Gde ?
Ljudi, firma u kojoj radim je kupila za storage potrebe server sa 96TB prostora jos prosle god. pre svega ovoga. Firma, kojoj je potreban prostor za skladistenje podataka. Gledam kako ljudi pomahnitalo prave farme od pola petabajta. Stvarno mi nije jasna logika. Etherijum je razbucao trziste grafickih. Ok, ne znam da li ih uzimaju firme osim ovih cloud gaming, ali hard diskovi :D Pa ako se ovako nastavi mogu samo da zamislim koliko ce kostati zakup prostora bilo gde (web hosting, file hosting, cloud) :D Haha, razbucace komplet sve, ali bukvalno :D
Moci ce jos maticna ploca i RAM memorija da se kupe i poneki procesor, pa ces da gledas te tri komponente u kucistu :D
 
I Ram cene su otisle za 40-50% gore od novembra, najavljuju se nestasice cipova - ostaje samo prazno kuciste :coffee:
 
A cijena metala dotakla ATH, znaci nema ni kucista jeftinih, gledas u prazan prostor pored monitora ahhaha
 
Sad da pocne da se ulaze u one rapsberry, bice izgleda jedina alternativa :)
 
"Samo su dve stvari beskonačne, svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam baš siguran." - A.Ajnštajn.
Dodajte i pohlepu na to... i eto kripto tržišta.
Skidam kapu proizvodjačima hardvera. Kako se ranije nisu setili?
 
"Samo su dve stvari beskonačne, svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam baš siguran." - A.Ajnštajn.
Dodajte i pohlepu na to... i eto kripto tržišta.
Skidam kapu proizvodjačima hardvera. Kako se ranije nisu setili?
Moj komsija dobio otpremninu, i hteo da ulozi u rigove za kopanje BTC, pa objasnjava supruzi da je to kopanje , tj iz svemira, preko satelita se povezuje i tako kopa dok ne iskopa bitkoin 😂 Rekao sam mu da nije to za njega.
 
Kaze osnivac - Za oko 2 meseca imacemo data-prostor veci od trenutnog zbira data-prostora u svetu.

Bratori! Zamisli tu "moc". Moze da kaze, hostujem gde sta hocu, ili strimujemem filmove i serije putem torenta bez laga ili bilo kakvog ogranicenja.

 
Malo mu je nelogična tvrdnja. Diskovi se proizvode dugi niz godina, kapaciteti se gomilaju tako dugo, a sada će se za dva meseca sve to prevazići. Pa, nisu kapaciteti proizvodnje poslednjih meseci ustostručeni.
 
Sa ovim nema greske, cena je dobra, za sada stabilna. Potrosnja struje minimalna, e sad hardver ce biti problem definitivno u buducnosti. Ja imam oko 70 tb i dva racunara za plotovanje, pa cu dodavati kasnije po potrebi. Spomenuli su gore pool.space, uclanio sam se u grupu i deluje vrlo dobro, imace dosta clanova.
15 izlazi podrska, a nakon toga vrlo brzo krece i pool.
 
Ako planiras u tome da budes long term i ako ima buducnost mislim da ne bi trebalo gledati cenu hardova trenutno. Da li je to 30 ili 40eu po TB-u mislim da nije bitno. Ne bih kretao sa tim bez 500TB minimum za pocetak. Neka je hard 10TB i 400eu sa nekih 20k bi trebalo da se resi. Jos ako imas nekoga ko moze da ti skine pdv ako ide preko firme na konju si. Koliko ti vremenski treba da napravis plot ili napunis 10TB plotovima? Ako uzmemo u obzir da imas najbrze GEN4 SSD-ove, najnoviji Ryzen 5950x itd. Ja bih to dao mojim momcima koji su tu 24/7 pa bi to moglo brzo da se zavrsi. Gledao sam onaj kalkulator i po njemu primera radi 500TB imas gain od oko 34k mesecno sto mi je nerelano jer to znaci da za mesec dana i manje otplatis ulozeno. Ako je to tacno ili priblizno tacno uleteo bih u to odmah sa recimo 70k za pocetak. Po kalkulatoru to se vrati za 15 dana sto je insane.
 
To nije moguce, videcemo pravu racunicu tek kad krene pool, teorijski trenutno vise moze da zaradi neko sa 10 plota nego neko sa 1000. S obzirom da se mreza siri nenormalnom brzinom i da ce milioni ljudi ukljucuti svoje hardove od po 500gb i 1 tb, zamisli na koliko ce to da se deli u poolovima. Takodje moze se desiti da neki pool zatvori 100 bloka a drugi nijedan.
Ukoliko bude iole isplativo, ja cu lako dokupiti, kao sto kazes nevezano za cenu. Nije mi problem ulaganje, ako budem imao racunicu od bar 100$ dnevno, mada poslednjih 20 tb sam jedva uzeo, u prodavnicama nema vise nista.
Video si diff skok na eth mrezi, gde je situacija ipak malo kompleksnija, zamisli tek ovde kada svako ima par tb spremno.
 
Ma cifre su brutalne to je jedino sto me odbija. Too good to be true. Ipak, nekih 200tb je na putu pa da vidimo.
 
Kao sto rekoh, treba krenuti ali oprezno. Ne bih voleo da ulozim 20-30k da bih posle mesec dana imao zaradu od 10$ dnevno.
 
Kao sto rekoh, treba krenuti ali oprezno. Ne bih voleo da ulozim 20-30k da bih posle mesec dana imao zaradu od 10$ dnevno.
Plus na to dodaj da je to hdd, tehnologija iz 19og veka, koju nema sanse da rasprodamo osim kao drzace za papir. Drugo je grafa, ovo ako vrisne imas tonu beskorisnih hddova.
 
Ja sam prvu turu hddova kupovao po 25 EUR/TB i rekao sebi da mi to bude ciljana cena, a već sledeće nedelje sam ipak platio po 30 EUR. Sada su cene već porasle toliko da neki traže i po 50 EUR. Mene brine brzina rasta mreže i posledični pad šansi za zaradu. Čini mi se da trenutno mreža raste brže nego što ja plotujem. Nisam pri sklapanju mašina našao brze M.2 diskove, pa sam uzeo šta sam mogao. Sad mislim da su brzi diskovi za temp fajlove najbitniji deo slagalice. Što pre treba ispuniti svoje hddove plotovima.
 
Nazad
Vrh Dno