Šta je novo?

Chia Network

Oko 60 kom K32 plotova dnevno po racunaru
Ryzen 9 5950X 16C/32T
64GB 3600Mhz
2x1TB NVMe SSD kvalitetan! Koji posle SLC cachea ima dobru brzinu
2x1.6TB Intel AIC SSD
Koliko pustas plotova u paraleli?
Pravim slican build sa 9 5950x, jedina razlika je sto idem na 3 x 2tb NVME 4 GEN diska.
I da li si uspeo da ocitas max brzinu na NVME ako radis preko Linux Server verzije, neki kazu da max dostizu 3,5gbs. uprkos sto su NVME diskovi deklarisani do 5gbs.
I da li si overklokovao cpu, koji klok i koji napon za 5950x?
 
Gledam ovaj kalkulator i nije mi jasno, jel to projektovana zarada sa 12 TB prostora 1k $ mesecno? Jel ja to dobro gledam?

I sta je uopste pametnije, kupovina samog coina ili pravljenje farme?
 
Zabagovao mi je plot u fazi 4 na 97%. Stoji tu vec evo okruglo 24 sata. Ima li neko neki savjet, da li se neko eventualno susretao sa ovim?

Ovo stoji u log-u plottera:

Starting phase 4/4: Write Checkpoint tables into "G:\\chiaTEMP\\plot-k32-2021-05-09-11-09-de6941aea6aae5b431e8955f3d0b12d18314281bbd730d11c383bbf73d494f51.plot.2.tmp" ... Sun May 9 18:31:46 2021

i onda na ovom bucketu je zastekao:

Bucket 79 uniform sort. Ram: 3.244GiB, u_sort min: 0.563GiB, qs min: 0.281GiB.
 
Gledam ovaj kalkulator i nije mi jasno, jel to projektovana zarada sa 12 TB prostora 1k $ mesecno? Jel ja to dobro gledam?

I sta je uopste pametnije, kupovina samog coina ili pravljenje farme?
Kad izadju pool-ovi, mozda i bude tako :)
Zabagovao mi je plot u fazi 4 na 97%. Stoji tu vec evo okruglo 24 sata. Ima li neko neki savjet, da li se neko eventualno susretao sa ovim?

Ovo stoji u log-u plottera:

Starting phase 4/4: Write Checkpoint tables into "G:\\chiaTEMP\\plot-k32-2021-05-09-11-09-de6941aea6aae5b431e8955f3d0b12d18314281bbd730d11c383bbf73d494f51.plot.2.tmp" ... Sun May 9 18:31:46 2021

i onda na ovom bucketu je zastekao:

Bucket 79 uniform sort. Ram: 3.244GiB, u_sort min: 0.563GiB, qs min: 0.281GiB.
Obrisati i pustiti ponovo. Zato sam prije par dana pisao da je navrat-nanos pusten coin.
 
Ja krenuo polako da plotujem rekreativno dok čekam da stignu hardovi i SSD.

Nego da li uopšte ima smisla to raditi pre nego što krenu pool-ovi? Odnosno da li ću plotove koje napravim dok sam solo moći posle da koristim za pool?
 
Ja krenuo polako da plotujem rekreativno dok čekam da stignu hardovi i SSD.

Nego da li uopšte ima smisla to raditi pre nego što krenu pool-ovi? Odnosno da li ću plotove koje napravim dok sam solo moći posle da koristim za pool?
Sam si rekao. Plotuješ rekreativno. Ako budeš hteo u pool, imaćeš još jednu turu rekreacije.
 
Ja sam razmisljao jos pre mesec dva (ne secam se tacno) da udjem u ovu pricu ali sam za sada odustao...

1. Sta se desava kada se popune svi HDD-ovi? Onda vise nema potrebe za plotovanjem jel tako? Sem ukoliko se doda novi HDD?
2. Taj jedan plot od cca 100GB koliko kartica sadrzi? Jednu ili vise njih?
3. Sta se desava kada kartica bude izvuena? da li se taj plot brise ili ne? Da li ta kartica vise ne vazi (nema svoju svrhu) ili...?
 
Ja sam razmisljao jos pre mesec dva (ne secam se tacno) da udjem u ovu pricu ali sam za sada odustao...

1. Sta se desava kada se popune svi HDD-ovi? Onda vise nema potrebe za plotovanjem jel tako? Sem ukoliko se doda novi HDD?
2. Taj jedan plot od cca 100GB koliko kartica sadrzi? Jednu ili vise njih?
3. Sta se desava kada kartica bude izvuena? da li se taj plot brise ili ne? Da li ta kartica vise ne vazi (nema svoju svrhu) ili...?
Kad popuniš HDD-ove koje imaš, to je to. Što više plotova, veće šanse.
Jedan plot ti je kao jedan tiket za nagradu. MIslim da plot k-K33 ima duplo veće šanse nego plto K-32, jer je duplo veći. Kapacitet se gleda.
Neki tvrde da dobitni plot treba izbrisati, jer je onu svoju sreću ispucao. Statistika kaže da u svakom novom izvlačenju, svi imaju iste šanse.
Ja ovo vidim kao, recimo, dobijanje šestice ili petice na lotou. Što više kombinacija imaš, veće su ti šanse. Obzirom da dnevno ima hiljade blokova, toliko ima i izvlačenja. Ako imaš hiljade plotova, veće su šanse nego kada imaš stotine.
 
Ok, jasno. Hvala :)
E sad cemu onda tolika drama oko brzine plotovanja? :)
Ako imas recimo izmedju 20GB i 50GB HDD prostora, zar nije bolje uzeti dva HDD-a od po 1GB koji se vrte 10.000 ili 7.200 obrtaja, vezati u Raid i tu plotovati? Znam da je to sporija varijanta nego SSD ili NVME, ali su HDD-ovi jeftiniji i nece biti unisteni plikiom plotovanja, a svakako ne vidim razliku da li cu sve isplotovati za 1 mesec ili 4 meseca uzimajuci u obzir kojom brzinom raste mreza ili gresim
 
Ok, jasno. Hvala :)
E sad cemu onda tolika drama oko brzine plotovanja? :)
Ako imas recimo izmedju 20GB i 50GB HDD prostora, zar nije bolje uzeti dva HDD-a od po 1GB koji se vrte 10.000 ili 7.200 obrtaja, vezati u Raid i tu plotovati? Znam da je to sporija varijanta nego SSD ili NVME, ali su HDD-ovi jeftiniji i nece biti unisteni plikiom plotovanja, a svakako ne vidim razliku da li cu sve isplotovati za 1 mesec ili 4 meseca uzimajuci u obzir kojom brzinom raste mreza ili gresim
Raste mreža tj. broj plotova a samim tim opada i tvoja šansa za dobitkom. Zato svi jure da imaju što više plotova. U prevodu što brže to bolje tj. veća šansa da dobiješ.
 
Ok, jasno. Hvala :)
E sad cemu onda tolika drama oko brzine plotovanja? :)
Ako imas recimo izmedju 20GB i 50GB HDD prostora, zar nije bolje uzeti dva HDD-a od po 1GB koji se vrte 10.000 ili 7.200 obrtaja, vezati u Raid i tu plotovati? Znam da je to sporija varijanta nego SSD ili NVME, ali su HDD-ovi jeftiniji i nece biti unisteni plikiom plotovanja, a svakako ne vidim razliku da li cu sve isplotovati za 1 mesec ili 4 meseca uzimajuci u obzir kojom brzinom raste mreza ili gresim
Drama je jer se svi trude da što brže i što više isplotuju i da zauzmu što veći procenat mreže (ili što veći hiljaditi deo procenta). Ako po sadašnjem kalkulatoru zarađuješ 2 chie mesečno, za mesec dana će to možda biti pola ili čak četvrtina toga. Toliko brzo se sve širi.
 
Pa sta bi bio neki minimum (onako neka slobodna procena, znam da to ne moze da se zna nikako tacno) koliko HDD prostora?
Ja nekako sve mislim da bez minimum minimuna 30 TB covek nema sta da trazi u Chia farmingu sem ukoliko vec nema dokone HDD-ove pa pusti da se vrte pa sta bude.|
Ali ako treba da se ulaze lova mislim da bez 30TB nema nista mada mi i to sve vise izgleda kao premalo
 
Pa sta bi bio neki minimum (onako neka slobodna procena, znam da to ne moze da se zna nikako tacno) koliko HDD prostora?
Ja nekako sve mislim da bez minimum minimuna 30 TB covek nema sta da trazi u Chia farmingu sem ukoliko vec nema dokone HDD-ove pa pusti da se vrte pa sta bude.|
Ali ako treba da se ulaze lova mislim da bez 30TB nema nista mada mi i to sve vise izgleda kao premalo
Da ti ja pomognem u razmisljanju stari prijatelju :)

Dzaba lupas glavu, u spekulaciji nema nauke. Ako neki zakon moze da promeni ljudska volja to nije nauka, to je spekulacija ! A ako je spekulacija, onda su ti sanse da predvidis sta ce se desiti veoma male, cak i nikakve. Ako kojim slucajem etherium pukne posle nove mreze svi ce reci pa i trebao je puknuti, preuvani balon. A ako poraste do decembra na 10k dolara svi ce reci pa i treba, blockchain je to bato :). I na kraju sta god da bude ispasce da su svi bili u pravu. Sa nepismenima mozes kako hoces :)
 
@zemzung
Znam za ovaj kalkulator koji btw ne znamo koliko je tacan i pouzdan u praksi. Barem ja tako gledam na isti. Mozda gresim. Vreme ce pokazati.
 
Ja sam za chia saznao dok je bilo u testnet fazi,malo sam ucio citao oko svega toga pravio nekoliko plotova itd,neki su pravili k32 plotove pogodne za mainnet farming vec od pocetka godine i bili spremni za mainnet launch,pratim scenu na reddit otkad je bilo manje od 1k clanova i tamo je bilo nekoliko slika o osvojenih preko 100 chia coina sa 50-100tb farmi dok je netspace bio 160pb,to je preko 100k dolara trenutno.
 
Nego da li uopšte ima smisla to raditi pre nego što krenu pool-ovi? Odnosno da li ću plotove koje napravim dok sam solo moći posle da koristim za pool?
Negde sam pročitao da neće moći već kreirani plotovi da se koriste u poolu (ili sam video na yt... ne sećam se). Inače, kako trenutno stvari stoje na današnji dan, treba ti preko 300 poolova da bi mogao očekivati zaradu u roku od mesec dana (https://chiacalculator.com/), a pošto se mreža širi neverovatnom brzinom, mislim da će i to vrlo brzo biti neisplativo. Tako da je mislim da je bolje sačekati dok ne krenu pouzdani poolovi (hpool.com mi deluje rizično i u to se ne bih upuštao)
 
@dogriz

I ja sam tako čitao. I sad mi nije jasno kako jedino na Hpool-u možeš da koristiš postojeće plotove.

BTW nisam ukačio do kraja zašto je Hpool toliko rizičan, ostavljaju im se bukvalno svi podaci da mogu da ti preuzmu wallet?
 
Svaka cast, ja se razmisljam dal da plotujem jos ovih 30tb il da cekam ovaj pool.space, deluje mi vrlo korektno...
 
Pa koliko imas TB? Svako ko je uzeo bolji ssd a planira da se zaustavi na ~100TB moze slobodno da proba i solo i posle replot u pool.
 
Ljudi, mozda sam nasao neke diskove u Austriji, Seagate Baraccuda Compute 4TB 256MB Cash po nekoj boljoj ceni nego kod nas, jos nisam napravio porudzbinu pa ako neko hoce mogu uzeti par komada vise...
 
Hajde da uporedimo mišljenja. Šta mislite sa koliko TB je minimalno pametno ići u solo farming? Sa koliko ići na pool?
Ja mislim da je za solo minimum oko 100 TB, i to pod uslovom da se posle toga nastavi sa dodavanjem kapaciteta, bar onom brzinom kojom raste mreža u procentima.
Za pool nisam pametan. možda je tu najbolje uposliti postojeći višak kapaciteta, a dodavati samo kada se naleti na dobru cenu diskova.

EDIT:

Pogledajte
https://www.chiaexplorer.com/charts/xchTib
Kad zadržite miša na liniji na grafikonu, videćete koliko po trenutnim uslovima možete da očekujete Chia dnevno po TB. Danas je 0.002355.....
To znači da sa 100 TB dnevno imate 0.2355 Chia, tj. oko 230-240 $. Početkom meseca to je bilo 3X više. Obzirom na pad, za mesec dana, to bi moglo da bude i 10X manje nego što je sada. Opet, ako se zadrži cena, i bude 10X manje, to je oko 500-600 mesečno, sa ulaganjem okvirno od 5-6000 eur za diskove i računar.
 
Poslednja izmena:
:) Izgleda nisi svestan kojom brzinom raste ova mreza - kolicina podataka/prostora.
Ako hoces u ove vode, pocni onim sto imas a onda nadogradjuj kasnije.
 
Nazad
Vrh Dno