Šta je novo?

Chia Network

Probao sam sa HDD, i5 4gen, 8 GB rama... Preko 12 sati za jedan plot.
Nisam probao sata SSD, NvME u raid 0, ubuntu, baca mi oko 4h jedan plot.
Zauzeo sam nesto preko 20TB, imam freenas masinu, plex/vm/web server pa zato sam imao mesta. Sad se razmisljam da li da nastavljam da se trkam ili da pustim i vidim kuda sve ide.
 
Mogao bih da uposlim možda 5-8TB, ssd bih morao da kupim ali samo sata pošto NvME slot nemam na ploči.
Nisam siguran ima li smisla i počinjati sa tim?
 
Postoji li koji pool za chiu? Probao bih sa mojim HDD-om za pocetak, cisto da vidim kako to ide...
 
Može li ovo sa HDD...
Imam 30 komada od po 500GB
 
Može samo što za plotovanje treba dobar ssd
 
Recimo mašina sa 10x 500Gb za Storage i neki SSD od 1TB?

Ima lk nešto kao Nicehash iii slično za Windows se može postaviti?
 
Zaboravite na plotovanja sa HDD osim ukoliko nisu neki ultra brzi u raidu. Mislim i da farming bez minimum 100 TB nema smisla. Druga stvar, farmu morate redovno pojačavati, bar onoliko brzo koliko raste i mreža, kako bi održali slične procente za zaradu. Ko ima par TB diskova koji mu stoje, ima smisla da ih uposli, ali možda mesecima, pa i godinama, neće ništa zaraditi, bar dok ne krenu pulovi.
 
I ja sam na 200, ponestaje mi mesta, a ne znam da li vise da se igram zato sto cene HDD su za 5 dana otisle duplo, ako uopste moze da se nadje...
O kojim cena se prica? Ja maloprije uzeh 12tb eksterni za 220€. Krajnje dobra cijena.

Koji m.2 disk preporucujete?

Corsair MP600, Sabrent Rocket imam da uzmem. Ili obicni neki ssd od 1tb ce odraditi posao?
 
Gde si uzeo ako nije tajna, evo primer...

Po plotu se upisuje 1,5 TB, ja ne bih isao nikako bez nekog 970 pro(1200 TBW), naravno za neko gomilanje 100TB itd...
 

Prilozi

  • Screenshot_20210508-174142_Gmail.jpg
    Screenshot_20210508-174142_Gmail.jpg
    96.3 KB · Pregleda: 77
Sabrent Rocket, još ako je plus. Računaj da 1 TB treba za 4 paralelna plotovanja, kao i 1 jezgro procesora i 4GB RAM po plotu. Disk je povoljan.
 
@focus
Presporo je plotovati na hdd.

Zna li iko, da li se moze farm-ovati chia sa vise masina ili je za solo mining neophodno da svi plotovi budu na jednoj masini?
Hipoteticki, 300TB plotova na jednoj masini trenutno dobija blok svakih 2-3 dana, dok ako si plotovi rasporedjeni na npr 3 masine sa po 100TB plotova, da li je to i dalje 2-3 dana ili?
Logicno bi bilo da jeste, ali kod ovog novcica je sve navrat-nanos uradjeno.
 
@focus
Presporo je plotovati na hdd.

Zna li iko, da li se moze farm-ovati chia sa vise masina ili je za solo mining neophodno da svi plotovi budu na jednoj masini?
Hipoteticki, 300TB plotova na jednoj masini trenutno dobija blok svakih 2-3 dana, dok ako si plotovi rasporedjeni na npr 3 masine sa po 100TB plotova, da li je to i dalje 2-3 dana ili?
Logicno bi bilo da jeste, ali kod ovog novcica je sve navrat-nanos uradjeno.
Grešiš da je navrat-nanos. Ovo se sprema već nekoliko godina. Može da se farmuje sa više mašina. Jedna je glavna i ima pristup mainnetu, a ostale su samo harvesteri i čine zajedničku farmu sa istom adresom.
 
Grešiš da je navrat-nanos. Ovo se sprema već nekoliko godina. Može da se farmuje sa više mašina. Jedna je glavna i ima pristup mainnetu, a ostale su samo harvesteri i čine zajedničku farmu sa istom adresom.
Da, ali vecina majnera spekulise da je coin izbacen prije vremena da bi se uhvatio trenutni bull run. 2 najvaznije stvari koje podrzavaju tu tezu: nema pool-ova, sto je van svake pameti, s’ obzirom na white paper i zamisao tvorca. Prekid plotanja uslijed bilo kog razloga dovodi do gubljenja tih plotova.
 
Deluje tako kako si rekao, da su malo požurili. Obzirom da se već godinama spremaju, još dva ili tri meseca su mogli i da sačekaju. Sad će biti ozbiljna dilema kad krenu pulovi, šta raditi, da li sve ponovo plotovati za farming na pulu ili ostati solo farmer. Solisti bi morali da pojačavaju kapacitete onom brzinom kojom raste i mreža kako bi ostali konkurentni. U pulu je zarada konstantna i malim farmerima.
 
Jun, jul. Mislim da po netu čak cirkuliše i tačan datum.
Sad gledam i nađem neke navodno aktivne pulove. Ako neko ima živaca, neka istraži.
 
Mislim da ce 17-tog ovog meseca moci preko pool-a, cini mi se da je neko na yt rekao, ali nisam 100% siguran.
 
Bilo bi odlicno, da se iskoristi ova cena koja nije normalna, problem ce biti ponovno plotivanje...
 
Ja razmisljam da narucim nekoliko hdd-ova i cekam da se pojavi pool, pa tek onda da ih pustim u rad. Vodite racuna, jer ce se verovatno pojaviti i neki lazni pool-ovi (neko na "yt" je upozorio).
 
Ja sam trenutno na 1260 plotova i nista nisam dobio zadnjih 10 dana.
Trazio sam fiksu IP adresu (placa se naravno) da otvorim port 8444

Mislim da cu do 17. da plotujem ovako a od 18. plotujem sa pool kompatibilnim, pravim presek i jedna masina ostace za solo farming ostale plotuju pool kompatibilni format.

Kad sve diskove popunim preplotovacu ove solo, radije bih da me pool krajcuje 5% a da imam male dobitke svaki dan nego da nedeljama nista a posle 3 dobitka u danu (statistika je cudo)
 
Ajmo ljudi, sta kaze "struka", da se otvorim i krenem u rovarenje neta u potrazi za HDD i neki NVMe SSD ili da batalim? Ako krecu pool-ovi 17.05. da li hvatati prvi talas?
 
Ne znam jel neko video ovaj advanced calculator sa cenama od 40 evra po TB sto je sada realna cena, zarada je nikakva u narednih 5 godina, cena coina bi morala da raste kao BTC da bi imalo smisla. Neka me neko ispravi ako gresim.
Evo nekih parametara koje sam ja uneo: https://chiacalculator.com?growth=1...ab_days=150&start=today&tab=1&time_frame=1825
Mislim da taj kalkulator nije tacan trenutno, jos je malo ljudi koji farmuju, tek kada krene pool bice merodovno koliko, toliko.
 
Ja sam trenutno na 1260 plotova i nista nisam dobio zadnjih 10 dana.
Trazio sam fiksu IP adresu (placa se naravno) da otvorim port 8444

Mislim da cu do 17. da plotujem ovako a od 18. plotujem sa pool kompatibilnim, pravim presek i jedna masina ostace za solo farming ostale plotuju pool kompatibilni format.

Kad sve diskove popunim preplotovacu ove solo, radije bih da me pool krajcuje 5% a da imam male dobitke svaki dan nego da nedeljama nista a posle 3 dobitka u danu (statistika je cudo)
Muski si zagrizao, na vreme da se ugrabi koji komad pre poola.
 
Za 17.05. je najavljena samo nova verzija programa (v15), te ce se sa njim napravljeni plotovi moci koristiti solo i na pool-u. Takodje, dev team nece praviti oficijelne pool-ove, samo ce dati uputstva za treca lica.
Takodje, vec sada mreza prebrzo raste tako da se tesko moze stici naplotati dovoljno plotova samo da se ostane u egalu sa rastom mreze.
I naravno, otvaranje bloka (win) je misaona imenica u solo farmingu.
Vec Je doslo do nestasice diskova vecih od 4TB, a cijena nekih 30-40% veca nego prije ovog.
 
Koji bi build preporucili za plotovanje? Je li dovoljno cpu ryzen 3600 i 16gb ram-a ili da se ide na nesto jace?
 
To ti je dovoljno za 4-5 kom paralelno da pravis, sad zavisi koliki ssd imas?
 
Nazad
Vrh Dno