Šta je novo?

Cat7 SFTP i konektori/utičnice za iste

Ne moras u Netiksu da uzimas kablove, pretpostavljam da ce te odrati postarina na tu metrazu. Kabl je svejedno gde uzmes.
Ako vec vodis kroz zidove vuci Cat7, sam kabl nije mnogo skuplji. Ono sto jeste su konektori, ali svakako mozes (moras) da montiras cat6a modularne uticnice a onda kada cat7 zazivi kao standard samo zamenis te module. Nije ni to neka investicija,tipa 150din jedna.

Sto se tice cvorista u kuci, to moras sam da odredis u odnosu na konfiguraciju same kuce. Najelegantnije resenje je da negde uzidas lepo ormance i u njega da guras sve sto ti treba od uredjaja
 
Хвала на одговорима @jorgovan и @shomiNBGD.

Разлог зашто не желим Cat7 каблове је што сам читао да се са њима много теже ради. Ја их искрено никада нисам видео уживо и једино сам радио са Cat5e, са којим се лако ради.

Добра је идеја да се угради ормарић на централном месту, мада га вероватно не бих узидао него ушрафио на неко високо место код степенишног подијума.
 
Cao, da li neko zna kako se radi uzemljenje rack ormara? Planiram da na jednoj tacki u stanu postavim ormar poput ovog (19 inca, 9U):
Ili eventualno neki slican Netiksov.

U njemu ce da se nadju:

1) Patch Panel (prazan, modularni) sa uzemljenjem.
2) Onaj produzni kabl za 19" rackove (zovu ga valjda razvodni PDU panel)
3) Switch koji moze da se montira u 19" rack.
4) Synology NAS
5) Ruter
6) Eventualno MTS opticku kutiju ako se odlucim za optiku.

E sad, Patch Panel ima to uzemljenje i kapiram da to znaci da ima kablic koji se samo prisrafi za ormar, a da ormar mora biti uzemljen. Na koji nacin se radi uzemljenje samog ormara?

Inace, provlacim cat 7 kablove direktno kroz zid ispod maltera (ne pitajte zasto ne koristim buzire) i zbog toga cu ici na Draka eksterni SFTP kabl:
Kablovi ce se u ormaru zavrsavati u modulima za patch panel, a sa druge strane po stanu u modularnim uticnicama. Na oba kraja kabla ce prakticno biti iskorisceno nesto poput ovoga:

Da li mislite da je ovo ok setup? Neke zamerke? Poboljsanja?
Za ovaj cat 7 kabl znam da je prilicno skup, ali posto ide direktno pod malter + par metara preko terase deluje mi kao najsigurnija varijanta. Eksterni kablovi nisu "Halogen Free". Da li to predstavlja neki problem? Ja sam malo paranoik po pitanju stetnih materija, pa se nadam da je jedina steta od ovih "non-halogen-free" kablova moze nastati ako izbije neki bas zeznut pozar (u zidu!), a tada bi mi verovatno otrovi iz kablova bili najmanja briga :D

Svaki savet je dobrodosao!
Hvala unapred
 

Prilozi

  • 20190902_161914.jpg
    20190902_161914.jpg
    127 KB · Pregleda: 78
  • 20190617_155506.jpg
    20190617_155506.jpg
    126 KB · Pregleda: 76
Na šasiji samog reka ako nema predviđen šraf za uzemljenje jednostavno samorescem zašrafi uzemljenje za orman,malo skineš farbu na tom mestu.Pogledaj i Schrack zna da ima korektne cene rekova.
 
Hvala na odgovorima :)
Jedna stvar me zbunila na prvoj slici koju je okacio Proday. Pretpostavljam da je zuto-zeleni kabl na slici uzemljenje koje dolazi sa sabirnice. Zuti kabl sa presom je ili vezan za stranicu ormara ili je uzemljenje patch panela koji je montiran iznad? Dole levo na slici vidim jos jedan zuto-zeleni kabl...sta je to? :) Da nije u pitanju kabl koji povezuje donju stranu ormara (koja je vec uzemljena) sa vratima ormara?
 
@Nothingman Baš tako, kabel koji povezuje vrata sa ostatkom ormara, zato je i manji poprečni presek u pitanju.
 
Zahvaljujem. Jos samo da skontam koji poprecni presek mi treba za uzemljenje i to je to. Procitao sam negde da je minimum 6 milimetara kvadratnih, a da je najbolje da se stavi maksimalan presek koji sabirnica moze da primi.
 
Mislim da smo koristili 5mm u najvećem broju slučajeva ali nemoj me 100% držati za reč. I nema na čemu, tu smo da se pomažemo.
 
Nemojte tripovati ljude da mora cat6a ili cat7 za 10Gbit.
Nisu vam ljudi bitni ni kabel ni konektori nego duzina kablova. U stanu do 50m na cat6 ce vam raditi 10Gbit, sa cat6 kablom i cat6 konektorom.
Za uzemljenje su vam poitrebni metalni moduli,shielded kabel, uzemljenje u rack ormanu. Svako bolji patch panel to ima na sebi. Uzemljenje se preporucuje ako kablove vodite uz strujni kabel.
 
Kod mene je to slucaj, kablovi na dosta mesta idu blizu strujnog kabla, zato i radim uzemljenje.
A kabl sam uzeo SFTP outdoor cat 7 iz razloga sto ide direktno u zid + manjim delom napolju preko terase. Tako su me savetovali - da ako kabl ide u zid (bez creva) da je sigurnije ici na PE kabl.
Za pedesetak evra manje mislim da nije vredno rizikovati u mom slucaju, pogotovo kad se uzmu u obzir ukupni troskovi renoviranja.
 
Evo mene opet sa jos jednim pitanjem :)

Pretpostavimo da imamo rack u kome se nalazi patch panel sa uzemljenjem. SFTP kabl iz zida ulazi u rack, gde je pomocu metalnog keystone jacka utaknut u patch panel. Ovaj metalni jack naravno sluzi kako bi preko njega struja sa "folije" (ili kako se vec zove taj zastitni deo) kabla imala vezu (preko patch panela) sa uzemljenjem.
Ovaj deo je jasan. Ono sto me zanima je drugi kraj ovog istog kabla, dakle ne deo koji se nalazi u racku, nego kraj kabla koji se zavrsava u nekoj prostoriji u stanu u zidnoj uticnici. Na nekoliko mesta sam naisao na to da kabl i sa te druge strane zavrsava metalnim keystone jackom koji je zatim utaknut u modularnu uticnicu u zidu. Zatim iz uticnice ide obican patch kabl sa plasticnim konektorima do npr. racunara.
Koja je poenta da se sa ove druge strane koristi metalni keystone jack a ne plasticni? Pokusavam da skapiram kako to pomaze da ako se u zastitnom omotacu indukuje struja da ona lakse dodje do uzemljenja u racku?
 
Pa ako koristis SFTP kabel i shielded module, onda koristis i shieldovane patch kablove za vezu do racunara i swica/rutera sa druge strane, drugacije nema mnogo smisla...
 
Pitam da mi neko objasni zasto je bitno da sa obe strane bude metal :)
Pokusavam da razumem zasto je to bitno. Jasno mi je zasto je bitno da sa strane racka/panela bude metalni konektor kako bi uzemljenje stiglo do sabirnice u razvodnoj tabli.
Ono sto mi nije jasno je zasto je bitno da sa druge strane imam metalni jack na kablu? Ne znam da li dobro kapiram sve, ali meni nema smisla da postoji uzemljenje sa obe strane SFTP kabla (kao u slucaju koji si opisao - da kuciste racunara "metalom" bude povezano sa SFTP kablom u zidu). Znacilo bi mi mnogo da mi neko malo detaljnije objasni da li moje rezonovanje ima smisla i ako nema zasto nema :)
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da kazem kako stvari stoje kod mreznih kablova ali generalno kod sve elektronike se uzemljuje samo u jednoj tacki posto ume da dodje do parazitnih struja koje mogu da prave probleme a da ne znas sta se desava. Na momente sve radi normalno a onda poludi a ne znas razlog.
Recimo kod video nadzora sam imao takvih problema, raskacim jedan kraj sa zemlje i sve radi, kod audio signala takodje...
 
SFTP kabl štiti od indukcije van kabla (od strujnih vodova, FM predajnika, groma...), ako će ka kompu da bude običan patch kabl, onda stvarno ne vidim zašto bi morao metalni keystone u zidu na tom kraju ako ti je patch panel u racku već uzemljen... U kući koristim CAT6 FTP kablove na ukupno 14 kablova između patch panela i 7 prostorija. "Foliju" sam uzemljio, a u zidovima su klasični plastični aling conel keystone-ovi.

Na kablu koji vodi na AP u dvorištu i na kablu koji ide od VDSL modema sam stavio ubiquity surge protector-e, i jednom mi je izgoreo VDSL modem od groma (vazdušni vod telefonski) - dok ne pređem na optiku, ne mogu skoro ništa da uradim, ali je svakako taj surge protector - naravno uzemljen, spasio i switch nakon njega (imam VLAN trunking do rutera), i ostatak mreže. Takođe, spoljni AP je ostao čitav bez ikakvih posledica.

Imam 8 desktop / htpc / nas mašina, 3 AP-a, ostali portovi su neiskorišćeni... Još ništa nije stradalo osim VDSL modema.
 
Nazad
Vrh Dno