Šta je novo?

Buduća 5G mreža...?

Pa za ovaj 5G im i ne treba država s obzirom na to da koriste DSS svi
 
Biće u upotrebi i midband 3600-4000MHz sa širinom kanala po 100MHz po operateru. A biće i 5G na 700MHz. + DSS
 

Ali za Bugarsku i Hrvatsku ;)

Nokia expands 5G radio and core contract with A1 Telekom Austria Group into new markets​

Nokia expands 5G radio and core contract with A1 Telekom Austria Group into new markets
  • Nokia extends 5G RAN and Core solutions to Bulgaria, Serbia, and Slovenia
  • The deal continues Nokia’s long-standing partnership with A1 Telekom Austria Group
Nokia News - 23.8.2021.
😉
 
Pa prave pakete,koji će biti skuplji ukoliko u paketu uzmeš i VoLTE , logično :D

VoLTE se ne placa dodatno. Koristim cim su omogucili. A pretpostavljam da ce i 5G biti isto... naravno ako ponude vece kvote.
 
Phahahah...
Manje kradite pa neće morati da se štiti od konkurencije.
Bemti cirkus od države...
 
Postoji i prica da je problem sto su nasi planirali da koriste Huawei opremu, ali SAD vrse pritisak da se koristi njihova tehnologija, ili bar neka zapadna.
Jos je onomad pod Tr***ovim mandatom potpisan dokument, koji kaze nesto poput: "Obe strane će zabraniti upotrebu 5G mreže u okviru svoje mrežne infrastrukture, koja je nabavljena od nepouzdanih kupaca", citaj Kineza. Tako da stvar verovatno nije crno-bela i prilicno je u svakom slucaju politicka, nazalost.

Steta sto sve na kraju ode na stetu nas korisnika.
 
Ceo svet izbegava kinesku mrenu infrastrukturu zbog sigurnosti i backdoorova, ovi naši bilmezi ne haju...
Ko zna koliko su Huawei/ZTE gurnuli našim političarima da MTS koristi njihovu opremu..
 
Nisu problem kinezi, nego Huawei. Koristiće se ZTE npr kod nas. Huawei izbacuje cela Evropa.
Btw, Huawei je u suštini najbolji vendor za mobilne mreže, najviše feature-a imaju.
 
Mnogo cemo da se usrecimo sa 5G na 700MHz :D
3.5GHz je vec prava stvar.
700 Mhz je za ruralne oblasti, vikendice, tamo gde optika ne stize. A 3.5GHz je za kapacitet.
Za mene je prva asocijacija za 5G kapacitet i, verovali i ne, "kucni internet". Za "prosecnog korisnika" i koriscenje telefona i 4G zavrsava posao, ali za kucni internet i flat pakete ce ipak biti potreban 5G.
Ja razumem zasto kompanije hajpuju primenu 5G-a u industriji, saobracaju, medicini, nauci, itd. ali stice se utisak da je zato prosecnom korisniku 5G nepotreban, sto nije tacno.
 
Meni je fascinantno sto se ljudi jos uvek pale na 5G za flat Internet ko i za Starlink lol. Dok realno 5G ne moze ni sa wifi ruterom ax standarda. Da ne spominjemo be. Kao da niko ne moze da vidi koliko je realno jadna implementacija sirom Amerike.... Toliko su brutalni sa optikom i 5G da im je i starlink over saturated.
Tacno mi ovaj 5G zvuci ko Nikola kamion 😁. Aj ne ko Nikola ali ko Tesla
 
5G u trenutnoj implementaciji po Evropi je:
  • NSA (Non-StandAlone), oslanja se na 4G
  • sa ukupniom sirinom kanala oko 180MHz (4G ima ~50MHz

Jedan običan koaksijalac (DOCSIS 3.0) koristi 128MHz, a u celom kablu ima 1GHz.

U najboljem slučaju - jedna 5G BS može da zameni jedan CMTS (čvorište na docsis mreži) i nikako ne može da zameni bilo koju optiku...
 
Mislim da je sasvim realno ocekivati pakete od 1 ili 2 TB. Svojevremeno su pricali da ni 4G ne moze da odgovori potraznji, nacitao sam se stvarno svacega, stekao sam bio utisak da je imati 4G telefon obicno pomodarstvo. Sada imam 250 GB gde god da se nalazim, pa cak i u stanu kada mi ADSL istrokira - sto je do pre pet godina bilo prakticno nezamislivo.

5G i nije tu da zameni optiku. Optika je tu da rastereti 5G, po mogucstvu maksimalno (ne smeju se mesati te dve stvari). Mozda su ljudima ocekivanja za 5G nesto drugo, ali njene visoke frekvencije su povoljnije za kucni internet i kucne eksterne antene, nego za mobilni internet. Bar u pocetnoj fazi.

Dok realno 5G ne moze ni sa wifi ruterom ax standarda. Da ne spominjemo be. Kao da niko ne moze da vidi koliko je realno jadna implementacija sirom Amerike....
A adsl od 7-8 mbps koga ima 50% srbije (ako odbacis iz statistike beograd, novi sad i nis), sa kim moze?
5G i nije tu da pobedi optiku, vec da mucenicima koji nemaju optiku pruzi nesto najblize tome. Pa meni 4G radi bar pet puta bolje nego ADSL koji imam kuci, i sada 5G odjednom nece nista da valja. :) Ali ako ti imas optiku, ti si svoje prebrinuo za narednih 200 godina, bukv. A za ulicu, kafice, skolu, putovanja, i 4G radi savrseno.
 
Ma. Bolji je 5G ako bude imao pozive jos bolje. Mozda bude imao i video poziv. To bi tek bila revolucija u telefoniji da vidis sagovornika. Pa kazem. Sve zavisi sta ćemo da implementiramo. Ako cemo skrnavo ko ameri. Bolje da ni ne radimo. Poenta priče. Da je toliko dobar 5G u Americi. Da ljudi koji nemaju optiku. Nemaju ni 5G. Ne svi naravno ali spalo je mahom na gradske oblasti sa puno korisnika. A i uz sav 5G. Limitirane brzine i limitirani paketi, pogledaj brzine Starlinka i preopterećenja na sistemu. Jer ljudima u pojedinim mestima masovno nije dostupan 5G ni optika. Starlink je trebalo da reši. Ok iza brda sam ne dolazi 5G do mene da ne vuces do brda sledećeg antenu. Okacis na drvo starlink i cepaj, kao i mobilni suplement na moru avionima i slicno. A ne da citava naselja se okreću satelitskom netu.
Moja poenta je samo nek rese prva dva problema sa pozivima i video pozivima. I nek instaliraju ruralne kapacitie. A ne tri bazne staiu centru velikoh gradova. Da bi se pokazao na speed testu kako imas 1Gbps ili brze.
 
Radi lepo volte video poziv. Samo na koliko telefona? I na kojim tarifama i slično?
 
Poenta je da video poziv nije nikakva novost, još manje revolucija vezana za 5G mrežu. Već postoji na telefonima koji imaju 4G i volte (konkretno ja isprobao na A22, A52, S20, Z4 i na tarifama od 900din i 1500din)
 
Pa to jeste poenta. Revolucija vezana za 5G ni ne postoji. Imas WiFi rutere sa malim pingom. To što pokušavaju neku wifi mesh mrežu u širem smislu da ugrade i nije im bas vau. Tako da u suštini 5G koliko vidim donosi 3G standard. Pošto 4G moras imati uredjaj koji podržava. I to su sve noviji 4G uređaji. Ne donosi 5G ništa novo. Osim da pokrpe standarde povecaju kapacitet i ako reše rutovanje da se smanji ping. To je sve odoka što donosi.
Mislim niko tebi ne brani ni sada da stsvljas 20 fanova na stubu. I da cickas 4G antene na svakih 100 metara
 
@Miki919, i za 4g su isto pricali. Jer i HSDPA (3,5G) je takodje radio odlicno. Da sve deluje besmislenije, ja sam kucni net od 100 GB koristio na 3G telefonu dok nisam kupio 4G telefon. Medjutim, kada sam kupio 4G telefon, shvatio sam da je ta mala razlika ustvari - razlika. A onda sam shvatio da nije tu samo sta ja mogu, nego koliko ljudi moze da radi to isto sto i ja (jer ocigledno i sam 3G moze da mi omoguci paket od 100 Gb) - e tu shvatis da tek sa 4G dolazi do eksplozije stream servisa, internet televizija, netflix, hbo... Bilo je toga i pre, ali sada to mogu svi. I postoje paketi koji to mogu da podrze.

E to isto nas ceka sa 5G. Imas ti i sada paket od 500 GB kome bas treba, ali sa 5G svako ce moci da ga ima - jer ce biti kapaciteta za tako nesto. A druga stvar je ping - HSDPA je imao solidan, LTE ima odlican, a 5G ce imati idealan. To su sve male razlike, ali potrebne. To je sto se tice nas gradjana. O industriji necu da pricam posto su potencijali ogromni, od utopijskih do distopijskih.
 
Ma sve je to OK. Ali sam LTE u nazivu ima sve elemente 5G. Ali nije to poenta je nek ga zovu kako hoce. Ali nek radi bar osnovne stvari. Secam se da je za 4G pricano da ce pokriti ruralne sredine internetom zbog boljeg signala. Pa nešto mi ne pada 3G na 4G nego obratno. Nigde ne kažeem da je loše. Ali da je većina marketinški trik bez krstkorocnog pokrića. Verovatno ce neki 7 G da krpi sve eto 5G nije uspeo. A kodiranje signala je poprilično efikasno. Ping je fizički. Dosta. Ako ne idu na mikro servise. Sto realno možeš sa bilo kojom mrežom. Znas da je nekad postojao idealan ping za igre? Bolji od optike i bilo cega? Zvao se wlan server. Gde se svi povezete i igrate counter na istom wifiu ciji je server takodje na istom wi-fi-u. I to je bilo pre 15 godina. Malo me je smorilo sa revolucionarnim tehnogijama da budem iskren. Posebno kad im je limitacija jel drvo olistalo ispred kuce ili pada kisa...
 
Itekako 4G radi mnogo bolje u područjima sa slabim signalom, i itekako se dešava da telefon menja između 2G i 4G a da 3G skroz zaobilazi.

Bez 4G mreže na takvim mestima bi eventualno imao EDGE brzine, ovako možeš i neki megabit da dobiješ.

Ipak GSM prolazi mnooogo bolje od LTE mreže samim tim što je narrow band i što ima primitivnije modulacije signala.
 
Pa iz mog iskustva sa ovim nizim Bandovima 4G OK hvata. ALi opet vidjao sam situacije i 3G bez signala da mi stoji, ponekad i G.
Neg sam bas trazio da vidim. Pa OK je i 5G.
Sad sam bas trazio i solidno poboljsanje je sa 86 Mbps na 206 Mbps
Zvuci makar ko Peugeot :D. Negde 2.5 puta brza sto je skroz OK. Plus koji band vise sto ima za agregacije. Bukvalno ko sa WiFi 4 na Wifi 5 da predjes. Najslicniji odnos.
5G 20 Mhz _____________________________________________________________________________ 4G 20Mhz
206 Mbps86 Mbps
 
Poenta je da video poziv nije nikakva novost, još manje revolucija vezana za 5G mrežu. Već postoji na telefonima koji imaju 4G i volte (konkretno ja isprobao na A22, A52, S20, Z4 i na tarifama od 900din i 1500din)
nekada je video poziv (preko mreze) radio na 3g tj od same pojave 3g mreze i 3g telefona. na 4g to iz nekog razloga ne radi (ni kad rucno prebacim na 3g), sve dok se ne aktivira i VoLTE. probao sam video poziv na nekim samsung telefonima (4g i VoLTE aktivni, yettel mreza) i to radi. sada sam probao i video poziv sa A52 na redmi note 9, (na kom imam VoLTE od pre neki dan, posle zadnjeg updatea) i rade video pozivi (iz dialera, na 4g, preko mreze, dakle nije google duo i sl aplikacije).
 
Nije ceo svet, nego zapadna evropa i to rade zato sto im tako amerika namece.
Da dodam samo, ako mislite da Ameri nemaju backdoor onda je tek dodatni show.
Cela ova prica protiv Kineza iako itekako opravdana je potekla upravo odatle sto znaju da i oni isto rade i bukvalno se radi o bezbednosti/mogucnosti da oni kolo vode u njihovoj interesnoj zoni.

Ako nekome jos uvek nije jasno samo neka pogleda koji dokumentarac o Snowdenu i sve ce mu se samo kazati.
 
Nazad
Vrh Dno