Šta je novo?

Bučno napajanje - postepeno se pojačava zvuk kulera?

Skyw@lker

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
27.12.2003
Poruke
909
Poena
630
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen™ 5 3600XT + Cooler Master Hyper 212 RGB
Matična ploča
Asus TUF Gaming B550M-Plus
RAM
DDR4 16GB (2x8GB kit) 3200MHz CL16 HyperX Fury RGB
GPU
MANLI GeForce® GTX 1070Ti 8GB GDDR5
Storage
Kingston 1TB M.2 NVMe SA2000M8/1000G + Western Digital 4TB + 2 x WD Elements 8TB
Zvuk
AV Yamaha RX370
PSU
Seasonic 850W
Kućište
Fractal Define R4 Black Pearl
Monitor
Gigabyte M27F
Miš & tastatura
Logitech K350 + Logitech M705
Ostale periferije
PS5 , Xbox Series S
Laptop
Acer ES1-432
Mobilni telefon
Samsung S21 FE
Pametni uređaji
Hawei Watch GT 3 Pro, Huawei Body Fat, Xiaomi Mi Kettler
Steam
markov211
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav svima!

Dakle imam napajanje Seasonic 850W, mislim da je staro preko 6 god. i nije više u garanciji. Nikada problema sa njim nisam imao. E sad primetio sam u poslednje vreme da se nakon uključenja kompa čuje sve glasnije, tipa u startu je nečujno, a posle 15- 20 min se baš čuje vent. Nije strašno ali je ono huk kao neki tiši fen recimo, ume da zasmeta kada je tišina u stanu, uveče npr.

Šta mi je valja činiti, da li da menjam vent na napajanju ili je problem veći? Neka iskustva?

Moja konfiguracija je:
AMD Ryzen 5 3600XT + Cooler Master Hyper 212 RGB
Asus TUF Gaming B550M-Plus
DDR4 16GB (2x8GB kit) 3200MHz CL16 HyperX Fury RGB
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 4GB GDDR5
Samsung SyncMaster S22B350T
Kingston 1TB M.2 NVMe SA2000M8/1000G + 2 x Western Digital 4TB + WD Elements 8TB
DVD-RW Samsung SH224BB
Fractal Define R4 Black Pearl + Seasonic 850W

Realno za moju konfu mi i ne treba ovako jako napajanje pa možda ga i zamenim za neko slabije a tiše, ali opet ne bih ga menjao ako će zamena kulera rešiti problem.
 
Tvoje komponente vuku malo struje, čisto sumnjam da je ventilator bučan jer je napajanje opterećeno. Pre će biti da se razdrndao ventilator, dešava se i na boljim napajanjima poput Seasonica.

On se može zameniti ali nije tako prosto poput ventova na kulerima i kućištima. Koji je tačno model Seasonica?

Iskreno, manje je cimanje i bolja solucija da uzmeš novo ali će da košta, je li...
 
Ako moze mala pomoc...

Otac je sebi uzeo zimus neku jeftinu konfiguranciju, logicno sklopljenu sa jeftinim napajanjem. E sad, ne znam da li je tako od pocetka ili od skora, ali kada ukljuci racunar ujutru recimo, cuje se ne prejak ali ipak blago primetan "vibrirajuci" zvuk vetilatora od kulera, i traje mozda minut nakon podizanja sistema nakon cega nestane.

Opet kazem ne znam da li je tako od kupovine. Jel to normalno kod tih jeftinih napanjanja ili je u pitanju nagovestavjauci problem sa lezajem samog ventilatora?

Njemu ne smeta, a ja ne bih da mu eventualno prouzrokuje neke probleme...
 
Tvoje komponente vuku malo struje, čisto sumnjam da je ventilator bučan jer je napajanje opterećeno. Pre će biti da se razdrndao ventilator, dešava se i na boljim napajanjima poput Seasonica.

On se može zameniti ali nije tako prosto poput ventova na kulerima i kućištima. Koji je tačno model Seasonica?

Iskreno, manje je cimanje i bolja solucija da uzmeš novo ali će da košta, je li...

Ovaj model je u pitanju: Seasonic SS-850 AM2. Slikao sam ga i postavio fotku u prilog. Posle jedno 10-15 min se pojača zvuk venta, nije iritirajući samo huk ali je jači kao fen.
 

Prilozi

  • Napajanje.jpg
    Napajanje.jpg
    237.2 KB · Pregleda: 13
Basic stuff ali jesi li probao da ga ocistis, da se nije nagomilala prasina pa tera vent na max?
 
Jesu oni malo agresivniji..Poznati su po tome kad je optereceno napajanje da se čuju kao mlaznjaci.Sad dal je jedno ili drugo,tj lezaj..isto seasonic i njihovi hong hua...kad se uzme u obzir rada 5,6 godina može se zaočekivati.
 
Skini vetilator,skini nalepnicu,ispod imas gumicu verovatno,izvadi je i onda skini osigurac da bi oslobodio ventilator,posle ocisti i podmazi sa grafitnom masti....
 
Nazad
Vrh Dno