Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

^Hvala
Gledam na sajtu, moguce ih je puniti samo punjacima koji su njima namenjeni. Ja bi ih u telefon sto znaci da ne bi valjalo?
Naravno da će da napišu da se može puniti samo u njihovim punjačima da bi prodali i punjače.
U pitanju su rebrendirane Eneloop, ja ih punim u Eneloop punjaču bez problema.
 
Naravno da će da napišu da se može puniti samo u njihovim punjačima da bi prodali i punjače.
U pitanju su rebrendirane Eneloop, ja ih punim u Eneloop punjaču bez problema.
napisao sam mu i ja radi punjenje u cemu oces imam ladda aaa i aa iz raznih serija.Cak imam i jedno pakovanje AA od 1000mah koje je oko 950mah posle 3 godine upotrebe.Te rade u jednom radiu koji radi na 4 aa baterije.
 
Kupljene eneloop. Obzirom na kvalitet cena od 800 din je prihvatljiva. Hvala svima koji su odgovorili.
 
Neka preporuka za punjač koji automatski prepozna kapacitet baterije i puni je do maksimuma i sam se isključi ?
 
Kako održati kapacitet powerbanka, imam redmi od 10000, jel tu idu NiMh baterije, da li puniti i praznici do kraja ili ne?
 
U powerbank-ovima su LiIon baterije.
Možeš sa njima kako hoćeš. Eventualno izbegavati pražnjenje do 0% (to izbegavati što češće) i punjenje do 100% (to izbegavati po mogućnosti).
 
Poslednja izmena:
Neka preporuka za punjač koji automatski prepozna kapacitet baterije i puni je do maksimuma i sam se isključi ?
kapacitet baterije nijedan punjač ne može da prepozna tek tako...ili si se loše izrazio...ali, svaki će krenuti da je napuni do kraja...ali, takođe, bar ja ne znam nijedan punjač koji se "isključi"...svaki kad završi punjenje nastavlja da šalje izvesnu količinu struje, neki manju neki veću...uglavnom, svaki iole pametniji punjač će ti završiti posao...
 
Poslednja izmena:
To se odnosi na takozvani "trickle charge" (dopunjavanje). Za one na bazi litijuma i Low Self Discharge (malo samopražnjenje) NiMH poput Eneloop, Lada, itd, nema potrebe. Obično je to za NiCd i olovne ćelije. Mada i olovne ćelije mogu da stoje van punjača, nije toliko samopražnjenje... Mada zavisi, od slučaja do slučaja, potreba, spoljne temperature, itd.
 
Jel kupio neko neki punjač kod kineza (aliexpress) a da ičemu valja.
Pod valja smatram da puni, pokaže kad je završio (isključi se eventualno) i ne zapali kuću usput :)
 
Jel kupio neko neki punjač kod kineza (aliexpress) a da ičemu valja.
Pod valja smatram da puni, pokaže kad je završio (isključi se eventualno) i ne zapali kuću usput :)
Ne isplati se više uzimati sa Alija takve stvari. Imaš i kod nas slična ponuda, za cene tu i tamo slične.
 
Ja imam Nitecore UMS2 koga sam kupio pre neku godinu na Banggoodu (ako se dobro sećam) za 20 i kusur dolara, našao sam bio neki kupon za popust...
Odličan punjač, punim na njemu Li-Ion 18350 baterije i klasične punjive NiMH AAA.

Pismena sprava, sve odradi automatski, sam prepozna tip baterije i podesi napon, prekine sa punjenjem kad napuni bateriju, još ne nije desilo da se pregreju baterije čak i ako ostavim preko noći (ne preporučujem), iako je prikačen na brzi punjač ne gruva preveliki napon u baterije manjeg formata poput 18350, ima i manuelne kontrole...jedina mana mu je Micro-USB umesto USB-C konektora, no tada Type-C još nije bio popularan.

Baš me zanima koliko sada košta...
 
Poslednja izmena:
Imaš u Inhaliki neka dva Nitecore punjača za 4 baterije, sve vrste, 3 do 3500 dinara.
Uvek imaju i gomilu drugih punjača. Garancija i tako to.
Ja koristio Nitecore za e cigarete godinama na svakodnevnoj bazi. I dalje radi odlično iako je pri selidbi pretrpeo tešku havariju🙂
Uzeo isto u Inhaliki, samo što je model za dve baterije. Nije bila neka razlika u ceni u odnosu na preko.
 
U powerbank-ovima su LiIon baterije.
Možeš sa njima kako hoćeš. Eventualno izbegavati pražnjenje do 0% (to izbegavati što češće) i punjenje do 100% (to izbegavati po mogućnosti).
Iako se slažem sa izloženim uputstvom za produženje života power bankovima mislim da za ovakvim "maženjem i paženjem" možda nema potrebe.
Kvalitetni power bankovi su prilično pristupačni a trajaće prilično dugo.

Moje lično iskustvo: u oktobru davne 2015-te godine kupio sam, na tada popularnom GearBest-u, Xiaomi ZMI PB810 power bank od "10000"mAh, koštao je $24.41
Taj PB je exploatisan minimum 4 dana u nedelji, u zadnje 2-3 godine punim ga jednom nedeljno a ponekad i dva puta, nosio sam ga na putovanja, pozajmljivao drugarima, kad čačkam pre spavanja tablet, baterija pri kraju, ja nakačim ZMI da mi izdrži do kraja serije, filma, surfa, onda ga zaboravim uštekanog, ujutru ZMI prazan a tablet pun, iz nekog razloga stariji iPod-ovi ga više vole nego klasične punjače, ili kad treba negde da izađem a telefon mi je pri kraju nakačim ZMI i ubacim oba u torbicu/džep.
Ako sam nekad i pazio da se ne isprazni toliko da se sam isključi to je bilo tako davno da sam i zaboravio, u 90% slučajeva je pražnjen do 0% i uvek ga punim noću jer mu treba dosta da se napuni, stavim oko 11-12h i ujutru u 6h je spreman 2 go tako da se uvek punio do čepa.
Ukratko, uopšte nije mažen i pažen u smislu upotrebe ali sam odma u startu uzeo silikonsku futrolu za njega pa i dalje izgleda kao nov :D
Tek ove godine sam primetio da se brže prazni tj. da mu je opao kapacitet, baš ću probati da izmerim, moguć da je i do moje povećane potrošnje pošto ga u zadnje dve godine koristim skoro svakodnevno.


P.S. čisto da napomenem, xiaomi u svojim "tankim" power bankovima koristi Li-po baterije ne Li-ion...
 
Baš tako. Jesu neka pravila za Li baterije da ne treba (pre)često na 100 i na 0%, ali tome ne treba robovati.
Pogotovo batterypack-ovi, nisu više skupi.
 
P.S. čisto da napomenem, xiaomi u svojim "tankim" power bankovima koristi Li-po baterije ne Li-ion...
uzeo sam taj jedan tanki od 5000mah u mi store, i naduo se nakon nekoliko meseci laganog korišćenja...naduo se sa obe strane a ko što rekoh nisam ga previše koristio...nisam baš to očekivao...
 
Rekao bih da je to izuzetak.
Ja koristim tanju verziju od 10.000mah godinama i nema nikakvih problema. Osim što bih sada voleo 2 izlaza i ostale novotarije :D
 
Da li je SkyRC MC3000 i dalje najbolji izbor za jedan dobar all-arround punjač? Da li ima modela koji su noviji i bolji?
 
Ja koristio Nitecore za e cigarete godinama na svakodnevnoj bazi. I dalje radi odlično iako je pri selidbi pretrpeo tešku havariju🙂
I kod mene isto tako godinama, naručio sam Nitecore UMS2 čisto zbog modernijeg displeja, a ovaj ću pokloniti.
---------
Kako stoje stvari sa nimh aaa i aa baterijama, Ikea Ladda su standardno dobar izbor, ne treba tražiti dalje?
 
Hocu da uzmem dva seta ovih baterija iz IKEA-e i ovaj punjac, sta mi preporucujete da uzmem, ove manje cu za daljinski, a vece za ove decije igracke, ima sincic neke automobile na daljinski, pa vozi to po cesto, da li je dovoljno za dnevnu upotrebu ove od 1900 ili moraju ove jace, ako sam dobro shvatio ove blede su kvalitetnije?
 
Hocu da uzmem dva seta ovih baterija iz IKEA-e i ovaj punjac, sta mi preporucujete da uzmem, ove manje cu za daljinski, a vece za ove decije igracke, ima sincic neke automobile na daljinski, pa vozi to po cesto, da li je dovoljno za dnevnu upotrebu ove od 1900 ili moraju ove jace, ako sam dobro shvatio ove blede su kvalitetnije?
slobodno uzmi te od 1900 ok su to su obicne eneloop one jace su eneloop pro.Imam cak pakovanje od 1000mah ono staro od pre par godina u upotrebi posle par godina i dalje je kapacitet na 90%.
 
Pozdrav ekipo! Slučajno naletih na ovaj forum googlajući o NIMH baterijama, najveći ste znalci što se njih tiče.:)

Imam jedno pitanje za koje vjerujem da ćete znati odgovor. Došao sam u posjed dva NIMH battery packa od 6 V koje se koriste za nekakve lampe za signalizaciju. Jedan je paket bio prastar i "mrtav" a drugi mi djeluje O.K. Rastavio sam neispravan pack na pojedinačne baterije, kojih ukupno ima pet. Dvije od njih su toliko krepane da nakon punjenja ne mogu pokretati ni zidni sat a ostale tri imaju koliko - toliko struje nakon punjenja. Radi se o baterijama na kojima piše 4/5 AA i koje su nešto manje od standardnih AA baterija i nemaju "bradavicu" na + polu, kao što se može vidjeti na slici.
IMG_20230412_065504.jpg
Inače, što mi je zanimljivo, iz tog battery packa izlaze tri žice, što je neuobičajeno za NIMH baterije i svojstveno za LIion baterije. Dvije žice su naravno + i - pol a treća žica je povezana sa - polom preko nekog elektroničkog elementa koji mi najviše sliči na kondenzator. Uostalom, evo i slike:
IMG_20230412_065417.jpg
Pretpostavljam da taj treći pol služi za punjač za detekciju napunjenosti baterije? E ono što mene zanima je, pošto ne znam kako izgleda original punjač je to kojom voltažom i kojom strujom bih mogao puniti taj battery pack? Probao sam ih preko noći puniti sa dumb punjačem u koji idu dvije baterije, tako da sam žicama spojio elektrode na punjaču tako da daju skupa 2.4 V no međutim slabo su se napunile jer je vjerojatno napon bio prenizak.
 
Komponenta koja ti izgleda kao kondenzator se zove termistor i služi za praćenje temperature baterija (i prekine punjenje ako krenu da kuvaju)
Punjač ne možeš da povežeš tako kao što si ti povezao, žicom elektrode da bi od 1,2 dobio 2,4V. Treba da nađeš baš punjač koji je predviđen za takav bateri pak, 6V i tipa 500mA na izlazu, s obzirom da na KP i limundu ima milijarda punjača verujem da ne bi bilo teško pronači ga.

Šta bi ja uradio: ako ima dovoljno mesta ubacio bi jednu ili dve 18650 baterije (ako su dve stavio bi paralelno), dodao bi dcdc step-up za izlaz, pogledaš šta ima u ponudi, možda neki sa CV izlazom. Takođe bi dodao i elektroniku za punjenje li-ion sa micro ili C USB priključkom i rešena stvar. Taj DCDC i elektronika za punjenje bukvalno koštaju po dolar ($1) ako kupiš tipa 5 komada onda izađu i manje. Moguće je i rešenje da staviš dve 18650 baterije serijski i onda na izlaz step-down ali je onda elektronika za punjenje malo drugačija i malo komplikovanije i malo skuplja...
 
Hvala na iscrpnom pojašnjenju! :)

Nisam ni približno toliko tehnički potkovan da bih mogao sa tim battery packom izvesti sva ta čudesa koja si nabrojao. Mislim da mi se za te baterije baš i ne isplati kupovati punjač jer vjerojatno i nisu bogznašto i već su dale svoje, budući da su ionako bile za otpis, inače ih ne bih dobio. Imam neki stari kockasti ispravljač na kojem se prekidačem regulira napon, ima između ostalog i 6 V te daje struju od 500 mA. E sad je li pametno da ga direktno priključim na taj pack, da ne bih napravio kakav kuršlus?

Kad već pišem o baterijama i punjačima, zanima me da li je zna li netko je li Olympus BU-02 punjač sa -delta V detekcijom ili je na timer? To je ovaj punjač na slici (slika nije moja, sa interneta je):
olympus-punjac-baterija-slika-116937945.jpg
Ovaj punjač sam imao godinama, dobio sam ga uz fotoaparat Olympus C310 i dvije Camedia baterije te mi je radio sve do jednog lijepog dana kada sam ubacio baterije u njega a lampica koja signalizira punjenje mi se nije upalila. Pokušao sam puniti i druge NIMH baterije u njemu, da otklonim mogućnost da je problem u baterijama no rezultat je bio isti. Otvorio sam punjač da vidim u čemu je problem no na moje iznenađenje nigdje se nije vidio nikakav znak kvara, tipa da je neki elektronički element pregorio i pocrnio. Punjač sam odnio u jedan elektro servis no oni su mi rekli da ga ne mogu popraviti jer nema rezervnih dijelova za njega. Nakon toga sam se bacio u potragu za drugim pametnim punjačem koji sam prekida punjenje. U jednoj trgovini sam kupio GP punjač sa četiri baterije no na kraju se ispostavilo da je to dumb punjač koji sam ne prekida punjenje. Ajde bar su se baterije pokazale sasvim O.K. pa nije bila potpuno promašena investicija. Nakon nešto istraživanja po internetu odlučio sam se za Opus BT-C700 i prezadovoljan sam sa njime. Moram napomenuti da mi Opus uopće ne grije baterije dok su kod pokojnog Olympus punjača na kraju punjenja znale biti toliko vruće da ih nisam mogao držati u ruci.
 
Meni danas otisle litijum-jonske na daljincu,kad sam ga otvorio one vec pocele da ispustaju kiselinu.
Nisam imao rezevne osim punjivih nimh iz Ikee i daljinac odlicno radi s njima.
Da li ih ostaviti i uzeti punjac ili ipak uzeti opet neke bolje litijum-jonske?
 
Nazad
Vrh Dno