Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

RingeRaja

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
18.03.2005
Poena
585
^Hvala
Gledam na sajtu, moguce ih je puniti samo punjacima koji su njima namenjeni. Ja bi ih u telefon sto znaci da ne bi valjalo?
Naravno da će da napišu da se može puniti samo u njihovim punjačima da bi prodali i punjače.
U pitanju su rebrendirane Eneloop, ja ih punim u Eneloop punjaču bez problema.

gicko

Slavan
Učlanjen(a)
25.06.2010
Poena
225
Naravno da će da napišu da se može puniti samo u njihovim punjačima da bi prodali i punjače.
U pitanju su rebrendirane Eneloop, ja ih punim u Eneloop punjaču bez problema.
napisao sam mu i ja radi punjenje u cemu oces imam ladda aaa i aa iz raznih serija.Cak imam i jedno pakovanje AA od 1000mah koje je oko 950mah posle 3 godine upotrebe.Te rade u jednom radiu koji radi na 4 aa baterije.

inovator

Poznat
Učlanjen(a)
04.09.2022
Poena
30
Kupljene eneloop. Obzirom na kvalitet cena od 800 din je prihvatljiva. Hvala svima koji su odgovorili.

Milosnis018

Cenjen
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poena
170
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 5700g Octa-Core 3.8GHz
Matična ploča
ASRock B450 Gaming-ITX/ac
RAM
PATRIOT 16GB Viper 4 DDR4 3200MHz CL16 KIT PV416G320C6K
GPU
AMD Radeon RX 590 Powercolor Red Dragon 8GB
Storage
1TB SATA3 & 500GB SATA3 & 250GB A2000 M.2
Zvuk
LOGITECH X-530
PSU
Thermaltake Smart SE SPS-730M
Kućište
Thermaltake Core V1
Monitor
Benq G2420HD 24"
Ostale periferije
Sony Playstation 5
Laptop
Asus k53e i7-2670qm/8gb ddr3/256gb ssd
Tablet
Lenovo Tab M10 FHD Plus
Mobilni telefon
Xiaomi Mi 9T
Pametni uređaji
Honor Watch GS Pro
Steam
jomilos84
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Neka preporuka za punjač koji automatski prepozna kapacitet baterije i puni je do maksimuma i sam se isključi ?

ironmanbg

Slavan
Učlanjen(a)
10.12.2004
Poena
495
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kako održati kapacitet powerbanka, imam redmi od 10000, jel tu idu NiMh baterije, da li puniti i praznici do kraja ili ne?

NShappy

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.05.2004
Poena
545
Moja oprema  
Mobilni telefon
Huawei P30
U powerbank-ovima su LiIon baterije.
Možeš sa njima kako hoćeš. Eventualno izbegavati pražnjenje do 0% (to izbegavati što češće) i punjenje do 100% (to izbegavati po mogućnosti).

NShappy

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.05.2004
Poena
545
Moja oprema  
Mobilni telefon
Huawei P30
Poslednja izmena:

Altru

Slavan
Učlanjen(a)
30.12.2013
Poena
235
Neka preporuka za punjač koji automatski prepozna kapacitet baterije i puni je do maksimuma i sam se isključi ?
kapacitet baterije nijedan punjač ne može da prepozna tek tako...ili si se loše izrazio...ali, svaki će krenuti da je napuni do kraja...ali, takođe, bar ja ne znam nijedan punjač koji se "isključi"...svaki kad završi punjenje nastavlja da šalje izvesnu količinu struje, neki manju neki veću...uglavnom, svaki iole pametniji punjač će ti završiti posao...

Poslednja izmena:

sam633

Slavan
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poena
385
To se odnosi na takozvani "trickle charge" (dopunjavanje). Za one na bazi litijuma i Low Self Discharge (malo samopražnjenje) NiMH poput Eneloop, Lada, itd, nema potrebe. Obično je to za NiCd i olovne ćelije. Mada i olovne ćelije mogu da stoje van punjača, nije toliko samopražnjenje... Mada zavisi, od slučaja do slučaja, potreba, spoljne temperature, itd.

Sc8eR

Poštovan
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poena
80
Jel kupio neko neki punjač kod kineza (aliexpress) a da ičemu valja.
Pod valja smatram da puni, pokaže kad je završio (isključi se eventualno) i ne zapali kuću usput :)

Vaskev

Cenjen
Učlanjen(a)
16.10.2010
Poena
195
Pod valja smatram da puni, pokaže kad je završio (isključi se eventualno) i ne zapali kuću usput :)
Pa imaš i na Aliju dobre punjače, a sad što se cene tiče to je diskutabilno kad se uračuna i cena transporta.

NShappy

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.05.2004
Poena
545
Moja oprema  
Mobilni telefon
Huawei P30
Ne isplati se više uzimati sa Alija takve stvari. Imaš i kod nas slična ponuda, za cene tu i tamo slične.

jurodivi

Čuven
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poena
525
Ja imam Nitecore UMS2 koga sam kupio pre neku godinu na Banggoodu (ako se dobro sećam) za 20 i kusur dolara, našao sam bio neki kupon za popust...
Odličan punjač, punim na njemu Li-Ion 18350 baterije i klasične punjive NiMH AAA.

Pismena sprava, sve odradi automatski, sam prepozna tip baterije i podesi napon, prekine sa punjenjem kad napuni bateriju, još ne nije desilo da se pregreju baterije čak i ako ostavim preko noći (ne preporučujem), iako je prikačen na brzi punjač ne gruva preveliki napon u baterije manjeg formata poput 18350, ima i manuelne kontrole...jedina mana mu je Micro-USB umesto USB-C konektora, no tada Type-C još nije bio popularan.

Baš me zanima koliko sada košta...

Poslednja izmena:

nesa69

Čuven
Učlanjen(a)
05.01.2002
Poena
665
Imaš u Inhaliki neka dva Nitecore punjača za 4 baterije, sve vrste, 3 do 3500 dinara.
Uvek imaju i gomilu drugih punjača. Garancija i tako to.
Ja koristio Nitecore za e cigarete godinama na svakodnevnoj bazi. I dalje radi odlično iako je pri selidbi pretrpeo tešku havariju🙂
Uzeo isto u Inhaliki, samo što je model za dve baterije. Nije bila neka razlika u ceni u odnosu na preko.

Sirius9

Slavan
Učlanjen(a)
09.09.2007
Poena
455
U powerbank-ovima su LiIon baterije.
Možeš sa njima kako hoćeš. Eventualno izbegavati pražnjenje do 0% (to izbegavati što češće) i punjenje do 100% (to izbegavati po mogućnosti).
Iako se slažem sa izloženim uputstvom za produženje života power bankovima mislim da za ovakvim "maženjem i paženjem" možda nema potrebe.
Kvalitetni power bankovi su prilično pristupačni a trajaće prilično dugo.

Moje lično iskustvo: u oktobru davne 2015-te godine kupio sam, na tada popularnom GearBest-u, Xiaomi ZMI PB810 power bank od "10000"mAh, koštao je $24.41
Taj PB je exploatisan minimum 4 dana u nedelji, u zadnje 2-3 godine punim ga jednom nedeljno a ponekad i dva puta, nosio sam ga na putovanja, pozajmljivao drugarima, kad čačkam pre spavanja tablet, baterija pri kraju, ja nakačim ZMI da mi izdrži do kraja serije, filma, surfa, onda ga zaboravim uštekanog, ujutru ZMI prazan a tablet pun, iz nekog razloga stariji iPod-ovi ga više vole nego klasične punjače, ili kad treba negde da izađem a telefon mi je pri kraju nakačim ZMI i ubacim oba u torbicu/džep.
Ako sam nekad i pazio da se ne isprazni toliko da se sam isključi to je bilo tako davno da sam i zaboravio, u 90% slučajeva je pražnjen do 0% i uvek ga punim noću jer mu treba dosta da se napuni, stavim oko 11-12h i ujutru u 6h je spreman 2 go tako da se uvek punio do čepa.
Ukratko, uopšte nije mažen i pažen u smislu upotrebe ali sam odma u startu uzeo silikonsku futrolu za njega pa i dalje izgleda kao nov :D
Tek ove godine sam primetio da se brže prazni tj. da mu je opao kapacitet, baš ću probati da izmerim, moguć da je i do moje povećane potrošnje pošto ga u zadnje dve godine koristim skoro svakodnevno.

P.S. čisto da napomenem, xiaomi u svojim "tankim" power bankovima koristi Li-po baterije ne Li-ion...

NShappy

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.05.2004
Poena
545
Moja oprema  
Mobilni telefon
Huawei P30
Baš tako. Jesu neka pravila za Li baterije da ne treba (pre)često na 100 i na 0%, ali tome ne treba robovati.
Pogotovo batterypack-ovi, nisu više skupi.

Altru

Slavan
Učlanjen(a)
30.12.2013
Poena
235
P.S. čisto da napomenem, xiaomi u svojim "tankim" power bankovima koristi Li-po baterije ne Li-ion...
uzeo sam taj jedan tanki od 5000mah u mi store, i naduo se nakon nekoliko meseci laganog korišćenja...naduo se sa obe strane a ko što rekoh nisam ga previše koristio...nisam baš to očekivao...

nemanja123

Čuven
Učlanjen(a)
28.10.2007
Poena
625
Rekao bih da je to izuzetak.
Ja koristim tanju verziju od 10.000mah godinama i nema nikakvih problema. Osim što bih sada voleo 2 izlaza i ostale novotarije :D

Vrh Dno