Šta je novo?

Blokirana rešetka na dnu laptopa fabrički?

a c a

Uticajan
Učlanjen(a)
04.11.2003
Poruke
6,209
Poena
1,625
Moja oprema  
Laptop
HP 8570p
Mobilni telefon
Realme 8
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Uzeo sam da sredim prijateljici laptop Dell 3593 koji se nenormalno greje. Izduvna rešetka je na zglobu gde se savija ekran a rešetka za uduvavanje je sa donje strane. Ili sam tako mislio.
Skinuo sam donji poklopac i vidim da je rešetka fabrički blokirana, nisam slikao ali našao sam temu na Dell-ovom forumu sa sličnim problemom na drugom modelu:


Znači umesto da vazduh ulazi gde je ventilator ( sa donje strane) on ide okolo sa iste strane gde i izlazi (kako sam nacrtao) i prolazi bukvalno kroz iglene uši da dođe do ventilatora da izbaci vazduh posle napolje.

Nameravam da skinem ovu plastiku ali me zbunio komentar ovog lika sa Dellovog foruma koji je napisao da mu se grejanje pogoršalo posle skidanja plastike, kako je to moguće? Ili dečko lupeta?
Ventilator je naravno otvoren samo sa donje strane gde je i ova plastika, ova strujanja vazduha sa strane uopšte ne ulaze u ventilator nego se penju u tih par mm iznad njega i onda izbacuju napolje.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    171 KB · Pregleda: 100
Poslednja izmena:
Verovatno taj ventilator hladi još nešto pa se poremeti strujanje vazduha.

Nije proizvodjač to bez veze stavio
 
U*eru oni često svašta, pa u to "proizvođač zna najbolje" ja ponekad ne verujem. :)

Ovo je i meni baš čudno, sigurno ima neki "feedback" sa tim vazduhom, plus (ako prijateljica ima i neintegrisanu grafiku) dodatno grejanje i sve to na jedan heatsink. Ovako napamet mogu samo da konstantujem da "ne ide". :)
 
Ima i5 i mx230 neintegrisanu grafiku, znači baš se lepo greje, u idle je oko 60-70 stepeni kad bilo šta pokrene ide 80-90
Zameniću pastu iako je laptop star samo 2 godine
 
Pazi, probaj da skineš tu foliju što blokira i vidi šta će da se desi (temperaturama).

Ako je lošije, vrati je. Jeste cim, ali "for science". :D
 
Ja na poslu imam Dell 3530 star isto dve godine i šporet mu nije ravan. Bukvalno stoji na onom ventilatoru za hlađenje sve vreme koji vrti na max i nemoguće je koristiti tastaturu, ukačim svoju tastaturu i miša i tako radim.

Msm, ok naprežem ga ja, uvek ima virtualka neka na njemu, a i svašta nešto bloatware-a firminog se vrti na njemu i ne daju da se makne.

I tako je od prvog dana, ne samo na mom već i kod kolega slično, toliko mi je omrzao rekao sam sebi u životu Dell neću kupiti.

Tako da Dell i hlađenje laptopova izgleda nisu na ti.
 
hlađenje se pogoršava jer je dizajnirano tako da postojeći vent stvara negativan pritisak izduvavajući vazduh a onda svež vazduh biva uvučen kroz ostale otvore i struji preko svih komponenti pre nego li dodže do venta. otvaranjem dodatnih portova za hlađenje poboljšavaš hlađenje heat pipe-a ali uskraćuješ svež vazduh ostatku komponenti -> veća temperatura celog sistema.

re: nikad više dell, isti pravi narodske (inspiron) i biznis/pro serije (latitude, xps, precision). porediti ih medžusobno je zaludan posao.
 
Jeste i onda će raditi na 800 MHz, već sam probao, smejurija, ponaša se kao i3 prve generacije
Promena napona mislim da nema u BIOS-u.
Privremeno sam stavio u power options performance na 80% i pomaže ali nije ni to rešenje
Danas ću se igrati opet
 
To se radi iz programa Dell power manager, ima tamo dosta strujnih profila

Ne znam kako da vam kažem, žena je dala dosta para da ima funkcionalan laptop i spuštati ga na nivo laptopa od pre 10 godina nije rešenje. Ja se fokusiram na rešavanje zagrevanja
 
Neće se to desiti, ne funkcioniše tako stvar. Ovo su podešavanja sa mog intel nuc-a sa i3-8109u kojem je turbo boost do 3.6ghz. Procesor ide normalno do 3ghz, nema govora o 800mhz.
U realnom radu se gubi 10-15℅ performansi a dobija se mnogo tiši i hladniji laptop.

Ovo je jedina stvar koja može osetno da popravi situaciju na tom Dellu a ti kako hoćeš.
Undervolt idi na 90 milivolti za početak, speed shift stavi na 128. Ostatak priče imaš na linkovima.
2021-12-14 08_46_07-Settings_085058.png2021-12-14 08_46_33-_085109.png
 
re: nikad više dell, isti pravi narodske (inspiron) i biznis/pro serije (latitude, xps, precision). porediti ih medžusobno je zaludan posao.
Ovo na poslu je Dell Precision 3530 i i dalje mi je iskustvo da je ta serija đubre.

Moguće da su XPS serije bolje, možda i neke druge Precision serije isto, vidim da ih ljudi hvale, no Precision 3530 iz mog iskustva je za zaobići. Kada je na struji, deo gde je uključen punjač, u radijusu 10ak cm je vreo već nakon 5-10 min, neprijatno koristiti tastaturu koliko se to zagreje. Kada je isključen iz struje, aj što mu performanse padnu osetno, to se donekle i očekuje, no i sa tako smanjenim performansama on i dalje greje, najviše u delu kod D-G dugmića i poluprečnik od nekih 5cm okolo.

Tu ima neki bottleneck za hlađenje očito, uključi u struju, isključi iz struje, taj deo greje li se greje.

Takođe, pre koji mesec se kolegi nadula baterija na godinu i kusur starom Precision-u. Verujem da je stalno pregrevanje uzrok, kažem ja bez podloge za hlađenje ne bi ni mogao da koristim laptop, a i ovako sa njom se mučimo i ja on - ne uspeva da ga održi hladnim.

Sumnjam da su stvarno nešto s baterijom i punjenjem iste ofušarili na toj seriji.
 
Ako je tako na Precision 3530, reći ću ti samo da ni na Precision 5550 nije ništa bolje kad je na punjaču. Instaliraj preko Storea Dell Power Manager (ili u BIOS uđi) i provjeri šta je od ovog uključeno. Tokom mog duženja Precision 5550 utvrdio sam da je najbrži kad se odabere Cool, a ne Ultimate Performance dok je tastatura ladna.




1639477879095.png
 
Ima i5 i mx230 neintegrisanu grafiku, znači baš se lepo greje, u idle je oko 60-70 stepeni kad bilo šta pokrene ide 80-90
Zameniću pastu iako je laptop star samo 2 godine
Iz prve ruke info - nemam nikakvih problema sa identičnim laptopom (Inspiron 3593). Windows 10 instaliran po kupovini, redovno ažuriran i sa poslednjim drajverima.

Ta žena ako sedi, leži u krevetu verovatno ume da podmetne jastuk ili ćebe ispod laptopa, da joj bude udobno za rad?
Takve mašine sagorevaju. Što je dobro. Da ne trpi proizvodnja novih uređaja. :ROFLMAO:
 
@zamzung ti druže možda nemaš problem ali gomile drugih vlasnika ga imaju, bukvalno prva stvar koju google search izbacuje na pretragu "dell 3539" je "overheating".

@a c a koliko ćeš moći undervoltovati zavisi od konkretnog primerka procesora ali za desetu generaciju bi trebalo da može barem -90milivolti.
Disable turbo obavezno probaj, turbo boost u spajkovima povlači veliku struju i glavni je krivac za zagrevanje i rampovanje ventilatora. Što nije problem na desktop mašinama ali je sasvim druga priča na laptopovima pa još sa loše dizajniranim hlađenjem.

Kad namestiš sve i budeš zadovoljan imaš mogućnost da se naprave različiti profili i po potrebi prebacuje. Na primer u prvom profilu samo undervolt, u drugom undervolt plus isključen turbo boost, a u trećem sve default.
Ne zaboravi na kraju u task scheduleru da napraviš da se Throttlestop automatski pokreće sa windowsom.
 
Poslednja izmena:
Koji Power Plan je podešen u Control Panelu? I da li imaš najnoviji BIOS instaliran?
Balanced
Sve je "up to date" preko Dell Support Assist i drajveri i verzija BIOS-a
Opcija "cool" iz programa Dell Power manager obara takt, zato je cool
 
Oborio core, cache i (možda nisam trebao gpu?) sve - 80 i smrzao se, nije imao sys restore, jedva sam ušao u win, ne smem da se igram, taj laptop služi za posao. Stavljena nova pasta, nisam skinuo plastiku jer otkriva samo 1 cm širine od ventilatora, neverovatno
 
Šta od programa na tom laptopu radi kada ga toliko zagreje?
Ovaj moj služi za grafički dizajn, browser, excel, zoom/skype sastanci. Često sve paralelno 🙂
 
Probaću za koji dan, kad se vidimo opet.
Ventilator bukvalno pokriva 10 cm otvora rešetke?!? Nisam skinuo plastiku, možda je samo rasečem toliko koji je iznad ventilatora
Zamena paste nije pomogla iako je stara pasta već bila sasušena.
Glupog li dizajna
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    173.8 KB · Pregleda: 42
Probaću za koji dan, kad se vidimo opet.
Ventilator bukvalno pokriva 10 cm otvora rešetke?!? Nisam skinuo plastiku, možda je samo rasečem toliko koji je iznad ventilatora
Zamena paste nije pomogla iako je stara pasta već bila sasušena.
Glupog li dizajna
@a c a Već su ti napisali da rasecanjem plastike nećeš ništa postići osim što ćeš "poremetiti" airflow, pa će se neke druge komplonente dodatno grejati...
Slažem se sa tobom da Dell inženjeri možda nisu najsjanije rešili ovo, ali zar ne misliš da nikom od njih nije palo na pamet rasecanje plastike kao "spasonosno" rešenje, da to nisu probali i posle testova sa razlogom odbacili?
 
Šta od programa na tom laptopu radi kada ga toliko zagreje?
Ovaj moj služi za grafički dizajn, browser, excel, zoom/skype sastanci. Često sve paralelno 🙂
Mislim, drago mi je zbog tebe ali bukvalno si došao da se hvališ kako je sa tvojim sve u redu.
Juče idle 4-5% cpu usage temperatura 70 stepeni, pustim 4k yt video ode na 90
Namešteno u power options/advanced settings /processor power managment/max processor state 85%
power plan-balanced
dell power manager power plan - balanced

Intel Core i5-1035G1 1 GHz

kad stavim cool u dell power manager spusti na 500 MHz, sa ovim podešavanjima sve vreme je na 800-900 MHz (zbog max cpu state 85%)
 
Sad gledam, pa base clock od tog bangavog i5 je 1ghz.
Čak i da staviš na 99% powercfg (što znači isključen turbo boost) radiće na base clocku minus nekih 100mhz, dakle oko 900mhz.
Ja odustajem, ti ako ćeš se dalje baviti pogledaj iskustva drugih sa tim procesorom pa vidi šta ima korisno.
 
Nazad
Vrh Dno