Šta je novo?

BITCOIN: uputstvo

risim

Cenjen
Učlanjen(a)
03.10.2012
Poruke
506
Poena
170
Instaliranje i podesavanje bamt-a:

1. Skinite ISO fajl bamt-a sa sledeceg linka: http://jabod.studyit.nl/bamt_v0.5c.zip

2. Skinite programcic Win32 Disk Imager (pomocu kojeg cemo instalirati bamt na usb flash): http://www.tinybeetle.com/lenovo/win32diskimager-binary.zip


- Pokrenete Win32DiskImager.exe i u image file navedete lokaciju img fajla koji ste skinuli (bamt_0.5c.img). U Device izaberete particiju na kojoj je USB flash na koji zelite instalirati BAMT

uxNlhIP.jpg

- Klik na Write i sacekate par minuta (u zavisnosti od brzine usb flasha) da se bamt raspakuje na flash. Napomena: svi podaci sa usb flash-a bice izbrisani


3. Kada je raspakovavnje zavrseno, tj bamt upisan na usb flash, u biosu racunara na koji ce te instalirati bamt, podesite da 1st boot device bude USB DRIVE (USB Flash ili kako vec pise).

4. Racunar ce sada pokrenuti sistem sa usb flasha, i posle minut dva nacicete se u BAMT grafickom okruzenju koje je dosta Windows-asto :) tj lako se mozete snaci

5. U levom donjem uglu bamt-a klik na "start" pa na bamt config - pa na prvu opciju [BAMT CONF]. U ovoj opciji podesavamo parametre grafickih kartica. Ja cu navesti primer kako sam ja podesio svoje kartice serije 5 i 6.
Svako podesava na svoj nacin kako misli da je ispravno i da ce mu grafike najbolje raditi (maximum hashrate a da pri tom bude stabilna masina, tj da ne zakucava i da se ne gasi)
Napomena: u config fajlu kada obrisete # ispred tog reda texta/komande, bamt prepoznaje kao naredbu da izvrsi taj red teksta/komandu

oGcVbKj.jpg


Dakle, BAMT.CONF

miner_id: bamt-miner (dodelite ime kompjutera kako bi kasnije mogli lakse da ga raspoznate u grupnoj lista za monitornig masina)

miner_loc: magacin (dodelite ime lokacije, jer ako imate vise lokacija, a sve to na istoj mrezi, cisto da znate na kojoj lokaciji imate koliko snage i kako rade masine)


Podesavanje grafika:

gpu0:
disabled: 1 (ako stavite 0, to znaci da ste aktivirali tu grafiku i da ce posle restarta poceti sa rudanjerem.. ovako je po defaultu 1, tj grafika iskljucena dok se ne podesi)


# core_speed_0: 300
# core_speed_1: 800
# core_speed_2: 1060

U core speed podesavate brzinu samog gpu-a u mhz. Ja recimo uvek izaberem samo jedno podesavanje, i to je obicno core_speed_2. Ispred ovog reda obrisem #, i umesto 1060 (u ovom slucaju) stavim clock ( u mhz) koji meni odgovara za tu karticu)
Podesavanje klokova (kako je kod mene podeseno) ispisacu na kraju post-a.

# mem_speed_0: 300
# mem_speed_1: 300
# mem_speed_2: 1120


Ista prica vazi i za memoriju, obrise se # ispre komande i upisete koji takt memorije zelite da aktivirajte (cesto se dogodi da bamt nece spustiti vrednost na koju mi zelimo, ali ja se ne potresam preterano oko toga)

# core_voltage_0: 1.125
# core_voltage_1: 1.125
# core_voltage_2: 1.125000

Podesavanje napona gpu-a je stvar koja zahteva malo iskustva.. ako niste sigurni koje voltaze smeju da se aktiviraju, bolje nista ne dirajte i neka ostane na stock vrednostima.
smanjivanjem napona gpu-a dobija se par stepeni niza temperatura, i manja potrosnja struje..

fan_speed: 100

brzinu ventilatora u % podesavate u rasponu od 0 do 100 % (moje neko iskustvo mi govori da ne dizem preko 70%, al to je idividualno od grafike do grafike)
---------

Ovaj postupak se ponavlja za svaku sledecu grafiku. U mom slucaju imam po 4 graficke na jednoj maticnoj ploci, tj. primarna grafika je GPU0, a sledece tri su GPU1, GPU2 i GPU3.


Evo primer kako bi izlgedalo podesavanje 6950 grafike kod mene:

# core_speed_0: 300
# core_speed_1: 800
core_speed_2: 900

# mem_speed_0: 300
# mem_speed_1: 300
mem_speed_2: 300

# core_voltage_0: 1.125
# core_voltage_1: 1.125
# core_voltage_2: 1.125000

fan_speed: 50

U ovom slucaju bih dobio oko 360 mhs iz ATI 6950 grafike. Kod 5850 grafika, drzim core na 850 i sve ostalo isto.. kod 6850, 6770 i 6870 sve isto s tim sto core drzim na 900.

Naravno da moze i veci klokovi da se drze, ali ja idem metodom da mi je pametnije da drzim neki optimalan klok i da ne razmisljam nedeljama o toj masini dal je zakucala ili se pregreva..


Kada smo podesili BAMT.CONF, prelazimo na podesavanje pool-a na kom cemo rudariti. Dakle podesavamo POOLS.CONF

kada otvorite ovaj fajl, izlistajte do kraja i upisite sledece sledece:
http://user:pass@server:port

registrujte se na nekom od servera i dobicete user, pass i parametre servera (adresu i port). Iz mog iskustva ja obicno stavim dva poola (jedan ispod drugog) gde mi je prvi primarni pool, a drugi se aktivira u slucaju da zakuca prvi.

Postoji jos dosta sitnijih podesavanja oko pool-a, ali ovo je najosnovnije da pokrente masineriju :)

Kada ste podesili i POOLS.CONF, sledece sto cete uraditi je UPDATE bamt-a.

fOhxaHS.jpg


Ako vam je racunar povezan na internet, pokretanjem fixer-a ponudice vam da instlirate zakrpe koje su izbacene u medjuvremenu. Ispratite ponudjeno i potvrdite sa 1 pa enter.. i tako za svih 7-8 zakrpa.. Za pola minuta sve zavrseno

Kada je konacno sve podeseno i zakrpljeno, obavezno idete u desni donji ugao, desnim klikom na mrezu i podesavanje ip adrese, gde cete rucno uneti ip adresu racunara. Tj necete da prihvatite podesavanja koja je dodelio DHCP server, vec ip adresu, gateway i dns unesete rucno
(ovo je individualna stvar od provajdera do provajdera, ali uglavnom je tipa: ip adresa: 192.168.1.x, gateway: 255.255.255.0 i dns: 192.168.1.1)

Kada ste i rucno uneli podesavanje mreze, potrebno je jos da pokrenete i restart mining i rudarenje pocinje.

fOhxaHS.jpg


Klikom na GPUMON otvorice vam se prozor sa statistikom gde mozete videti parametre i temperature grafika.

ass8dLZ.png


Za sada ovoliko, a bice jos :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Djole svaka cast imas 'ladno pivo od mene i zaponjac u komsiluku kod Dula pecenjara :thumbup:
 
Taman imas upustvo za sledecu masinu, da ne cimas mene. Evo covek lepo objasnio.

Nemoj da hvalis sam sebe bar sam te ja ovde nahvalio i zahvalio vise puta. Vodicu i tebe.
Inace meni ne treba bamt, samo win 7 :rolleyes:
 
Poslednja izmena:
A gde ti je pecat? :d

Salu na stranu, dobar tuturijal i najzad je neko imao vremena to da ispise. :)
 
Da li moze bamt u dualboot sa win7 ili sa flash-a tako da mi recimo jedan nalog bude za mining a drugi za gaming i kolika je razlika izmedju bamta i win-a u %. Video sam do 10% jel to istina, jel to meni uposte bitno sa dve 7950 recimo kartice.....
 
Sve je bitno, kad hoćeš da zaradiš. Kakav dualboot, ako je sa flash-a? A jeste!
 
Alal vera za tutorijal, ovo mi je trebalo. Kontam da si ovim tutorijalom mnoge naterao da predju na bamt jer je istom nedostajao jedan dobar tutorijal, kakav si ti odradio. ;)

P.S Kako te ne bi castili virtuelnim pivom, napisi lepo mt gox adresu pa da ti doniramo nesto. :p
 
Alal vera za tutorijal, ovo mi je trebalo. Kontam da si ovim tutorijalom mnoge naterao da predju na bamt jer je istom nedostajao jedan dobar tutorijal, kakav si ti odradio. ;)

P.S Kako te ne bi castili virtuelnim pivom, napisi lepo mt gox adresu pa da ti doniramo nesto. :p

a meni nishta, za to shto sam otvorio temu i mnogima pruzio priliku da zarade? :D
 
P.S Kako te ne bi castili virtuelnim pivom, napisi lepo mt gox adresu pa da ti doniramo nesto. :p

Ja sam to hteo da uradim, mislim da stavim svoju adresu, kako bi neka dobra dusa :d iuplatila koji deo btc-a, ali moderatori to nisu dozvolili. :D

Misko evo ja cu ti uplatim, ostalo mi nesto od ranije. :D
 
Hvala risime za objasnjenje (i tebi demiose jos jednom ,) sto si otvorio onu btc temu).

Ja najverovatnije ne bih prelazio na ovo jer nemam jos posebnu masinu, ali me zanima sledece: da li neko ima iskustva i da li pouzdano zna koliko % ista konfiguracija sa bamtom daje u odnosu na win7 i recimo diablo miner? Kapiram da ovo najvise znaci onima koji imaju vise masina i onda nema potrebe za hardovima ;).
 
Uvek mozesh da drzish fleshku sa bamtom na kompu i da birash sa chega cesh butovati. Nishta teshko i komplikovano.
U odnosu na diablo bamt je neki manji % bolji ili su tu negde. Mozesh sam da probash. Zrtvuj fleshku jednu, napravi bamt pa uporedi.
 
a meni nishta, za to shto sam otvorio temu i mnogima pruzio priliku da zarade? :D

Ako se risim ne ljuti, stavi i ti tvoju adresu pored njegove. :d

@Chabex,

Bas sam sad testirao razliku izmedju win7+guiminer (poclbm) i BAMT-a, i u proseku na istim setovanjima BAMT daje 4-5 Mh/s vise.
 
haha ja tek sad provalio da ste otvorili novu temu :D
ja znam mozda 10% oko tog bamta.. al kontam sasvim dovoljno da se komp moze uposliti bez nekog preteranog cimanja..
upoznao sam ljude koji bamt (prilagodjeni debian) drze u malom prstu.. ima jos dosta stvari koje treba podesavati.. tj neka fina podesavanja.. al opet kazem.. ovo je vise nego dovoljno da se pocne s rudarenjem
 
Svaka tebi cast i za ovo:beer:
 
Instalirao sam bamt na usb da probam, ali sad sam ga formatirao da izbrisem bamt i umesto 4gb pise mi 521mb? O cemu se radi, jel se upropastio usb????
 
Instalirao sam bamt na usb da probam, ali sad sam ga formatirao da izbrisem bamt i umesto 4gb pise mi 521mb? O cemu se radi, jel se upropastio usb????

nije upropašten samo je formatiran u neki ext fs koji windows ne može da čita.
 
ima neka fora, zaboravih, mora da se kucka u promtu, kako bi se povratio flesh.
nema potrebe za panikom. izguglaj malo
 
Instalirao sam bamt na usb da probam, ali sad sam ga formatirao da izbrisem bamt i umesto 4gb pise mi 521mb? O cemu se radi, jel se upropastio usb????

Instaliraj SDFormatter, pa snjim formatiraj flesku.
 
Ili skini partition magic pa ceo formatiraj u ntfs ili fat32
 
Steta sto nisam video ranije.

U svakom slucaju, ako neko bude imao isti ili slican problem, evo lepog video objasnjenja kako srediti USB flash.

 
Evo jedno pitanje (tj 2): gde se upisuje ono -v -w ..? Pretpostavljam da ne treba, ali ipak da pitam. A drugo, da li bez problema može i sa kartama iz sedme serije da se radi ili samo 5 i 6, i da li može mešanje karti iz različitih serija? Kao da sam negde pročitao da ne može..
 
nista ti od toga ne treba u podesavanju

ja cak imam jednu masinu gde imam 6870, 6850, 6770 i 5850 :D
naravno sve sljaka u fulu.. samo dobra promaja da je izmedju karti i sve ce da fercera :)

sto se tice serije 7, postoje bamt distribucije prilagodjenje specificnom modelu tj. 7970 grafikama, i samo sa njima radi

Najavljivana je verzija koja ce podrzati celu seriju 7, ali jos uvek nista od toga
 
A pa onda nije ovo toliko interesantno, da radi i sa serijom 7000 onda bi bilo super, ovako nije za mene ;), enivej hvala.
 
Nazad
Vrh Dno