Šta je novo?

BIOS update nemoguća misija

Alrad

Cenjen
Učlanjen(a)
11.02.2011
Poruke
118
Poena
170
Pošto me zeki stara konfiguracija i niko nema pojma šta joj je uključujući i majstore, počeh da razmišljam o novoj, ionako je malo zastarelo visiti na buldožeru. Problem koji se postavlja je da je procesor ovogodišnji i zahteva najnoviji BIOS a ploče koje su u opticaju imaju stariju verziju. Zvao sam par servisa, neki nemaju stari procesor da utaknu da stave novi BIOS, neki neće ni da rade, kažu suviše rizično. Kako da rešim ovo? Već nedeljama praktično i nemam komp, sem ovako za kuckanje i smaranje vas glupim pitanjima. Konkretno, trebalo bi zakucati F62 na GIGABYTE B450M H 1.0 za R5 5500.
 
R5 5500 je stariji APU ispod haube sa iskljucenim iGPU, postoji dobra sansa da ces imati osnovnu funkcionalnost i sa starijom verzijom BIOSa. Vidjao sam ljude da su stavili 5800X3D sa starijim BIOS verzijama i radio je na base klokovima, dok nije BIOS azuriran.
 
Aha, znaci moguce je da ga registruje da mogu da odradim update. Hvala.
 
Teška posla..Mislim da mora flash bios.
Prva verzija biosa je iz 12.2019..ako je ta mrka kapa..
Zato je najpraktičnije kupovati ploče sa flash dugmencetom...
 
Nisam jos kupio, raspitujem se unapred da posle ne bude kasno. Cak ne mora ni ta ploca, moze neka u tom rangu, mada mi ova najvise odgovara zbog rasporeda slotova. Na one 320 mi malo glupo da idem, nesto su sumnjivo jeftine.
 
Pa juri onda msi,sa flash buton .Em bolje ploče,bolje vrm...I fleshuj šta god pozeliš
 
Kupi i procesor i ploču u istoj prodavnici i zamoli ih da urade ažuriranje bios-a, ako neće ideš na sledeću prodavnicu, većina manjih hoće. Izlistaj prodavce na eponuda, i šibaj mejlove.
 
Ima i na kupujem prodajem ljudi koji su azuirali bios ali im ne treba ploca to jest greskom su je kupili , zovi od jednog do drugog.
 
99% ljudi koji prodaju na kp,ili korisnici nisu ažurirali bios.
 
Nisam jos kupio, raspitujem se unapred da posle ne bude kasno. Cak ne mora ni ta ploca, moze neka u tom rangu, mada mi ova najvise odgovara zbog rasporeda slotova. Na one 320 mi malo glupo da idem, nesto su sumnjivo jeftine.
Koliko sam shvatio ti bi da kupis B450 plocu, novu ali nisi siguran koji BIOS ima. Da ti malo pomognem. Ja sam pre nekih godinu i po dana kupio GA B450 S2H i stigla je sa verzijom BIOSa koja ne podrzava 5000 seriju (nije tada postojala 5000 serija ili je tek bila predstavljena). BIOS na njoj je bukvalo 5-6 verzija stariji od najnovije jer su u zadnjih 3 meseca izbaciji 3 verzije. Dovoljan je jedan flash da bude najnoviji u njenom slucaju. Sansa da ako sada kupis B450 plocu a da ne poznaje 5000 seriju procesora je zaista minimalna. Znam za problem sa updateom BIOS-a ako je bas jako star i da nekada treba i po 5-6 koraka do najnovije verzije i da svaki nosi rizik sa sobom. U tvom slucaju je najprostije da kupis CPU i plocu u istoj radnji ili da negde uzajmis 2000 ili 3000 seriju procesora i flesnes plocu ako vec nema "dugme" za flash bez CPU. Mislim da ne treba izbegavati B450 ploce za 5000 seriju, naprotiv smatram da su best buy u toj cenovnoj klasi.
 
Plocu mogu kod nas al procesor je preskup, to sam mislio gore da uzmem. Apdejtovace valjda radnja i ako samo plocu uzmem.
Logicno je pomisliti da je noviji bios al ko zna kolko stoji u magacinu.

Inace te msi sa dugmetom bas nesto i ne nalazim, mozda su u nekoj skupoj kategoriji.
Ovo za kp isto slabo, samo novo ima i niko nema pojma za verziju biosa.
 
Pitaj prodavce na mejl, neko hoće sigurno.
 
Rick, ma na tel bolje, castim pivo i te fore :)
A sto ne bi, isplati im se valjda da se potrude, samo da rade to u principu, da znaju da urade.

GoranM, jel to samo kod Gigabajta fora da se od starog do novog biosa dolazi u vise koraka ili kod svih?
 
To za dolazenje do nove verzije ima i Gigabyte i recimo Asrock ali ima i ASUS, doduse nesto manje koraka. Sad kad te gledam kako se mucis, tacno mi dodje da ti prodam 1600AF + GA B450S2H i 16GB Kingston Hyperx Predator 3200 da se nemucis, pa ti onda flesni zadnji BIOS ako ti bas odgovara 5500 (a mogu i ja da flesnem), mada bi za par desetina eur vise ja isao na 5600 da sam na tvom mestu.
 
R5 5500 je derivat APU-a, bolje je R5 5600.
 
Mislim da ne treba izbegavati B450 ploce za 5000 seriju, naprotiv smatram da su best buy u toj cenovnoj klasi.

Slažem se sa ovim, i samo da dodam da bios može da se flešuje i novim prosesorom iz serije 5. To što je nekada važilo za Intel sada više ne važi za AMD.

Možeš da pročitaš ovu temu jer je slična onome što ti treba.


za flešovanje je vezan 44 post.
 
Pozdrav svima, imam asus prime a320m-k maticnu i procesor amd a10 9700, kupio sam novi procesor ryzen 5 4500 i trebalo je da azuriram bios uspeo sam sa verzije 3k i nešto na 5606 i imam jos tri verzije iznad na koje ne mogu da uradim update izlazi mi error 'selected file is not a proper BIOS'. Inače sam ažurirao sa usb. Hvala unapred!
 
Mozda banalno pitanje, ali pokrenuo si BIOSRenamer.exe kada si raspakovao zip u neki folder?
 
Pozdrav svima, imam asus prime a320m-k maticnu i procesor amd a10 9700, kupio sam novi procesor ryzen 5 4500 i trebalo je da azuriram bios uspeo sam sa verzije 3k i nešto na 5606 i imam jos tri verzije iznad na koje ne mogu da uradim update izlazi mi error 'selected file is not a proper BIOS'. Inače sam ažurirao sa usb. Hvala unapred!
probaj preko windows sa onaj AI Suite 3
 
Pozdrav svima, imam asus prime a320m-k maticnu i procesor amd a10 9700, kupio sam novi procesor ryzen 5 4500 i trebalo je da azuriram bios uspeo sam sa verzije 3k i nešto na 5606 i imam jos tri verzije iznad na koje ne mogu da uradim update izlazi mi error 'selected file is not a proper BIOS'. Inače sam ažurirao sa usb. Hvala unapred!
Zašto uopšte ideš redom? Jel to neka fora na AMD pločama da mora da se flešuje svaki prethodni BIOS dok se ne stigne do poslednje verzije?

Zašto jednostavno ne skineš poslednju verziju i flešuješ iz BIOS-a koristeći EZ flash ?
 
Zašto uopšte ideš redom? Jel to neka fora na AMD pločama da mora da se flešuje svaki prethodni BIOS dok se ne stigne do poslednje verzije?

Zašto jednostavno ne skineš poslednju verziju i flešuješ iz BIOS-a koristeći EZ flash ?
Kad sam prvi put update, preko interneta sam ga i on je sam ažurirao tu verziju i posle sam uspeo sa 5603 na 5606 i tjt dalje nece
 
Skini BIOS sa linka koji sam ti ostavio gore. Uzmi USB flešku i formatiraj je kao FAT32. Raspakuj ZIP arhivu i stavi CAP file na USB flash u root folder. Uđi u BIOS, učitaj optimized defaults, uradi reboot i opet uđi u BIOS. Startuj EZ Flash, odaberi flešku, odaberi CAP file i ostavi ga da odradi update.

Apsolutno nema potrebe komplikovati nešto što je ovako jednostavno.
 
Skini BIOS sa linka koji sam ti ostavio gore. Uzmi USB flešku i formatiraj je kao FAT32. Raspakuj ZIP arhivu i stavi CAP file na USB flash u root folder. Uđi u BIOS, učitaj optimized defaults, uradi reboot i opet uđi u BIOS. Startuj EZ Flash, odaberi flešku, odaberi CAP file i ostavi ga da odradi update.

Apsolutno nema potrebe komplikovati nešto što je ovako jednostavno.
Resio mi je drugar, bio je problem u procesoru jer ne podržava noviju verziju biosa pa sam uzeo ryzenovu stariju verziju da bih mogao da updajtujem na najnoviju verziju biosa i sad sam ubacio procesor koji sam kupio ryzen 5 4500 i sve funkcioniše ,hvala Vam svakako. 😁
 
Nazad
Vrh Dno