Šta je novo?

BIOS ne prepoznaje NVMe M.2 SSD

IvanMinotaur

Cenjen
Učlanjen(a)
03.05.2009
Poruke
39
Poena
155
Pre 10tak dan postao sam vlasnik:
MB Asus B550 plus Tuf Gaming,
AMD Ryzen 5 3600
Nvme m.2 SSD ADATA Legend 840 od 1TB
iz ranije konfiguracije iskoristio sam VGA RX570, dva HDD, jedan CD RW i 16GB RAM od 2400Ghz.
Sve to spakovao u kućište, uključio računar, ušao u BIOS prvi put, podesio datum vreme, CSM support na UEFI i Legacy. Računar je uredno sve prepoznao. Krenuo sam u instalaciju WIN10PRO na M2. Instalacija uredno prepoznaka M2. Nakon prvog restarta pojavio se plavi ekran "Recovery". Resetujem računar uđem u BIOS a unutra nema M2, samo obični SSD, dva HDD i CD (prilog foto). Idem na exit bez bilo kakve promene, sistem se resetuje i instalacija se nastavi bez problema. Završi instalaciju, krene u ponovni restart, nakon čega se bootuje direktno u BIOS. Opet nema M2. Probao sam neke izmene u BIOSU ali opet M2 nije prepoznat. Nakon izlaska iz BIOSa računar se restuje i dovršava instalaciju ?!?!. U Disk managementu se vidi M2 disk kao i ostali. Nastavim sa instalacijom drajvera sa CDa, računar se resetuje i opet se bootuje u BIOS. Opet ista priča. Ovaj put ne uradim promene, izađem, resetuje se i WIN10 se podigne. I tako u krug. Probao sam i da raskačim sve ostale diskove osim M2, uđem u BIOS i lepo ga prepozna kao i Boot Manager (prilog foto). Vratim se u windows, ažurira se i nakon reseta, opet ode u BIOS. Gde je opet prazno. Nema M2. Uradim exit bez bilo kakvih promena i WIN10 se uključi normalno?!?! O čemu se ovde radi? Gde grešim? Šta pravi problem? Računar sada radi. Upravo ovaj problem kucam na njemu, ali prilikom svake instalacije nečega što utiče na sistem (update Win10, drajveri) prilikom restarta bootuje se u BIOS. Pre par minuta nije bilo M2 u BIOSU ali ga je podigao sa M2.
Da ne zaboravim uradio sam i Update BIOSa na 3404.
 

Prilozi

  • Boot manager.jpg
    Boot manager.jpg
    100.8 KB · Pregleda: 28
  • M2 prepoznat.jpg
    M2 prepoznat.jpg
    107.3 KB · Pregleda: 24
  • M2 se ne vidi.jpg
    M2 se ne vidi.jpg
    238.5 KB · Pregleda: 29
  • Plavi ekran.jpg
    Plavi ekran.jpg
    73.3 KB · Pregleda: 28
Da li brzo uđe u bios u situacijama kada ne vidi m.2 disk ili to malo potraje? Meni je pre par meseci adata gammix s50 lite crkao posle 7 dana korišćenja, par puta pre toga je sistem završio u biosu, da bi na kraju skroz ispustio dušu. I svaki taj restart u bios je potrajao jer je ploča duže pokušavala da incijalizuje disk.
 
Da li je uključen CSM u biosu?
 
Pošalji taj SSD na reklamaciju ako je u garanciji...
 
Prvo da Vam se zahvalim na odgovorima.
Da li brzo uđe u bios u situacijama kada ne vidi m.2 disk ili to malo potraje? ......
Ne, brzo se resetuje u BIOS.

Da li je uključen CSM u biosu?
Da, jeste. Probao sam samo sa Windows UEFI i kombinovano sa Legacy.

treba kvaitetno napajanje za M.2, jedan sam unistio tako... cim sam stavio dobro napajanje
vise nisam imao problema...
Smatram da jeste, Cobra Power 700W. Gura i grafičku bez problema.

.... ta ploca ima 2x m2 slota? Probaj drugi slot, npr kod sina sa intelom nikako nije hteo m2 na prvom slotu.
Nisam probao. Probaću, videću efekat. Inače kada se koristi M.2_2 slot onda su SATA5 i 6 nedostupna, jer dele istu liniju.

Pošalji taj SSD na reklamaciju ako je u garanciji...
Mislim da će to biti najbolje. Pa da probam sa drugim M.2.

Nisam siguran da li sam bio jasan u početku. Računar radi, M.2 radi ali kada se vrši bitno instaliranje (drajveri, ažuriranje Windowsa) dolazi do ovog problema prilikom restarta.
Upravo koristim sve te komponente da bih sve ovo pisao. Smatram da ako ima ovakav problem na početku sigurno će ga biti i u budućnosti. Nije mi prvi put da sastavljam računar, doduše ne radim to stalno, ali prateći instrukciji iz uputstva ne može da se pogreši.
Neobično je i što kada se resetuje u BIOS, iako se ne vidi M.2 u njemu, ne vršim promenu podešavanja, već samo save and exit (notifikuje da nije bilo izmena), onda se računar bootujem ispravno.
 
Evo i jednog video snimka nakon ažuriranja Win10.
 
Probaj mozda iz EZ moda BIOS-a da udjes u Advanced mod sa F7 i onemoguci (disable) NVME Raid (ako je omogucen-enabled)
  1. Go to advanced
  2. Enter SATA Configuration
  3. Set NVME RAID mode to (DISABLED)
Ima i AsusSupport na youtube okacen video sta raditi ako ploca ne vidi hdd (bilo koji tip-mehanicki ili ove novije SSD, M2 nvme, itd..)-neka opsta prica
 
Probaj mozda iz EZ moda BIOS-a da udjes u Advanced mod sa F7 i onemoguci (disable) NVME Raid (ako je omogucen-enabled)
  1. Go to advanced
  2. Enter SATA Configuration
  3. Set NVME RAID mode to (DISABLED)
Ima i AsusSupport na youtube okacen video sta raditi ako ploca ne vidi hdd (bilo koji tip-mehanicki ili ove novije SSD, M2 nvme, itd..)-neka opsta prica

Probao i to još na početku. Pregledao sam video klipove na tu temu. M2 je na raid disbled od početka, Inače ovaj BIOS se razlikuje od mnogih koje sam video na netu. Nema nekih podešavanja. Zapisao sam koja su to poešavanja, pa kada bih ušao u BIOS tražio bi ih. Bacio sam papire ne mogu da se tačno setim šta nisam pronašao.
 
Onda definitivno probaj da spustis ADATA nvme u donji M2 slot kao sto gore ljudi rekose...procitah na reddit-u da su neke Asus ploce sa slicnim problemima "pogresno" hardverski ozicene, tj. da je M2_1 u stvari M2_2 i obrnuto...bez obzira sto je M2_2 slot fizicki udaljeniji od CPU socketa
 
Dobra veče svima.

Izvinjavam se nisam neko vreme mogao da odgovorim na vaše predloge. Opravdano je. Ceo računar odneo sam na reklamaciju. Zamenili su mi M2 NVMe. Sada imam XPG Gammix S70 Blade. Videli su da postoji neki problem, koji ne znaju ali su mi rešili problem zamenom. Sve je u najboljem redu i kako treba da bude.

Hvala svima na pomoći.
 
Nazad
Vrh Dno