Šta je novo?

Bios neće da se pokrene sa priključenom tastaturom

euclid

Poštovan
Učlanjen(a)
09.09.2014
Poruke
81
Poena
59
Imam problem koji mi je odneo ceo dan,a nisam uspeo da ga rešim.
Naime kada uključim komp bios se ne učitava (post screen) nekih 5-10 minuta. Nakon tog vremena pojavljuje se post screen čuju se bipovi i sistem počinje da se diže apsolutno bez ikakvih problema. Sve se to dešava samo pod uslovom da je tastatura isključena! Ako je tastatura uključena (nebitno da li je USB ili PS2 - probao sam obe) stoji samo crni ekran i tako nekih možda 20-ak minuta,da bi mi na kraju izbacilo keyboard/interface error press f1 to resume .
E sad kako pritisnuti F1 kada se komp tj. tastatura zablokira i ne funkcioniše uopšte. Svašta sam pokušao,resetovao CMOS,vadio-menjao RAM,isključivao sve periferije čak sam i procesor vadio... ma nema šta nisam pokušao,apsolutno bez ikakvog rezultata. Napajanje je OK,čak sam i sa drugim probao i ništa.:sceptic:

Kada se komp upali,tj. kada se windows podigne mačina radi kao sat-bez greške.

Da li neko ima pojma o čemu se ovde radi,a da se ne pomenu Gremlini :zgran:
 
probaj sa vadjenjem baterije na 15tak minuta
 
probaj sa vadjenjem baterije na 15tak minuta

Bateriju sam već vadio i resotovao cmos preko džampera na ploči. Da li vađenje baterije na 15 minuta ima neki drugačiji efekat?


Ploča je neispravna/poluispravna.
Napajanje slabo ili poluispravno zna da uzrokuje takvu stvar ali vidim da si probao i sa drugim.
Takodje i sve ostalo si eliminisao.
Možeš probati sa apdejtom biosa ako ima novija verzija, čisto da eliminišeš i tu mogućnost.

Update BIOS-a sam odradio ali preko Windows-a (ploča je MSI pa dozvoljava tu mogućnost). Postojala je varijanta i preko USB flash memorije , ali ta mogućnost otpada jer je USB u pitanju ,)
 
Vidi da na ploči nema možda fizičko nameštanje za paljenje preko tastature, ume i to da napravi problem.
 
A problem je I nastao odmah po flesovanju BIOS-a?

Ne,ne... Nisam flešova bios pre pojave ovog problema. Update biosa sam odradio nakon nastanka problema nadajući se da ću ga tako rešiti. Međutim nije imalo nikakvog efekta.
 
Poslednja izmena:
#CountMike kako bi to trebalo da izgleda? Uz dužno poštovanje Mike,ali ja za to još nisam čuo.
 
Da to je jedna od mogućnosti, poslednja koja me je namučila na sličan način je bila Asus P5K SE ploča Nisam ni mislio da relativno moderna ploča to ima hardwerski, Jumper je potpuno falio na "Keyboard power (wake) up (KB_UP)". Još jedno nameštanje koje može da prouzrokuje "kasno paljenje" je WOL (Wake on LAN) jumper ali i "Case Open" jumper.
 
Raskaci sve mozda nesto drugo pravi problem kabal od hdd, napajanja, memorija.....
 
Ova matična ploča je u pitanju

Primetio sam da na njoj postoje konektori za "Case open" ali se na njima ne nalazi džamper. Kažeš (citiram) : ""

Da li to znači da bi tu trebalo da se nalazi džamper?
Na "Case open" obično treba jumper ali pogledaj u uputstvima. Onaj za (KB_UP) mora do bude jumper na OFF inače nije hteo ni da bekne mada bi trebalo za PS/2 KB.
BTW. na tom linku dobijam Timed out poruku.
 
Poslednja izmena:
A da li si probao drugu PS/2 tastaturu? Recimo ako je PS/2 neispravna/poluispravna, a USB legacy devices iskljucen u biosu dobices identicnu situaciju ovoj koju ti imas.
 
Ok, znači nema taj conector za BOOT opcije ali taj manual nije baš mnogo detaljan. Imaš ona nameštanja za FSB, jesili siguran da je namešteno kako treba za processor i memoriju ? sa tim su povezani.
Ne kaže za "Chasis intrusion" dali treba da bude jumper na njemu ili ne. U nameštanju BIOSA ima i "M-Flash" koji bi trebalo da bude na "Disabled"
 
FSB je opcionalan , na mojoj ploči ih nema. Probaću i sa džamperom na "Chasis intrusion" konektorima , i to je poslednje što ću pokušati. Stvarno više neznam šta bi moglo da bude uzrok ovom odloženom startu. Windows radi bez greške. Definitivno je neki kvar na matičnoj. Nema druge,vreme je za zamenu.
 
A jesi li probao neku drugu tastaturu na tom kompjuteru?
 
Nazad
Vrh Dno