Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Sad znam otprilike i situaciju...

A320 ploča, 2200g, MS500 od 150W, MS kućište, 8GB 2400mhz RAM, A400 (disk je možda dodat kasnije)... Svaki put kada sam radio upgrade za takve kompove ispalo je ihaha cena. Razumem da želiš upgrade, ali razmisli i o komplet zameni svega. Prodaj što imaš (ako ti nije cim) i uzmi nešto što ima smisla.

To podizanje sistema ne mora biti do samog diska, mada zna A400 da uspori (posebno kada se popuni) i može da bude i često je i do Windows ažuriranja (posebno ako se prođe par verzija sistema). A ovo zujanje kompa i nastavljanje normalno da radi ne liči na napajanje, već na neki sporiji odziv nečega. Napajanja nemaju takvih bagova (mahom) i ona ili ne pale ili restartuju komp.

Sačekaj još mišljenja naravno, ali nisam siguran da će ti promena napajanja srediti problem kojeg imaš za blokiranjem.
Samo je ploca b450. To sam davno uzeo ovde na forumu polukonfiguraciju. B450, ryzen 2200g i 2x4gb rama. Vec nekih 2 godine sve radi bez problema ali je u zadnjih nedelju dve poceo da zuji i blokira kad se izlazi iz partije fortnite-a i ponekad gta. Hvala na savetu. Sacekacu jos neko misljenje pa da izvagam. 🙂
 
Moze preporuka za best buy 2.5" ssd 480/500gb? Nista skupo, treba mi za storage, dosta je bilo mucenja sa hdd :)
 
Uzmi Samsung 970 Evo plus. Lepo ce leci na tvoju maticnu.
 
Mnogo mi je to para za storage ssd. Gledam nesto do 4500din.
 
Za te pare tesko nesto kvalitetno. Ako mozes pojacaj budzet, ssd se ne uzima cesto, uglavnom na duze staze.
 
Za te pare tesko nesto kvalitetno. Ako mozes pojacaj budzet, ssd se ne uzima cesto, uglavnom na duze staze.

Koja je razlika izmedju kvalitetnog i nekvalitetnog u realnom radu? Da li brze crknu ili im brze opada brzina vremenom? Vodim se logikom da ovaj HDD koristim zadnjih 6+ godina i hocu da ga zamenim SSD-om zbog brzine. Da li ce brzina vremenom opasti, verovatno hoce ali ce svakako i dalje biti 10x brzi od HDD sto zadovoljava moje potrebe za storage.
Ima da se nadje gigabyte od 480gb, po meni best buy za priblizan novac.
Kolega na prethodnoj strani kaze da ima isti kontroler kao i A400, a na testu koji je neko okacio pise da koristi drugi kontroler pa sad ne znam sta da mislim :D
 
Kucaj na google "SP512GBSS3A55S25 cena". Ima ga ispod 4k Din!
Taj Silicon Power A55 od 512GB bi trebalo da je bolji izbor od tog (trenutno najlošijeg) Kingston-a i (sumnjivog) Gigabyte-a.
 
Pogledah par reviewa po netu, deluje skroz ok za te novce
 
Treba mi preporka koja 2-3 da odaberem da mi budu favoriti kada budem narucivao, kapacitet 2TB.
Ovo je ono sto trenutno vidim da ima na stanju, ali kada budem kontaktirao dobavljaca moze da se desi da kaze da nema nesto na stanju.
Da izbegnem odugovlacenje, bolje odmah da im spremno 2-3 najbolja modela.
Cene su manje vise slicne, do 20-30e razlike, preskocite to, nego samo po karakteristikama, koliko se pregrevaju itd.

1. Kingston KC3000
2. WD Black SN770
3. Crucial P3 Plus
4. A-Data XPG GAMMIX S70 Blade
5. WD Black SN850X
6. Corsair Force Series MP600 R2
7. Kingston Fury Renegade
8. Corsair MP600 Pro XT
9. Samsung 980 PRO Heatsink
10. Patriot Viper VP4300

PS. stavio sam brojeve da bude lakse, hvala @Labello :)
 
Poslednja izmena:
1, 5, 9 :D
 
Treba mi preporka koja 2-3 da odaberem da mi budu favoriti kada budem narucivao, kapacitet 2TB.
Ovo je ono sto trenutno vidim da ima na stanju, ali kada budem kontaktirao dobavljaca moze da se desi da kaze da nema nesto na stanju.
Da izbegnem odugovlacenje, bolje odmah da im spremno 2-3 najbolja modela.
Cene su manje vise slicne, do 20-30e razlike, preskocite to, nego samo po karakteristikama, koliko se pregrevaju itd.

1. Kingston KC3000
2. WD Black SN770
3. Crucial P3 Plus
4. A-Data XPG GAMMIX S70 Blade
5. WD Black SN850X
6. Corsair Force Series MP600 R2
7. Kingston Fury Renegade
8. Corsair MP600 Pro XT
9. Samsung 980 PRO Heatsink
10. Patriot Viper VP4300

PS. stavio sam brojeve da bude lakse, hvala @Labello :)
2 i 3 nemaju DRAM. Slazem se sa 1, 5 i 9, mada i 7 i 8 racunam da su dobri.


Koja je razlika izmedju kvalitetnog i nekvalitetnog u realnom radu? Da li brze crknu ili im brze opada brzina vremenom? Vodim se logikom da ovaj HDD koristim zadnjih 6+ godina i hocu da ga zamenim SSD-om zbog brzine. Da li ce brzina vremenom opasti, verovatno hoce ali ce svakako i dalje biti 10x brzi od HDD sto zadovoljava moje potrebe za storage.

Kolega na prethodnoj strani kaze da ima isti kontroler kao i A400, a na testu koji je neko okacio pise da koristi drugi kontroler pa sad ne znam sta da mislim :D
Test gresi, u tabeli na samom testu stoji da A400 ima Marvell 88NV1120 kontroler, a to nije tacno. Problematican je kontroler Phison S11, koji se koristi i u A400 i u Gigabyte SSD.

Prva razlika je ta sto ti SSD moze tek tako prestati sa radom ako ima Phison S11 kontroler. Druga razlika jeste ta da nakon odredjenog vremena, ili nakon odredjene popunjenosti kapaciteta(ili oba) performanse znacajno opadnu. Vreme butovanja racunara krene da se meri u minutima umesto sekundama, i ono sto meni najvise smeta jeste sto racunar krene tokom rada da ima situacije kada ne reaguje klikove. Cini mi se da se to desava i na novim DRAM-less SSD-evima ali ne drzite me za rec. Kao sto rekoh, ja ne nikako ne volim da koristim takav racunar. Ako se SSD koristi samo za neki storage(MP3, filmovi ili cak igrice) onda racunam da ce manje da se to oseti, ali kada je sistemski disk tad se to najvise ispoljava. Nekom drugom mozda ne smeta to, meni pak mnogo smeta. Ja zato vise ni nemam HDD za storage.


Moze preporuka za best buy 2.5" ssd 480/500gb? Nista skupo, treba mi za storage, dosta je bilo mucenja sa hdd :)
Gammix S50 Lite je ispod 6000 din.
 
Treba mi preporka koja 2-3 da odaberem da mi budu favoriti kada budem narucivao, kapacitet 2TB.
Ovo je ono sto trenutno vidim da ima na stanju, ali kada budem kontaktirao dobavljaca moze da se desi da kaze da nema nesto na stanju.
Da izbegnem odugovlacenje, bolje odmah da im spremno 2-3 najbolja modela.
Cene su manje vise slicne, do 20-30e razlike, preskocite to, nego samo po karakteristikama, koliko se pregrevaju itd.

1. Kingston KC3000
2. WD Black SN770
3. Crucial P3 Plus
4. A-Data XPG GAMMIX S70 Blade
5. WD Black SN850X
6. Corsair Force Series MP600 R2
7. Kingston Fury Renegade
8. Corsair MP600 Pro XT
9. Samsung 980 PRO Heatsink
10. Patriot Viper VP4300

PS. stavio sam brojeve da bude lakse, hvala @Labello :)
KC3000 se ne greje mnogo, brz je i jeftin, best buy kod nas.
S70 je dobar i dolazi sa ili bez heatsinka (Blade je samo oznaka za jednu od te 2 verzije).
SM850x i 980 Pro su top ali je preporučljiv heatsink za veće upise.
SN770 nema svrhe pored drugih sa liste.
MP600 je solidan ali ima boljih na listi, ne znam kakav je MP600 Pro XT (Corsair samo štancuje MP600 modele).
Renegade je KC3000 sa za nijansu bržim upisom, dolazi sa (SFYRSK) ili bez heatsinka (SFYRS), greje se kad je u većem loadu kao i WD i Samsung.
Preskoči P3 Plus, svi ostali su bolji. Ako bi Crucial, idi na P5 Plus.
Ne znam kakav je Viper...

Pretpostavljam da ploča koju budeš uzeo ima makar jedan M.2 heatsink tako da i nije mnogo bitno koliko se greju...
 
OK, znaci definitivno 1, 5, 9, hvala svima :)
Ako moze samo i redosled za ta tri modela, prvo, drugo i trece mesto (ne obazirite se na cenu, kupujem preko, minorne su razlike), kako bi ste ih vi poredjali ?
Vrlo verovatno da ce imati sva 3 na stanju koliko gledam, pa moram da odlucim za neki.
Iskljucivo stabilnost, brzina i zagrevanje.
 
Da li je Transcend TS512GSSD230S dobra zamena za crucial mx500? Ima slicne brzine upisa i citanja (po specifikacijama na netu) i ono sto ga razlikuje od jeftinijih ssd-ova je sto ima dram kesiranje, i izuzetno je povoljan (5100din-512gb).
 
Da li je Transcend TS512GSSD230S dobra zamena za crucial mx500? Ima slicne brzine upisa i citanja (po specifikacijama na netu) i ono sto ga razlikuje od jeftinijih ssd-ova je sto ima dram kesiranje, i izuzetno je povoljan (5100din-512gb).
U sustini, ako ima DRAM, da. Problem je sto nismo sigurni da 220s i 230s imaju DRAM, bese je za njih vazilo da se menja konfiguracija.
 
@Solesoslav Slazem se za sistemski disk, zbog toga i koristim M.2 za sistem, a 2'5 ce biti za storage. Svkako ce biti bolji od 6 godina starog hdd.
 
Da li je Transcend TS512GSSD230S dobra zamena za crucial mx500? Ima slicne brzine upisa i citanja (po specifikacijama na netu) i ono sto ga razlikuje od jeftinijih ssd-ova je sto ima dram kesiranje, i izuzetno je povoljan (5100din-512gb).
Ja imam taj model samo od 256gb. Sluzi me evo vec vise od 4 godine. Dobar je disk, ima DRAM, nikakva usporenja ne pokazuje ni kad ga napunis na 96-97% kapaciteta i tada sve radi istom brzinom.

Jedina mana mu je sto se dosta greje, temperatura mu je cesto oko 50 stepeni, ali mu to ne smeta u radu.
 
Ja imam taj model samo od 256gb. Sluzi me evo vec vise od 4 godine. Dobar je disk, ima DRAM, nikakva usporenja ne pokazuje ni kad ga napunis na 96-97% kapaciteta i tada sve radi istom brzinom.

Jedina mana mu je sto se dosta greje, temperatura mu je cesto oko 50 stepeni, ali mu to ne smeta u radu.
E odlicno onda, porucio sam model od 512gb :)
 
Da li se isplati dati malo vise love za disk sa DRAM za storage?
 
Poslednja izmena:
Malo se isplati i nije na odmet.
 
Kupio bih Gen.4 NVMe za svoj komp koji sastavljam. Odlucio sam se za KC3000 od 1TB na koji bih stavio be quiet MC1 Pro heatsink. Nego, vidim da za 1000 din. vise (12500) ima Fury Renegade 1TB (model bez heatsink-a), pa ne znam da li da uzmem njega ili da ustedim tu crvenu i kupim KC3000 kako sam i planirao? Znam da Fury po specifikaciji ima nesto vece read brzinu (za 300MB/s, nebitno) i TBW od 1.0PBW naspram 800TBW kod KC3000, ali mimo toga da li ima jos neku bitn(ij)u razliku? Koliko znam, nema.
 
Sem toga i što se Renegade greje više (za KC3000 ti i ne treba hladnjak), nema neke razlike. Ni to što ima nećeš da primetiš. Praktično isti drajv sa novijim NAND čipovima...
Renegade ima i verziju s fabričkim hladnjakom ali je skuplja, naravno...
 
Da, znam ona je oko 15k din. Misliš da nema potrebe da stavljam heatsink na KC3000? MC1 Pro je 1750 din., nije neka lova, ali ako se ne greje previše u load-u, onda i tu mogu da uštedim neki din.
 
Probaj bez heatsinka pa vidi, lako ćeš da ga staviš naknadno ako mora...a moraće samo ako throtluje.
 
Neki SSD za jos prostora (~500gb), igraju mi se neke nove igre (Valorant, Warzone) a prostora nemam.. Jel Samsung 870 Evo overkill za to? Voleo bih da potraje, i da ima da se uzme kod nas.. Imam 860 Evo trenutno.
 
Nazad
Vrh Dno