Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Valjda best buy ssd znači da je dobra kupovina ne samo zbog cene, već i po drugim karakteristikama.
Jednom mi je ponuđen Kingston NV1. Mislim da se Kingston svojski potrudio da napravi loš disk. :D
 
NV1 ima TLC NAND samo do 500/512GB modela, 1TB-2TB je QLC NAND sto je katastrofalno, ... a NV2 ce isto biti QLC, ...
 
da ne ispadne da branim Kingston, ja sam pristalica da ne treba robovati brendu.

Na prvi pogled KIOXIA VS Kingston

- KIOXIA (LRC10Z500GG8)

  • Max Sequential Read/Write Speed
    1,700/1,600 MB/s
garancija 2 godine


- Kingston (KINGSTON 500GB M.2 NVME SNVS/500G SSD NV1)

Sekvencionalno čitanje 2.100MB/s
Sekvencionalan upis 1.700MB/s

garancija 3 godine


Sve ove podatke sam prikupio sa neta, nisam imao ni jedan ni drugi nvme, tako nisam mogao ni da ih testiram. Zaključak sam izvodio iz dostupnih podataka. Pišite ako sam nešto izostavio - grejanje, kontroler, ili još neki podatak.
 


Exceria ima slabiji kontroler (ponekad, ponekad su slicni, jer menjaju koji ide na NV1), i Exceria ima DRAM, NV1 nema. + kao sto rekoh samo <512GB NV1 se isplati uzimati.

Opet, Silicon Power P34A80 je 6790 din, sto gledati bilo sta drugo, ... I Transcend 110s za ~6000 din kao rezervna opcija
 


Exceria ima slabiji kontroler (ponekad, ponekad su slicni, jer menjaju koji ide na NV1), i Exceria ima DRAM, NV1 nema. + kao sto rekoh samo <512GB NV1 se isplati uzimati.

Opet, Silicon Power P34A80 je 6790 din, sto gledati bilo sta drugo, ... I Transcend 110s za ~6000 din kao rezervna opcija

Silicon Power P34A80 500GB? Gde ima za 6790 dinara?
Može i na PP, jer ja nisam našao ispod 8000 din...
 
Ja ne bih uzimao NV1...
Unutra stavljaju šta stignu (i to sa dna bureta), bukvalno lutrija, generalno je loš i video sam dosta pritužbi na pouzdanost po netu.
 
Može li neko da da neki sud o eksternom SSD-u KINGSTON XS 2000 (kućište kao kutija šibice) različitih kapaciteta 500GB, 1TB, 2TB, 4TB

Za ovaj od 4TB traže u našim radnjama 500€
Van pameti ako se zna da je ovaj od 2TB 180€

Molim za mišljenje o pomenutom SSD-u
 
Kakvo je mišljenje benchmarkovaca o Kingston KC3000 1TB? Jesu li krajcovali nešto? Vidim da je gen4 i ima dobro čitanje i upis, a i 5 godina garancije. Ima li šta bolje, isto ili povoljnije u toj klasi?
 
1. Kakvi su externi "Samsung T7 Touch" i "Kingston XS2000" osim sto je Sasung malo sporiji?
Ionako se ne mogu na usb3.0 postici najvece przine pa i nije toliko bitna najveca brzina...
2. Koliko se ovi externi ssd-ovi griju, koliko ukoce i na koliko smanje brnu pri prebacivanju 1,5-2TB materijala odjednom na njih?
3. Da li im smeta ili nesto fali sto nemaju DRAM ?
4. Da li "Kingston XS2000" ce normalno raditi ako se zakaci na neki drugi kabl koji je USB-A na USB-C jer mnogi nemamo USB-C na ploči i kućištu (uz njega dolazi dvostrani usb-c kabl dok uz samsung dolaze 2 kabla)?
5. Da li ce "Kingston XS2000" raditi ako se orginalnim usb-c na usb-s kabl zakaci preko adaptera USB_A na USB-C ?
6. Ti adapteri ili drugaciji kabl nece previti problem u vezi napajanja strujom ?
7. A da li je pametnije uzeti klasicni m.2 ssd/nvme i staviti ga u externo kuciste (uz obezbedjivanje adekvatnog hladjenja, stavljanja termo trake preko uredajna koji ide u kuciste...) ?
8. Koji sto jeftiniji M.2 ssd ili M.2 nvme valja a da ima kod nas da se kupi, ako mu treba da ima DRAM i 2TB da je veliki (moze i 4TB al bice "previse", zbog para)?

Ajde budite dobri pa javite, predlozite, posavetujte...
 
Pa sve je slično kao sa unutrašnjim diskovima, Brzina = naj sporijim delom u lancu.
M.2 NVMe na USB, brzina USBa
SATA 2.5" naj manje USB3. brži USB ne pomaže.
M.2 SATA. važi isto kao za 2.5"
 
1. Kakvi su externi "Samsung T7 Touch" i "Kingston XS2000" osim sto je Sasung malo sporiji?
Ionako se ne mogu na usb3.0 postici najvece przine pa i nije toliko bitna najveca brzina...
2. Koliko se ovi externi ssd-ovi griju, koliko ukoce i na koliko smanje brnu pri prebacivanju 1,5-2TB materijala odjednom na njih?
3. Da li im smeta ili nesto fali sto nemaju DRAM ?
4. Da li "Kingston XS2000" ce normalno raditi ako se zakaci na neki drugi kabl koji je USB-A na USB-C jer mnogi nemamo USB-C na ploči i kućištu (uz njega dolazi dvostrani usb-c kabl dok uz samsung dolaze 2 kabla)?
5. Da li ce "Kingston XS2000" raditi ako se orginalnim usb-c na usb-s kabl zakaci preko adaptera USB_A na USB-C ?
6. Ti adapteri ili drugaciji kabl nece previti problem u vezi napajanja strujom ?
7. A da li je pametnije uzeti klasicni m.2 ssd/nvme i staviti ga u externo kuciste (uz obezbedjivanje adekvatnog hladjenja, stavljanja termo trake preko uredajna koji ide u kuciste...) ?
8. Koji sto jeftiniji M.2 ssd ili M.2 nvme valja a da ima kod nas da se kupi, ako mu treba da ima DRAM i 2TB da je veliki (moze i 4TB al bice "previse", zbog para)?

Ajde budite dobri pa javite, predlozite, posavetujte...
3 - zavisi za sta ces da ih koristis. Ako budes samo prebacivao fajlove, ne bi trebalo da imas ikakve razlike sem mozda u situaciji gde se prebacuje puno sitnih fajlova, mada ni tad ne verujem da bi bila neka tragicna razlika. Mozda gresim, slobodno moze neko da me ispravi.
4, 5, 6 - radice ako nije ultra ne-kvalitetan kabl/adapter
7 - u kom smislu pametnije? Ako mislis sa aspekta performansi, sigurno mozes tako izvuci bolje performanse. Ako mislis sa aspekta isplativosti, pitanje je. Znam da je dosta ljudi koristilo A2000 u eksternom kucistu, ali on se ne proizvodi u 2TB varijanti.
8 - Intel 660p/665p, Corsair MP400/MP600 Core(QLC NAND, DRAM, Gen 3, sem MP600 Core koji je Gen 4), Crucial P5, Kingston KC2500, Samsung 970 Evo(Plus)(TLC NAND, DRAM, Gen 3), Kingston KC3000(TLC, DRAM, Gen 4). Sad, koji je najjeftiniji zavisi od trenutne ponude na trzistu.
 
Evo da "pohvalim" sa Patriot SSD od 240Gb, koji je crkao posle 3 meseca. Otišao kontroler. Ne mogu da mu pristupim i odoše svi podaci. U stvari se vidi u Windowsu ali ni preko Disk Manager, ni preko ostalih specijalizovanih softvera a ni kroz DOS ne mogu da rešim problem sa greškom Unknown / Not Initialized / Unllocated. Ne prepoučujem.
 
Fina je to "gigabajtaža". :)

Moj disk od 250 GB pokazuje 98 % health status sa upisanih 5 TB.
 
Ja imam 980 Pro pa na njega ne praktikujem nikakve podatke, čisti sistemski disk. Podatke držim na storage mehaničkom disku + Onedrive. SSD kad umire obično to bude brzo uz obavezno sayonara podacima :D
 
  • Like
Reagovanja: BoT
Ma držim ti pesnice da bude što drže, ali ja na taj ssd ne bih stavljao nikakve podatke koji mi išta znače...
Ovo je uzeto kao zamorce za ubuntu, imam vec sistemski A2000 + Macrium reflect svakog dana radi backup, tako da ovaj mi je cetvrta memorija u kompu, sekundarna :)
 
Planiram da kupim neki 2TB nvme sa oko 7000 r/w brzinama i koliko vidim oni su sad oko 30-40k din.

Po internetu se piše o novom padu cena za ssd. Šta mislite hoće li i kod nas biti tako do kraja godine?
 
To su PCIe x4 v4.0 neže to uskoro mnogo jeftinije jer se ne prodaje baš mnogo a dolazi i PCIe v5 uskoro.
 
Otprilike su 2x skuplji od 1TB, u neku ruku logično...a i manja je potražnja za više od 1TB. Čak ni Gen3 2TB nisu jeftini (u radnjama, na KP ima za 150e novih ali bez garancije).
 
Nazad
Vrh Dno