Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Imam Dell Vostro 3360 ima Msata slot za SSD , na netu sam video da moze , neki su se malo mucili sa bootom , razmisljam da uzmem pa da imam paralelno hard disk i SSD zajedno , zanima me da li je Msata po brzini isti kao obican 2.5 hard disk?
 
Imam Dell Vostro 3360 ima Msata slot za SSD , na netu sam video da moze , neki su se malo mucili sa bootom , razmisljam da uzmem pa da imam paralelno hard disk i SSD zajedno , zanima me da li je Msata po brzini isti kao obican 2.5 hard disk?
mSATA konektor je samo to, konektor. Disk koji povezes uspomoc njega ce komunicirati SATA interfejsom, isto kao i disk koji bi povezao SATA kablom. Jedino od ploce(tj od kontrolera na ploci koji je dodeljen tom konektoru) zavisi da li je u pitanju SATA 2 ili SATA 3 interfejs.
 
"Msata" slot, pogrešno si napisao, bilo bi ti jasnije kako treba da piše, mSATA a to znači mini SATA, Sve izuzev veličine je isto kao "običan" SATA port.
 
Šta gledati od jeftinijih 500GB SSD diskova a šta izbegavati (laptop podržava samo 2.5"):

Screen Shot 2022-05-23 at 1.08.38 AM.png

Screen Shot 2022-05-23 at 1.09.03 AM.png
 
Šta gledati od jeftinijih 500GB SSD diskova a šta izbegavati (laptop podržava samo 2.5"):


Od svih navedenih, trebalo bi da je Adata SU800 daleko najbolji(trebalo bi da poseduje DRAM za kesiranje i TLC NAND ako mu nisu menjali konfiguraciju). Od ostalih, izdvojio bih BX500 kao jedinu "preporuku"(mada ne bih preporucivao nista bez DRAM kes-a). Tehnicki Silicon Power A55 bi trebalo da ima isti kontroler kao BX500
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Juče mi je krepao Kingston SSD od 1TB posle skoro dve godine i iako imam garanciju još par meseci rešio sam da je batalim, jer posle svih problema sa Kingston proizvodima, rekao sam da je ovo bilo poslednje što sam kupio od te firme. Nikad više.

E, sad se lomim šta da uzmem?? Pošto nisam kešovno sposoban trenutno ( gde nađe da crkne pred koncert Iron Maiden??!!! ) primoran sam da kupim SSD na rate, tačnije na administrativnu zabranu. A jedino gde sam mislio da to mogu da uradim je najskuplji lanac IT opreme u Srbiji, te sam se razmišljao da sumanuto preplatim ADATA SX8200 PRO, ili WD Black SN750 ili Neki Apacer PRO ili Samsung 980 (kad već imam PRO verziju kao sistemski) ili bilo šta drugo.

Pa sam malo proveravao sajtove koji je najbolji SSD za gejming i gotovo svuda je WD Black SN850 bio u "Best/Best buy" kategoriji, ali kad sam mu video cenu u našoj najskupljoj domaćoj firmi umalo se nisam onesvestio. Gotovo 39.000. Pitajući se koliko je kod drugih video sam da je u firmi koja se sastoji od tri firme različitog imena trenutno akcija gde se WD Black SN850 prodaje bukvalno po ceni sa AMAZONA . To je prilika koja se ne sme propustiti, te ću konačno moći da isprobam kupovinu na Mastercard kreditnu karticu.

Jeste da mi ne treba tako brz SSD, jer mi je drugi M2 slot PCIe 3, ali sledećeg proleća nameravam da osvežim računar, tako da nova matična će imati samo PCIe 5 i PCIe 4 slotove. :) A i ko zna kako će se kretati cene, pa daj da ugrabim...
 
E, sad se lomim šta da uzmem?? Pošto nisam kešovno sposoban trenutno ( gde nađe da crkne pred koncert Iron Maiden??!!! ) primoran sam da kupim SSD na rate, tačnije na administrativnu zabranu.

Nisi napisao koja ti je matična, mada je ti mnogo boje i jeftinije da ideš na adapter + m2
 
Kako da se oprostis ? Pa zameni pa prodaj?

Ne živim u Beogradu, a da dolazim samo zbog toga, da se akam sa trgovcima i njihovih 45 dana saobrazbe i druga podhebavanja, neka hvala. Svaka škola se plaća, a moja je "Kingston nikad više".

Nisi napisao koja ti je matična, mada je ti mnogo boje i jeftinije da ideš na adapter + m2

Aorus X570 Elite. Jedan slot je PCIe 4, drugi je PCIe 3 100%. I nema potrebe za adapterom, ionako ću ga koristiti za trpanje igara i dodatni keš za Fotošop. Dok ne kupim novu mašinu...
 
Koji ssd je u pitanju? To je tacno ceka se nekad i 2 ned da ti odg
 
Koji ssd je u pitanju? To je tacno ceka se nekad i 2 ned da ti odg
Kingston A2000. Dobar je to disk dok radi. :) :)

Uglavnom, imao sam jedno 4-5 Kingston fleševa nijedan nije poživeo duže od 6 meseci. Kingston RAM sam stavio kod burazera, jedan štap je crkao posle godinu dana, drugi par meseci kasnije. Tek akanja oko garancije i ostalo, to ni neprijatelju ne bi poželeo. Na poslu imam Kingston SATA SSD i pravo je čudo da izdržava više od godinu dana, samo se pitam kada će i on da vrisne...

Zašto onda kupuješ SSD ?
Za igre. Već sad ima igara koje zahtevaju SSD, a i NBA 2K22 mi štuca na klasičnom disku (probao sinoć). Imam prazan slot gde je bio crknuti Kingston, a imam i dva klasična HDD-a na koje trpam gluposti. A i muka mi je od napajanja i kablova...
 
Za igre. Već sad ima igara koje zahtevaju SSD, a i NBA 2K22 mi štuca na klasičnom disku (probao sinoć). Imam prazan slot gde je bio crknuti Kingston, a imam i dva klasična HDD-a na koje trpam gluposti. A i muka mi je od napajanja i kablova...

M.2 nema napajnja i kablova. Zato sam i pitao zašto SSD. M.2 je jeftinji, a i brži nekoliji puta o d SSD a.

Aorus X570 Elite. Jedan slot je PCIe 4, drugi je PCIe 3 100%. I nema potrebe za adapterom, ionako ću ga koristiti za trpanje igara i dodatni keš za Fotošop. Dok ne kupim novu mašinu...

Ti imaš dobru opremu, ali to ne znači da je skuplje uvek i bolje.

Ne živim u Beogradu, a da dolazim samo zbog toga, da se akam sa trgovcima i njihovih 45 dana saobrazbe i druga podhebavanja, neka hvala. Svaka škola se plaća, a moja je "Kingston nikad više".

Ja sam prvi koji ne robuje brendu, ali da kažeš da A2000 ili KC 2500 nije dobar, a uz to ima 5 godina garancije nije u redu. Ja sam moj KC2500 NVMe kupio u radnji BS i tako dalje. Nema šanse da bi im oprostio gartanciju. Uz to živim u Jagodini i uglavnom kupujem online. Napisao sam ovde dobar tekst, sa slikama i merenjima


Sa adapterom daje deklarisane vrednosti. Ti gledaš neke gluposti od 38.000,00 dinara. 1 TB KC 3000 košta oko 20.000,00


Western Digital 1TB WD Blue oko 13.000,00 - odličan !!!


Za Samsung isto mogu da ti daju preporuku za kvalitetan NVME od 1 TB. Nisam ih imao ali sam čitao da je 970 bolji od 980. Napisaće već ljudi

Iz svega nevedenog mogu mogu da napišem, bez vređanja shvati dobromamerno, da :

  • ili se ne razumeš u materiju
  • ili ne zarađueš novac, pa ga samim tim i ne ceniš

Dva druga sa foruma, iz mog kraja. Da ih ne imenujem. Na počeku smo bili ljuti neprijatelji :D sada jedan vrlo aktivan u temi za Nvidia drajvre, a drugi ne kupuje ni pastu bez konsulaticje sa foruma :D Zato se naoružaj stipljenjem i pitaj


Koji NVME da kupim od 1TB za ploču Aorus X570 Elite ? Možda i nećeš morati da kupiš na Adm. zabranu.

 
Ja sam prvi koji ne robuje brendu, ali da kažeš da A2000 ili KC 2500 nije dobar, a uz to ima 5 godina garancije nije u redu.

Izvini, NIGDE nisam napisao da nije dobar. Štaviše, i na ovoj temi sam hvalio A2000 jer na testovima je pokazivao brzine iznad deklarisanih.

Samo je MOJE LIČNO mišljenje ( što je i poenta foruma - razmena mišljenja ) da JA LIČNO ne želim da imam više nikakav dodir sa firmom Kingston. Kući imam Apacer eksterni HD koji mi radi debelo preko 10 godina sa povremenim uključenjima. Verbatim fleš od 2 GB koji je star tu negde oko 10 godina, kao i jedan Sandisk od 4GB star 8 godina. O broju bačenih fleševa i jednog prenosnog ne bih sada, ali SVI DO JEDNOG su pogodi kojeg brenda.

Nisam nikakav "fanboj" niti mi brendovi išta znače, ali zaista nemam sreće sa Kingston proizvodima, a na poslu su mi (kancelarijske verzije) Chieftec napajanja i dve serije MSI matičnih ploča noćna mora kada ih ugledam. To naravno ne znači da su Chieftec i MSI loše firme, naprotiv, samo JA LIČNO imam loša iskustva sa tim. NAdam se da razumeš.
Dva druga sa foruma, iz mog kraja. Da ih ne imenujem. Na počeku smo bili ljuti neprijatelji :D sada jedan vrlo aktivan u temi za Nvidia drajvre, a drugi ne kupuje ni pastu bez konsulaticje sa foruma :D Zato se naoružaj stipljenjem i pitaj

Nikad se nisam stideo da pitam, niko nije rođen sveznajući, samo sam nestrpljiv i tvrdoglav i svestan sam da mi je to problem.
 
Čitam diskusiju. SSD je SSD. :)

Standard za povezivanje se razlikuje (SATA, ili M.2 konektori), a i protokol za prenos podataka (M.2 može ići preko PCIe, ali i preko SATA, u zavisnosti od modela SSD-a).

Cepidlačenje na stranu, reći ću glupo i očigledno: Samsung.

Po mogućnosti ne QVO, već EVO modeli (mislim da je PRO serija overkill).
970 EVO Plus je dobar, a i 870 EVO radi odlično ako niža brzina SATA protokola nije problem (lično ne vidim razlog za korištenje toga na modernoj ploči sa M.2 konektorima, nije dovoljno jeftiniji).
 
Poslednja izmena:
Čitam diskusiju. SSD je SSD. :)

Standard za povezivanje se razlikuje (SATA, ili M.2 konektori),
Sve to stoji. U pravu si.
Samo, što manje kablova - to bolje, a to je ono što donosi M2 slot. Brzina?? Da li je SSD SATA ili NVME primetićeš SAMO i JEDINO u profesionalnoj upotrebi. Kao sistemski diskovi razlika je u tome što će na SATA SSD-u sve izvršavati sekundu ili dve sporije nego na NVME SSD-u, što je neprimetno.. Ali ako kreneš da obrađuješ video snimke ili fotografije visoke rezolucije ili radiš u CAD, MAYA i drugim profesionalnim programima onda ne bi tako mislio ni jedne sekunde.
 
Dobro, ako smo napravili razliku između SSD a i NVMe, količini kablova i td. Da uzmemo u obzir da si pročitao o Adapteru, brzini na staroj matičnoj ploči, šta možeš da napišeš o Western Digital 1TB WD Blue?

  • da li je mnogo jeftin
  • nije dovoljano brz
  • nije fenserica
  • ne mora da Adm. zabranu

Pobaj da vodiš konstruktivne razgovore. Dovešće te do cilja. Dakle, ajmo na osnove

Koji NVME da kupim od 1TB za ploču Aorus X570 Elite ?
 
QVO je odlican za storage :)
 
Silicon Power P34A80 SP001TBP34A80M28 je savrsena zamena neke srednje cene/brzina, cak i uz promenu koju su odradili, trenutno sta je u prodavnicama, je otprilike tu sa A2000, malkice brze, a druga marka.
 
U subotu 21 Maja sam naručio
PATRIOT SSD 2.5 SATA3 256GB P210 530MBs/400MBs P210S256G25 i tek mi stiže u petak 27 Maja , poručen u bc group. Cena 3700 dinara
 
Poslednja izmena od urednika:
Izvini, NIGDE nisam napisao da nije dobar. Štaviše, i na ovoj temi sam hvalio A2000 jer na testovima je pokazivao brzine iznad deklarisanih.

Samo je MOJE LIČNO mišljenje ( što je i poenta foruma - razmena mišljenja ) da JA LIČNO ne želim da imam više nikakav dodir sa firmom Kingston. Kući imam Apacer eksterni HD koji mi radi debelo preko 10 godina sa povremenim uključenjima. Verbatim fleš od 2 GB koji je star tu negde oko 10 godina, kao i jedan Sandisk od 4GB star 8 godina. O broju bačenih fleševa i jednog prenosnog ne bih sada, ali SVI DO JEDNOG su pogodi kojeg brenda.

Nisam nikakav "fanboj" niti mi brendovi išta znače, ali zaista nemam sreće sa Kingston proizvodima, a na poslu su mi (kancelarijske verzije) Chieftec napajanja i dve serije MSI matičnih ploča noćna mora kada ih ugledam. To naravno ne znači da su Chieftec i MSI loše firme, naprotiv, samo JA LIČNO imam loša iskustva sa tim. NAdam se da razumeš.


Nikad se nisam stideo da pitam, niko nije rođen sveznajući, samo sam nestrpljiv i tvrdoglav i svestan sam da mi je to problem.

Бар си за разлику од многих овде поштен да ово напишеш.
Дешава се да је неко баксуз са неким произвођачем, нормално да му се после не купује.
Ако нећеш Кингстон узми Самсунг.

Sve to stoji. U pravu si.
Samo, što manje kablova - to bolje, a to je ono što donosi M2 slot. Brzina?? Da li je SSD SATA ili NVME primetićeš SAMO i JEDINO u profesionalnoj upotrebi. Kao sistemski diskovi razlika je u tome što će na SATA SSD-u sve izvršavati sekundu ili dve sporije nego na NVME SSD-u, što je neprimetno.. Ali ako kreneš da obrađuješ video snimke ili fotografije visoke rezolucije ili radiš u CAD, MAYA i drugim profesionalnim programima onda ne bi tako mislio ni jedne sekunde.

Овде већ грешиш и не буди "тврдоглав" ,-)
Управо стиже подршка за "direct storage" или како га већ ко зове и игре/нивои ће се учитавати брже, пуно брже и од сада, а и неколико пута брже на нвме него сата.
Да ли ће поред овога и професионалне примене имати још неке примене не знам, али шта ћеш више...
 
Управо стиже подршка за "direct storage" или како га већ ко зове и игре

Ovo bi trebalo da popularizuje Win 11

Using Microsoft's DirectStorage low-level storage API, your games can load in milliseconds. DirectStorage saves all of the game's assets to your computer's hard drive when you load it. This includes graphics, sounds, maps, and character models.
 
Управо стиже подршка за "direct storage" или како га већ ко зове и игре/нивои ће се учитавати брже, пуно брже и од сада, а и неколико пута брже на нвме него сата
Jos nije stiglo, dok ne dodju test-ovi konkretni nemamo pojma kako ce da se ponasa. Isto ko sto je rizicno kupovati bilo koje napajanje trenutno na trzistu za sve nove graficke iznad Nvidia 4060 (~200w) (a mozda i AMD/Intel slicnih).

Rizicno je kupovati bez test-a cak i napajanja koja imaju ATX 3.0, PCI-E Gen 5 konektor, kao sto se moglo videti na testu prvog na svetu koje je izaslo od strane Gigabyte, koje je fail-ovao (odnosno gasilo se na) 160% i 180% test-ovima transientnih Power Eksurzija.

Slicno kao iznad posto GPU decompression nije ukljucen i dodatno je problem delimicno van Microsoft-ovih ruku (zavisi od Nvidia RTX IO i AMD Smart Access Memory), trenutni test-ovi za directstorage isto nisu dobar pokazatelj, dok se ne pojave test-ovi/igre u kojima je sve ukombinovano i ukljuceno/implementirano.
 
Poslednja izmena:
Овде већ грешиш и не буди "тврдоглав" ,-)
Управо стиже подршка за "direct storage" или како га већ ко зове и игре/нивои ће се учитавати брже, пуно брже и од сада, а и неколико пута брже на нвме него сата.
Да ли ће поред овога и професионалне примене имати још неке примене не знам, али шта ћеш више...

Pa, dok to ne stigne, razlike su zaista zanemarljive. Imao sam M2 SATA SSD, neki WD Green, najjeftiniji krš. Mislio sam da će, kad sam uzeo 970 EVO razlika biti WOW, ali sam bio prilično razočaran. Sve dok nisam uzeo fotke visoke rezolucije u Fotošopu i krenuo sa lejerima. E, ti je razlika bila WOW na kvadrat. A to što će mi se igra učitati sekundu-dve brže mi nije bilo ni najmanje bitno...
 
@Dogzilla
Па већ је делимично стигло, конкретно пар игара је добило подршку и независно је тестирано бета верзијом ОС-а и ГПУ драјвера, релативно скоро сам гледао, нисам сачувао, извини стварно ме мрзи да копам где сам видео - линк ,-)
Такође већ се користи на конзолама садашње генерације тако да знамо да ради тј да није нека глупост.
---
@Arthur Morgan
Поента је да није секунд - два ,-)
---
У сваком случају буквално стиже скоро и не кошта ништа, видећемо.
 
Такође већ се користи на конзолама садашње генерације тако да знамо да ради тј да није нека глупост.
One imaju specijalan chip za to, koji racunari nece imati (barem na pocetku), nego ce CPU da odradjuje taj posao i nema 3rd party test-ova, barem zadnji put kad sam gledao.
Па већ је делимично стигло, конкретно пар игара је добило подршку и независно је тестирано бета верзијом ОС-а и ГПУ драјвера, релативно скоро сам гледао, нисам сачувао, извини стварно ме мрзи да копам где сам видео - линк ,-)
Samo GPU Decompression je bitan, sve ostalo je "white noise". Takodje kompletno je beskorisno da je par igara dobilu brzometnu podrsku. Treba igra od nule, ili veliki patch za postojecu da se iskoristi GPU Decompression. Brzina kad se pali igra, prvo ucitavanje trenutno to nisu dobri pokazatelji, kad bude ubaceno monstruozno velik detaljan i brz open-world svet, onda brzina bez stucanja kretanja kroz njega, i na podesavanjima za najvecu detaljnost (odnosno gradiranje SSD-ove po ti podesavanjima), to ce najverovatnije biti testovi za Directstorage.

I naravno da se pojave ti test-ovi na GamersNexus ili HardwareUnboxed xD
 
Poslednja izmena:
Stigao Patriot P210 256GB kontroler je najverovatnije SMI 2259XT , ima senzor za temperaturu , za sada klizi ja sam zadovoljan.
 
Juče mi je krepao Kingston SSD od 1TB posle skoro dve godine i iako imam garanciju još par meseci rešio sam da je batalim, jer posle svih problema sa Kingston proizvodima, rekao sam da je ovo bilo poslednje što sam kupio od te firme. Nikad više.
Reklamiraj, molim te. Uzmes nov, prodas, povratis pare, doplatis i kupis nov. Simple as that.

P.S. Nemoj Kingston 🙂
 
Zar ne moze da se posalje kurirskom sluzbom na reklamaciju!?
Zasto bi neko bacio ssd 1TB, ako ima opciju da posalje?
 
Nazad
Vrh Dno