Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Da li za neki "uobičajeni" rad bi bilo neke primetne razlike ukoliko bi se umesto 970EVO ubacio 980PRO (na PCIe 4)?
Nemam igrice na računaru, uglavnom AutoCad, PowerPoint, veći PDF fajlovi, Word, Excel (manji fajlovi)...
Ne bi, osim ako ga svakodnevno mrcvariš upisom velikiih količina podataka. Čak ne bi primetio sa jeftinijim drajvom od 970 Evo...
 
Zanimljivo je da razliciti kapaciteti diskova imaju i razlicite brzine citanja/pisanja,tako da recimo 980PRO od 250GB ubedljivo najlosiji,dok vec od 500GB ima duplo bolje citanje/pisanje
 
Ljudi meni stvarno ne treba veci SSD od 120/128, nisam ja neki zahtevan korisnik niti sta tu trpam pa da mi sada treba mesta i mesta.

Svakako moram da uradim sistem prolupao je, a A400 zglajzava li zglajzava, pa sam resio da to bude na novom SSD-u a pravo da vam kazem nemam ni da se bahatim uzeo sam juce novi telefon tako da budzet frendli onli. :cry:

Evo nasao sam od 240GB :

SSD SATA3 240GB Transcend SSD220 Alu Series 550/450MB/s, TS240GSSD220S - 3800 din ( akcija 5 dana ne znam kada istice )​

SSD SATA3 240 GB Patriot Burst 555 Mbs/500 Mbs, PBU240GS25SSDR - 3700 din​

To je plafon koji bih dao, e sada verujem da to nije bog zna sta, ali ako ne moze onda neki krsteniji od 120 / 128 preporucite do te cene.
 

Prilozi

  • a400.png
    a400.png
    23.2 KB · Pregleda: 59
Imam SSD 840 EVO, upalio Sentinel da nešto proverim oko HDDa kad naletim na ovaj podatak vezano za SSD

1615275965095.png
Jel ovo 89 dana lifetime iole pouzdano i da li treba da me brine? SSD svakako jeste mator ~5 godina.
 
Puno puta rečeno u temi - ne koristiti HD Sentinel za SSD-ove. Ne prikazuje ispravne podatke.
 
840 Evo je imao problema s NAND-om što je dovodilo do degradacije performansi i problema s bootovanjem...Samsung je izbacio par patcheva preko firmvera ali nikad nisu stvarno popravili to. Doduše, ne znam da li je degradirala i "trajnost" drajva zbog toga.

U svakom slučaju, nek instalira Samsung Magician i zadnju verziju firmvera pa nek vidi...5 godina nije malo ali nije ni mnogo a i 26TB upisa uopšte nije mnogo. Zavisno od upotrebe može da se desi i da jeste počeo malo da degradira ako je faličan NAND. Ali ne bih brinuo oko tih navodnih 89 dana, guraće on još...
 
@jurodivi Ja koristim 840 evo (250GB) od kraja 2013, Ima advanced duboki performanse optimisation koji vraca sve performanse, a degradira drajv. Uradio sam ga mozda 7-8 puta, znaci otprilike jednom godisnje kad zaglibi bas, (proverim ponekad sa HD TACH-om) Iskljucivo Samsung Magician 4.6 ni jedna ranije niti kasnije verzija ne radi kako treba.

Pre tipa godinu i po dana mi se javilo da za pojedine igre, kad steam krene da uradi deo update-a posto skine sve sa neta, da koci disk, van toga nikakvih problema, evo 8-ga godina. Problematicne igre sam prebacio na 250GB (A400) i od tad nikakvih problema vise, cak je proslo vise od godinu dana kad sam optimizaciju radio zadnji put.

36 PB upisano.
 
36PB? Sunce ti... :)

Ja imam jedan 840 Evo od 60GB koji mi je ranije služio kao sistemski drajv. Ne sećam se da li je pokazivao neke znake degradacije, mada ne verujem da je imao neki veliki broj upisa...
 
36PB? Sunce ti... :)

Ja imam jedan 840 Evo od 60GB koji mi je ranije služio kao sistemski drajv. Ne sećam se da li je pokazivao neke znake degradacije, mada ne verujem da je imao neki veliki broj upisa...
Moguce je, sta, samo treba oko 2 ipo godine konstantnog upusa na max brzini da se ostvari toliki upis :D
 
Ja sam narucio danas u WW ovaj : SSD SATA3 240GB Transcend SSD220 Alu Series 550/450MB/s, TS240GSSD220S, za 3800 na akciji.

Meni inace i u Kingstonovom programu pokazuje 83% isto kao i u Sentinelu tako da tu greske nema.

Do koliko se smatra kada ovaj broj spadne SDD vise nije upotrebljiv ?
 

Prilozi

  • kingston.png
    kingston.png
    69.5 KB · Pregleda: 42
Ne gledaj to, to je neka zamisljena brojka kad bi trebalo da ode na vecna lovista pa se sa upisom smanjuje procentualno i to je bukvalno indikator koliko % jos imas do te brojke.

To moze da bude 150TB, 300TB, 1000TB, nebitno je, moze opusteno taj sa 150TB da prebaci i mnogo vise a moze da crkne i posle 50TB, tako da pravi backup i ne opterecuj se brojkama.
 
A "ne", "bitno" je sta pise...
Kupuju se uredjaji iz nize klase, ocekuje se da budu kao uredjaji iz vise klase, zadovolje se ako bude kao neka srednja klasa i kad ponovo kupuje uredjaj jer je onom starom pao "helt" uzme se naravno opet uredjaj iz nize klase i kad se kaze da je to nebitan broj za ssd jer ssd il radi il ne radi, nije se zadovljno, ne veruje se onome sto mu se kaze i insistira da ssd "ne valja"... :cautious:
 
Ja pricam nemam on me pita koliko imas djece :ROFLMAO:
Rekoh da sam uzeo telefon pre dva dana, platio sada ovaj SSD, kupio jednu kesu necega kao da se jede ne znam ni za sta mi pare uzese, i eto u novcaniku tacno jos 220 din, ja sam ti zivi klosar :ROFLMAO:

Znam samo da mi ulazi u Fotosop 30 sekundi tacno sto nije normalno nikako, sigurno da ima i do sistema koji cu da oborim cim uzmem sutra / prekosutra ovaj Transcend.
Nemam ti ja za Samsunge, jabukice i slicno od Samsunga imam samo neki matori monitor 17 inca, a od jabukice pokvaren ipod shuffle od pre 5-6 godina.
Sto kaze protezem se iskljucivo koliko sam dugacak, a i tema je ''Best buy SSD - preporuka'' ja sam trazio BB do mog krajnjeg realnog budzeta. :)

Ako je tako kako kazete prodacu ovaj za neku sitnu lovu da ublazim malo ''investiciju'' i eto bilo kako bilo sto kaze moj komsija ''bice bolje nego sto je bilo'' ( nadam se ).
 
A "ne", "bitno" je sta pise...
Kupuju se uredjaji iz nize klase, ocekuje se da budu kao uredjaji iz vise klase, zadovolje se ako bude kao neka srednja klasa i kad ponovo kupuje uredjaj jer je onom starom pao "helt" uzme se naravno opet uredjaj iz nize klase i kad se kaze da je to nebitan broj za ssd jer ssd il radi il ne radi, nije se zadovljno, ne veruje se onome sto mu se kaze i insistira da ssd "ne valja"... :cautious:
Zeko ja imam Intel 545s pa mu opet ne verujem, uzeo sam ga iskljucivo da bih dobio spoj (malo vece) pouzdanosti i duge garancije.

Sve moze da crkne, zato je bitan backup
 
narucio sam Intel i3 10100 i maticnu MSI B460M PRO-VDH sad mi treba neki ssd ili neki m.2 za neki 4000 - 5000 din sta uzeti od nekih 128 do 256gb?
video sam Patriot M.2 NVMe 256GB P300, Samsung MZALQ256HAJD ili nesto trece?
 
Moj predlog. Kingston A2000 250gb nvme m2... On je koju stotinu preko 5000. Samo win ide na taj ssd? Nisi razmišljao bar na neki od 500gb da ideš, ili je budžet ograničen? A2000 imas i od 500gb za 8000.
 
bukvalno sad na sistemu imam zauzeto 20-30gb ostalo mi prazno, ne igram igrice, filmove skinem - odgledam - obrisem, mozda 10gb svojih nekih podataka, tako da mi i ne treba veci, dovoljan mi je i od 128gb a ovaj od 240 ili 256gb puna kapa, cak i previse
Samo jedan sistem bi bio na kompu...
 
Vidim da na benchmark recenziji hvale taj A2000, ali to vazi za 500gb i 1tb, a da je ovaj model od 250gb losijih perfomansi 😬
 
Svi manji SSDovi su sporiji u odnosu na "stariju" braću.
 
I 250GB model je odličan. Ja sam bio jako zadovoljan.
 
I plus čini mi se a2000 jedini koji u tom cenovnom rangu daje 5god garancije. Za nijansu sporiji od braće sa više skladišnog prostora, ali opet neprimetno pri tim brzinama. U kvalitetu nema razlike. Imaš vremena još da razmisliš preko vikenda :)
 
ma sto vise razmisljam to mi je gore, vec 7dana lupam glavu oko sklapanja konfiguracije :D
narucio sam taj od 250gb za 4900 din. ako vi kazete da valja i da je bolji od Patriot M.2 NVMe 256GB P300 i Samsung MZALQ256HAJD onda je tako :D
 
Crucial P2, verovatno...
Do nedavno bi mi prvi izbor bila Adata ali su zeznuli stvar sa SX8200 Pro/Gammix S11 Pro pa su mi na shit-listi. Nije da je loš SSD, 2TB verzija je među najjeftinijima, ali su ispali funjare...
 
Ja sam narucio danas u WW ovaj : SSD SATA3 240GB Transcend SSD220 Alu Series 550/450MB/s, TS240GSSD220S, za 3800 na akciji.

Meni inace i u Kingstonovom programu pokazuje 83% isto kao i u Sentinelu tako da tu greske nema.

Do koliko se smatra kada ovaj broj spadne SDD vise nije upotrebljiv ?
Tek kad pocne da trosi Spare Bloks, onda dizi paniku...
 
Nazad
Vrh Dno