Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Evo plus isto ima 5 god garancije. Neko šteka ako daje samo 2.
Sad gledao na e-ponuda WW,Thm, VH, ECD ma kod bukvalno svih piše zakonska garancija, čak negde piše da nije za majnovanje/sidovanje i sl, da količina upisa podataka preko xyz ne podleže garanciji i td...
 
Gledaj dalje. BC, A**m, itd. Piše jasno da je 5 god garancije. WW grupacija što 'vata krivine, to već kao ne znam...
 
Gledam 250 (240) imam već jedan od 500, treba mi za sistemski...


Edit: kod ovih koji daju 5god na 250ku, cena 250 je opasno blizu cene 500ke...
 
Verovatno uvoznik. Ja sam pre dana poručio iz V** Ho***-a, i jutros je stigao samo sa fiskalnim računom. Na sajtu uvoznika stoji "Zagarantovana sva prava kupaca po osnovu zakona o zaštiti potrošača." - dve godine, jelte.
Ne, nego V*H****. I meni su za Gigabyte SSD te fore gurali, pa sam se natezao bez potrebe za treću godinu. Loša stvar sa njihove strane, pa sam smanjio kupovinu kod njih ovih dana.
 
I ja cu 99% kupiti 970 evo plus ali ljudi treba da znaju da su krajem prosle godine zamenili tlc nand za sporiji qlc nand
U svakom slucaju nece niko primetiti losije performanse

Onda je za izbegavanje. Kingston KC2500 se namece kao daleko bolji izbor, pa cak i Corsair Force MP510.
 
Ako se sećam baš negde u ovoj temi je bilo kako da se prepoznaju po kutiji i oznaci
 
Ako se sećam baš negde u ovoj temi je bilo kako da se prepoznaju po kutiji i oznaci
Veoma jednostavno. Stara verzija ima vodoravnu sliku (levo), nova vertikalnu (desno). Ne verujem da se igde moze naci stara verzija s obzirom da novu furaju od kraja prosle godine

p9ytktk9h3n71.png
 
Poslednja izmena:
Za vas što ste prešli sa Sata na M.2 NVMe, da li je vredelo?

I ja sam merkao 970 Evo Plus, ali radije bih dodao još RAM-a, ako se baš ništa ne primeti sem kopiranja velikih fajlova.

Trenutno imam Transcend 370S koji je pre dosta godina važio za best baj, ima li ga smisla menjati? Čak mi je i njegov kapacitet od 256 GB dovoljan, mžda bih i novi uzimao u istom kapacitetu.
 
Znači da koristim dok ide.

Zahvaljujem :)
 
U globalu i nema neke wow razlike. Da mi neko ponudi 512 nvme i 1tb sata, uzeo bih sata zbog prostora.
Razlika u cenama za iste kapacitete je sada vrlo mala, jedino za kapacitet od preko 2TB je nešto veća. Ne računajući brzinu, samo odsustvo kablova i razlike u veličini se isplati, Ja sada imam 3 NVMe, dva na ploči i jedan u PCI adapteru, 2 SATA su u removable fijoci.Jedino HDD, 2TB je već 5-6 godina star i kada počne da popušta zameniču ga sa M.2.
Malo mi je čudno da je SATA još uvek toliko rasprostranjena i(ili nije bar unapređena. Evo,već ima PCIe v5 a v6 standard je već spreman. Svaki novi standard duplira brzinu. Uskoro će SSD da ispraši i DDR4.
 
Jeste jednom unapredjena, Samsung-ov 870 EVO. I bice sigurno unapredjena na glomazne 190-250 slojeva 3D nand-ove kad postanu jeftini, drugim recima samo na ogromne kapactite.


SATA SSD = HDD
Pod SATA mislio sam na SATA interface.
SSD is not HDD, i samo ime to kaže,, jedino zajedničko im je "Drive". Očigledno je da sama memorija može daleko brže ali ga SATA3 inteface sputava.
 
Nazivi i skraćenice su važni da bi se znalo o čemu se govori bez nekih dužih opisa inače dolazi do konfuzije. Što se brzina tiče, to već zavisi od upotrebe i potrebe za brzinom ali pod istim uslovima zašto ne uzeti brži i povoljniji NVMe umesto nekog bednog dramless SATA SSD-a iako bi i on radio posao ?
 
Takodje kad pricam o SATA SSD-u, ne racunam dramless SATA SSD-ove xD. @CountMike A slucajevi gde je SATA SSD ima smisla su:

1. SFF mala kucista + ITX ploca pogotovo u kombinaciji gde ce disk pozadi na maticnoj da se pregreva, a kupac nema opciju da uzme SK Hynix P31 Gold i ne zeli da uzme DRAM-less NVMe disk-ove koji su slicno efikasni i ne greju su.

2. SFF mala kucista + ITX/m-ATX ploca sa samo jednim M.2 slot-om, i popunjenim ili nedostupnim PCI-E slot-ovima

u prvom slucaju je vise poenta M.2 SSD, dok u drugom je vise SATA SSD prvenstveno zato sto SATA SSD moze samo da se spusti, gurne skloni, naopacke na cosak, bez da utice na njegov rad i vise njih mogu da se djuture bace na dno kucista 2,3,4 za < minut i zavrsi posao.
 
Poslednja izmena:
Takodje kad pricam o SATA SSD-u, ne racunam dramless SATA SSD-ove xD
Zašto ? Za storage to nema nikakvog primetljivog uticaja. Ako ne vidiš razliku između SATA i NVMe još mnogo manja je razlika između dramless i SSD.a sa kešom.
 
Zašto ? Za storage to nema nikakvog primetljivog uticaja.
Ne iz mog iskustva, ima uticaja itekako, ali ja koristim SATA SSD kao storage+za instalacije igara, i cesce je popunjen na granici kapaciteta nego sto nije.

+ od test-ova na net-u ranije sam racunao da ce duze trajati DRAM verzija, ali nisam siguran da li je to 100% tacno (ne mislim generalno na kvalitet, nego samo da li DRAM igra ulogu, ako uzmemo hipoteticki da su neka dva DRAM i DRAM-less istog kvaliteta po svemu ostalom).

Svejedno najkvalitetniji, najdugotrajniji i dobro ocenjeni SATA SSD-ovi su jos uvek skoro iskljucivo sa DRAM-om. za NVMe je druga prica naravno.
 
Poslednja izmena:
Kvalitet je posebna stavka.
 
Kvalitet je posebna stavka.
Dzabe sto je posebna, kad je posebna samo na papiru, u teoriji. Ja kad sam uzimao SATA SSD pre godinu,dve i nesto dana nisam nasao nijedan model bez DRAM-a da je bio adekvatno review-ovan. + Od diskusije na forumu ovde i drugima i reddit-u, obicni korisnici, prodavci i serviseri, svi su nezavisno od jedni drugih imali mnogostruko bolja iskustva sa ova 3 ispod nego bilo kojim drugim SATA SSD-ovima.

1. WD 3D Blue (SATA)
2. Crucial MX500
3. Samsung Evo 860

Samsung 870 nije bio izasao/tek sto je izasao*
 
Kao i svugde drugo kvalitet utiče na cenu ali u poslednje vreme menjaju kontrolere i čipove bez objave tako da ni "papir" nije neka garancija.
To "na papiru" in benčmark-u svi SATA ili NVMe iste verzije PCIe su praktično iste performanse ali se situacija menja čim se priključe i upotrebe. "Best buy" je postao besmislen. Jedina praktični izbor je 2.5" SATA ili NVMe.
 
@Drakensanger
Ово што су ти написали није тачно, а разлика у цени је минорна као што неко рече.
Прочитај шта сам писао или у овој или у другој теми у вези технологија за стораџ(заборавих име теме) јер ми се не понавља.

ПС Наравно ако немаш пара за оба онда РАМ...
 
SSD je neoravdano preskup. Bolje je kupiti M2 + adapter.
 
Ово што су ти написали није тачно, а разлика у цени је минорна као што неко рече.
Da li je tacno ili ne zavisi od situacije i korisnika. To sto je nesto tacno generalno, ili za skoro svakog, ne znaci da je uvek.

Ja se kompletno slazem da van one 2 situacije sto sam naveo iznad (i eventualno 2TB + ko sto @CountMike spomenu), nema poente uzimati niti SATA SSD niti M.2 SATA. Odlicni M.2 NVMe su bliski u ceni, a neretko i par sporijih su jeftiniji (Kioxia Exceria/G2 Exeria). Samo sam dao izuzetak od pravila za Lurkere xD
 
Poslednja izmena:
Da li je tacno ili ne zavisi od situacije i korisnika. To sto je nesto tacno generalno, ili za skoro svakog, ne znaci da je uvek.

Ja se kompletno slazem da van one 2 situacije sto sam naveo iznad (i eventualno 2TB + ko sto @CountMike spomenu), nema poente uzimati niti SATA SSD niti M.2 SATA. Odlicni M.2 NVMe su bliski u ceni, a neretko i par sporijih su jeftiniji (Kioxia Exceria/G2 Exeria). Samo sam dao izuzetak od pravila za Lurkere xD
Нисам мислио на тебе, да не давим зато сам и рекао да нађе пост(ове) ако хоће, где све лепо пише, и да поента је ово задње што си написао, са тим да сам боље образложио ,-)
 
Za vas što ste prešli sa Sata na M.2 NVMe, da li je vredelo?

To se oseti samo ako radiš nešto sa velikim fajlovima, tipa video montaže ili obrade fotografija visoke rezolucije. U sistemskom radu razlike su samo sintetičke, tj. jedino su na testovima primetne.

Vredelo je samo zbog 2 kabla manje
E, ovo je živa istina. Na mojoj sledećoj konfiguraciji samo M2 diskovi. Muka mi je više od kablova, bar SATA kablova i SATA napajanja da se rešim...
 
Nazad
Vrh Dno