Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Jel ima neke razlike izmedju samsung evo 860 i 870 od 250 gb vidim da svi hvale 860 a slicna je cena i slicni su osim sto 870 trosi vise struje. treba mi za dell laptop hvala
Razlike ima, i sad treba po tehničkoj specifikaciji utvrditi u čemu je razlika? Možda kontroler, tip pameti...
U svakom slučaju, Samsung je No1 u toj branši.
E sada, ako ti je lap top stariji i ne podržava SATA III, onda možeš ići i na neki jeftiniji SSD.
Može li preporuka za disk Huawei Matebook X 2018 (prva serija).
Najbitniji mi je kapacitet, pa onda kvalitet. Cijena nije mnogo bitna jer to sam uzeo sada i za 3 godine ću ga prodati svejedno.
Ako ti cena nije bitna, biraj nešto od Samsunga ili Kioxie.
 
Poslednja izmena od urednika:
E sada, ako ti je lap top stariji i ne podržava SATA III, onda možeš ići i na neki jeftiniji SSD.
Opet ima razlike!

Dakle, uvek je bolje ići na neki SSD sa "krštenim" kontrolerom inače možete da završite sa performanasama USB2.0 specifikacijama:
 
Opet ima razlike!

Dakle, uvek je bolje ići na neki SSD sa "krštenim" kontrolerom inače možete da završite sa performanasama USB2.0 specifikacijama:
Не, тешко да ће контролер то да уради.
У јефтинијим моделима, традиционално се налазе контролери Silicon Motion као што је SM2258XT за SATA III дискове или у квалитетнијим Phision.
Друга одлика је тип меморије, да ли је TLC или QLC.
У сваком случају, диск ће бити бољи са Silicon Motion контролером ако је меморија 3D TLC од диска са Phision контролером а меморијом QLC.
Треба посебно обратити пажњу на ресурс диска у TBW и на SLC кеширање.
Када сам написао:"E sada, ako ti je lap top stariji i ne podržava SATA III, onda možeš ići i na neki jeftiniji SSD.", мислио сам да у том случају не треба обраћати пажњу на брзину него на ресурс и SLC кеширање.
Да, да додам, по питању типа контролера и меморије, често се дају прочитати нетачне информације. рецимо, прошле године ми је у руке допао диск за који је у опису писало да има контролер Silicon Motion и меморији TLC a унутар диска контролер Yeestor и меморија QLC. Проблем је што диск можете проверити тек после куповине.

Ево и програма за читање хардвера у дисковима:

Phison utility
Phison flash id (for S5/S8/S9/S10/S11)
Phison S12 flash id (for S12 unlocked only)
Phison nvme flash id2 (for E8,E12,E13,E16,S12,S13)
Phison nvme flash id (for E7,E8,E12,E13) - obsolete
Phison nvme flash id (for E7,E8,E12,E13,E16 unlocked only)
Phison S11 unlocker - obsolete, use Phison flash id v0.8+
Phison S5/S8/S9/S10 smart config update
Phison S11 smart config loader
Phison firmware info and extract
Phison S10 repair
Phison S11 repair
Phison S9 firmware flasher
Phison S10 firmware flasher
Phison S11 firmware flasher v2
SandForce utility
SandForce info
SandForce info report archive
SandForce flash id rommode
SandForce flash id
SandForce CDU decoder
SandForce power managment
SandForce sata mode
SandForce SSD diag unlock key reset to default
Intel/SandForce SSD disable smart 0xAA/0xE8 treshold
SMI utility
SMI flash id
SMI nvme flash id
SMI nvme drivers
Indilinx utility
Indilinx Barefoot info
Marvell utility
Marvell 88nv1120 flash id (SATA)
Marvell 88nv1160 flash id (NVME)
Jmicron/Maxiotek/Maxio utility
Jmicron identify
Jmicron flash id (JMF605-670, MK8115, MAS0902)
Realtek utility
Realtek flash id
Realtek nvme flash id
NVME utility
NVME secure erase (format unit)
NVME HMB info
NVME smart logger
Some utility
ATA identify and smart
ATA TRIM info
Random r/w benchmark
Random r/w file benchmark
NAND Parameter page decoder
 
Sta preporucujete kao Budget Best Buy 240Gb?

U laptopu imam manji Sandisk 120Gb, koga treba da zamenim. Bitno je da nije DRAMless, da ima cache.
Trenutno gledam:
  • Crucial BX500
  • Transcend TS240
  • Kingston A400
 
Onda ne gledaj ništa od tih. Juri WD Blue/860 Evo.
Hvala na predlogu.
Pogledao sam cene:
WD Blue/860 Evo - oko 45e,
Crucial BX500, Transcend SSD 220S, Kingston A400 - oko 30e

Da li se isplati uzeti skuplje DRAM-less za osnovnu kucnu upotrebu laptopa: word, internet?
(Izgleda da je i originalni SanDisk SSD Plus 120Gb bio DRAM-less)
 
Poslednja izmena:
Sada svakako jer nisu nešto preterano skuplji, Samsung uzmeš i miran si.
 
Da li se isplati uzeti skuplje DRAM-less za osnovnu kucnu upotrebu laptopa: word, internet?
Ne. Za veće pare uzmi sa DRAM-om (navedeni WD Blue, 860 Evo ili čak KC600) ili jeftiniji bez DRAM-a.

Iz onog izbora, ako gledaš da prođeš jeftinije, idi na BX500 ili Gigabyte SSD (slične je cene). Taj Transcend i Kingston ne gledaj. Imaju Transcend i Kingston bolje modele, ali ne za tu cenu.
 
Hvala na predlogu.
Pogledao sam cene:
WD Blue/860 Evo - oko 45e,
Crucial BX500, Transcend SSD 220S, Kingston A400 - oko 30e

Da li se isplati uzeti skuplje DRAM-less za osnovnu kucnu upotrebu laptopa: word, internet?
(Izgleda da je i originalni SanDisk SSD Plus 120Gb bio DRAM-less)

Gde ima ovo:
WD Blue/860 Evo - oko 45e,

moze i na pp.

Treba mi preporuka za neki 2.5" ssd, do 5000 u domacim radnjama. Sta je ok za te pare?
 
Koji program koristiti za proveru sk hynix bc501 hfm256gdjtng-8310a diska,Sentinel pobrljavios kroz kad sam probao.
 
Pozdrav ljudi sta bi ste preporucili od 1tb trenutno, ima na akciji

SSD M.2 1TB Kingston SKC2500M8 za 16k da li uzeti taj ili ima nesto pametnije.

 
Pozdrav svima treba mi mala pomoc oko odabira ssd posto 3-4 godine ne pratim sta se desava sa tehnikom pa nisam bas upoznat sta valja.

Imam trenutno ssd od 250gb ovaj iz potpisa ali mi vec postaje malo.Pa sam hteo da pazarim od 500gb ili 1tb ako je dobra prilika.

Imam ovu maticnu koja podrzava Gen3 x4 M.2 Nvme pa sad cak razmisljam u tom pravcu.

Od ssd sam gledao
Crucial MX500 ili Samsung 870 EVO u nasim prodavnicama Crucial je jeftiniji za 1000 rsd za 5 godina garancije .Po istoj ceni ako se gleda Crucial 5 god garancije Samsung 3 god

A od Nvme sam video ovaj Crucial P2 e sad vidim malo ga pljuckaju po internetu,pa me zanima kakav je?
Vidim da svi hvale samsung 970 evo plus od 500gb ali sad po toj ceni vec mogu obican ssd da uzmem od 1tb

Ili gledati neki od ovih nvme:
Samsung NVMe 970 EVO
Samsung 980 Nvme
Crucial P5 Nvme

Posto su malo skuplji od obicnih ssd za isti kapacitet.

Jel moze nekak preporuka sta raditi :) ?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima treba mi mala pomoc oko odabira ssd posto 3-4 godine ne pratim sta se desava sa tehnikom pa nisam bas upoznat sta valja.

Imam trenutno ssd od 250gb ovaj iz potpisa ali mi vec postaje malo.Pa sam hteo da pazarim od 500gb ili 1tb ako je dobra prilika.

Imam ovu maticnu koja podrzava Gen3 x4 M.2 Nvme pa sad cak razmisljam u tom pravcu.

Od ssd sam gledao
Crucial MX500 ili Samsung 870 EVO u nasim prodavnicama Crucial je jeftiniji za 1000 rsd za 5 godina garancije .Po istoj ceni ako se gleda Crucial 5 god garancije Samsung 3 god

A od Nvme sam video ovaj Crucial P2 e sad vidim malo ga pljuckaju po internetu,pa me zanima kakav je?
Vidim da svi hvale samsung 970 evo plus od 500gb ali sad po toj ceni vec mogu obican ssd da uzmem od 1tb

Ili gledati neki od ovih nvme:
Samsung NVMe 970 EVO
Samsung 980 Nvme
Crucial P5 Nvme

Posto su malo skuplji od obicnih ssd za isti kapacitet.

Jel moze nekak preporuka sta raditi :) ?
Moj savet ti je da ti SSD bude operacioni i onda ti je 250Gb više nego dovoljno. Drugi disk neka ti bude HDD i na njemu čuvaj sve što ti je bitno.
Ja sam na mom računaru ovako uradio:
Hvataj.PNG
Zašto je ovo važno? U slučaju otkazivanja SSD-a šanse da nešto izvučeš su gotovo nikakve ili neisplative. Sa HDD diska uvek postoji šansa da spasiš podatke.
 
Tome služi BACKUP, onda nema šta da se spasava.
 
Vec imam tako 250gb za sistem,igre,programe a sve ostalo drzim na 2tb WD Red bitne stvari upload na cloud i to je to.
Ali vec mi 250gb malo pa onda neke igre prebacujem na HDD.
Pa sam hteo uzmem 500gb malo se razgacim :D da pruzim noge ko covek
 
Vec imam tako 250gb za sistem,igre,programe a sve ostalo drzim na 2tb WD Red bitne stvari upload na cloud i to je to.
Ali vec mi 250gb malo pa onda neke igre prebacujem na HDD.
Pa sam hteo uzmem 500gb malo se razgacim :D da pruzim noge ko covek
Dobro ti savetuje @percom 250GB za sistemski disk i programe, 500GB za igre, a HDD za storage i backup.
Nema glava da te boli.
 
Prilikom odabira SSD diska treba pogledati specifikacije istog, a to znači koji je kontroler, tip memorije (MLC, TLC, QLC), koliko keš memorije i resurs u TBW.

Single Level Cells (SLC) – Svaka ćelija može da uskladišti jedan bit podataka. Prva tip memorije koja se koristi u SSD. SLC je najbrža, najtrajnija vrsta trajne NAND memorije. Zbog činjenice da se u ćeliji čuva samo 1 bit podataka, pisanje u ćeliju je vrlo brzo. Životni vek SLC ćelije je približno 100 000 ciklusa prepisivanja. Zbog visokih proizvodnih troškova, SSD diskovi zasnovani na SLC memoriji su jako skupi i neće biti predmet našeg razmatranja. Sem toga, SLC diskovi su imali samo SATA interfejs i zbog visokih troškova koriste se samo u serverima, kao što su data centri, gde su brzina i pouzdanost od najveće važnosti.

Multi-Level Cells (MLC)
– Svaka ćelija može da uskladišti dva ili više bitova podataka. U teoriji, MLC se može nazvati bilo kojom memorijom koja čuva više od jednog bita. Ali obično MLC memorija znači ćelije koje jasno čuvaju dva bita podataka. Iako, u poređenju sa SLC, pristup je sporiji i ćelije se brže troše tokom rada. Životni vek MLC ćelije je približno 5000 ciklusa prepisivanja. Pojavom diskova zasnovanih na MLC memorijskim čipovima SSD-ovi su postali dostupni običnim korisnicima. MLC SSD-ovi su idealan izbor za servere, ljude koji koji koriste složenije programe koji zahtevaju pouzdan i brz disk, poput softvera za uređivanje video zapisa, i uobičajene potrošače koji žele da iz svojih sistema izvuku maksimalne performanse.

Triple Level Cells (TLC) – Svaka ćelija može da uskladišti tri bita podataka. Tri puta povećana gustina skladišćenja po ćeliji u poređenju sa SLC omogućila je smeštaj još više podataka, ali je istovremeno značajno smanjila brzinu pisanja u takvu ćeliju. Zbog veće gustine podataka, resurs ciklusa pisanja po ćeliji takođe se značajno smanjio - približno 1000–3000. Inače, danas je ovo najčešći tip NAND memorije koji se nalazi u SSD diskovima.

Quad Level Cells (LCQ) – Svaka ćelija može da uskladišti četiri bita podataka. Nastavak povećanja gustine snimanja u NAND memorijskoj ćeliji omogućio je proizvodnju nove vrste memorije. Ali istovremeno, brzina upisa u QLC ćeliju postala je najniža među svim tipovima NAND memorije. Dalje, smanjio se i resurs ciklusa prepisivanja ćelija, pa je u QLC manji od 1000.
ps1584605932.jpg
Po pitanju keš memorije.

Šta je SLC keš i kako se primenjuje
Čitanje i upisivanje podataka na SSD vrši se po bitu. Zapisivanje u SLC memorijske ćelije je najbrže, jer jedna ćelija sadrži samo jedan bit. TLC memorijski čipovi su složeniji. Da biste napisali jednu ćeliju, potrebno je iz nje pročitati podatke nekoliko puta kako biste ih dalje pravilno zapisali. A dodatne operacije čitanja sa ćelijom značajno povećavaju vreme.

Da bi povećali brzinu pisanja TLC ćelija, proizvođači su pribegli jednostavnom triku. Na početku snimanja, kontroler skladišti podatke po jedan bit po ćeliji, što se naziva SLC režim. Ovo u velikoj meri povećava brzinu pisanja. Nastavljajući snimanje, kontroler u pozadini komprimuje snimljene podatke u ćeliju, pretvarajući ih u trobitne. Ali tako brzo snimanje ne može biti trajno. Кapacitet skladištenja se i dalje izračunava iz tri bita po ćeliji. Posledično, nakon punjenja SLC keš memorije, brzina pada i to prilično dramatično. SLC keš memorija se radi tako što se kontrolerom dodeljuje je mala količina diska (SLC-keš memorija) - obično 4–6 GB, gde se podaci zapisuju maksimalnom brzinom. Ako odlučite da odjednom napišete podatke čiji je obim veći od ovog obima, videćete drastičan pad brzine nakon ispunjenog SLC keša.
Primer ograničene SLC keš memorije na jednom iz standardnihSSD:

5e8b97245bbce8948e66239403ac0bdb25629811137ca0fcb1dbb1844a26d521.png
Većina korisnika neće se sretati sa zauzetom, isunjenom SLC keš memorijom a evo zašto:
Da bi se popunila SLC keš memorija uređaja, na nju se mora upisati velika količina podataka sa drugog SSD-a.
Većina korisnika koristi samo jedan SSD u svojim računarima, pa je pisanje velike količine podataka retko.
Prilikom preuzimanja podataka sa Interneta, propusni opseg kanala od 100 mbps neće dozvoliti da se SLC keš prepuni.
Кada instalirate i raspakujete igre na disk, procesor i RAM više su angažovani oko toga a samo snimanje na disk je nelinearno.
Prilikom preuzimanja podataka sa HDD diska, čija je brzina nekoliko puta manja od SSD-a, SLC keš memorija u većini slučajeva neće imati vremena da se popuni kako bi se smanjila brzina pisanja
Gledanje HD video zapisa takođe neće uticati na brzinu vašeg korišćenja, uprkos keširanju u pregledaču.
Кako odrediti veličinu SLC keš memorije?
SLC keš memorija može prikazati različite vrednosti na različitim testovima i pod različitim uslovima. Sve zavisi od toga kako se disk trenutno koristi. Zbog toga je sve testove najbolje obaviti na potpuno novom praznom SSD disku, a pritom ga ne koristiti kao sistemski. Кada instalirate operativni sistem na SSD, operacije čitanja i pisanja odvijaju se čak i u mirovanju, pa rezultat neće biti sasvim tačan.

Ove napomene su važne da se razumeju grafički prikazi testova, da neko ne pomisli da što je nakon 30% kapaciteta diska brzina pisanja drastično pala, to ne znači da je disk loš. Test zapisa se je obično linearan a takvi slučajevi korišćenja diska u praksi su retki.
Ovo je čisto informativno, da se bolje upoznate sa radom diska.

Kada se sve to uzme u obzir, kao i cena, iz mog iskustva, Samsung je tu No1.
Jednostavno, Samsung ima potpuno zaokruženu proizvodnju (memorija i kontroler je njihov proizvod) i mogu sve to da "upeglaju" da sve radi glatko i besprekorno.
Ako želite disk drugog proizvođača a da je pouzdan, neki minimalan uslov je da je kontroler marke Phision a memorija 3D TLC urađena u 96 slojnoj tehnologiji.
Za one koji žele više, onda treba tražiti diskove sa MLC memorijom. I tu treba obratiti pažnju da li je stara tehnologija, koja se sada da naći i u budžertskim kinezima ili je 3D NAND ili V NAND kako to obeležava Samsung.
U svakom slučaju, diskovi sa QLC memorijom ne spadaju u grupu "ozbiljnih" diskova i još spregnuti kontrolerima Silicon Motion.
 
sto si kupio taj matebook sa 8gb zalemljenog ram-a?
Ispao me baš povoljno.
Inače zažalio sam, jer bi sada dao 150e samo da imam 16GB
Razlike ima, i sad treba po tehničkoj specifikaciji utvrditi u čemu je razlika? Možda kontroler, tip pameti...
U svakom slučaju, Samsung je No1 u toj branši.
E sada, ako ti je lap top stariji i ne podržava SATA III, onda možeš ići i na neki jeftiniji SSD.

Ako ti cena nije bitna, biraj nešto od Samsunga ili Kioxie.
Može li tačan model?
 
Trenutno je ovaj
256 GB NVMe PCIe 3.0 x ? LiteOn
A preporučilu su mi 980 Pro ili 970 Evo?
 
Trenutno je ovaj
256 GB NVMe PCIe 3.0 x ? LiteOn
A preporučilu su mi 980 Pro ili 970 Evo?
Da, ja sam u prethodnom postu pogrešno napisao oznaku. Izmi taj Samsung 970 Evo Plus i nema da razmišljaš. Brz i kvalitetan disk.
980 Pro je skuplji nekih 30 evra a po karakteristikama, 970 Evo Plus malo zaostaje ili, zaostaje samo na sintetičkim testovima. U praksi, to se ne može videti.
Ipak, odluka je na tebi.
Što se tiče tog LiteOn, nisi napisao koji model. Ono što sam ja uspeo da izguglam, na prvom mestu je razlika u garanciji. Samsung 5 godina a LiteOn 3 godine.
Meni je ta razlika više nego dovoljna za odluku.
 
A koji je bolji Samsung 980 (ne pro) ili Samsung 970 Evo Plus posto mi je 980 jeftiniji ali ne vidim razliku u kvalitetu?
 
A koji je bolji Samsung 980 (ne pro) ili Samsung 970 Evo Plus posto mi je 980 jeftiniji ali ne vidim razliku u kvalitetu?
Suština ovog diska je što je on disk bez DRAMa kojim oni žele da naglase da su napravili vrhunski disk bez DRAMa. Drže se slogana da je njihov TLC -DRAM bolji od QLC+DRAM koji koriste mnogi drugi proizvođači.
Suštinski, običan korisnik jedino na sintetičkim testovima može sve to videti.
Moje savetovanje za kupovinu Samsunga svodi se na to da jedino Samsung ima zaokruženu proizvodnju, odnosno, koriste svoje kontrolere i svoju memoriju što im omogućava da to sve to upare do vrhunskih perfomansi.
To ne znači da nemaju kvalitetnu konkurenciju. Oni su prosto sinonim za kvalitetne SSD diskove.
 
Sad citam testove po netu jel moze nesto da mu fali sto nema DRAM ?
Po testovima navodno nema razlike.Gledam ako mu nista ne fali da pre uzmem 980 obican ne pro posto mi je oko 2500 jeftiniji u odnosu na 970 evo plus
 
Sad citam testove po netu jel moze nesto da mu fali sto nema DRAM ?
Po testovima navodno nema razlike.Gledam ako mu nista ne fali da pre uzmem 980 obican ne pro posto mi je oko 2500 jeftiniji u odnosu na 970 evo plus
Slobodno uzmi, mada mi nije jasna ta cena. Ja ne živim u Srbiji, i gledajući e ponudu, 980 pro od 250gb cena se kreće od 10500 da 12500 a 970 evo plus 250gb od 7800 do 11000 dinara.
 
Pa to.
Obican 980 ne pro je 9600, a 970 evo plus je 12300 za velicinu od 500gb
Pa mi je osetna razlika, ako vec nema preterane razlike za istu velicinu bolje ustedim 25%
 
Nazad
Vrh Dno