Šta je novo?

Benchmark test: ASUS N55S

Bench admin

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
01.07.2000
Poruke
911
Poena
619
Test: ASUS N55S

Naslednik ne samo izuzetno popularne, već i veoma uspešne N5X serije je stigao. Družimo se sa modelom N55 sa sufiksom S, najnovijom udarnom iglom u sektoru mejnstrim multimedijalnih notebook računara tajvanske kompanije ASUS. Ako se dobro sećate, prilikom pojavljivanja vrlo neobičnog i posebnog NX90 modela, ASUS je najavio da će njegove mogućnosti i osobine u dogledno vreme biti prenete na čitavu ponudu kompanijinih laptopova. Saradnja sa kompanijom Bang & Olufsen, tom prilikom ozvaničena, traje i dalje i rezultuje, usudili bismo se sa ove distance reći, poprilično nesvakidašnjim rešenjima u domenu zvuka. I model sa današnjeg testa se ima itekako čime podičiti...


asus_n55_03_s.jpg


Kako se postepeno ide ka uniformisanju osobina i mogućnosti notebook računara po klasama, a zašto ne reći, i mnoge granice među klasama brišu, ostalo je upadljivo da među najvećim rak-ranama modernih laptopova i dalje smatramo zvuk, odnosno kvalitet zvučnika i zvuka uopšte. Uglavnom se radi o "može da prođe" utisku, i retko kada iskreno možemo reći da smo zadovoljni zvukom. U poslednje vreme, brojni proizvođači ovom aspektu pridaju naročitu pažnju, želeći da zadobiju poverenje kupaca naklonjenih multimedijalnim aspektima, koji žele da uživaju u filmovima i muzici. Tako smo viđali brojne saradnje sa poznatim imenima, kao što su Altec Lansing ili Dynaudio.

Međutim, bez ikakvih problema možemo reći da je najuspeliji primer ovakve saradnje ona koju smo videli na relaciji ASUS - Bang & Olufsen. Ne samo da je ovakav vid saradnje rezultovao ekskluzivnim modelima prelepog dizajna i fantastičnog zvuka, već smo "gledali uživo" kako modeli sve nižih klasa dobijaju sve bolji kvalitet zvuka i kvalitetnije zvučnike. Ne radi se o prostom "ubacivanju" solidnijih zvučnika u šasiju, već i o kombinovanju hardverskih i softverskih tehnologija, praćeno pažljivim pozicioniranjem i ciljanjem tačno određenog položaja korisnika kako bi se ponudilo optimalno audio rešenje, odnosno isporučio što bolji kvalitet zvuka. Današnji model nastavlja ne samo sa tom pričom, već i sa pričom N5X familije multimedijalnih laptopova srednje klase, vrlo uspešne serije koja je pobrala brojna priznanja, uključujući i najviše priznanje na jednom od naših uporednih testova. Stoga, šta nam nudi N55S?

http://mobile.benchmark.rs/notebookovi/test_asus_n55s
 
Izuzetno zanimljiv laptop.Po meni odlican odnos cena/performanse.

ps. na strani sa tekstom,baneri pokrivaju jedan deo
 
Prošle nedelje sam kupio ovaj laptop i navešću nekoliko mana koje nisu pomenute u opisu. Moguće je i da se za testiranje obezbeđuju kvalitetniji primerci a ne ono što korisnik može da kupi u Srbiji.

Ako dobijete primerak sa bežičnim adapterom Intel Centrino Wireless-N 1030 obratite pažnju da u "power management" bude odabrana opcija maximum performance (i na bateriji i na kablu), inače će veza biti katastrofalno loša i pucaće. Potražite na netu, ovaj problem imaju svi korisnici Intel Centrina 1030.
Druga loša stvar vezana za ovaj Intel Centrino je da mi blutut ne radi. Računar vidi druge uređaje i uređaji vide njega, ali je nemoguće upariti. Stari Asus laptop sa Broudkomovim čipom radi bez greške. Na sajtovima nekih domaćih prodavaca piše da ide "Azurwave" bežični adapter ali to izgleda nije slučaj.

Sabvufer jeste dobra stvar, ali moram da primetim da iz njega dopiru veoma čujne visokofrekventne smetnje kada je procesor pod opterećenjem (skrolovanje internet strana ili bilo kakav rad na računaru). Ovo je primetno samo kada nema muzike. To je nedopustivo za laptop koji se karakteriše kao stvoren za kvalitetan zvuk.

Kod igranja igrica levi deo na kome je dlan zna da bude vruć dok je u testu navedeno da je samo mlak.

Temperature jezgara procesora idu do oko 85C a grafike do 80C naviše. To je kod igranja, dok su sve temperature u normalnom radu (bez opterećivanja hardvera) između 43C i 50C.

Tastatura je zbijena zbog multimedijskih tastera sa leve strane. Nezgodno je ako ste navikli da Ctrl bude skroz levo a sada je tu nešto drugo. Ostali tasteri su previše blizu. To svi zameraju.

Dalje, moj primerak je stigao neotpakovan sa 6GB memorije koja ne radi! Genijalci su uparili 4GB od Hajniksa (Hynix) sa 2GB od Samsunga a da pritom nisu proverili da li taj laptop radi. Kao rezultat dobijete ovo što sam postavio u atačmentu.

Za igre je dobar, "Bad Company 2" sve na maks, sa uključenim AA i HBAO ne ide ispod 60 kadrova u sekundi (tipično 70).
Konvertovanje video materijala je milina. Primera radi na AMD Turionu X2 2.3GHz mi je trebalo 25 minuta za ono što i7 2630QM uradi za 5 minuta.

Utisak da je u pitanju kvalitetan laptop kvare gorenavedeni problemi. Ja sam ga uzeo zbog igara najviše (trenutno je retka kombinacija 2630QM sa GT555m), a da sam hteo nešto kvalitetno da kucam u Vordu i idem na net, imao sam i za manje para da nađem.
 

Prilozi

  • 18102011284.jpg
    18102011284.jpg
    753.3 KB · Pregleda: 64
  • 18102011286.jpg
    18102011286.jpg
    966.9 KB · Pregleda: 66
Poslednja izmena:
Koja GT555 je kod tebe upitanju? sa 96 ili 144 SP? i koja je memorija DDR3 ili DDR5? Pozdrav

P.S. Da taj i7 je predobar cpu, brzi je od desktop i7 920
 
Poslednja izmena:
Au Baron,ti si se bash namucio :/

A sto se tice memorije razlicitog proizvidjaca,to je normalno. Recimo u K70AB sa 3 GB memorije ,2 GB Hynix i 1GB Samsung.
 
Grafika je 144 šejdera, DDR3 2GB, 675MHz. Probao sam overklok do 740MHz, memorija 950MHz - stabilno sa nešto većim temperaturama. Trebalo bi da može da ide do 760MHz stabilno po onome što sam našao na netu.
A kaži mi molim te koji bežični adapter imaš? Da li je Intelov 1030? I da li ti kod njega radi blutut kako treba?
 
Poslednja izmena:
Imam isti adapter 1030 i primetio sam da ima problema sa BT 3.0 ne koristim ga cesto samo da prebacim nesto sa telefona na lap. Konektuje se svaki put bez problema ali puca jako cesto cim krene neki transfer, nekad moram 3-4 puta da se rikonektujem da bi prebacio jednu sliku od 300KB.

Odlicna je ta grafika, da je DDR5 bilo bi jos bolje, ali i ovako je odlicna.
 
Poslednja izmena:
A koji drajver za Blutut si instalirao? Imam na disku na lokaciji E:\Software\Bluetooth\Intel dva foldera IntelBT i IntelBT_3.0HS. Ni sa jednim ne radi kako treba.
 
Skinuo sam neki sa dell sajta za moj laptop, poima nemam koji je, ne radi to kako treba...
 
ja imam n1030 intel u asus k53sv i radi mi odlicno za sad, wifi ne puca, sa bt-om sam slao pesme od po 10ak mb na fon i radilo je bez zabadanja.. mozda nisi instalirao sav propratni software od intela?

gt555 koja dolazi sa 144 sp poseduje samo ddr3 memoriju,ddr5 je rezervisana samo za neke modele sa 96sp..( kao sto su lenovo y570)
 
Merkao sam taj lap, Lenovo Y570, N53 i XPS. Na kraju sam uzeo XPS. Pipkao sam N55 i nazalost nije ni priblizno kvalitetu N53 a kamoli XPS-u. Zalosno, zato sto su mu hardverske karakteristike stvarno sjajne za cenu...
 
Molim vlasnike ovog laptopa za pomoć. Da li su i kod vas brojevi na numeričkoj tastaturi vezani kao standardni brojevi a ne numerički? U igrama gde je potrebno upravljati numeričkim tasterima, to je nemoguće jer nisu povezani kao numerički. Takođe, ako imate Win 7, probajte da kucate nešto u Noutpedu i stisnite zarez na numeričkoj tastaturi. Ako je izabran srpski slovni raspored treba da dobijete "zarez" a ne tačku. Kod mene je uvek tačka.

Da sumiram, numerička tastatura nema dodeljene "num keys" već standardne. Da li je isto i kod vas?
 
Evo odmah i da odgovorim pošto sam otkrio u čemu je stvar. Ja jesam ubacio najnoviji BIOS 207 koji popravlja ovaj problem ali su se nova podešavanja za tastaturu primila tek pošto sam izvadio bateriju i ponovo je vratio unutra. Možda će nekome koristiti.
 
Nazad
Vrh Dno