Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

@Ciklogremlin sto je zanimljivo lako na sifteru prebaci na najveci.

Kinez nikad vise inace ovo su dve fine ponude sem ako nije fake, posebno druga zbog alu rama 🤔


 

Prvi put će biciklom voziti pored Begeja od Rumunije do Srbije i nazad biciklističkom stazom koja će imati graničnu kontrolnu tačku, privremeno otvorenu za ovu manifestaciju 24. i 25. septembra, od 8 do 20 časova po rumunskom vremenu.

Taman sam se obradovao, a onda sam pročitao ovo "privremeno". Ne znam kad misle da otvore trajni prelaz.
 
ja cu najverovatnije doci 25. mada zavisi od vremena :)
 
Sad čitam u drugom postu na stranici sa koje je preuzet tekst: "Očekuje se da će stalni biciklističko, pešački i brodski granični prelaz biti izgrađen i operativan do kraja 2023. godine".

Neverovatno. Staza završena 2020. godine, a jedan pišljivi prelaz ne mogu da sagrade i puste u rad.
 
Pozdrav ljudi !
Imam mehanicke kocnice, disk na prednjem i zadnjem tocku. Zadnja kocnica me zeza. Kada pritisnem rucicu kocnice, hod je veci do potpunog kocenja, treba da pritisnem skoro skroz do kraja, fali 5 milimetara da rucica kocnice udari u korman. Da li je to sajla popustila ili plocice ? Ja kada gledam , vidim da se plocice nisu izlizale. Ne znam kako da zategnem to ili sta to moze da bude?

2. Neki srafovi nisu zardjali ali imaju kao pocetak korozije na glavi zbog vode. Sa cim da ih naprskam, sta predlazete, i ostavim bajs do sledece sezone?
 
Pozdrav ljudi !
Imam mehanicke kocnice, disk na prednjem i zadnjem tocku. Zadnja kocnica me zeza. Kada pritisnem rucicu kocnice, hod je veci do potpunog kocenja, treba da pritisnem skoro skroz do kraja, fali 5 milimetara da rucica kocnice udari u korman. Da li je to sajla popustila ili plocice ? Ja kada gledam , vidim da se plocice nisu izlizale. Ne znam kako da zategnem to ili sta to moze da bude?

2. Neki srafovi nisu zardjali ali imaju kao pocetak korozije na glavi zbog vode. Sa cim da ih naprskam, sta predlazete, i ostavim bajs do sledece sezone?

Te kočnice sigurno imaju štelovanje pakni - da se podesi koliko daleko stoje od diska u startu (pre nego što se sajla počne povlačiti). Tim podešavanjem se utiče na "prazan hod" ručice (tj. koliko se pomera pre nego što pakne dodirnu kočioni disk).

Drugo, zadnja kočnica, pogotovo mehanička, uvek ima malo više "lufta" da tako kažem. Sajle i bužiri nisu savršeno kruti. Što su duži (a za zadnju kočnicu su puno duži nego za prednju, da bi stigli do nje), to je elastičnost više izražena, pa traži nešto više hoda ručice za sličnu silu kočenja (i može dati za nijansu "sunđerastiji" osećaj na ručici).

To se u izvesnoj meri može umanjiti korištenjem kvalitetnih sajli i bužira (bužiri tu imaju veću ulogu), kao i kvalitetnih ručica kočnica (pa i čeljusti, u suštini). Što manje uvijanja / elastičnosti, to bolje, barem kod kočnica.

Ali i dobro podešavanje, ako komponente nisu baš krš, može rešiti problem.
 
Moze pomoc oko namestanja upravljaca. Uzeo majci Capriolo Picnic, bili je zapakovana i upravljac je stojao u liniji sa ramom, odvio sam sraf i izokrenuo ih, namestio kako treba normalno da stoje, i sada kada hocu da zavijem sraf, okrece se u krug, kao da nema za sta da uhvati. A i kad okrecem upravljac, tocak stoji...
 

Prilozi

  • 36A52ADD-F41F-46EC-A856-2F1F3FA5281D.jpeg
    36A52ADD-F41F-46EC-A856-2F1F3FA5281D.jpeg
    167.4 KB · Pregleda: 48
  • 8145AB9E-862E-4F13-B2A8-B012FF1DECC0.jpeg
    8145AB9E-862E-4F13-B2A8-B012FF1DECC0.jpeg
    153.7 KB · Pregleda: 34
  • 43615B1E-44CB-454E-AA47-2EDEC7FEC853.jpeg
    43615B1E-44CB-454E-AA47-2EDEC7FEC853.jpeg
    154.8 KB · Pregleda: 38
Previše si ga odvio, odvio se orah.

Izvući ga napolje i opet zasrafi o sve zajebo vrati nazad
 
Mislis da skinem sve, da odvijam ove dole srafove? Jer ovaj guram i nikako da uhvati, a ne cuje se da nesto zvecka, kao da je taj orah ispao negde...
 
Skini taj poklopac gde se uvija šraf i izvuci metalni deo koji je unutar cevi (on je kao matica koja se raširi, zove se "orah") navrni ga i vrati sve kako je bilo, i moći ćeš da zategnes.

Nisi trebao do kraja da odsrafis.

Ovako izgleda
 

Prilozi

  • Screenshot_2022-09-24-16-35-17-67_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2022-09-24-16-35-17-67_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    35.9 KB · Pregleda: 47
Poslednja izmena:
Izvuci ceo korman napolje i okreni bajs da ispadne napolje taj deo za stezanje. Sad me ubi da li se zove orah ili kako, uglavnom ukoso sečen deo.
Prišrafi, vrati korman unutra i onda stegni.
Ostale navoje diraš samo ako se teže okreće. Tu su ti ležajevi koliko mogu da se setim. Nisam to video, ni pritezao preko 15 godina :)
Neki video ako ti zatreba:
 
Skinuo, ali ovaj orah jedva da moze na dva navoja da se zavije, kao da je sraf za mm veci nego sto treba.. Vratio sve nazad i nece da se zategne.
 

Prilozi

  • F58A04F3-C18A-4967-8116-2BCD7B7908B8.jpeg
    F58A04F3-C18A-4967-8116-2BCD7B7908B8.jpeg
    104.1 KB · Pregleda: 50
Namestih, obradio navoje na sraf i orah i sad ide kako treba. Hvala na pomoci.
 
Provozao se do Rumunije :)

 
Više me brine sigurnost na putu od NS do Zrenjanina nego od ZR do Temišvara
 
Od ZR do granice je laganica, a pretpostavljam da je tako i od granice do Temišvara.
 
Danas sam kupio litar dry lube muc-off Za 4400, da se vise ne zezam sa stalnom kupovinom. Bas me zanima da vidim kakav je
 
Te kočnice sigurno imaju štelovanje pakni - da se podesi koliko daleko stoje od diska u startu (pre nego što se sajla počne povlačiti). Tim podešavanjem se utiče na "prazan hod" ručice (tj. koliko se pomera pre nego što pakne dodirnu kočioni disk).

Drugo, zadnja kočnica, pogotovo mehanička, uvek ima malo više "lufta" da tako kažem. Sajle i bužiri nisu savršeno kruti. Što su duži (a za zadnju kočnicu su puno duži nego za prednju, da bi stigli do nje), to je elastičnost više izražena, pa traži nešto više hoda ručice za sličnu silu kočenja (i može dati za nijansu "sunđerastiji" osećaj na ručici).

To se u izvesnoj meri može umanjiti korištenjem kvalitetnih sajli i bužira (bužiri tu imaju veću ulogu), kao i kvalitetnih ručica kočnica (pa i čeljusti, u suštini). Što manje uvijanja / elastičnosti, to bolje, barem kod kočnica.

Ali i dobro podešavanje, ako komponente nisu baš krš, može rešiti problem.
Hvala puno na odgovoru. Nisam mogao da se sndjem i prepoznam.
Da li mogu da slikam pa ovde stavim da pogledas?

Imam sada drugi problem...veci...

Prskao sam WD 40 na sraf koji je poceo da rdja blizu disk kocnnice prednje, i izgleda da je malo spreja zavrsilo na disk i plocice... i kocnica uopste ne moze da koci. Stisnem kocnicu ona samo kliza i ne moze da zakoci... UZAS. Prao sam sa vodom i sa sapunom, sapunjao sa sundjerom i ispirao ne pomaze... Sa cim mogu da skinem sa diska i plocica ovaj WD 40 ? ILi moram da kupim novu kocnicu?
 
Slikaj ručicu zadnje kočnice i kaliper nazad, stavi sliku pa će ti biti objašnjeno kako se šteluju.
Ovo za wd40, moraš skinuti paknove i oprati ih alkoholom, očistiti sve isto alkoholom i obrisati rotor dobro.
 
Hvala puno na odgovoru. Nisam mogao da se sndjem i prepoznam.
Da li mogu da slikam pa ovde stavim da pogledas?

Imam sada drugi problem...veci...

Prskao sam WD 40 na sraf koji je poceo da rdja blizu disk kocnnice prednje, i izgleda da je malo spreja zavrsilo na disk i plocice... i kocnica uopste ne moze da koci. Stisnem kocnicu ona samo kliza i ne moze da zakoci... UZAS. Prao sam sa vodom i sa sapunom, sapunjao sa sundjerom i ispirao ne pomaze... Sa cim mogu da skinem sa diska i plocica ovaj WD 40 ? ILi moram da kupim novu kocnicu?
Napisao sam uputstvo za čišćenje i odmašćivanje pakni disk kočnica.

10% šanse da pomogne, ali ne košta puno da se proba.
100% da ćeš morati kupiti nove pakne, a disk odmastiti dobro 95+ postotnim alkoholom iz supermarketa. :(
(što kaže dete na krizu - tata, hoćemo ići ove godine na more? Paa - 50% da hoćemo, a 100% da nećemo!) :)
 
Hvala puno na odgovoru. Nisam mogao da se sndjem i prepoznam.
Da li mogu da slikam pa ovde stavim da pogledas?

Imam sada drugi problem...veci...

Prskao sam WD 40 na sraf koji je poceo da rdja blizu disk kocnnice prednje, i izgleda da je malo spreja zavrsilo na disk i plocice... i kocnica uopste ne moze da koci. Stisnem kocnicu ona samo kliza i ne moze da zakoci... UZAS. Prao sam sa vodom i sa sapunom, sapunjao sa sundjerom i ispirao ne pomaze... Sa cim mogu da skinem sa diska i plocica ovaj WD 40 ? ILi moram da kupim novu kocnicu?
Postoji brake cleaner nema potrebe bilo šta da izmisljas
 
Brake cleanerom ispricas lepo par puta, kada se osusi lepo ih osmirglas malo grubljom smirglom čisto da skines povrsinski sloj. Rotor dobro ocisti.
 
Hvala svima, probacu sa ovim break cleanerom, moram da kupim. I ovim uputstvom od Ciklogremlin pa se javljam. Hvala!
 
kad se padovi zamaste, tesko da ces uspeti da ih sredis, udje ulje u njih.... najbolje ih zameniti
 
Meni se desilo dvaput da sam ih poprskao. Od teflon spreja sam uspeo da ih sredim, ali od ulja nisam, ma koliko god da sam ih isprirao nikako nisu hteli da grizu ko sto treba
 
losiji od naseg, nije ono bas bas los, ali ima pukotina (kroz koje je i trava pocela da raste na nekim delovima). nas deo je flat skroz, ali na nekim mestima ima nabacanog ostrog kamenja, ne znam jeli to neko namerno bacio ili sta... video sam da su neki menjali gumu na putu do granice

mislim moze da se ok vozi, ja bih jurcao da sam isao kracu rutu
 
Za naš deo znam, često vozim njim, ali je i kod nas bilo pukotina na potezu Klek - Torak kad sam poslednji put vozio.
 
Šta oblačite kad vozite po hladnijem vremenu? Posebno me zanima garderoba za donji deo tela, tj. kakve helanke uzimate i šta su preporuke za ovakvo vreme, ali i za zimu.
 
Nazad
Vrh Dno