Šta je novo?

bekap

zver

Čuven
Učlanjen(a)
09.02.2001
Poruke
571
Poena
620
ovako, dobio sam zadatak da osmislim bekap politiku korisničkih fajlova.
bekap će ići usključivo u (100 mbit) lokalu na domen kontroler (2008 r2 (ista je i funkcionalnost domena)), na svakom sajtu gde ima više od 15 računara, i gde ću ubaciti 2x2TB diskove u raid-u.
na svakom sajtu se nalaze na žalost, miksovani XP/W7 računari, ali ako baš treba, organizovaćemo "radnu akciju" da se to sve migrira na W7.

ovako, opcije su, koliko mi je poznato:
1. mapirani mrežni drajv (W) pa da korisnik sam kopira željene fajlove tamo.
2. folder redirection (+ offline files servis)
3. romaing user profiles (+ offline files servis)

isčitao sam dosta toga, znam prednosti i mane (na papiru), ali me interesuje da li neko nešto od ovoga koristi, i njegva lična iskustva.

ja nekako lično težim ka prvoj opciji, ali se direktor ne slaže, i ne želi da korisnik obavlja taj posao (jer smarta da je korisnik najgluplja osoba na svetu :) ), već da mu mi sve automatizujemo.
tako da bih tačku 1 proširio sa task scheduler powershell skriptom koja bi na logon/logoff kopirala sve sa lokalnog diska sa željenim extenzijama (doc, docx, pdf ....), naravno uz proveru modifikacije fajla.


eto, neko vaše sikustvo bi mi dobro došlo.

hvala
 
Poslednja izmena:
Po meni roaming profies, folder redirection ne zamenjuju backup, vec je to vid sinhronizacije fajova.
Ako ti je potreban user-level restore izmenjenog ili obrisanog fajla u recimo zadnjih mesec dana, onda od komercijalnih resenja imas Acronis, a u free varijanti ja bi pogledao Duplicati.
Incremental varijantu sa mreznom destinacijom.
 
Poslednja izmena:
Ako ti je potreban user-level restore izmenjenog...
nije. za kritične word fajlove ionako koristimo track changes, a da li će neko da uništi svoj dokument savršeno nas nije briga.

... ili obrisanog fajla ...
svako ima recycle bin, čak im ostavljamo i onu pitalicu pre brisanja.


znači da se držimo mogućeg rešenja za bekap korisničkih fajlova u slučaju da zdrma hdd, samo nas to interesuje.
 
Klasična sinhronizacija to jest opcija 2. Ovu opciju koristim već duže vreme i nemam problema. Inače slažem se sa direktorom...korisnici su u stanju da naprave teše gluposti :)
 
ja imam slicnu situaciju u firmi: 10tak racunara sa Win XPom (nebitno).

Korisnici snimaju fajlove na svojim racunarima.

na MacMini-ju je podesen rsync u cron/u da radi kopiranje fajlova sa svih radnih stanica na svoj RAID1 harddisk. Pored toga, podesen je ClamX da radi skeniranje kopiranih fajlova na viruse.

Na MacMini je zakacen eksterni 2.5" USB harddisk na kojem je ukljucen TimeMachine.


u sustini TimeMachine USB harddisk bi trebao da iznosim iz firme svaki dan i time bih imao 99% backup :) ali u svakom slucaju imam sjajan backup, ne kosta puno (manje od 1000e), konfigurise se za pola sata i radi kao sat ;)
 
super, pretpostavljam da ti savršeno funkcioniše. da li si ikad imao problema kada DC ili FS zdrma, tj. da li je offline files baš tako savršen kako na "papiru" deluje?

i još nešto, brinu me stari XP-ovi gde smo imali glupavu prkasu mali C:, i veliki D: drajv protiv čega sam oduvek bio.
koliko vidim, offline files keširanje uvek ide gde je windows (C:), pa se plašim da će da pojede ceo C:
jel imaš neki savet povodom takvog problema ?

pozdrav!
 
Poslednja izmena od urednika:
znači da se držimo mogućeg rešenja za bekap korisničkih fajlova u slučaju da zdrma hdd, samo nas to interesuje.

Mislim da bi ti Bacula zadovoljila sve kriterijume - instaliras klijente na klijentske windowse, server na domen kontroler, podesis i udri.

U principu i bacula se bazira na rsync-u koji je spomenuo kovac ali je malo 'utegnuta' , postoji admin konzola, web interfejs za kontrolu i sl.....

Sve ovo mozes i sa klasicnim rsync-om za windows (koji se zove deltacopy), pa sad vidi sta ti je brze i lakse. Cenim da bi setovanje deltacopy-ja ukoliko do sada nisi koristio baculu bila brza.
 
odlučili smo, logoff powershell skripta + robocopy + mapirani drajv.

mislimo da je to najlakše rešenje koji nam daje najbolju kontrolu šta se bekapuje. takođe ne zahteva offline files (mali C nas kolje), niti bilo kakve "radne akcije" (sve će biti pušteno polisom).
pride user ima ceo dan (do logoff-a) da vrati sa W: ako je nešto zeznuo u lokalu.
 
Poslednja izmena:
Sorry malo kasnim sa odgovorom. Možda će nekome zatrebati info za offline files i sync. Radi baš kao što piše da radi. Iskreno mislim da je to jedna od retko dobrih stvari koju je MS napravio...psttt oduzeće mi sertifikate :p
 
Molim vas da diskusija vise ne ide u pravcu "Moj RAID/Backup/server je veci od tvog"...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno