Šta je novo?

backlight bleeding/flashlighting/clouding/mura

Extreme

Slavan
Učlanjen(a)
20.04.2005
Poruke
1,600
Poena
350
S obzirom na sveprisutne LED display-a tj. panele (i s obzirom da, uz masovnu proizvodnju, ta tehnologija ima i odr. negativne elemente), kako ste zadovoljni kvalitetom samog (LED) backlight-a? Koliko (ste spremni da) tolerisete razne oblake tj. fleke tj. odr. delove monitora koji su jace/slabije osvetljeni, koliko "probijanje" uz ivice (ili od ivice do ivice, ugla do centra ili suprotnog ugla) i sl. "fenomene"?
Koliko se to uzima u obzir pri ostvarivanju garancije, tacnije - sta se podrazumeva pod neispravnim a sta se tolerise (ako ima neko iskustva u popravci/zameni ili radi u nekom od ovlascenih servisa)?

Btw. ko nije skapirao o cemu se radi, mislim na (manje-vise) ovako nesto: 1 2 3

Ja sam primetio da je nesto veci % panela sa tim problemima nego ranije, kao i da ne zavisi nesto od cene (npr. isti/slican model istog/slicnog proizvodjaca od 300 i 600-700€ imaju isti panel/lid i iste/slicne probleme)

Znam da je ovo prilicno uobicajeno na 40-50" ali je takodje na istim prilicno kvalitetnija slika, kao i veca udaljenost posmatraca/korisnika (za razliku od notebook-a).
Kad se uzme u obzir da je prakticno retkost na desktop monitorima, onda (me) jos vise cudi tolerancija/nezainteresovanost/nemar/sta vec na situaciju kod notebook-a.

U poslednje vreme sam (sto se tice novih modela) video bar 10-ak razl. sa gore-opisanim problemima - obicno manjeg intenziteta, tipa bleeding uz jednu-dve ivice + neki flashlight iz donjeg/gornjeg ugla ili sa gornje ivice do sredine display-a, ali ima i extremnijih primera, tipa ponekih Lenovo, Toshiba i Asus modela koji su imali sve to + dodatne cloud-e/fleke (svetlije na tamnijoj pozadini, ili obrnuto) i prilicno jake flashlight-ove (po dijagonali, ili od 2 donja/gornja ugla do centra).
Da li je to posledica losih panela (layer-a i sl.), lose ugradnje u okvir/poklopac (uvijanje, nenormalno zatezanje, losi ramovi i sl.) ili i jedno i drugo?
 
Poslednja izmena:
Mislim da je sve po malo, a najviše nekvalitet samih panela. Panel je verovatno najskuplji deo laptopa, a u ovoj trci da se ponudi što jača mašina po što nižoj ceni mora negde da se uštine. Verovatno proizvođači idu logikom da se ekran ne vidi (kako radi) u prodavnici i da će budući kupac biti fokusiran na specifikaciju i kvalitet izrade kućišta (što i jeste slučaj). Kada se na to doda činjenica da svi proizvođači do jednog nude isto i da konkurencije po tom pitanju nema, dolazi se do zaključka da za mali novac trenutno ne može da se dobije kvalitetan displej u laptopu.

Sve mane koj navodiš, pa i bad pixeli, se ne tretiraju kao neispravnost nego kao "mana tehnologije" i to je sve napisano sitnim slovima u onim full garantnim uslovima. Jednostavno tako je, uzmi ili ostavi.
 
E krastavac, pa nije ceo svet Srbija pa da ne mozes da pogledas/probas laptop pre kupovine...jedino ako su razl. paneli za nas i ostatak planete.

Sto se tice cene, mislim da nema neke veze, notebook od 300 i 700€ imaju iste probleme (uglavnom i iste panele). Ortak je pre nekih mesec dana uzeo neku Toshibu (L ili P, zaboravio sam) za 75-80k, ima bleeding po ivicama i ogromnu belu (tj. svetliju) fleku na sredini...a to je valjda neka srednja (cenovna) kategorija. Takodje, Asus i7/540m od nekih 70k ima identican panel kao neki od 30k sa e350/b940 i iste, ili cak vece probleme (npr. bleeding/flashlighting se vidi i na svetloj pozadini, kao i tamnije/slabije osvetljene povrsine a to smeta u radu, nije kao kod TV-ova da se primeti samo u filmovima)

Ako jedino sto valja kosta 1k€+ (tipa Thinkpad-a, HP Elitebook-a, Dell Latitude-a, MacBookPro-a i sl.), onda krastavac...

Najezim se kad vidim cega sve nema u ponudi, a treba da menjam HP-a uskoro, C2D ostario...
 
Može da se vidi u prodavnici, ali većina ljudi to ne gleda, čak i kod nas poručuju sve više online, a kako li je tek u svetu. Ljudi se lože da velike brojeve, što više gigabajta, gigaherca, priključaka... Pre neki dan razgledam laptopove i neke periferije u Gigatronu i ulazi klinac sa ćaletom i kaže "treban nam laptop od 15 inča, da je disk 500 giga i da ima 2 giga na grafičkoj", samo što nisam počeo da se smejem kad sam čuo da im je jedan od GLAVNIH i JEDINIH kriterijuma to da grafička ima 2 giga, a za ostalo i ne pitaju. :D Mislim da ti to dovoljno objašnjava zašto proizvođači onda podvaljuju krš panele, a pumpaju ostale specifikacije.

Što se tiče cena, evo uzmimo za primer ASUSa, mada je kod svih brendova priča ista. Za 350-450e imaš tu neku osnovu K53 konfiguraciju, i3 procesor, Intel do 540M grafika, 4GB RAMa, disk 500-640GB, klasika.

Onda za malo više para tu od 500-600e dodaju recimo i5 procesor, koji GB na disk/RAM. Oko 700e imaš isto to sa i7 procesorom, dakle ISTO ONO što košta 350e, samo sa jačim HW.

Onda kreće smena serije, sledeća investicija su zvučnici/kućište i prelazi se na N53/N55 koji opet za polaznih 650-700e (gde je otprilike stala prethodna serija) nude opet neku osnovu i3/525M konfiguraciju u robusnijem kućištu. Priča ide isto, dodaje se jači proc i5/i7, jaču GPU, više RAMa, brži veći disk, Windows, i kiti se tako konfa do nekih 800-900-1000e, i ona i dalje ima ISTI displej kao i onaj krš od 350e jer je sve drugo u njemu pojačano osim displeja.

Tek modeli od 1100e pa naviše imaju malo bolje displeje, koji pored više rezolucije nude i bolje uglove, manje probijanja, uniformniji prikaz itd.

ps. Cifre gore sam pisao orijentaciono iz glave, nisam gledao cenovnike. Ovo napominjem da mi se ne nakači sad neko i ispiše 2 pasusa kako nisu tačne cene. Takođe verovatno da postoji poneki izuzetak, ali u ovu priču se uklapa 99% consumer laptopova.
 
Upravo tako. I to nikome ne smeta, kao da je to 55" TV koji se gleda sa 4m i doticne anomalije budu primetne tek pri ponekom filmu...ludilo.
Dok su bile neonke, jeste slika bila tamnija/mutnija, ali bar nije bilo toliko problema. I bleeding je bio samo uz ivicu, pravolinijski, bez "izleta" preko centra, dijagonale itd, i uocljiv samo kod tamnijeg sadrzaja, ne non-stop.

Ako vec guraju isti panel u npr. 50% prodatih primeraka, to znaci da uzimaju ogromne kolicine sto dobijaju jako jeftino te bi mogli izdvojiti jos par $ za kvalitetnije...
'Ajde da za svaku seriju/model nabavljaju razl. panele, onda bi se moglo reci - krastavac, vise serija x manje kolicine pa skupo, pa kvalitet ide samo u vrh ponude, ovako...no comment

Ko hoce kvalitetan display za manje od 1k€, uz laptop mora da uzme neki monitor ili kupi drugi panel pa zameni...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno