Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Naravno kupiš proc od 400-500e i stekao se za matičnu [emoji849]
Naravno da je pametnije uzeti 550 sem ako imaš 450 pa ne želiš za sada da trosis pare, poslužiće dok ne uzmeš bolju aka 550.
X570 imaju ventilatore , baš retro :D

Slazem se ako kupujes na kp sa madjarskom garancijom, kod nas tih ploca nema ispd 160e, po meni grafa i plojka moraju imati domace garancije
 
Ima li ikakvog benefita ubacivati novi BIOS na B450 Tomahawk MAX ako se neće u dogledno vreme prelaziti na procesor iz nove serije?
 
Ja ne bih ako sve radi lepo na 2000/3000 seriji...
AMD BIOS lutrija je čudo, tu stvarno važi ono "prvi mačići se bacju u vodu"...ja bih sačekao da zaista i kupim Ryzen 5000 i dok vidim kako stoje stvari s BIOS-ima.
 
Elem povodom biosa... Danas je izašao BIOS , verzija 4007 za Asus B450I Strix...Piše samo new CPU support, ali nigde šta je podržano??? Da li se to može negde pročitati pre nego što se fleshne :D kontam da se gubi podrška za sve ostale tipa 1xxx i 2xxx seriju?
 
Pošto ne piše da je beta, najverovatnije AGESA 1180, Beta BIOS (bar kod Asus-a su 1100).
Takođe zbog ovog dela
2. Offer a Re-size BAR Support option to enhance GPU performance
 
Ko ima kombinaciju B450 Tomahawk Max i LC-CC-120.
Da li je slobodan 1. RAM slot, najblizi procesoru?
 
Poslednja izmena:
Jeste :)
 
Uzeo sam ASRock B450M Pro4, Ryzen 3 3100 i 2x 8GB G.SKILL Aegis DDR4 3200MHz CL16 F4-3200C16S (koji mi stvarno radi na 3200MHz), i sad sve super radi.

Sada hoću da dodam više RAM memorije, nisam siguran da mi treba baš još 16GB mislim da bi mi i dodatnih 8GB RAM-a radilo posao, moje pitanje glasi,
koja je najbolja kombinacija RAM konfiguracije, kapiram da 3x ili 4x 8GB RAM nije baš dobra i da bi uticala na manju brzinu RAM-a, a kakva bila varijanta recimo 1x 16GB i 1x 8GB RAM?
Dok pretpostavjam da bi 2x 16GB RAM isto radilo na punoj brzini, ali mi se ne daje za 2x 16GB pa da prodajem ovu svoju..

Hvala.


G.SKILL 8GB Aegis DDR4 3200MHz CL16 F4-3200C16S-8GIS
 
Pa ovako, kit 2x16 je sigurica. 1x16 + 1x8 ako je sve ostalo isto (Frekvencija, latencije) ima dobre šanse da radi ali u najboljem slučaju dobiješ 8+8 u dual channel i 8 u sungle. 3x bilo koja opet dve u dual channel a jedna u single i opet koristiš 2 kanala pa je teže dobiti punu brzinu. Tako da sve izuzev 2x16 praktično gubiš nešto performanci a rizikuješ da ne radi kako treba. Bolje da se potrudiš za 2x16, ne samo da sigurno dobiješ najbolje performanse nego i 32GB umesto 24GB. Uzmeš par i ne misliš šta će biti. Win-win svuda. Još nešto, u paru će da radi XMP a raspareno verovatno ćeš morati sve ručno da postavljaš.
 
Poslednja izmena:
Pa ovako, kit 2x16 je sigurica. 1x16 + 1x8 ako je sve ostalo isto (Frekvencija, latencije) ima dobre šanse da radi ali u najboljem slučaju dobiješ 8+8 u dual channel i 8 u sungle. 3x bilo koja opet dve u dual channel a jedna u single i opet koristiš 2 kanala pa je teže dobiti punu brzinu. Tako da sve izuzev 2x16 praktično gubiš nešto performanci a rizikuješ da ne radi kako treba. Bolje da se potrudiš za 2x16, ne samo da sigurno dobiješ najbolje performanse nego i 32GB umesto 24GB. Uzmeš par i ne misliš šta će biti. Win-win svuda. Još nešto, u paru će da radi XMP a raspareno verovatno ćeš morati sve ručno da postavljaš.

Hvala na odgovoru, tako sam i mislio iako je najskuplja varijanta, najverovatnije naručujem 2x16GB, pa prodajem onda ove 2x8GB.
 
Jedno pitanje, menjam procesor ryzen 3100 za ryzen 5500 na matičnoj Biostar B450MH. Verzija BIOS-a je 5.17 datum 5.5.2022, imam li potrebu za ažuriranjem biosa? Po podacima koje sam ja gledao ovaj BIOS podržava Zen 5 generaciju, ali da nezapočnem sa rasklapanjem pa utvrdim da nemože da radi. Hvala
 
AM4Ryzen 55500 100-000000457 3.6 GHz N/A Cezanne 65W B45CS311.BSS

Podržava, možeš da instaliraš direktno taj CPU. Ali zašto ne bi stavio najnoviji BIOS? Novija verzija AGESA i radili su na stabilnosti. Odnosno ne, noviju AGESA verziju ima BIOS koji već imaš.
Ali ako su posle skoro godinu dana izbacili novu verziju i stavili "Improve system & processors stability", to sigurno nije tek tako. Ispeglali su nešto.
 
Poslednja izmena:
ne treba, ...to ti je inace 3-4 klika i 5 min i moljenje boga da nesto ne zabode ili struja ne akne bas tad

p.s ja sam morao 5 tuborga da popijem pre nego sto sam stisno enter
 
Eto, ja sam npr. pre nekoliko sati sasvim slučajno naleteo na noviju verziju BIOS-a za moju ploču (sa beta na full release verziju) i flash-nuo ga bez da sam pio bilo šta.
Šta vam je ljudi, što ste toliko preplašeni zbog flash-ovanja BIOS-a? Pa i treba da se stavlja najnovija verzija, bolje je za sistem. Postoje slučajevi da je neki BIOS faličan ali to je retkost a i ne bude aktuelan dugo.
 
Nije uvek novi bios i bolji bios. Nemoj automatski predpostavljati. :) Više puta sam naletao na bagove koji noviji biosi donesu, a stariji nisu imali. Pa se onda vraćaš na stariju verziju i čekaš još noviju, a ovi (proizvođači) osim što problem ne reše, pride ga i prenesu na noviju verziju. Pa onda čekaš 3-4 revizije da se nešto promeni. Ponekad kod laptopova te sreće nema (popravke biosa) pa moraš ostati na starijem biosu ako nećeš bagove.
 
dada, posebno kad ideš na generaciju procesora koja nije "nativna" za tvoju ploču i onda preskačeš BIOS koji je "Improve system & processors stability".

Samo napred i sa srećom.
 
dada, posebno kad ideš na generaciju procesora koja nije "nativna" za tvoju ploču i onda preskačeš BIOS koji je "Improve system & processors stability".

Samo napred i sa srećom.
Imam istu plocu, imam zadnji bios na ryzen 5 5600, radi bez problema.
 
Eto, ja sam npr. pre nekoliko sati sasvim slučajno naleteo na noviju verziju BIOS-a za moju ploču (sa beta na full release verziju) i flash-nuo ga bez da sam pio bilo šta.
Šta vam je ljudi, što ste toliko preplašeni zbog flash-ovanja BIOS-a? Pa i treba da se stavlja najnovija verzija, bolje je za sistem. Postoje slučajevi da je neki BIOS faličan ali to je retkost a i ne bude aktuelan dugo.
Pitanje je vezano za pluču B550 Asus ProArt CREATOR. Poslednje tri verzije biosa su:
Version 3202 17.2 MB 2023/07/13
Version 3002 21.55 MB 2023/03/07
Version 2803 21.53 MB 2022/05/23
Ima još desetak starijih. Moja je treća, najstarija od te tri. Ono što mi je zanimljivo jeste da je najnovija vezija dosta manja od ove dve (kao i od starijih, najmanja je bila oko 20.8MB).
Da li se to dogadja?
Meni je nekako čudno...
 
Nema potrebe da bude čudno. Vrlo čest slučaj kod svog softvera.
 
ne treba, ...to ti je inace 3-4 klika i 5 min i moljenje boga da nesto ne zabode ili struja ne akne bas tad

p.s ja sam morao 5 tuborga da popijem pre nego sto sam stisno enter
Zato ja imam 8 i 16 pina programator, moze da zabode kad oce za 2 minuta stipaljka i laptop i reprogramiram bios. Od tada ladovina.
 
Pitanje je vezano za pluču B550 Asus ProArt CREATOR. Poslednje tri verzije biosa su:
Version 3202 17.2 MB 2023/07/13
Version 3002 21.55 MB 2023/03/07
Version 2803 21.53 MB 2022/05/23
Ima još desetak starijih. Moja je treća, najstarija od te tri. Ono što mi je zanimljivo jeste da je najnovija vezija dosta manja od ove dve (kao i od starijih, najmanja je bila oko 20.8MB).
Da li se to dogadja?
Meni je nekako čudno...
Nije čudno ako je samo zamena AGESA koda.
BIOS

ProArt B550-CREATOR BIOS 3202

Version 3202

17.2 MB

2023/07/13

"1. Update AGESA version to ComboV2PI 1.2.0.A
2. Mitigate the AMD potential security vulnerabilities for AMD Athlon™ processors and Ryzen™ processors
3. Improve system stability

Before running the USB BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (PAB550C.CAP) using BIOSRenamer."
 
Da li neko ima plocu "

Asus TUF Gaming B450M-PLUS"​

Ne znam da li je dobra i da li podrzava ryzen 5 5600
Nije atx ali ne izgleda lose.
 
Naravno da podržava sa novim BIOS-om, naj stariji 2409. sve do naj novijeg
 
@CountMike Ako nije abdejtovan bios nemam nacina da ga sam abdejtujem.
@Alister Pa samo toliko,ove micro ploce me nerviraju.
Sve je nekako skuceno na njima.
Imao sam dobru ponudu tj imam je i dalje za "ASROCK B450 PRO4" ona je standarna,samo mi se ne vidja sto ne znam koliko je stara,prodavac nema kutiju,nema IO shield (ne znam kako ga kod nas zovu)
A ova Asus mi se vise svidja bezobzira sto je micro. Ima kutiju znam koliko je stara.
 
Nazad
Vrh Dno