Šta je novo?

Asus TUF Gaming TF120 ARGB - kupovina, povezivanje i upravljanje

Lucic

Poštovan
Učlanjen(a)
20.05.2022
Poruke
169
Poena
50
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 5700X & DeepCool AG 400 BK
Matična ploča
Asus TUF Gaming B550-PLUS
RAM
Kingston Fury Renegade 2x8GB 3200Mhz CL16
GPU
PowerColor RX 6800 Fighter
Storage
Kingston KC3000 1TB
Zvuk
Redragon Darknets GS570 BT & HyperX Cloud 2 Red
PSU
Asus ROG Strix 750W Gold
Kućište
Asus TUF Gaming GT301
Monitor
DELL S2522HG
Miš & tastatura
A4Tech V7M Bloody & MS Infinity
Ostale periferije
LG 43UQ81003LB TV
Laptop
Acer Aspire ES1-532G-C5TE
Mobilni telefon
Samsung S23 & A50
Steam
https://steamcommunity.com/id/AleksaLucic/
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Zdavo, odlucio sam da kupim Asus TUF Gaming TF120 ventilatore.
Ja trenutno imam Asus TUF Gaming B550 - Plus maticnu plocu (LINK) i Asus TUF Gaming GT301 kuciste uz koje dolazi vec ugradjeni argb kontroler (LINK) koji je prikljucen na ADD_GEN 2 (AURA Addressable Gen 2 header tj. argb), a struju dobija iz SATA kabla.
Za taj argb kontroler su vec prikljucena tri 120mm intake kulera koja dolaze uz kuciste i kuler od hladnjaka tako da sada imam 2 slobodna ulaza od ukupno 6. Ta tri kulera od kucista su uz pomoc onog nastavka zajedno vezana u jedan kabl i prikljucena na CHA_FAN 2.
Uz gore navedene kulere, u pakovanju dolazi jos jedan argb kontroler/hub sa 4 ulaza, 1-3 pwm kabl i argb kabl.
Postavio bih vam par pitanja jer nisam obnavljao "gradivo" tako da sam neke stvari zaboravio, pa cisto da potvrdim:
1. - Uz te nove kulere da li 1-3 pwm kabl sluzi da se sva tri povezu u jedan kabl (kao oni gore) i onda da se taj 4-pinski konektor poveze u neki od headera (u CHA_FAN 3 npr?).
2. - Za sta sluzi onaj poseban mali argb kabl koji se dobija u kutiji sa ostalim ventilatorima?
3. - Posto svaki ventilator ima jedan kabl za napajanje i jedan argb kabl, a ja imam jos dva slobodna mesta na kontroleru, zanima me kako bih mogao da povezem sva tri ventilatora u 2 prazna argb mesta? Da li moze da se kupi neki spliter i da li bi to bilo sigurno? Pogotovo zato sto u buducnosti planiram da dodam Asus Rog Herculx za kog ce mi biti potrebno jos jedno mesto.
4. - Da li je bolje da ove nove ventilatore postavim kao exhaust (za izbacivanje toplog vazduha) ili da ventilatore od kucista premestim iza, a ove nove napred jer mogu postici nesto vise obrtaja po minutu?
5. - Moze li mi neko objasniti kako da kontrolisem krivu za brzinu okretanja i osvetljenje na ventilatorima, da li moram nesto podesavati u biosu ili mogu sve preko asusovog aura synca?
6. - Koliko je moguce dodati ventilatora po jednom CHA_FAN headeru? Uzmite u obzir ove ventilatore (KLIK).
7. - Teoretsko pitanje, da li je moguce povezati dva kontrolera da rade jedan sa drugim? (npr. ovaj sto je dosao uz racunar i onaj sto dolazi uz ventilatore)
 
1 u 3 PWM kabl da se povežu sva 3 ventilatora pa onda u hub ili ploču, svejedno.
Maksimalni broj obrtaja nije presudan, gledaš protok i statički pritisak, za kućište potok a za radiator ili vazdušni kuler statički pitisak.
Brzine možeš da podešavaš i preko BIOS-a ali kako, to zavisi od dotičnog BIOS-s. Negde ima samo 3-4 već podešene brzine a negde može da se ručno podešava kriva (Curve) u nekoliko tačaka. U BIOS- treb da se namesti PWM model podešavanja a ne Voltage regulation. U svakom slučaju bilo da su vezani kablićem ili preko HUB-a svi ventilatori će se vrteti istom brzinom.
Jedan CHA_FAN header obično daje oko 1A takoda treba sabrati sve ventilatore koji direktno ili preko 3 u 1 kabla idu u njga, mnogo više i header može da pregori. Ako treba više 120/140mm ventilatora na jedan header za to postoji Power Hub kiji ima ulaz za Molex ili SATA kabl da dovede dodtnu struju sa napajanja.
Ma razlike u tim konektorima za više ventilatora. Ima samo HUB bez dodatka za napajenje, to nema nikakvu svoju regulaciju ilili dodatnu struju pa sva ograničenja snage su onakvu koju recimo CHA_FANdaje, tj, 1A.
Drugi tip je Powered HUB, onaj koji ima ulaz sa napajanja a drugi sa ploče za regulaciju. Za njega je limit onoliki za koliko je deklarisan, obični po 1A za svaki izlaz za ventilatore. Ne bih preporučio redno povezivanje 2 power ili obična HUB-a jer onda prvi može da prebaci svoj kapacitet i nešto izgori.
To su HUB-ovi ali postoje i parvi kontroleri sa svojiom regulacijom preko softwera ali sumnjam da imaš takav.
PS. Nije preporučljivo mešati razne ventilatore u istom kolu, bilo to preko HUB-a ili 3 u 1 kablom, nikada ne znaš kako će da reaguji kojom će brzinom da rade ili da će neki u opšte da reaguju.
"Pravi" 3u1 kabl bi trebalo da ima samo jedan sa sve 4 žice a ostala 2 da fali jedna žica, ona koja daje povratni signal broja obrtaja. Tako da nemoj da se iznenadiš ako taj 3u1 kabl ima samo 3 žice na 2 od 3 kraja. Isto je sve i sa (A)RGB stranom samo LED ne troše toliko struje kao motori i podešavanje boja se radi preko softwera samo. Obično SW koji dolazi uz ploču ali ima i univerzalnih.
 
Pre svega hvala na odgovoru.
S obzirom da imam 3 odvojena CHA_FAN onda ne bi trebao biti problem u vezi sa kolicinom ventilatora jer je po jednom headeru vezano oko 0.75A tj. 3 ventilatora.
PS. Nije preporučljivo mešati razne ventilatore u istom kolu, bilo to preko HUB-a ili 3 u 1 kablom, nikada ne znaš kako će da reaguji kojom će brzinom da rade ili da će neki u opšte da reaguju.
Tako sam i mislio, zato su mi ventilatori za intake i exhaust odvojeni na razlicite CHA_FAN headere (svaka grupa je vezana sa svojim istim ventilatorima preko 1-3 PWM kabla), iako su svi ventilatori od Asusa.

Jos uvek me zanima odgovor na ovo pitanje:
3. - Posto svaki ventilator ima jedan kabl za napajanje i jedan argb kabl, a ja imam jos dva slobodna mesta na 6ARGB kontroleru, zanima me kako bih mogao da povezem sva tri ventilatora u 2 prazna argb mesta? Da li moze da se kupi neki spliter i da li bi to bilo sigurno? Pogotovo zato sto u buducnosti planiram da dodam Asus Rog Herculx za kog ce mi biti potrebno jos jedno mesto.
Znaci imam 2 prazna mesta sa 6ARGB kontolera na koja trebam da vezem tri nova ARGB ventilatora (zbog kontrolisanja osvetljenja). Kako to da ostvarim?
Imam jedan "muski" argb ulaz koji se racva iz "zenskog" ulaza od procesora koji je inace vezan na taj 6ARGB kontroler. Da li bih mogao da iskoristim taj "muski" ulaz za vezivanje samo jednog novog exhaust ventilatora ili je taj "muski" ulaz samo jedan od dva izbora (muski/zenski argb ulaz) koja mogu da iskoristiti za povezivanje ventilatora sa hladnjaka na argb?

I dodatno me zanima koliko je LEDova (iz ventilatora) moguce povezati na 6ARGB kontroler koji dolazi uz GT301 kuciste (imate gore sliku) i na ADD_GEN 2 header sa moje maticne ploce? Ne mogu nigde naci tu informaciju... Jedino znam da moze 500 ledova iz ws2812b led trake maksimalne duzine od 3 metra na ADD_GEN 2.
 
Za razliku od motora na ventilatorima ARGB možeš da povežeš u "daisy chain" tj, sve u seriji ili da ih razdvojiš na razne priključke na ploči, razvodnim kablom (2u1, 3u1......), ARGB Hub-om (paralelno) itd. Za razliku od RGB, ARGB je digitalni i kako god da ih povežeš svaki pojedini LED na njima može da se kontroliše preko softwera.
 
Mislim da sam sad sve skontao, ovako sam otprilike zamislio:

Povezivanje.png

Samo jos nesto, teoretski, kako da znam koliko ovih ARGB ventilatora mogu da povezem na jedan 5V ulaz?
 
Može puno, ne vuku mnogo struje-
 
Sad mi je jos nesto zapalo za oko...

Znaci prema prirucniku Asus TUF Gaming B550 - PLUS maticne ploce stoji da ADD_GEN 2 header moze da podrzi do 500 WS2812B LEDova odnosno 3A (5V) sto je 15W. Za moj ARGB kontroler koji je od kucista sam uspeo da nadjem da podrzava do 2.6A (5V) sto je 13W, medjutim ne znam koliko LEDova moze podrzati jer se mogu razlikovati, recicemo da je 70 ili 120.

Ako uzmem u obzir da imam hladnjak sa ventilatorom od DeepCool-a (AG 400 BK) gde njegov ARGB trosi oko 1.05W (za 6 LED dioda) i tri ARGB ventilatora od kucista koja ukupno trose oko 4.5W - nisam uspeo da nadjem tacne informacije za njih (za 24 LED diode tj. 1.5W za 8 LED dioda po jednom ventilatoru ), to znaci da mi je ostalo mesta za jos 9.45W sto se tice maticne, odnosno 7.45W sto se tice kontrolera.

Jedan Asus TUF GAMING TF120 ventilator trosi oko 2.85W (za 16 LED dioda), a tri takva 8.55W (za 48 LED dioda).
Nova serija Asusovih ventilatora, koja mi je zapala za oko, Asus TUF GAMING TR120 trosi oko 2.95W (za 16 LED dioda), odnosno 8.85W (za 48 LED dioda) za tri takva.

To znaci da kontroler ne bi mozda mogao da podrzi jer bi prekoracenje bilo za od 1.1W do 1.4W, dok bi maticna izdrzala. Sad je pitanje sta da radim, da li ce ova mala razlika predstavljati problem narocito ako uzmem u obzir da moze da se smanji osvetljenje na njima pa bi tako manje trosili. Ako bi to predstavljalo problem, da li bih onda mogao da narucim negde 2u1 argb splitter i da tu u jednom nastavku povezem na primer jedan ventilator, a da se ostali nalaze u argb kontroleru koji bi bio povezan na drugi nastavak. Boje bi se onda mogle menjati samo preko aura sync jer bi ovako jedan ventilator bio "izbacen" sa kontrolera i nalazio bi se na maticnoj, ali to je vec manji problem.
 
Nazad
Vrh Dno