Šta je novo?

Asus PRIME B450M-A II ne vidi zvučnu karticu

gmlale

Čuven
Učlanjen(a)
09.12.2003
Poruke
727
Poena
619
Moja oprema  
Mobilni telefon
063626864
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kupio sam Asus Prime B450M-A II novu plocu, ubo polovni Ryzen 2200G i ram, instalirao win 10 pro (21H2 verzija). Sve je prošlo ok sem što se u device menageru ne pojavljuje zvucna kartica uopšte, vidi se AMD Displey Audio (ili slicno) posto procesor ima integrisanu grafiku a i na ploči hdmi izlaz. Ne pojavljuje se ni kao nepoznati uređaj u Device Menageru, skidao sam poslednje drivere sa Asusovog sajta, ali ništa. Naravno proverio sam u biosu da je audio uređaj enejblovan.
Odradio sam update windowsa do kraja ali i dalje nista. Ne znam da li postoji neka star koja mi je nepoznata. Na sajtu postoje driveri za win7/10/11.
 
Skini drajver sa Asus sajta za Windows 11 pa probaj (taj je noviji).
 
Lale, u donjem desnom uglu, ikonica za zvuk (liči na zvučnik) sem za pojačavanje, takođe služi i za izbor DEFAULT zvučne kartice.
Ti imaš jednu na hdmi izlazu, a druga je Realtek na matičnoj ploči.

Levi klik na ikonicu za pojačavanje, i videćeš da imaš padajući menu, pored imena trenutne zvučne kartice (HDMI audio, itd...)
Izaberi Realtek High Definition Audio.

takođe, na nekim zvučnim karticama zvučnici (ili slušalice) moraju biti povezani (jack sensing), da bi se zvučna kartica uopšte inicirala.
dakle, ubodi zvučnike u rear panel.
 
Poslednja izmena:
Ovo po tvome opisu bi mogao biti fabrički mrtav zvučni čip, butuj živi Linux Mint pa ako ni tamo nema zvuka slobodno reklamiraj ploču.
Botovao sam sa Streleca live Win 10, isto se ponša, instalirao i Win 11 i ne vidi uopste. Probacu Linux Mint.
Lale, u donjem desnom uglu, ikonica za zvuk (liči na zvučnik) sem za pojačavanje, takođe služi i za izbor DEFAULT zvučne kartice.
Ti imaš jednu na hdmi izlazu, a druga je Realtek na matičnoj ploči.

Levi klik na ikonicu za pojačavanje, i videćeš da imaš padajući menu, pored imena trenutne zvučne kartice (HDMI audio, itd...)
Izaberi Realtek High Definition Audio.

takođe, na nekim zvučnim karticama zvučnici (ili slušalice) moraju biti povezani (jack sensing), da bi se zvučna kartica uopšte inicirala.
dakle, ubodi zvučnike u rear panel.
Kokane, ne postoji druga ikonice koju možeš da izabereš, ne postoji Realtek High Definition Audio ni u Device Menageru. Bio bi nam život lepši da su stvari tako jednostavne.
 
Poslednja izmena:
Jesi li pogledao u BIOS-u da nije možda onesposobljen. ?
 
Vjerovatno mrtav audio cip, mozes pokusati uraditi update bisa ploce, ne vjerujem da ce pomoci ali ne kosta te nista da probas.
 
U medjuvremenu mi je pristigla i gtx 1650 koja je planirana da se ubaci tu ubacio sam nju i samo je zvuk onda prebacen na njen hdmi ali nije bio i dalje na maticnoj.
Ne mogu da objasnim sta se desilo ali sam problem nadam se resio. Naime imao sam pored jedan komp koji ima Ryzen 5 1400, izvadio sam 2200g i ubacio ovaj procesor, bios je detektovao nov procesor i ponudio mi da sacuvam pritom izmene (vise ne secam kakve), ja sam to potvrdio) i kada se podigao Windows pojavila se i realtek kartica. Sta se tacno desilo ne znam da objasnim. Posle toga sam vratio 2200g zvucna je i dalje bila tu, za svaki slucaj sam instalirao ponovo win 10, sve radi za sada ok.
Sta se desilo nisam siguran.
 
Zabagovao se bios, sa novim procesorom si resetovao isti na početna podešavanja i proradilo je.
 
Nemam pojma, inace sam prethodno flesovao bios na najnoviju verziju.
 
Nisi kliknuo na ikonicu za pojačavanje. Prosto.
 
Nazad
Vrh Dno