Šta je novo?

Apdejt BIOS-a utepao ploču

Ne mora da nestane struja, dovoljne su oscilacije u naponu i ćao. A u velikoj većini mesta u Srbiji, to nije ništa neobično. Ne bi me čudilo i da je endurova zaradila upravo to.
 
To ako su oscilacije dovoljne da ugase kompjuter.isto mu se hbata kao da je nestala struja.
 
Ја сам пре 20 и кусур година уништио 2 плоче апдејтујући биос, једну јер сам учитао биос погрешне плоче (што је данас практично врло мало вероватно), а другу кад сам флешовао, после рачунар није хтео да се подигне више - испоставило се на крају да је напајање било неисправно, јер се плоча нормално подигла на исправном напајању.

И опет нисам одустао од флешовања, не кажем да ми је свеједно кад то радим, сав се унервозим док тече скала, али једноставно волим да апдејтујем, то је мој хоби 😁
До сада сам флешовао биос једно 20-30 пута, најмање, и нећу се зауставити...
 
Meni je ova druga. Prva je bila neka Gigabajtova enFors 550. GA-M55S-S3 - ako se dobro sećam. Neopevani krš od ploče. Nje mi uopšte nije bilo žao. Ne zna se koja je bila gora, ona ili enFors 560 koju sam dobio u zamenu. Srećom, pa je AMD otprilike u to vreme kupio ATi i preuzeo njihove čipsetove, te sam se rešio bede prelaskom na AMD 780G.
S druge strane, ovog MSI-a mi jeste žao. Više nego dobra ploča. Malo siromašna konektorima i portovima u odnosu na konkurenciju, ali zato stabilna i bez ikakvih problema za više od dve i po godine koliko sam je koristio.
U ponedeljak je šaljem na reklamaciju, pa ćemo videti, možda u servisu i uspeju da je ožive.
 
Da javim da mi je reklamacija prihvaćena i da mi sutra stiže druga ploča.
Ponudili su mi GigaByte B550 Gaming X V2 uz doplatu od vrednosti stare ploče. Pošto sam već nabavio ASUS-a, ova će na oglase (pa ako bude zainteresovanih, biće oglas na kupujem prodajem i na "drugom forumu", jer ovde, nažalost, još nisam skupio dovoljan broj postova za ponovno postavljanje oglasa).
Uglavnom, moram da pohvalim VipHouse jer su u roku od 8 dana od slanja rešili reklamaciju. Jes' da bi mi više odgovarale pare, ali, dobro je i ovako. Mogli su da me drže na čekanju mesec dana (ili koliko već iznosi zakonski rok za rešavanje reklamacije).
 
Da javim da mi je reklamacija prihvaćena i da mi sutra stiže druga ploča.
Ponudili su mi GigaByte B550 Gaming X V2 uz doplatu od vrednosti stare ploče. Pošto sam već nabavio ASUS-a, ova će na oglase (pa ako bude zainteresovanih, biće oglas na kupujem prodajem i na "drugom forumu", jer ovde, nažalost, još nisam skupio dovoljan broj postova za ponovno postavljanje oglasa).
Uglavnom, moram da pohvalim VipHouse jer su u roku od 8 dana od slanja rešili reklamaciju. Jes' da bi mi više odgovarale pare, ali, dobro je i ovako. Mogli su da me drže na čekanju mesec dana (ili koliko već iznosi zakonski rok za rešavanje reklamacije).
Pa po zakonu nisi u obavezi da prihvatiš zamenu.
 
bigaJe, sad je kasno. Zvali me kad sam bio u gužvi na poslu. Nije mi ni palo na pamet da pitam za pare.
Šta da se radi, povratiću prodajom makar 2/3 love što sam dao za ASUS-a, a za ovu neću doplatiti mnogo.
 
Čim je stigla zamenska ploča, na ASUS-u sam odradio apdejt BIOS-a na poslednju verziju. Sve je prošlo kako treba. ;)
 
Mora čovek da bude pažljiv sa ovim novim Asus biosima. Već sam pisao šta mi se desilo, ne mojom nepažnjom ili greškom u flešovanju, nego njihovim lošim biosom. Jedva sam oživeo ploču. Te verzije više i nema na sajtu podrške povučena je , imam je još uvek na računaru 4901. Pritom to nije bio beta bios već finalna verzija.
Screenshot 2023-05-28 131351.jpg
 
Nažalost, tek pošto sam kupio ploču, pročitao sam na netu za cirkus koji su napravili sa BIOS-ima za X670 ploče. Rekoh, valjda nisu ništa brljali sa BIOS-ima za B550 ploče.
Ali se izgleda nisu zadržali samo na X670.
Baš sam gledao BIOS-e za ovog Gigabajta, kojeg sam dobio u zamenu, i za njega je BIOS od istog datuma kao za ASUS-a sa istim AGESA kodom (1.2.0.8).
Ono što je interesantno za MSI-a koji mi je riknuo, je to što je apdejt na 1.2.0.8 bio beta BIOS, a ovaj što je zeznuo ploču je 1.2.0.A. i on je finalna verzija.
Izgleda da su trenutno svi skloni brljanju.
 
AGESA je odvojeni deo BIOS-a, nju određuje AMD a proizvođači ploča su slobodni da rade svoj BIOS. Često se događa da samo zamene AGESA code u BIOS-u bez ikakvih drugih promena pa to puste kao "nova" BIOS verzija. Ako smatraju da je neka promena hitna, puste promenjeni BIOS kao Beta dok se empirički ne dolaže da je promena dobra ili loša. Onda je proglase kao normalna verzija pod istim brojem ili kao nova verzija sa ispravkama. To je dovelo do one gužve sa Asus beta BIOS-om i Catch 22 situacije. Prvi BIOS su pustili prerano, samo koliko da radi bez detaljne provere a posle panično i beta BIOS i to na odgovornost potrošača. Hteli su da budu prvi sa AM5 pločama pa im se to obilo o glavu.
 
Jeli a koliko traje update biosa? Odradio sam na msi b550 gaming plus sa "Flash BIOS button", ukljuceni samo kabl za cpu i onaj debeli od ploce, u ploci nista utaknuto sem USB-a sa biosom (fajl preimenovan u MSI.ROM) pozadi u onom slotu obelezenim za to. Kada sam pritisnuo dugmence za flash zasvetlela je ona crvena lampcia pa krenula da treperi i dok sam se okrenuo levo desno nije proslo ni 20 sekundi sve je prestalo da svetli, cekao sam jos jedno 5 min ali se nista nije desilo. Koliko sam shvatio ta procedura bi trebalo da traje daleko duze od tih desetak sekundi, ne? Cekam kuciste pa je sklapanje kompa na pauzi a ovo me sada ubi od kopkanja da li je sve proslo ok.

Za slucaj da nije sve proslo OK mogu da ponovim istu proceduru sa nekim drugim BIOSOM na isti nacin?
 
Ne mogu da se setim koliko je tačno trajalo, ali je sigurno bilo duže od 20s.
 
Trebalo bi da se može ponoviti, samo probaj bolje sa drugim usb-om, takođe nište ne bi trebalo da je utaknuto u ploču, ni cpu.
Pogledaj ovaj video:
 
Gledao sam bas taj video, jedino je sto sam koristio 16GB 3.0 usb flesku. Imam neku staru vrljavu 2.0 pa cu probati sa njom ako ovo nije upalilo. Dva kabla za napajanje (24 pin onaj debeljko i 8 pin za procesor) i USB su jedine stvari utaknute u plocu.
 
Stiglo kuciste ranije pa je komp sklopljen. Flash nije nista uradio, ima bios iz decembra prosle godine i sljaka procesor tako da ja tu nista vise ne bih dir'o :D
 
6 meseci star bios, ako ima nov stavi. znaci ce
 
Ja sam preko taj nacin flesovao bios odavno, po meni ako imas sklopljenu konf i tepa sve, lakse je da flesujes iz biosa(na asus-u je to ez flash) nego da ja sad gatam da l ona treba svetli 5s ili 5min...u slucaju da ne zeli da podigne bios(il novi cpu itd) il neki drugi problem okej, ali taj nacin sa bios flashback ostavljam kao rezervu...
 
Ja sam čekao zamensku ploču da apdejtujem BIOS na mom ASUS-u. Flešovao iz BIOS-a i sve je prošlo u redu, ali se ispostavilo da je zamenska ploča koju sam prodao kolegi sa foruma bila DOA.
Bilo bi veoma zanimljivo da je apdejt BIOS-a zeznuo stvar kao na MSI-u.
 
BIOS flashback treba koristiti kada nešto nije u redu. Kada ne može da se pristupi klasičnom BIOS interfejsu za update.

Ako je sve u redu, normalno koristite opcije za update i to je to.
 
Nazad
Vrh Dno