Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Skinuo i samo kliknuo na drugu stranu. Sad je sve ok. Videcemo narednih dana. Ne mogu vise danas da pijem kafe a ponestalo i zamorcica IMG_20230125_194445.jpgIMG_20230125_194453.jpg😳
 
Da nije samo slabo pritegnut šraf bio, ako se u tom smeru iskrivilo?
 
Da li neko ima iskustva sa Sage Barista Express polu-automatskim kafe aparatom? Poprilicno sam se zagrejao za kupovinu i da zamenim svoju Melittu automatika. Da li mislite da je isplativa kupovina na KP za 590e?
 
Da li neko ima iskustva sa Sage Barista Express polu-automatskim kafe aparatom? Poprilicno sam se zagrejao za kupovinu i da zamenim svoju Melittu automatika. Da li mislite da je isplativa kupovina na KP za 590e?
Koristio sam Gastroback varijantu dotičnog sage aparata, radio je godinama, ima ugrađeni mlin, jednostavno rukovanje i održavanje, jednom rečju nema bolje za te pare. Moj je otišao u zasluženu penziju, mada mi je ostalo dosta potrošnog materijala, recimo originalni jastučići za filtriranje kamenca itd.
Ako si rešio budžet - kupi i ne misli
 

Prilozi

  • 1675077863164543737063.jpg
    1675077863164543737063.jpg
    110.6 KB · Pregleda: 62
  • 16750778989132004791422.jpg
    16750778989132004791422.jpg
    111.9 KB · Pregleda: 119
Ja ga imam već dve godine. Planiram za godinu - dve da pređem na nešto jače, recimo na mlin DF64 i Lelit MaraX ili Lelit Bianca.

Kafa mora biti sveža, maksimalno 45 od prženja, inače se ne može samleti dovoljno sitno. Mana je što su podešavanja za mlin u koracima, tako da nije mogućno neko međupodešavanje. Kafu kupujem sveže prženu u Gradskoj pržionici.
Aparat se mora zagrejati sa portafilterom. On je spreman za upotrebu 10 sekundi posle uključivanja, ali je realno 15 minuta da prođe dok se zagreje i portafilter.
Temper je smeće, previše lagan - odmah investirati u neki temper i distributor leveler tool (2u1):


Takođe neki wdt tool:


Ne koristim pressurized basket, isključivo double unpressurized. Specijalizovao sam se za kapućino, uspevam čak i neki late art da napravim. Što se tiče espresa, nekad je sjajan, ređe ispadne neprijatno kiseo ili gorak, jednostavno nije konzistentan. Pretpostavljam da je glavni uzrok mlin.

Naravno treba dodati i neku vagicu:


Aparat je odlična ulaznica u svet espresa.

Pitaj slobodno još nešto ako te interesuje.
 
Poslednja izmena:
Valjda je konzistentnost osnovna premisa bilo kakvog učenja?

Na stranu što je to moguće sa 3-4x manjim ulaganjem od 590€.
 
Sa prvom rečenicom se slažem, a sa drugom ne. Verovatno porediš novo i polovno što nije fer. Bilo koji novi mlin da vredi sam košta preko 500 evra.
 
  • Like
Reagovanja: q4u
Što se tiče krupnoće mlevenja, kod većine Sage aparata može izuzetno jednostavno da se podesi, tako da melje dosta finije od fabričkog podešavanja. Možda nekome pomogne:
 
Sa prvom rečenicom se slažem, a sa drugom ne. Verovatno porediš novo i polovno što nije fer. Bilo koji novi mlin da vredi sam košta preko 500 evra.
Bukvalno sve novo, ali dobro šta ja znam, tek od decembra sam kompletirao sve.
 
Ja ga imam već dve godine. Planiram za godinu - dve da pređem na nešto jače, recimo na mlin DF64 i Lelit MaraX ili Lelit Bianca.

Kafa mora biti sveža, maksimalno 45 od prženja, inače se ne može samleti dovoljno sitno. Mana je što su podešavanja za mlin u koracima, tako da nije mogućno neko međupodešavanje. Kafu kupujem sveže prženu u Gradskoj pržionici.
Aparat se mora zagrejati sa portafilterom. On je spreman za upotrebu 10 sekundi posle uključivanja, ali je realno 15 minuta da prođe dok se zagreje i portafilter.
Temper je smeće, previše lagan - odmah investirati u neki temper i distributor leveler tool (2u1):


Takođe neki wdt tool:


Ne koristim pressurized basket, isključivo double unpressurized. Specijalizovao sam se za kapućino, uspevam čak i neki late art da napravim. Što se tiče espresa, nekad je sjajan, ređe ispadne neprijatno kiseo ili gorak, jednostavno nije konzistentan. Pretpostavljam da je glavni uzrok mlin.

Naravno treba dodati i neku vagicu:


Aparat je odlična ulaznica u svet espresa.

Pitaj slobodno još nešto ako te interesuje.
Hvala puno Lazo na detaljnom odgovoru. Kakav je inace za odrzavanje i da li kod njega ima nekih servisa ili samo je dovoljno kucno odrzavanje?
 
Hvala puno Lazo na detaljnom odgovoru. Kakav je inace za odrzavanje i da li kod njega ima nekih servisa ili samo je dovoljno kucno odrzavanje?
Posle 2 godine eksploatacije i oko 25kg samlevene kafe, jedino što radim je jednom mesečno dekalcifikacija, vodu sipam filtriranu iz bokala akvafor i jednom u 4 dana uradim program čišćenja sa Kafiza tabletom i dva puta sam sipao neko sredstvo za čišćenje mlina koje se samelje i očisti mlin.
 
Ima li neko ideje ili predloge za nebrendirane soljice:
~50ml
~80ml
~150ml-200ml
~250-300ml
u opciji veselih boja
 
Ikea, ako to podrazumeva nebrendirane šoljice :)
Ja sam uzimao neke bele za espreso, jednostavne, lepo dizajnirane i odlično leže u ruci.
Jedino ne znam da li ćeš baš sve dimenzije koje si naveo da nađeš.
 
Uz duzno postovanje, meni su IKEA soljice tesko sranje. Vizuelni segment je ok, ali ne drze toplotu uopste, nemaju adekvatan profil.
Sto znaci da ako uzimamo primarnu namenu, ja bi bas bezao od njih.

Ja sam u slicnom problemu, jer meni trebaju neke 150ml za flat white (idealno crne) i bukvalno ne pitam koliko kosta samo da su kvalitetne (normalan profil, debeli zidovi, da drze temperaturu kako treba). Sto se tice espresso soljica, tu sam morao da se zadovoljim brendiranim (najvise gotivim segafredo za ristreto, i julius menil preimum za espresso/machiato).

Ali bi bas voleo da cujem i predloge/utiske ostalih clanova.
 
Ja sam uzimao korektne šoljice u Moja tašta ne pije svašta. Bele sa natpisom 9 bara.
 
Najbolje šoljice koje se mogu naći kod nas su ACME i Loveramics. Prve mislim da mogu i na komad (Mlin produkt), druge samo pakovanja (Java), ako ih imaju uopšte na stanju posto im je lager smešan. Ima naravno i nešto malo ručnog rada kod Semanova, Boya i sl.

Takodje, Loveramics na komad imate u HU. Shop se zove avxcafe.hu. Ima na KP neko ko donosi Eureku, znam da ima i šoljice iz istog shopa.

Loveramics inače baš ima 150ml za klasični kapucino. Ja tako pijem. Mada sada to rinejmujemo u (veći) kortado po novim standardima. :)
 
Uz duzno postovanje, meni su IKEA soljice tesko sranje. Vizuelni segment je ok, ali ne drze toplotu uopste, nemaju adekvatan profil.
Sto znaci da ako uzimamo primarnu namenu, ja bi bas bezao od njih.

Ja sam u slicnom problemu, jer meni trebaju neke 150ml za flat white (idealno crne) i bukvalno ne pitam koliko kosta samo da su kvalitetne (normalan profil, debeli zidovi, da drze temperaturu kako treba). Sto se tice espresso soljica, tu sam morao da se zadovoljim brendiranim (najvise gotivim segafredo za ristreto, i julius menil preimum za espresso/machiato).

Ali bi bas voleo da cujem i predloge/utiske ostalih clanova.
Loveramics, mada nisu baš jeftine. Veliki izbor boja i veličina. Postoji i crna varijanta od 150ml koja te interesuje, cena prava sitnica, oko 10e po komadu.
 
PXL_20220926_103337314.jpg
Ako nekome trebaju informacije iz prve ruke, rado cu pomoći. U pitanju je Bezzera Magica S pid i Eureka Specialita. Ono što sam naučio jeste da nema bolje kafe od sveže kafe iz pržionice. Sva ona pakovanja po marketima su par klasa niže.
 
@velko & @q4u Porucene loveramics (znam da njih koriste u Kafeteriji) 6 komada 2x od razlicitih velicina, one su mi ok, ali mi fali malo vizuelnog smeka.
Hvala puno za preporuku!

@Creative_X koja je posuda *jug za mleko u pitanju (i koliko ml) ? I kako inace drzis ove 2 rucke u svakodnevnom radu :) ?
 
@Creative_X koja je posuda *jug za mleko u pitanju (i koliko ml) ? I kako inace drzis ove 2 rucke u svakodnevnom radu :) ?
Lonče za mleko je 330ml i jedva da ga koristim. Samo za goste :). Ne znam više informacija o istom.
Inače, ovo je slikano onog dana kad je sve stiglo. Stoje pored inače. Koristim samo 'bottomless portafilter' i doživiljavam svakodnevno kofeinske šokove ;)
 
Drugari, da li znate nekog ko prodaje mlin za single dosage? Akcenat je na manjim dimenzijama i da bude što tiši? Nešto kao Niche
 
Da li je neko probao ovaj mlin sa AE?
U sustini mi treba za zacine, za kafu imam super jolly... Zanima me kvalitet
 
@velko & @q4u Porucene loveramics (znam da njih koriste u Kafeteriji) 6 komada 2x od razlicitih velicina, one su mi ok, ali mi fali malo vizuelnog smeka.
Hvala puno za preporuku!

@Creative_X koja je posuda *jug za mleko u pitanju (i koliko ml) ? I kako inace drzis ove 2 rucke u svakodnevnom radu :) ?
Opali neku fotku kad ti stignu. :)
Ja sam takođe razmišljao da uzmem njih ali sam trenutno premostio šoljicama iz Metroa i prilično su OK kvaliteta po odličnoj ceni.
 
Nazad
Vrh Dno