Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Deluje simpaticno mlin. Gledam neki koji bi bio sledeci korak u odnosu na najjeftiniji mlin (onaj sto mnogi melju i secer i mak u njemu :) )
Ovaj sto si spomenuo dolazi u tri varijante. Koji si ti izabrao?

mlin.jpg
 
Mora kafa biti dobra, sveža, tačno samlevena, ako se očekuje dobar ukus i dobra pena, ili da se koristi presurizovan portafilter. Ne mora bogatstvo da se istrese, pogotovo ako malo kafa spremate, može i ručni mlin - hint: chestnut c3, ima ga online svuda, ja sam naručio sa AliE, 50e plus porez.

Kad je dobra kafa, tako je lako podesiti mlin i napraviti kafu, ali kad nije, nema šanse, uz svu borbu. Takvu kafu malo krupnije i u presurizovani, ako uopšte može da se pije.

Uzeo sam tri vrste pre neki dan u Coffee and Factory, Etiopija perfektna. Iz druge savršena, ali i prvu sam pocepao, nije se bacila. Zatim došla na red Gvatemala, ne mogu da ubodem, ili protrči, ili zapuši.

Pošto meljem ručno, može da se oseti koja će sto posto da ispadne dobra, a koja je sumnjiva. Otpor je drugačiji, a bolja kafa mnogo jače zamiriše u toku mlevenja.

Par mojih saveta kao totalnog početnika. Čim je stigao ručni mlin i dobra kafa, spremanje kafe je postalo lako o užitak, bez prosipanja i prljanja.
Koji rucni mlin je u pitanju? Premda se nece spremati vise od par kafa dnevno, mozda nije losa opcija. Samo da radi posao i da ne traje vecnost🙂
 
Deluje simpaticno mlin. Gledam neki koji bi bio sledeci korak u odnosu na najjeftiniji mlin (onaj sto mnogi melju i secer i mak u njemu :) )
Ovaj sto si spomenuo dolazi u tri varijante. Koji si ti izabrao?

Pogledajte prilog 369494
Izgleda ovaj sa 6, nije lako prebrojati. Nisam ni znao da ima sa 7.

Će da probamo 7 kad se ovaj istupi.

@rade81 , chestnut c3, mislim da sam napisao? Ima kopija, treba uzeti original. Ne traje večnost, 40s je dupla doza, 16gr, to mi je mera. Ako bude kraće tačno znam da je prekrupno, a duže, da će da zapuši.
 
Jesi, kasno videh izvini. Upravo gledam neki tutorijal o njemu 🙂
 
Ma za jednu duplu kafu ujutru i možda poslepodne ako se vratim rano, koji će mi neka zver od mlina. Usko grlo je jedino kada dođe neko društvo, ali ja se tome radujem, taman vidiš konzistentnost procesa.
 
Tanak sam sa prostorom, a postoji i opcija povremenog prenosenja na drugu adresu. Sve u svemu, ako melje korektno taj minut mu treba oprostiti zarad cene i gabarita😃
 
IMG_20221226_091544.jpg

Naravno da neću stati na ovome, ali i da ne uspem nikad da napravim bolju kafu, putovanje se isplatilo. Jedva čekam ujutru da ustanem da sameljem, šta će ti više od tog? :)
 
Momci,posto se Mignon Silencio vec odomacio kod mene,Gaggia MD15 ce u oglase,pa ako nekom treba,javite se
 
Pozz, evo mene sa jednim pitanjem. Koristim vec skoro 2 meseca Verocup 300, aparat za esspreso. Jednom do sada sam ocistio aparat kada je trazio sa tabletom za ciscenje sistema ali tada nisam imao onu za ciscenje kamenca. Porucio sam prosle nedelje jer nisu imali na stanju za kamena i u medjuvremenu, polako kroz 3,4 dana je prestao da dize/pravi oenu od mleka. Sve on radi/greje ali mleko nista. Gotovo svakodnevno sam ga cistio i prao jedino ato jos nisam taj program ciscenja od kamenca pokrenuo. Da li je moguce da se nagomilao kamenac i da mu to sad smeta ili je nesto mozda unutra se pokvarilo?
 
To ti je kao kad mehaničara pitaš preko telefona sta ti je sa autom... Jedino odlazak u servis ili ako si malo spretniji sam da rastavis
 
Pozz, evo mene sa jednim pitanjem. Koristim vec skoro 2 meseca Verocup 300, aparat za esspreso. Jednom do sada sam ocistio aparat kada je trazio sa tabletom za ciscenje sistema ali tada nisam imao onu za ciscenje kamenca. Porucio sam prosle nedelje jer nisu imali na stanju za kamena i u medjuvremenu, polako kroz 3,4 dana je prestao da dize/pravi oenu od mleka. Sve on radi/greje ali mleko nista. Gotovo svakodnevno sam ga cistio i prao jedino ato jos nisam taj program ciscenja od kamenca pokrenuo. Da li je moguce da se nagomilao kamenac i da mu to sad smeta ili je nesto mozda unutra se pokvarilo?
Nažalost verocup je žali bože para. I ja sam se zeznuo. A tebi je najverovatnije zacepljena rupica na pipi za mleko (minijatura). Icice u oglase ako se doseli nazad u srbiju. DeLongi 8 godina, servis periodično i vozi.

Sto se ručnog mlina tiče, pisao sam da sam uzeo c2 titanium verziju, pre nekoliko nedelja. ja ga koristim na 14-16 click za aeropress, to sazvace ko besan 15-25 gr. Jeftiniji je 20e od c3, a većina reviews mu je dala prednost.
Koliko se sećam uputstva, ne treba ići ispod 8 clicks. Espreso Aparat koji imam na Tajlandu mi je dotrajao, a ne ulaze mi se u nešto što nije portabl, pa ne mogu da procenim koliko je mlin dobar za espreso (tu bi mu trebalo oko minut za 20tak gr).

Sto se zamene burra tice, košta skoro kao ceo mlin, tako da se uglavnom ne isplati preterano. Inače mi se najviše svidja slim verzija, ima par varijanti iste, razlike u burru.
 
Većina ručnih mlinova može da melje sitno, pa i za espreso. Problem je u vezi sa mogućnostima za fino podešavanje krupnoće. Oni ručni mlinovi koji se obično preporučuju i za espreso imaju sitnije korake pri podešavanju finoće mlevenja, što ne znači da i drugi ne mogu da melju za espreso. Priprema espresa je zahtevnija, a finoća mlevenja je izuzetno važna, što se naročito ispoljava kod profesionalnih kafemata, pa odatle značaj mehanizma štelovanja, ali i zabluda da samo neki mogu da melju za espreso. U retkim situacijama ovaj problem može da se ispolji i kod električnih mlinova koji nisu "stepless".
 
Pozdrav, moze li neka preporuka za nov aparat 400-500€?
Najbolje za odnos cena-kvalitet,unapred hvala.
 
Gde mogu kupiti slepo basket za backflusching za aparat Gaggia Classic Pro ?
Porucio jedan sa aliexpressa ali je plitak previse
Pozdrav veliki i sve najlepse u 2023. ! 🥳🍻
 
Pozdrav, moze li neka preporuka za nov aparat 400-500€?
Najbolje za odnos cena-kvalitet,unapred hvala.
Nisi naveo sta zelis,automatik ili manuelac? Ako ces manuelac,po meni Gaggia Classic Pro. Ali ti uz to treba i mlin. Sto se automatika tie,tu vec nisam u materiji...
 
Je l zna neko gde bih mogao da nabavim posudu za mleko za kafe aparat Melitta Caffeo CI? Ili ako postoji neka univerzalna posuda za mleko? Na kupujem prodajem sam pronasao ali je nemaju na stanju.
 

Prilozi

  • IMG_3722.jpg
    IMG_3722.jpg
    164.3 KB · Pregleda: 58
Da li neko zna gde mogu da naručim IMS sito, treba mi od 18g.
Imao je Milan sa kp, verovatno je poznat, iz Novog Sada, ali trenutno nema na stanju i ne zna kad će imati ponovo.
Zanima me da li ima neko u Srbiji da prodaje, ako ne, onda odakle je najbolje poručiti?
 
Da li neko zna gde mogu da naručim IMS sito, treba mi od 18g.
Imao je Milan sa kp, verovatno je poznat, iz Novog Sada, ali trenutno nema na stanju i ne zna kad će imati ponovo.
Zanima me da li ima neko u Srbiji da prodaje, ako ne, onda odakle je najbolje poručiti?
Kog dijametra je portafilter koji koristiš ?
 
Koje sredstvo za ciscenje kamenca za Gaggia aparate koristite? Sirce i slicne stvari ne dolaze u obzir. Valjda uz Gaggia ide neko Philips sredstvo, ali ga nema trenutno u prodavnicama, pa bih uzeo neku alternativu.
 
Pozdrav, moze li neka preporuka za nov aparat 400-500€?
Najbolje za odnos cena-kvalitet,unapred hvala.
Ako uzimaš sve u jednom rešenje uzmi nešto kao Sage barista express 875 ili slično. Kod nas je možda malo skuplje od 500e ali ako me poslusaš bićeš mi zahvalan narednih nekoliko godina 🙂.
Ne bacaj pare nego prištedi i kupi nešto zglavno da te ne boli glava.
Link je informativnog karaktera

Ako hoćeš posebno aparat i posebno mlin za kafu onda možda gaggia classic pro, i moraš još i mlin uzeti i to neki kršten.
Moja preporuka svakako Sage barista express za početak.
 
Kojim aparatom si napravio kafu na slici iznad?
Jako ukusno deluje.
Izvini, ne videh poruku do sad.

Aparat je Gaggia Viva Style, originalni aluminijumski portafilter bez presurizacije.

Kafa jeste jako dobra, nema šta.
Kakva je kafa u coffee and factory? Ima li neka kod njih za preporuku?
Etiopija je fenomenalna, broj 6, ali baš.
Gvatemala mi je kisela, broj 5. Čak i kad je fino izmešam, gornji deo je OK, ali pri dnu baš bude žestoko kiselo.
Kolumbija za koji dan kad popijem Gvatemalu.
Blend kuće je onako, nije loš, ali posle Etiopije...

wgKWxYJ3IMSIUDLcJNOUFGTuftuHmgKE8MM6gGChhdju8aNt6xARWeYfP-wBTFLrV1k3bOaOSh1-lIfGUEPCu7iIIYLvQZBMFb8Ri1xXZNtGcog0bAewA-xU49CnycDYJgUc8rTvv5HWee_YtW0B5Blp7myvBqzldfclIbXCfUdWhmGWs4vMq-sm9-YKMhNxcWb-yaJS0_aBh27hsLwLP6w8d6MvQ8SM7_AEHc-LeN04DSNdoIsB8kY0OQp730jSVscSzbau9_ABQJDX7bjAArsksb3oaE20_KB1sK5SeB8tdjTTUmUnptpmD_tGOTt4i9sWVKpvvJGKY35Fzs81qVzkBFWo53O6qslTZvlVbInFICqFdhr8So2lqqT7IlFXGiKVOs-xs38otXJlkoz6v3AOynDmY3w7xLzZpjUyWhCeCthMGswnJWLyG0IZ5utuy6begtKueWabtCcxaplzMt05-fIUNS5LpF1RDs1VrZACFjzuWvTjZ95xwjdli_XTDPagL1X8HQ5dabx2LQ9By-7NI8RoII0M_K7p2KW8N-y21uQx_Yfe9BnPkWBDUxGCibmRX9E3nKynbGngr5LlNRxDGFnIRjCEWmLGNzOMewbLp5okRDeucNvKIYOMOccqmKf7-T0zCRlvYlT8SEMHbSYldbYOZOlj5amrUOJm2CIbCa8Uc2Dp8HmHV1uze66G_mVF3GsXLh8b7XHri19YDtvJN9d3JDgIU_Nu4yKGAo_uGZwadcY63b4oClonnLPx3l6a0bCWYhTfuLB4wa-q0q_1Vo35aYwSjREKm1dc8-8CGdtlDP-mQ5LElZU_yV9uKi5WKeKD2lrl6TMFEoMhnM84YPwiHUAvMbNwvcgRECQu85ImOHXwPS-3ArF9nE1bCWnrHaCxjScgDil-imPz4C32PX5-2l4amE7qyhm2EFctKA=w661-h881-no


Sad sam naručio 5 x 170gr raznih kafa iz BeanZ, da i to isprobam.
 
Poslednja izmena:
Koje sredstvo za ciscenje kamenca za Gaggia aparate koristite? Sirce i slicne stvari ne dolaze u obzir. Valjda uz Gaggia ide neko Philips sredstvo, ali ga nema trenutno u prodavnicama, pa bih uzeo neku alternativu.
Citrusnu kiselinu, iliti Limuntus. Razlika između toga i Philips sredstva se najverovatnije ogleda u tome što je kod Philips sredstva dopisana jedna nula na cenu.
 
Ovaj ima ona odusnik. Premda bi se igrao sa dodatnim podesavanjima, bezveze je kupiti nov. Ima li ko kakva iskustva sa ovim
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-01-06-16-07-42-278_com.mi.globalbrowser.jpg
    Screenshot_2023-01-06-16-07-42-278_com.mi.globalbrowser.jpg
    84.8 KB · Pregleda: 57
Ne mogu da nadjem u search, postoji li neka jeftinija alternativa od CA6705/10 sredstva za čišenje sistema mleka? Treba mi za Philips EP3241/50. Sve još uvek radi, ali mislim da se blago zapušila rupica (kada se koristi vrela voda, malo baca sa strane, nije mlaz vode).
Citrusnu kiselinu, iliti Limuntus. Razlika između toga i Philips sredstva se najverovatnije ogleda u tome što je kod Philips sredstva dopisana jedna nula na cenu.
Da li bi i ovo moglo na sistem za mleko?
 
Nazad
Vrh Dno