Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

@velko
Nem pojma od koliko mikrona je ovaj moj,dobih na poklon :) hvala na odgovoru u svakom slucaju.

@malacrnabuba
Da,koristim unpresurized portafilter u kombinaciji sa Viva Deluxe.
 
Pozdrav, treba mi preporuka za dobar automatski aparat do 1200€. Ja sam razmisljao o Miele, ili La Cimbali koji je vise profesionalni aparat za kafice i slicno. Za La Cimbali sam negdje cuo da imaju aparate i za kucnu upotrebu. Sta vi mislite i da li imate vi neku preporuku? Unaprijed hvala

Toliko skup aparat nisam probao, ali na osnovu xyz videa koje sam pogledao, isao bih na duplo manje para i uzeo Barista express, koji je poluautomatik.
Pokajao sam se sto nisam dodao para na ove koje sam dao za moj Philips, jer za kvalitet kafe koji taj aparat daje, kazu da je merljiv sa kvalitetom skupljih pojedinacnih setova, a iznad bilo kog full automatika.
 
Ja kad sam kupovao pre dve godine, slican mi je budzet bio, citao sam ovde sta kazu, gledao po jos nekim forumima i na kraju sam se odlucio za DeLonghi, uzeo Maginificu Esam 03.110., kod jednog prodavca na Vozdovcu za 135e sa 6 meseci garancije-bio je bas ocuvan aparat (inace vidim da i sad ima jednu na prodaju). Dobru kafu mi pravi, mada ja i nisam neki zahtevan, jednostavan je za koriscenje, sam mozes da podmazujes i menjas O ringove, vrlo je jednostavno, prilicno je dobro resen unutra, i delova ima svuda za slucaj da se nesto pokvari. Kasnije sam uzeo za caleta jos jedan takav od prodavca iz Pozarevca, bio je dosta jeftiniji, mozda 90-100e, ali kad sam otvorio unutra je bio prepakovan, bilo je nekih delova koji su iz starijih modela, medjutim i kod njega super radi a on ga jos vise koristi. Sve u svemu, meni ovo deluje kao izdrzljiv aparat i isplati se uzeti polovan pogotovo ako se nadje ocuvan. Mislim da ih mozes naci, ima i u NS-u isto radnja koja daje garanciju 6 meseci. U oglasima koliko videh na brzinu, novi kostaju od 320e pa na gore.

Upadam kao padobranac, ali me je ovaj tvoj odgovor podstakao da pitam - vec nekoliko godina imam DeLonghi Magnifica Caffe Corso ESAM 2600, sve radi normalno, ali ga nikada nisam odrzavao, sem sto dekalcifikujem aparat kada zatrazi i povremeno operem onaj mehanizam unutra sto moze da se izvadi :). Pravim oko 2 kafe dnevno, eto do sada je napravio preko 1000/1200 kafa, pa me zanima cisto prevencije radi, sta tu moze da se odrzava/podmazuje/ocisti, i na koji nacin?
 
Možda će nekome da znači, ali DG je izmenio crni kratki espresso, Espresso Intenso. Ne znam šta su mu uradili, ali u rangu je najboljih kapsulnih kafa koje sam pio. Plavi Ardenza koji mi je bio do sad jedina dobra kafa u DG i faktički jedina koju sam pio ovih 10 godina mu sad nije do kolena.
 
Upadam kao padobranac, ali me je ovaj tvoj odgovor podstakao da pitam - vec nekoliko godina imam DeLonghi Magnifica Caffe Corso ESAM 2600, sve radi normalno, ali ga nikada nisam odrzavao, sem sto dekalcifikujem aparat kada zatrazi i povremeno operem onaj mehanizam unutra sto moze da se izvadi :). Pravim oko 2 kafe dnevno, eto do sada je napravio preko 1000/1200 kafa, pa me zanima cisto prevencije radi, sta tu moze da se odrzava/podmazuje/ocisti, i na koji nacin?
Ovde mozes videti postupak ciscenja i podmazivanja brew group-e:



Alternativa KluberLub-u moze biti OKS 1110 mast, a Cafiza-i PulyCaff prasak ili tableta.

Pozdrav!
 
Odlicno prikazano, hvala :) Samo me zanima koje ulje koristi za podmazivanje, tj da ne bude neko otrovno, ipak dolazi u dodir sa kafom?
 
Sva ulja namenjena za espreso aparate su bezbedna i bez ukusa/mirisa. Koriste se i za druge stvari, recimo u prehrambenoj industriji ili kod vodovodnih instalacija.
 
Upadam kao padobranac, ali me je ovaj tvoj odgovor podstakao da pitam - vec nekoliko godina imam DeLonghi Magnifica Caffe Corso ESAM 2600, sve radi normalno, ali ga nikada nisam odrzavao, sem sto dekalcifikujem aparat kada zatrazi i povremeno operem onaj mehanizam unutra sto moze da se izvadi :). Pravim oko 2 kafe dnevno, eto do sada je napravio preko 1000/1200 kafa, pa me zanima cisto prevencije radi, sta tu moze da se odrzava/podmazuje/ocisti, i na koji nacin?

Ja sam magnificu (esam 4200 kupljena nova) koristio 6 godina da ništa od toga nisam uradio, osim osnovnog pranja i dekalca. Kad je posle 6 godina počela da zaribava, odnesem u servis, 3000 din, radi bolje nego nov :)
 
Trebam ovih dana da narucim milin za kafu i dovumim se izmedju Gaggia D15 i Delonghi KG521M. Sta je bolje uzeti? Inace, imam DeLonghi Dedica EC685M i dojadilo mi vise da kupujem mlevenu kafu :D
 
Odlicno prikazano, hvala :) Samo me zanima koje ulje koristi za podmazivanje, tj da ne bude neko otrovno, ipak dolazi u dodir sa kafom?
Bas ona koju sam naveo: OKS 1110 - NSF sertifikovana silikonska mast. Postoji siroka ponuda NSF masti, ali ova se dobro pokazala i uglavnom je svi koriste u tu svrhu.

sam magnificu (esam 4200 kupljena nova) koristio 6 godina da ništa od toga nisam uradio, osim osnovnog pranja i dekalca. Kad je posle 6 godina počela da zaribava, odnesem u servis, 3000 din, radi bolje nego nov :)

Kako je izgledao "transport/lift" koji podize brew group posle 6 god. ne podmazivanja, tj. koliko je lufta imao? :)
 
Poslednja izmena:
Od kako sam uzeo Akvafor bokal za preciscavanje vode (vise od 6 meseci) nisam cistio kamenac iz Nespresso Inissia aparata jer se uopste nije javljao kamenac u posudi za vodu. Pre nego sto sam uzeo bokal posle mesec-dva koriscenja se stvarao kamenac u posudi za vodu.

Ovih dana primetim da mi kafa izgubila ukus skroz, Kimbo Intenso Espresso (40ml) koji je ubijao ranije jedva da osecam, Lungo kafe (110ml) kao da pijem toplu vodu. Ocistim od kamenca sa sredstvom iz DM-a po uputstvu aparata, spremim Kimbo i jedva sam ga popio koliko mi je jak. Ipak mora da se cisti od kamenca i pored bokala.
 
Trebala bi mi ona silikonska mast za podmazivanje oring-ova i prese na delonghi ecam 22.110b.
Bilo bi dobro ako ima negde u beogradu da se kupi.
Do sada sam koristio ovu sa linka ispod od 6gr i placao 500 dinara ali sam je skoro potrosio.
Vidim ima i ova od 10gr ali ne znam kakva je?
Gde vi kupujete i ima li mozda neko malo vece pakovanje a da je ok?
Ako moze neki kontakt telefon ili link?
Moze i na pm.
 
Od kako sam uzeo Akvafor bokal za preciscavanje vode (vise od 6 meseci) nisam cistio kamenac iz Nespresso Inissia aparata jer se uopste nije javljao kamenac u posudi za vodu. Pre nego sto sam uzeo bokal posle mesec-dva koriscenja se stvarao kamenac u posudi za vodu.

Ovih dana primetim da mi kafa izgubila ukus skroz, Kimbo Intenso Espresso (40ml) koji je ubijao ranije jedva da osecam, Lungo kafe (110ml) kao da pijem toplu vodu. Ocistim od kamenca sa sredstvom iz DM-a po uputstvu aparata, spremim Kimbo i jedva sam ga popio koliko mi je jak. Ipak mora da se cisti od kamenca i pored bokala.
Te posude su teška prevara.
One ti nece ukloniti nikakav kamenac jer da bi njih uklonio moras da uklonis Ca i Mg, a to može samo osmoza.
Ono sto te posude mogu jeste da uklone hlor i eventualno neke teske metale jer imaju aktivni ugalj uglavnom unutra.
 
Kako je moguce onda da je prestao da se pojavljuje kamenac na rezervoaru za vodu koji je spolja?
 
Trebala bi mi ona silikonska mast za podmazivanje oring-ova i prese na delonghi ecam 22.110b.
Bilo bi dobro ako ima negde u beogradu da se kupi.
Do sada sam koristio ovu sa linka ispod od 6gr i placao 500 dinara ali sam je skoro potrosio.
Vidim ima i ova od 10gr ali ne znam kakva je?
Gde vi kupujete i ima li mozda neko malo vece pakovanje a da je ok?
Ako moze neki kontakt telefon ili link?
Moze i na pm.

Bas sam danas kupio na nbgd tu tubu od 6 grama za 500 dinara, imas u Dzona Kenedija, Espresso planet.
 
Kako je moguce onda da je prestao da se pojavljuje kamenac na rezervoaru za vodu koji je spolja?
Uzmi običan TDS merač i proveri šta ti ostaje u vodi nakon korišćenja tog uredjaja videćeš da ti ne ukloni skoro ništa.

Ja ga koristim često jer se bavim akvaristikom. Samo osmoza je rešenje za omekšavanje vode. Nakon nje izlazi voda 0-20 tds. A nije ni neka investicija, sad se cenovno krecu oko 80+e.
 

@Stormbringer_bg

Kod njih sam i kupio prosli put bas tu od 6gr ali sam mislio da mozda ima negde neko vece pakovanje?Ako se ne snadjem uzecu opet kod njih ovu od 6gr koju sam i ranije koristio.
 
@kzs12

Hvala. Ni za sta specijalno i ne koristim taj bokal, samo za aparat za kafu i peglu za ves. Ne isplati mi se za ta dva uredjaja da ulazem novac za bilo sta. Jel moze da steti na neki nacin?
 
Ja i dalje čekam odgovor na ovo pitanje oko rezervoara? Što se na njemu ne stvara kamenac?
 
Pozdrav ljudi. Uopšte se ne razumem u aparate za kafu. Trenutno imam neki na kapsulama ali hoću da kupim ful automatik aparat. Gledao sam Philips 5400 lattego ali me interesuje da li imate predlog za neki slican koji je potpuno automatski (znači stavim kafu, pritisnem dugme i to je). Nemam mesta za velike aparate niti želim posebno mlinove i ostalo.
 
Hah, ja baš sad gledam ove Jura aparate, ENA 8, E6, E8 i ubeđujem sebe da mi je ovaj Philips trenutno dovoljan :D
 
Deluje da ne zelis da se smaras preterano. Ja bih u tom slucaju ostao na kapsulama, i odveo zenu na neki lux spa vikend :)
 
Toliko skup aparat nisam probao, ali na osnovu xyz videa koje sam pogledao, isao bih na duplo manje para i uzeo Barista express, koji je poluautomatik.
Pokajao sam se sto nisam dodao para na ove koje sam dao za moj Philips, jer za kvalitet kafe koji taj aparat daje, kazu da je merljiv sa kvalitetom skupljih pojedinacnih setova, a iznad bilo kog full automatika.
Majvise bih volio full automatik zbog mlina i svega ostalog. Ne znam koji su mlinovi kvalitetni na trzistu. U svakom slucaju hvala na savjetu istrazit cu i o tom aparatu
 
Možda će nekome da znači, ali DG je izmenio crni kratki espresso, Espresso Intenso. Ne znam šta su mu uradili, ali u rangu je najboljih kapsulnih kafa koje sam pio. Plavi Ardenza koji mi je bio do sad jedina dobra kafa u DG i faktički jedina koju sam pio ovih 10 godina mu sad nije do kolena.
Jel radis onu dozu(broj crtica) iskljucivo po preporuci ove crne Espresso Intenso kapsule?
 
@rida , imam matori aparat gde radim ručno sve, ali imam šoljicu od 80ml gde otprilike znam gde završava kratki od 30ml, a gde duži od 50ml - tako da dâ.

IMG_20220103_113230.jpg

Intenso trpi i da se malo produži, Ardenza ne.
 
Pozdrav ljudi. Uopšte se ne razumem u aparate za kafu. Trenutno imam neki na kapsulama ali hoću da kupim ful automatik aparat. Gledao sam Philips 5400 lattego ali me interesuje da li imate predlog za neki slican koji je potpuno automatski (znači stavim kafu, pritisnem dugme i to je). Nemam mesta za velike aparate niti želim posebno mlinove i ostalo.
Taj Philips je odličan aparat. Ima ga moj drugar i pravi dobru kafu, tako da nema brige.
Takođe iz njega izlazi kremasta pena za kapućino, pa je i sa tog aspekta super.
Zadovoljiće sve tvoje potrebe. Jedino što je kod nas malo skuplji, ortak ga je platio 499e u Holandiji na sniženju.
 
Nazad
Vrh Dno