Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

rade81

Zapa┼żen
U─Źlanjen(a)
18.12.2022
Poena
5
Skinuo i samo kliknuo na drugu stranu. Sad je sve ok. Videcemo narednih dana. Ne mogu vise danas da pijem kafe a ponestalo i zamorcica IMG_20230125_194445.jpgIMG_20230125_194453.jpg­čś│

nidza

─îuven
U─Źlanjen(a)
16.07.2004
Poena
555
Da nije samo slabo pritegnut šraf bio, ako se u tom smeru iskrivilo?

zvrk100

Poštovan
U─Źlanjen(a)
15.07.2013
Poena
65
Moja oprema  
Monitor
LG 27UP850-W
Miš & tastatura
Logitech MX Combo
Ostale periferije
Mac Studio M1 Max
Laptop
Macbook Pro 16" M1 Pro
Tablet
iPad Air 5th 10.9" M1
Mobilni telefon
iPhone 13 Starlight
Pametni ure─Ĺaji
Apple Watch SE
Pristup internetu
  1. Opti─Źki internet
Da li neko ima iskustva sa Sage Barista Express polu-automatskim kafe aparatom? Poprilicno sam se zagrejao za kupovinu i da zamenim svoju Melittu automatika. Da li mislite da je isplativa kupovina na KP za 590e?

q4u

Slavan
U─Źlanjen(a)
01.10.2007
Poena
360
Da li neko ima iskustva sa Sage Barista Express polu-automatskim kafe aparatom? Poprilicno sam se zagrejao za kupovinu i da zamenim svoju Melittu automatika. Da li mislite da je isplativa kupovina na KP za 590e?
Koristio sam Gastroback varijantu doti─Źnog sage aparata, radio je godinama, ima ugra─Ĺeni mlin, jednostavno rukovanje i odr┼żavanje, jednom re─Źju nema bolje za te pare. Moj je oti┼íao u zaslu┼żenu penziju, mada mi je ostalo dosta potro┼ínog materijala, recimo originalni jastu─Źi─çi za filtriranje kamenca itd.
Ako si re┼íio bud┼żet - kupi i ne misli

Prilozi

• 1675077863164543737063.jpg
    1675077863164543737063.jpg
    110.6 KB · Pregleda: 57
  • 16750778989132004791422.jpg
    16750778989132004791422.jpg
    111.9 KB · Pregleda: 111

Laza

─îuven
U─Źlanjen(a)
05.09.2001
Poena
750
Ja ga imam ve─ç dve godine. Planiram za godinu - dve da pre─Ĺem na ne┼íto ja─Źe, recimo na mlin DF64 i Lelit MaraX ili Lelit Bianca.

Kafa mora biti sve┼ża, maksimalno 45 od pr┼żenja, ina─Źe se ne mo┼że samleti dovoljno sitno. Mana je ┼íto su pode┼íavanja za mlin u koracima, tako da nije mogu─çno neko me─Ĺupode┼íavanje. Kafu kupujem sve┼że pr┼żenu u Gradskoj pr┼żionici.
Aparat se mora zagrejati sa portafilterom. On je spreman za upotrebu 10 sekundi posle uklju─Źivanja, ali je realno 15 minuta da pro─Ĺe dok se zagreje i portafilter.
Temper je smeće, previše lagan - odmah investirati u neki temper i distributor leveler tool (2u1):

Tako─Ĺe neki wdt tool:

Ne koristim pressurized basket, isklju─Źivo double unpressurized. Specijalizovao sam se za kapu─çino, uspevam ─Źak i neki late art da napravim. ┼áto se ti─Źe espresa, nekad je sjajan, re─Ĺe ispadne neprijatno kiseo ili gorak, jednostavno nije konzistentan. Pretpostavljam da je glavni uzrok mlin.

Naravno treba dodati i neku vagicu:

Aparat je odli─Źna ulaznica u svet espresa.

Pitaj slobodno još nešto ako te interesuje.

Poslednja izmena:

nidza

─îuven
U─Źlanjen(a)
16.07.2004
Poena
555
Valjda je konzistentnost osnovna premisa bilo kakvog u─Źenja?

Na stranu ┼íto je to mogu─çe sa 3-4x manjim ulaganjem od 590ÔéČ.

Laza

─îuven
U─Źlanjen(a)
05.09.2001
Poena
750
Sa prvom re─Źenicom se sla┼żem, a sa drugom ne. Verovatno poredi┼í novo i polovno ┼íto nije fer. Bilo koji novi mlin da vredi sam ko┼íta preko 500 evra.

• Like
Reagovanja: q4u

q4u

Slavan
U─Źlanjen(a)
01.10.2007
Poena
360
┼áto se ti─Źe krupno─çe mlevenja, kod ve─çine Sage aparata mo┼że izuzetno jednostavno da se podesi, tako da melje dosta finije od fabri─Źkog pode┼íavanja. Mo┼żda nekome pomogne:

nidza

─îuven
U─Źlanjen(a)
16.07.2004
Poena
555
Sa prvom re─Źenicom se sla┼żem, a sa drugom ne. Verovatno poredi┼í novo i polovno ┼íto nije fer. Bilo koji novi mlin da vredi sam ko┼íta preko 500 evra.
Bukvalno sve novo, ali dobro šta ja znam, tek od decembra sam kompletirao sve.

zvrk100

Poštovan
U─Źlanjen(a)
15.07.2013
Poena
65
Moja oprema  
Monitor
LG 27UP850-W
Miš & tastatura
Logitech MX Combo
Ostale periferije
Mac Studio M1 Max
Laptop
Macbook Pro 16" M1 Pro
Tablet
iPad Air 5th 10.9" M1
Mobilni telefon
iPhone 13 Starlight
Pametni ure─Ĺaji
Apple Watch SE
Pristup internetu
  1. Opti─Źki internet
Ja ga imam ve─ç dve godine. Planiram za godinu - dve da pre─Ĺem na ne┼íto ja─Źe, recimo na mlin DF64 i Lelit MaraX ili Lelit Bianca.

Kafa mora biti sve┼ża, maksimalno 45 od pr┼żenja, ina─Źe se ne mo┼że samleti dovoljno sitno. Mana je ┼íto su pode┼íavanja za mlin u koracima, tako da nije mogu─çno neko me─Ĺupode┼íavanje. Kafu kupujem sve┼że pr┼żenu u Gradskoj pr┼żionici.
Aparat se mora zagrejati sa portafilterom. On je spreman za upotrebu 10 sekundi posle uklju─Źivanja, ali je realno 15 minuta da pro─Ĺe dok se zagreje i portafilter.
Temper je smeće, previše lagan - odmah investirati u neki temper i distributor leveler tool (2u1):

Tako─Ĺe neki wdt tool:

Ne koristim pressurized basket, isklju─Źivo double unpressurized. Specijalizovao sam se za kapu─çino, uspevam ─Źak i neki late art da napravim. ┼áto se ti─Źe espresa, nekad je sjajan, re─Ĺe ispadne neprijatno kiseo ili gorak, jednostavno nije konzistentan. Pretpostavljam da je glavni uzrok mlin.

Naravno treba dodati i neku vagicu:

Aparat je odli─Źna ulaznica u svet espresa.

Pitaj slobodno još nešto ako te interesuje.
Hvala puno Lazo na detaljnom odgovoru. Kakav je inace za odrzavanje i da li kod njega ima nekih servisa ili samo je dovoljno kucno odrzavanje?

bugi986

Cenjen
U─Źlanjen(a)
17.07.2012
Poena
165

Laza

─îuven
U─Źlanjen(a)
05.09.2001
Poena
750
Hvala puno Lazo na detaljnom odgovoru. Kakav je inace za odrzavanje i da li kod njega ima nekih servisa ili samo je dovoljno kucno odrzavanje?
Posle 2 godine eksploatacije i oko 25kg samlevene kafe, jedino ┼íto radim je jednom mese─Źno dekalcifikacija, vodu sipam filtriranu iz bokala akvafor i jednom u 4 dana uradim program ─Źi┼í─çenja sa Kafiza tabletom i dva puta sam sipao neko sredstvo za ─Źi┼í─çenje mlina koje se samelje i o─Źisti mlin.

bugi986

Cenjen
U─Źlanjen(a)
17.07.2012
Poena
165
Ima li neko ideje ili predloge za nebrendirane soljice:
~50ml
~80ml
~150ml-200ml
~250-300ml
u opciji veselih boja

U─Źlanjen(a)
10.03.2005
Poena
320
Ikea, ako to podrazumeva nebrendirane šoljice :)
Ja sam uzimao neke bele za espreso, jednostavne, lepo dizajnirane i odli─Źno le┼że u ruci.
Jedino ne znam da li ─çe┼í ba┼í sve dimenzije koje si naveo da na─Ĺe┼í.

kurajber

Poštovan
U─Źlanjen(a)
12.09.2014
Poena
70
Uz duzno postovanje, meni su IKEA soljice tesko sranje. Vizuelni segment je ok, ali ne drze toplotu uopste, nemaju adekvatan profil.
Sto znaci da ako uzimamo primarnu namenu, ja bi bas bezao od njih.

Ja sam u slicnom problemu, jer meni trebaju neke 150ml za flat white (idealno crne) i bukvalno ne pitam koliko kosta samo da su kvalitetne (normalan profil, debeli zidovi, da drze temperaturu kako treba). Sto se tice espresso soljica, tu sam morao da se zadovoljim brendiranim (najvise gotivim segafredo za ristreto, i julius menil preimum za espresso/machiato).

Ali bi bas voleo da cujem i predloge/utiske ostalih clanova.

FM Balkan

Slavan
U─Źlanjen(a)
16.04.2013
Poena
285
Moja oprema  
Laptop
LENOVO ideapad L3 15IML05 - 81Y300H3RM
Tablet
Nexus 7 2013
Mobilni telefon
Samsung S10+
Pametni ure─Ĺaji
Mi smatband 5
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ja sam uzimao korektne šoljice u Moja tašta ne pije svašta. Bele sa natpisom 9 bara.

velko

Slavan
U─Źlanjen(a)
21.11.2004
Poena
360
Najbolje ┼íoljice koje se mogu na─çi kod nas su ACME i Loveramics. Prve mislim da mogu i na komad (Mlin produkt), druge samo pakovanja (Java), ako ih imaju uop┼íte na stanju posto im je lager sme┼ían. Ima naravno i ne┼íto malo ru─Źnog rada kod Semanova, Boya i sl.

Takodje, Loveramics na komad imate u HU. Shop se zove avxcafe.hu. Ima na KP neko ko donosi Eureku, znam da ima i šoljice iz istog shopa.

Loveramics ina─Źe ba┼í ima 150ml za klasi─Źni kapucino. Ja tako pijem. Mada sada to rinejmujemo u (ve─çi) kortado po novim standardima. :)

q4u

Slavan
U─Źlanjen(a)
01.10.2007
Poena
360
Uz duzno postovanje, meni su IKEA soljice tesko sranje. Vizuelni segment je ok, ali ne drze toplotu uopste, nemaju adekvatan profil.
Sto znaci da ako uzimamo primarnu namenu, ja bi bas bezao od njih.

Ja sam u slicnom problemu, jer meni trebaju neke 150ml za flat white (idealno crne) i bukvalno ne pitam koliko kosta samo da su kvalitetne (normalan profil, debeli zidovi, da drze temperaturu kako treba). Sto se tice espresso soljica, tu sam morao da se zadovoljim brendiranim (najvise gotivim segafredo za ristreto, i julius menil preimum za espresso/machiato).

Ali bi bas voleo da cujem i predloge/utiske ostalih clanova.
Loveramics, mada nisu ba┼í jeftine. Veliki izbor boja i veli─Źina. Postoji i crna varijanta od 150ml koja te interesuje, cena prava sitnica, oko 10e po komadu.

Creative_X

Slavan
U─Źlanjen(a)
15.06.2009
Poena
210
PXL_20220926_103337314.jpg
Ako nekome trebaju informacije iz prve ruke, rado cu pomo─çi. U pitanju je Bezzera Magica S pid i Eureka Specialita. Ono ┼íto sam nau─Źio jeste da nema bolje kafe od sve┼że kafe iz pr┼żionice. Sva ona pakovanja po marketima su par klasa ni┼że.

kurajber

Poštovan
U─Źlanjen(a)
12.09.2014
Poena
70
@velko & @q4u Porucene loveramics (znam da njih koriste u Kafeteriji) 6 komada 2x od razlicitih velicina, one su mi ok, ali mi fali malo vizuelnog smeka.
Hvala puno za preporuku!

@Creative_X koja je posuda *jug za mleko u pitanju (i koliko ml) ? I kako inace drzis ove 2 rucke u svakodnevnom radu :) ?

Creative_X

Slavan
U─Źlanjen(a)
15.06.2009
Poena
210
@Creative_X koja je posuda *jug za mleko u pitanju (i koliko ml) ? I kako inace drzis ove 2 rucke u svakodnevnom radu :) ?
Lon─Źe za mleko je 330ml i jedva da ga koristim. Samo za goste :). Ne znam vi┼íe informacija o istom.
Ina─Źe, ovo je slikano onog dana kad je sve stiglo. Stoje pored ina─Źe. Koristim samo 'bottomless portafilter' i do┼żiviljavam svakodnevno kofeinske ┼íokove ;)

U─Źlanjen(a)
29.10.2005
Poena
330
Drugari, da li znate nekog ko prodaje mlin za single dosage? Akcenat je na manjim dimenzijama i da bude što tiši? Nešto kao Niche

CarnX

Slavan
U─Źlanjen(a)
28.05.2005
Poena
455
Moja oprema  
Mobilni telefon
P30 lite
Pristup internetu
  1. Opti─Źki internet
Da li je neko probao ovaj mlin sa AE?
U sustini mi treba za zacine, za kafu imam super jolly... Zanima me kvalitet

Yellow Pinky

Slavan
U─Źlanjen(a)
22.09.2005
Poena
330
@velko & @q4u Porucene loveramics (znam da njih koriste u Kafeteriji) 6 komada 2x od razlicitih velicina, one su mi ok, ali mi fali malo vizuelnog smeka.
Hvala puno za preporuku!

Opali neku fotku kad ti stignu. :)
Ja sam tako─Ĺe razmi┼íljao da uzmem njih ali sam trenutno premostio ┼íoljicama iz Metroa i prili─Źno su OK kvaliteta po odli─Źnoj ceni.

Vrh Dno