Šta je novo?

Aorus B550 PRO AC xmp problem

TeCHNiCS_

Slavan
Učlanjen(a)
23.10.2006
Poruke
441
Poena
320
Cao ljudi. Imam cudan problem sa ovom plocom ili ramom
Kad tek sklopim racunar, radi sve normalno dok ne ukljucim XMP u biosu. Ramje Kingston KHX3200C16D4 x2. Save and exit, i sve radi normalno do momenta dok ne iskljucim komp iz struje. Tad krece pakao da se dobije slika na ekranu. Nakon paljenja ostane lampica da svetli na RAM polju i na svakih 20 sekundi se prebaci na CPU lampicu na ploci i odma vrati na RAM i upadne u neki loop. Onda mora vadim bateriju, dzamper da stavim na clear cmos i da poiskljucujem kablove za cpu i 20+4. Ako ne upalim XMP radi sve normalno bez ikakvih problema.

Jel moguce da ram nije kompatibilan sa ovom plocom?
 
Šta je sa BIOS-om, da li je poslednja verzija i koji processor ?
 
xmp i expo su takve gluposti da to nije normalno. Lično, nisam video da nekome to radi kako je predviđeno.
Moja preporuka je da prepišeš vrednosti sa xmp profila i da ih upišeš lično. imaš 4 vrednosti
Default (JEDEC): DDR4-2400 CL17-17-17 @1.2V
XMP Profile #1: DDR4-3200 CL16-18-18 @1.35V
XMP Profile #2: DDR4-3000 CL15-17-17 @1.35V

ja bih stavio
3200 16 18 18 1.35
 
Hvala, probacu to danas.

Bios je najnoviji sa sajta a procesor je ryzen 7 5700x. probao sam i sa ryzen 3 2100ge isto se desava
 
XMP kao intelow standard je samo sugestija BIOS-u za nameštanja ali BIOS može sam da promeni neke vrednosti i ne mora slepo da se drži XMP-a. Neretko, čak i na Intel-u promene nešto što ne odgovara baš sasvim ali zato može ručno da se podesi. Kod AMD BIOS-a je još više izraženo i ima više izmena. Evo recimo kod mene, uključen DOCP ali malo šta je ostalo od originalnog XMP-a na Kingston mamoriji i radi čak i bolje nego što XMP pradviđa. DOCP sam namestio na niži XMP (3000MHz) a povećao frekvenciju na viši XMP (3600MHZ) i sada radi na nižim i boljim latencijama nego što je zapisano u XMP.u za 3600MHz. Poslednji AGESA je sredio i ono malo izmena koje sam ručno pravio. Čudna i retka neka kombinacija na koju sam slučajno nabasao ali radi perfktno.
Uskoro idem na DDR5 6000MHz na AM5 Ryzenu i memorija koju sam naručio, takođe Kingston nema Expo, samo XMP.
 
Na AsRock b650 PRO RS expo i xmp profili su potpuno identični, probao obe varijante i potpuno isto rade .
 
A jel ima neko ideju zasto rgb ne radi na ploci? RGB Fusion vidi ram koji je rgb, i kuler za procesor fabricki od ryzen 9. Ploca zasija jedino kad zabaguje xmp pa nece da butuje. samo tada sija u momentu kad se napajanje poveze sa strujnim kablom
 
Nazad
Vrh Dno