Šta je novo?

Amiga + Pi storm + Raspberry

Učlanjen(a)
12.11.2006
Poruke
1,509
Poena
360
Kao sto naslov teme kaze: Amiga + Pi storm + Raspberry Pi ima li nekoga sa foruma da koristi ovu kombinaciju kao nadogradnju za amigu.
Trenutno istrazujem dali bas mora Raspberry Pi 3A+ ili bi mogao i neki drugi model,ako nista drugo bar b verzija zbog jos jednog usb porta.
Verzija 4 ako bi bila omogucena to bi donelo jos hardverske snage u emulaciju i vise ram-a.
Za sada sam zagrejan pa istrazujem ,ako bas mora 3A verzija onda cu ici na nju ,ali me zaniaju iskustva clanova sa foruma ako ih ima,mislim iskustva , clanova ima :)
 
@dejan_osipaonic

Što se tiče A500/600/1000/2000 može da se koristi Pi Zero 2W (najčešći izbor kod ljudi jer je i najjeftiniji izmedju ostalog), sa njim je CPU brzina slabija do nekih 25-30% a može da se koristi i Pi 3B+ takodje....Kada je u pitanju PiStorm32 Lite (A1200 verzija) šljaka i Pi 4B pored 3A+ i 3B mada je i ovako sve extremno brzo i na nivou je neke PowerPC 604e Amige recimo ako ne čak i brže....naravno uz to ide i RTG emulacija (Picasso IV, podržano 16MB Rama) kao i 256MB Rama memorije.....kako god Pi 3B+ ti je puna kapa mada i Pi Zero 2 radi sasvim dobro posao....ovo sve naravno važi za EMU68 Core (Bare metal, nema softverske emulacije preko Linuxa) koji se najviše koristi dok je Musashi Core napušten projekat ima već 2 godine i retko ko ga koristi a i sa njim su performanse slabije jedno 50 puta jer emulira 68030 na nekih 80-100Mhz recimo.
Uskoro bi trebao da bude podržan i WI-FI internet preko Pi-a, za sada ne šljaka....A3000/4000 nisu podržane, eto to je to ukratko.
 
Poslednja izmena:
Hvala ti na informacijama.
3B+ mi je zanimljiv zbog vise usb portova pa bi mozda mogla jos koja sd kartica preko adaptera da se koristi kao HDD za amigu.
Problem bi mozda bio smestanje u samu A500 ali bi tu lazarustorm zavrsio posao, pi storm i Rpi stoje van amige.
Mada otom potom.........
Cekam platu i razmisljam da kupim jedan pistorm. Imam A500 i 600 ali vise nekako naginjem ka a500 verziji posto ako zapne pre cu nabaviti drugu a500.
 
USB portovi ti za sada kao i WI-FI nisu podržani što ne znači da neće biti u nekom trenutku u budućnosti. EMU68/PiStorm je ozbiljan projekat sada već i konstantno se razvija i unapredjuje tako da je očekivati da bude novina u narednim mesecima/godinama pred nama. Znam pouzdano da se trenutno radi na WI-FI podršci i to će biti super kada se sredi.
PiStorm uzmi preko AmigaStore-a, tu je najjeftiniji a oni ga lično sklapaju i testiraju, da ne ideš neku varijantu preko eBay-a ili tako nešto, to je uvek malo rizik.
 
Inače sama instalacija ti je jako prosta....uzmeš raspakuješ fajlove na SD Card, odradiš jednu FAT32 particiju na kom su EMU68 fajlovi i nekoliko id=76 particija koje oponašaju Amiga hdd i to ti je to. Posle kada bootuješ preko HDToolBox-a odradiš hdd podešavanja i instaliraš sistem koji oćeš...skontaćeš sve odmah a i ima tutoriala po YT. Može da se radi sve i iz WinUAE, ne mora direktno na Amigi.
Meni je ovaj Musashi Core u startu bio zanimljiviji jer oponaša takoreći autentičan akcelerator za A500/600 poput Vipera 530 (1997) a ima i WI-FI podržan ali kao što rekoh projekat je napušten a bagovi kojekakvi ostali
 
Mislio sam ako bi uspelo preko citaca kartica na usb portu koristiti posebnu karticu kao amigin disk da se ne petlja po kartici na kojoj je sistem za RPi.
Slobodni usb portovi nikada nisu visak.
 
Mislio sam ako bi uspelo preko citaca kartica na usb portu koristiti posebnu karticu kao amigin disk da se ne petlja po kartici na kojoj je sistem za RPi.
Slobodni usb portovi nikada nisu visak.

Koliko se sećam ti možeš da pokreneš EMU68 preko RPi USB porta kao FAT32 particiju ali ne možeš da bootuješ OS na taj način jer ne postoji pisani driver sa kojim bi Amiga komunicirala sa USB-om, napisan je samo driver za SD Card device. Sa druge strane ne možeš da radiš boot preko SD Card-a a bez EMU68 particije jer PiStorm posmatra SD Card ulaz kao svoj default boot device.
E sada što se tiče Musashi Core-a tu stvari stoje možda drugačije jer on šljaka preko Linux-a
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno