Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Cek, da li je ovo onda "zvanicno" da dolazi i Zen3+ na AM4 desk platformu?

Može biti, jer je u poslednjem HWinfo-u, bukvalno najava za ROG CROSSHAIR VIII EXTREME:

EyTFxw6UUAQ0H84.png
 
 
Mozda je samo revizija kod GB-a sa X570...
Recimo X570 Aorus Master ima dosta zalbi korisnika, taj model je imao vec 2 revizije (1.1 & 1.2), tako da nije iskljuceno da su odlucili da izbace novu seriju kako je ne bi povezivali sa starom (problematicnom) i dodatno stvarali konfuziju...

Sto se tice CPU-a meni je logicnije da izbace -XT seriju koja bi kostala vise... Jeftiniji non-X modeli bi efektivno undercut-ovali trenutnu zen3 ponudu i to samo sa 2 modela -> 5600 i 5700/5800, sto sigurno nije u interesu AMD-a.

Takodje se suska da AMD zbog trenutnog stanja (odnosno potrebe da stancuje procesore) ne proizvodi 5600x i 5800x kako je prvobitno zaimsljenjo, sa 6 i 8 jezgra po CCD-u, vec 4+2 i 6+2 u nekim slucajevima.... (pitanje je dali mogu da se dodatnu otkljucaju jezgra)
Zbog cega neki modeli 5800x nisu toliko usijani kao iz prve serije.
 
Ako neki 5600x i 5800x imaju dva CCDa, zar to ne bi moglo vrlo lako da se utvrdi po Read/Write performansama za RAM u Aida64?
 
Moze da se utvrdi, preko koji dan sam naleteo kod svaba na komentar jednog od korisnika u 5800x temi.
Igor's Lab je trabunjao o tome pre koju nedelju i da uz malo srece mozda moze da se otkljuca koje jezgro.
Inace jeste "sporiji" za gaming u tom slucaju jer pristup cache-u sa 2 CCX umesto jednom, ali bi trebalo da je zanemarljivo

Procesljacu i okaciti ga ovde u Ryzen temi ako ga nadjem
 
Kakvo je stanje sa stock kompatibilnošću X570 ploča i Rajzenima 5000? Treba drugaru za vikend da sklopim konfiguraciju, uzeo je Asus TUF Gaming X570-PLUS (WiFi) tako da nema USB Flashback, a nemam ni stariji Rajzen pri ruci...
 
Na Asus tuf gaming x570-plus imas 2 indikatora da li je ploca spremna za ryzen 5000 serije.
Prvi je odstampano ryzen 5000 na kutiji a drugi je sticker na ploci kod socketa gde imas izmedju ostalog poslednje 4 cifre fabricki programiranog BIOS-a.
Uporedis te 4 cifre na asusovom sajtu i vidis kakav je cpu support.

Mislim da neces imati problem sa kompatibilnoscu, ja sam uzimao bas tu polocu bez wifi pre mesec dana pa je imao podrsku za 5000 seriju.
 
Hvala na odgovoru, videli smo pre neki dan da zaista ima stiker na kutiji matične ploče nego nas dvojica ćoravi pa ne vidimo. :D U svakom slučaju je sklapanje prošlo bez problema, stavljen nov BIOS sad vrtimo malo testove stabilnosti.
 
Koje su alternative za ploču istih i sličnih cijena za Prime X570-PRO i Strix X570-E? Matična će mi nažalost ostati poslednja komponenta za novi računar pa moram vidjeti šta bi mi bile alternativni modeli kod drugih proizvođača ako i njih bude bilo. :(
 
MSI Tomahawk, recimo, ili Unify. Ili GB Aorus Elite/Pro...
 
FYI,

Ako hoćete na Strix X570-E da ćerate RAM na 3600MT/s moraćete koristiti A2 i B2 slotove.
 
Poslednja izmena:
 
Idemo, konacno su blizu, nadam se da ljudi (kojima nije bilo hitno,koji su mogli da cekaju*), poslusali iskrene savete sa foruma ovde xD i da nisu uzeli x570 u zadnjih nekoliko meseci :)
 
Da sam ja čekao da izađu matične bez venta za čipset, onda bih odlučio sačekati da izađe Alder Lake, pa onda čekao da komponente budu dostupne, pa onda AM5 socket i tako u nedogled. :)
 
Bukvalno je necujan ventilator za cipset, dzaba se pravi fama oko toga.
 
Koji su drugi problemi?
 
buka Ventilatora posle duzeg koriscenja :) (a ne samo u prvih nekoliko meseci, godinu, godinu i po), cimanje za podmazivanje i eventualnu zamenu.

I cimanje da li kad se pokvari, ili se ne uradi zamena, a eventualno iskljuci, da li ce izdrzati chipset bez njega

Ko god je gledao da kupi X570 u zadnjih ~3 meseca, ne postoji ni jedan razlog zasto ne sacekati, a naravno za onog ko je gledao pre toga ili mu je hitno, nista od ovog ne vazi, ...
 
Mislim da ne bi bilo problema bez ventilatora ako se ne koristi 2-3 PCie 4 SSD-ova i ako se ne koriste baš intenzivno. Prvi M.2 slot je ionako povezan sa procesorom a ako se koriste PCIe 3 drajvovi ili ako load nije baš intenzivan, čipset bi bio isto opterećen kao na PCie 3 i nema potrebe za hlađenjem...
My 2c...
 
buka Ventilatora posle duzeg koriscenja :) (a ne samo u prvih nekoliko meseci, godinu, godinu i po), cimanje za podmazivanje i eventualnu zamenu.

I cimanje da li kad se pokvari, ili se ne uradi zamena, a eventualno iskljuci, da li ce izdrzati chipset bez njega

Ko god je gledao da kupi X570 u zadnjih ~3 meseca, ne postoji ni jedan razlog zasto ne sacekati, a naravno za onog ko je gledao pre toga ili mu je hitno, nista od ovog ne vazi, ...
Ja sam gledao u zadnja 3 meseca i uzeo sam x570 Unify jer smatram da je najbolja ploca od 250 do 350e... Uz Tomahawk x570 koja je najbolja opcija do 250e.
Za 265e, koliko mi je naletela je vise nego odlicna kupovina...
Chipset fan u silent modu kada je cekiran u biosu se ne pali dok se ne zagreje preko 60c, sto znaci da je pasivan u kombinacji sa odlicnom vrm sekcijom koja lagano moze da iznese i 5900x sa jos par NVMe SSD-a..
Naravno ostaje upitno kako ce se ponasati kada se ubace 3x PCIe 4... (gde ne vidim svrhu da bi neko to uradio uopste)

Imam 2 nvme PCIE3 SSD-a (jedan za OS i programe, drugi samo za igre), sibacu od sutra vece do ponedeljka uvece CP2077, nolafejrski iz cuga dok ne pregazim igru, pa da vidimo da li ce jednom da se upali...
A bilo bi pametno da nekad pises iz licnog iskustva a ne rekla-kazala na internetu.

Najveci problem sa chipset fanom ima Asus jer kod njega nema opcija za gasenje istog (koji se stalno vrti) ako se ne flesuje custom bios... Od nizeg X570 segmenta pa do X570 Crosshair VII hero WIFI, sto je po meni nedopustivo.
Ali zato su izbacili x570 Dark Hero sa pasivnim chipset hladjenjem i klepili cenu od 460e - problem resen...

+edit
B550 imaju coil whine (koji se smanji posle nekog vremena kada maticna dostigne optimalniju temperaturu), zbog dodatnog overkill vrm-a u odnosu na x570 i mora poprilicna lutrija da se igra da bi se isti izbegao.
 
Poslednja izmena:
O, iz pristojnog real-life iskustva pisem za ventilatore malih dimenzija i kako se oni ponasaju, (samo ko menja delove ko carape i nece koristiti maticnu duze od 1,1.5 godine nece iskusiti lepotu koja je jeftiniji ventilator malih dimenzija, tako da, ... Pri tom da nema kod mene rekla-kazala ni u slucaju kad nemam licno iskustvo, veoma brzo uporedim i iznesem zakljucak iz mnogostrukih izvora o nekom uredjaju. Moje zivotno iskustvo je dovoljno da procenim adekvatno preko navedenih izvora (review-ova, komentara sa interneta) sta je sta (+ mi kriticno razmisljanje nije za bacanje, tako da xD)

Unify je i meni najbolja ploca.

@jurodivi tehnicki da, ali izgleda mi kao da u praksi, ko god iracionalno juri x570 i nije zadovoljan sa b550, velika je sansa da ce da natrpa gomilu M.2 brzih koji se pregrejavaju.

Opet ne govorim crno i belo, to ne postoji ni u cemu, nego jednostavno zasto rizikovati, kad ionako nema graficke da se kupi, kad ionako maltene svaki post svuda je, iako sam nabavio sve, rad od kuce i pandemija su prouzrokovali da imam manje slobodnog vremena, ne mogu ni da postignem da odigram.

U tome je i poneta, mog saveta, jedinstvena situacija, odnosno procena situacije iz prakticnog ugla i savet "nadjite drugi stress relief za par meseci", jer su X570s iza ugla. Nikakvo dugorocno cekanje/odlaganje, samo prakticka smernica risk/reward procene. Nista vise, nista manje. Vecinski se slazemo nas nekoliko sto diskutujemo o ovome, samo ne 100%, i ne istim recima xD
 
Poslednja izmena:
Koliko sam gledao, na Tuf Gaming x570 plus, prvi M.2 slot je direktno na cpu vezan, dok drugi ide kroz PCH. U svakom slucaju taj ventilator nije bucan, vise mi je bucniji 3.5" hdd kada krene da drlja. Verovatno je i sa drugim plocama takav slucaj ako imaju vise M.2 slotova.
U sustini na X570 su imali (ili i dalje imaju) problem sa USB dropout-om koji su izgleda ispeglali kroz bios update - barem ja na mojoj ploci nisam imao problem.
 
Isto je na praktično svim pločama, Prvi M.2 je povezan na PCIe kontrolisan processorom a drugi iz chipset-a. Prvi je ograničen brojem linija koje ima processor a drugi koliko čipset daje. Ćesto je drugi vezan sa uglavnom nekim PCIe sloton (PCIe x1 -x4) pa ne mogu da rade zajedno ako nešto ima u tom slotu.
Uostalom sve piše u uputstvima za ploču.
Razlika između b550 i x570 je u tome što u drugom M.2 slotu na b550 PCIe radi samo u v3 a u x570 v4 modu.
 
Kolika je verovatnoca da mi je vrisnuo fan header na ploci? I usled cega je mogao da vrisne?

Danas samo malo rasklopio samo prednji panel i bocno staklo kako bi ocistio filtere od prasine i unutra malo sviferom... Kada sam upalio kuciste fan5 (odnosno prednji intake gore ne pali se)
U biosu pokazuje 0 rpm-a, hwmonitor ne detektuje 5 fan header, a kada zamenim prikljucke (da proverim da case fan nije crkao) isto ne radi...
Mada mi se ucinilo na jednom od vise paljenja da je proradio na kratko i stao...

+edit
Radi... Produzetak od Noctue zezao
 
Poslednja izmena:
Od vikenda vozim poslednje x570 chipset drajvere (sa AMD-ovog sajta) i drasticno manje imam onih kratkih temperaturnih skokova ("burstova") tokom pokretanja browsera (youtuba prevashodno), video plejera ili neke druge nezahtevne aplikacije.
 
Je l' 2.17.25.506 što su izašli prošle sedmice?
 
Da, short burst-ovi definitivno vise nisu toliko agresivni.
 
MSI juce najavio novi lineup X570s (S= "silent", bez PCH fanova) koje izlaze krajem meseca...



Gigabyte takodje imas X570s Aourus Master

 
Ima li nekih drugih unapredjenja ili je samo jbni vent razlika?
 
Vram sekcija uglavnom, spominju neke druge manje upgrejdove u komponentama ali nisu hteli u detalje da ulaze u detalje (cini mi se da sam video lan sa 1gb na 2.5gb) tako da pretpostavljam da su minimalni... Ne iskljucujem mogucnost da je doslo do redizajna naponske sekcije "ispod haube" jer neke x570 imaju problema sa OC-em rama i onih famoznih WHEA errors.
X570s Aorus Master recimo ima 4x nvme slota umesto 3... Ostaje da se vidi kada budu iskocile ozbiljnije recenzije. (prevashodno Buildzoidova analiza)
Sto se cena tice ovi iz MSI nisu hteli u detalje ali navodno kao ~20$ vise u odnosu na "obicne" non-S modele...

Iskreno meni deluju interesanto jer je jedan deo manje koji moze da rikne, ali kako se u silent modu chipset fan kod unify x570 ne pali dok ne prebaci 70c, a za to je potrebno bas dugo i intenzivno opterecenje (prakticno samo stress test okolnosti) ne vidim bas potrebu za upgrade-om.
Doduse vlasnici Asus x570 ce sigurno dobro razmotriti prelazak jer se kod njih chipset fan ne gasi... :)
 
Nazad
Vrh Dno