Šta je novo?

Hardver AM5 konfa

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

IgorilaTekila

Poštovan
Učlanjen(a)
02.12.2021
Poruke
104
Poena
50
Pozdrav znalci,
Čekao sam Ryzen 9000 seriju da izađe da konačno zamenim i7-8700 i sad sa ovim cenama ipak mi R7 7700 deluje kao najbolja kupovina. Ne znam koju ploču i memoriju da uzmem.
Za ploču mi je bitno da ima mesta za 2 m.2 SSD-a koja se neće pregrejavati (da li uopšte treba da se brinem oko toga?) i da ne zeza sa memorijom (tu sam potpuni laik). Kvalitetnija zvučna karta sa optičkim izlazom je +. MSI Tomahawk B650 Wi Fi mi deluje solidno, ima sve osim PCIE5 grafičkog slota, vredi li 26K?
Što se memorije tiče treba da stane ispod Noctue NH-D14, našao sam Kinston Fury 16GB 6GHz CL30 Expo, 7200 din za 1 štap. Da li treba da uzmem bržu da bi mi radila stabilno na 6GHz ili koja je fora?
Ostatak konfiguracije je RX 7800XT, Fractal Design 760W Ion+ Platinum, Define R5...
 
Poslednja izmena:
7700(x) jeste bargain trenutno jer 9700x nije skoro ništa bolja, dovoljno jezgra za rad i igre. Nije vruća i lako se hladi, ne treba ti ta skupa Nostua, Arctic air cooler 36 više nego puna kapa za 1/4 cene. Čak i taj Noctua cooler ima opciju sa offeset-om za Ryzen i za mesto iznad/pored nenorije.

Za ploču bih ti toplo preporučio ovu moju Asrock B650 pro RS, Čak 3 NVMe svi bar PCIe v4 a prvi v5.0. Nema šta nema od opreme , više nego neke 670. VRM do 180W. šala za 7700x, više nego dovoljan za 7900x , tako da je hladan i stabilan. RGB i ARGB, puno za ventilatore itd.

Što se memorije tiče, Kingston je oduvek bio naj prijateljskiji sa AMD-om i još uvek je. Ne moraš da plaćaš za EXPO i Cl30. Ja imam par ovih Kingston DIMM DDR5 16GB 6000MT/s KF560C32RS-16 FURY Renegade sa XMP i trenutno radi na 6200MHz Cl30 100% stabilno, samo mala promena od XMP-a. Uključio XMP 6000. digao frekvenciju na 6200. FCLK 2100 i smanjio CL na 30. Nije da je neka velika razlika ali ipak....
 
7700(x) jeste bargain trenutno jer 9700x nije skoro ništa bolja, dovoljno jezgra za rad i igre. Nije vruća i lako se hladi, ne treba ti ta skupa Nostua, Arctic air cooler 36 više nego puna kapa za 1/4 cene. Čak i taj Noctua cooler ima opciju sa offeset-om za Ryzen i za mesto iznad/pored nenorije.

Za ploču bih ti toplo preporučio ovu moju Asrock B650 pro RS, Čak 3 NVMe svi bar PCIe v4 a prvi v5.0. Nema šta nema od opreme , više nego neke 670. VRM do 180W. šala za 7700x, više nego dovoljan za 7900x , tako da je hladan i stabilan. RGB i ARGB, puno za ventilatore itd.

Što se memorije tiče, Kingston je oduvek bio naj prijateljskiji sa AMD-om i još uvek je. Ne moraš da plaćaš za EXPO i Cl30. Ja imam par ovih Kingston DIMM DDR5 16GB 6000MT/s KF560C32RS-16 FURY Renegade sa XMP i trenutno radi na 6200MHz Cl30 100% stabilno, samo mala promena od XMP-a. Uključio XMP 6000. digao frekvenciju na 6200. FCLK 2100 i smanjio CL na 30. Nije da je neka velika razlika ali ipak....

Koliko znam primarna latencija na AM5 nema nikakve koristi u igricama niti je bitno dal je CL30 il Cl36.
Bullzoid sekundarni tajminzi treba da se učitaju, najbolji je Hynix A-Die za tweakovanje koliko se sećam.
 
Pa ta "primarna latencija" nije toliko važna sama za sebe ali to vuče za sobom i druge ili je rezultat nekih drugih. Ova Kingston memorija koju sam naveo i jeste Hynix-a.
1724060764115.png
 
Šta mislite o Asrock Steel Legend B650? Koliko vidim ima PCIE 5 grafički slot iako je B650. To bi značilo komotan CPU i GPU apgrejd bez nekih većih kompromisa. Sviđa mi se i raspored. Jel sam magarac ako platim ploču više od procesora? :D
 
Poslednja izmena:
Šta mislite o Asrock Steel Legend B650? Koliko vidim ima PCIE 5 grafički slot iako je B650. To bi značilo komotan CPU i GPU upgrejd bez nekih većih kompromisa. Sviđa mi se i raspored. Jel sam magarac ako platim ploču više od procesora? :D
To je jedan od best buy ploca i ja je gledam ne bi pogresili da je uzmemo jedino boja ako ti smeta, pa takve su cene trenutno B650 je best buy ...
 
Poslednja izmena:
Ili uzmeš lepo B650 PG Lightning i za razliku u ceni (100€) uzmeš externo pojačalo koje ti nije vezano za ploču, ako ti je bitan zvuk...
Misliš neki USB DAC? Ovo mi deluje jednostavnije, ako imam digitalni izlaz iz matične. Potencijalno i jeftinije. Sad imam pojačalo sa RCA ulazima, ako ga budem menjao ne bih morao da kupujem AV risiver nego bih mogao obično pojačalo sa SPDIF ulazom.
 
Šta mislite o Asrock Steel Legend B650? Koliko vidim ima PCIE 5 grafički slot iako je B650. To bi značilo komotan CPU i GPU apgrejd bez nekih većih kompromisa. Sviđa mi se i raspored. Jel sam magarac ako platim ploču više od procesora? :D
Meni se mnogo sviđa ova, ne volim skupe ploče.. Ali na ovu sam nekako slab 🤔
 

Prilozi

  • IMG_20240819_150527.jpg
    IMG_20240819_150527.jpg
    84.1 KB · Pregleda: 40
Za grafičke sa kojima treba PCIe v5.0 ima da se načekaš.
 
koliko para 7800x3d?
 
sry sto otimam temu, ali imam jedno pitanje.

da li neko od vlasnika b650 ploca ima problema sa coil whineom? ja konkretno imam b650 pro rs i cujem u okolini procesora zujanje. nije nista strasno, ali me nervira posto imam tinitus i osetljiv sam na visokofrkventne zvuke.

da li imate neki predlog u vidu modela sa kojim nemate ovaj problem?

hvala unapred.
 
To mora da ti radi tinitus (kaoi meni), jer kod mene nema ništa tako ni sa 7900x. pod punom parom.
 
Naravno da je moguće ali tinitis samo smeta sluhu. Kada je počeo kod mene, prvih par godina sam mislio da u stvari čujem zvuk/pištanje prvo sa jedne strane a sada sa obe i to različite frekvencije i jačine, bolje čujem duboke/niske frekvencije.
 
Staro "smeće" je imalo iste probleme.
 
Ja sam mislio da je ploca, ali je bila pumpa od vodenog.
 
Sklopio sam novu konfu, hvala vam na savetima (iako sam ih uglavnom ignorisao). Sve radi kako treba, bez BIOS updatea, EXPO profil se učitao iz prve, boot je veoma brz. Jedino se procesor greje više nego što sam očekivao, praktično koji god Tj Max da stavim radiće na toj temperaturi pri opterećenju. Ostavio sam na 75°C, CO -45mV, zasad stabilno.
 
Sa dobrim hlađenjem ne treba ništa, nije to neko veliko smanjenje napona a može da bude prenizak napon u idle pa kvrc. Na mojoj Asus Prime x470 pro i 5800x nije ni moglo da se namesti preko -30 ali je bilo stabilno na -20. Sada na 7900x nisam ni stavio mada je bilo stabilno na -20, BIOS dozvoljava do -45 ali je razlika u temperaturi 1-2c, probao sam i +10 do +15 i ništa se nije naročito promenilo. previše je to mala razlika u naponu za veće rezultate- Što više zezancije, to veća šansa da nešto pođe naopako.
 
Meni je -30 donelo dosta frekvencije u igrama.
 
Samo zato što nemaš dovoljno hlađenje. To je kao da tvrdiš da ti auto ide brže sa manje benzina u karburatoru.
 
Nazad
Vrh Dno