Šta je novo?

Airflow, hlađenje i buka za Hyte Y70 - izbor hlađenja za CPU

ZeeGerman

Čuven
Učlanjen(a)
05.01.2002
Poruke
2,390
Poena
725
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5-10400F & MASTERAIR G100M
Matična ploča
GIGABYTE B460 DS3H
RAM
32GB Kingston KF426C16BBK2/32 DDR4-2666 DIMM CL16 Dual Kit
GPU
GeForce RTX 2060
Storage
Samsung 980 PRO 1 TB Heatsink + 2x500GB old, crap SSDs
Zvuk
on board
PSU
600W
Kućište
NZXT H510 Flow
Monitor
DELL 27" VA S2722DGM
Miš & tastatura
Redragon M913 & Redragon K569
Ostale periferije
Synology DS 220+
Laptop
DELL Latitude 5410
Tablet
Samsung Galaxy Tab S7+
Mobilni telefon
Honor Magic6 Pro
Pametni uređaji
Usisivač!? Jesam učestvovao u diskusiji, ali baš da koristim tako nešto.... :D
Pristup internetu
  1. Optički internet
Osmislio sam masterplan za 2024tu :cool: - a to je da sklopim nešto baš ekstravagantno. E sad, pošto je investicija prilično velika, takva da instant realizacija nije moguća - imam par pitanja kako ne bih pogrešio/omašio u prvom koraku sa komponentama i bacio sebe u dodatni trošak (koji će svejedno biti solidan).

Ideja mi je da sklopim konfiguraciju baziranu na i7 13te ili 14te generacije. Grafička karta će biti poslednja komponenta koju ću staviti (ne znam još uvek šta će to biti). Krećem sa kućištem i hlađenjem istog, a te komponente mi dolaze iz inostranstva, pa mi je to jedan od motiva zašto otvaram temu (prethodno sklapanje sam solidno zabrljao oko hlađenja jer se nisam dobro pripremio, te sam morao da dokupljujem ventilatore i kontroler).

Plan je da prvi korak bude naručivanje kućište iz naslova + hlađenje za isto i hlađenje za CPU. Pored navedenog kućišta, plan je uzeti 6 Lian Li ventilatora (2 * Lian Li UNI Fan SL120 RGB PWM Fans, Set of 3 Including Controller) + nešto za CPU.

Pitanje glasi:

1, Da li ići sa scenariom 3 intake ventilatora sa prednje strane kućišta i 3 exaust ventilatora (2 na plafon kućišta, 1 pozadi) i onda staviti DeepCool AK620 na CPU
ili
2. Staviti 3 intake ventilatora sa prednje strane kućišta, 2 intake ventilatora na pod kućišta, jedan exaust ventilator pozadi i onda montirati 360mm AIO - gde bi radijatori išli na plafon kućišta (ima korektnih modela u rasponu 100-120 evra)

Cena je nebitan faktor iz prostog razloga što bi drugi scenario koštao maksimum 20-30 evra više, što je na ukupnu cifru zanemarljivo. Naginjem ka prvom scenariju jer ne vidim osetan benefit 2 intake ventilatora odozdo. Moguće da grešim - zato i pitam. Možda neki treći ili četvrti scenario?
 
Obe opcije su zavisne od tipa hlađenja za CPU a to zavisi od samog processora, nisi naveo koji tačno i7 jer je velika razlika između slabijeg i naj jačeg processora. Ja bih išao na drugu kombinaciju. Ventilatori dole kao ulaz nisu ništa lošiji nego napred ako je odstojanje od poda do kićišta dovoljno. Sa tom kombinacijom bi dobio bolje hlađenje grafičke karte.
 
Prvo odaberi komponente i kakvo hlađenje hoćeš, pa ćemo onda detaljnije...
Gde kupuješ konkretno?
Za šta će se koristiti komp?
 
stavka broj 2..ako vec pricamo o y70 touch kucistu..imas par videa na YT..

3 x 120 ventilatora sa strane ulaz
3 x 120 ventilatora na dnu, ulaz
1x 140 pozadi, izlaz
aio - izlaz

u sustini opet do tebe je sto se tice estetike, dal ces aio staviti ko izlaz gore, il ulaz sa strane...ventilatori nisu jeftinu..mislim ima jeftinih al opet do tebe je koji brend zeliz...lian li nije jeftin..kontam da si odlucio za lian li zbog kontrolora hub koji dolazi u paketicu..
 
Prvo odaberi komponente i kakvo hlađenje hoćeš, pa ćemo onda detaljnije...
Gde kupuješ konkretno?
Za šta će se koristiti komp?

Odabir procesora će zavisiti isključivo od cene u datom momentu, a to će svakako biti sredinom/u drugoj polovini godine. Uz CPU ću birati i ploču. Grafička ide na kraju, biće NVIDIA. Cilj je 4k igranje, ali svakako neću davati novac za 4090, jer u mom scenariju bi to bilo bacanje para (ne bi bilo iskorišćeno). Osim igranja, ostale funkcionalnosti su nebitne jer je hw zahtevnost za njih minorna (office + figma, miro, jira, tableau). Generalno, ono što sam u glavi zamislio - vrv će bude overkill (neće biti 100% iskorišćeno). Prosto, radi se o ličnom zadovoljstvu (neko bi rekao hedonizam). No, ako ništa drugo, verujem da ću sa ovako sklopljenim računarom biti miran 5-6 godina. Možda i duže.

Kućište i hlađenje kupujem u Minhenu (do kraja marta treba da odem i da se vrnem). Tačno gde - ne znam (Amazon, Saturn, Mediamarkt, Proshop - gde god ventilaciju nađem najpovoljnije, ofc, jer kućište ima fiksnu cenu). Sve ostalo ću 99% kupiti kasnije. Ovde (u Srbiji, ofc). Kućište je baš skupo, ali sam oduševljen istim do te mere da je ono jedina stavka za koju nema kompromisa. Sumnjam da će mu cena padati narednih 10tak meseci. Za hlađenje sam računao da će 200 evra biti dovoljno, ali kao što @spavac22 spomenu - Lian Li su baš skupi i osetno dižu cenu. No, vizuelno su mi najlepši, sviđa mi se tehničko rešenje "spajanja" i verujem da po pitanju cable managementa imaju idealno rešenje. Vidim da su mi osetno jeftiniji setovi od cooler mastera, NZXT-a, pa čak i Be Quiet (light wings). Ovde nisam "isključiv". No, primera radi - ako bih uzeo CM 120 ventilatore, solidno bih uštedeo - ali mi se čini da bi i dobio lošije ventilatore.

Što se tiče CPU hlađenja, u životu nisam imao u rukama neki AIO. Vrv bi bilo interesantno da probam sa ovime. Vidim da se mogu naći 360 modeli za 90-130 evra te smatram da bi bilo besmisleno u ovakvo kućište staviti bilo šta manje. Sa druge strane, ne vidim logiku/opravdanje da idem na skuplje modele (cca 150+ evra).
Ako bih zaobišao AIO i išao na vazdušno hlađenje - verujem da je pomenuti DeepCool više nego dovoljan da se izbori sa CPU zagrevanjem, bez obzira koji procesor izaberem.

@spavac22 izbegao bih cifru od 7 ventilatora. Verujem da ništa lošiji izbor ne bi bio:

3 x 120 ventilatora sa strane ulaz
2 x 140 ventilatora na dnu, ulaz
1x 140 pozadi, izlaz
aio - izlaz
 
Obe opcije su zavisne od tipa hlađenja za CPU a to zavisi od samog processora, nisi naveo koji tačno i7 jer je velika razlika između slabijeg i naj jačeg processora. Ja bih išao na drugu kombinaciju. Ventilatori dole kao ulaz nisu ništa lošiji nego napred ako je odstojanje od poda do kićišta dovoljno. Sa tom kombinacijom bi dobio bolje hlađenje grafičke karte.
prenisko..po slikama i par videa sto sam pogledo, koji mm nize od lian li..meni je upravo to mana y70...meni lian li tezak da ga non stop podizem il pomjeram..krpa i prsti mogu proci al ono...kod y70 prosto ne mogu ni da zamislim osim da ga podignes...
Odabir procesora će zavisiti isključivo od cene u datom momentu, a to će svakako biti sredinom/u drugoj polovini godine. Uz CPU ću birati i ploču. Grafička ide na kraju, biće NVIDIA. Cilj je 4k igranje, ali svakako neću davati novac za 4090, jer u mom scenariju bi to bilo bacanje para (ne bi bilo iskorišćeno). Osim igranja, ostale funkcionalnosti su nebitne jer je hw zahtevnost za njih minorna (office + figma, miro, jira, tableau). Generalno, ono što sam u glavi zamislio - vrv će bude overkill (neće biti 100% iskorišćeno). Prosto, radi se o ličnom zadovoljstvu (neko bi rekao hedonizam). No, ako ništa drugo, verujem da ću sa ovako sklopljenim računarom biti miran 5-6 godina. Možda i duže.

Kućište i hlađenje kupujem u Minhenu (do kraja marta treba da odem i da se vrnem). Tačno gde - ne znam (Amazon, Saturn, Mediamarkt, Proshop - gde god ventilaciju nađem najpovoljnije, ofc, jer kućište ima fiksnu cenu). Sve ostalo ću 99% kupiti kasnije. Ovde (u Srbiji, ofc). Kućište je baš skupo, ali sam oduševljen istim do te mere da je ono jedina stavka za koju nema kompromisa. Sumnjam da će mu cena padati narednih 10tak meseci. Za hlađenje sam računao da će 200 evra biti dovoljno, ali kao što @spavac22 spomenu - Lian Li su baš skupi i osetno dižu cenu. No, vizuelno su mi najlepši, sviđa mi se tehničko rešenje "spajanja" i verujem da po pitanju cable managementa imaju idealno rešenje. Vidim da su mi osetno jeftiniji setovi od cooler mastera, NZXT-a, pa čak i Be Quiet (light wings). Ovde nisam "isključiv". No, primera radi - ako bih uzeo CM 120 ventilatore, solidno bih uštedeo - ali mi se čini da bi i dobio lošije ventilatore.

Što se tiče CPU hlađenja, u životu nisam imao u rukama neki AIO. Vrv bi bilo interesantno da probam sa ovime. Vidim da se mogu naći 360 modeli za 90-130 evra te smatram da bi bilo besmisleno u ovakvo kućište staviti bilo šta manje. Sa druge strane, ne vidim logiku/opravdanje da idem na skuplje modele (cca 150+ evra).
Ako bih zaobišao AIO i išao na vazdušno hlađenje - verujem da je pomenuti DeepCool više nego dovoljan da se izbori sa CPU zagrevanjem, bez obzira koji procesor izaberem.

@spavac22 izbegao bih cifru od 7 ventilatora. Verujem da ništa lošiji izbor ne bi bio:

3 x 120 ventilatora sa strane ulaz
2 x 140 ventilatora na dnu, ulaz
1x 140 pozadi, izlaz
aio - izlaz
nije problem ni 2x140 na dnu..i onako se nece vidjeti pa nece imati uticaj na estetiku...niko te ne krivi sto sklapas pc samo za gejming..i ja samo tako nesto napravio, dok drugi pc sluzi za sve ostalo..tvoje pare, tvoj ceif..jedino ne kontam da ides cak do minkena samo radi kucista i ventilatora..al dobro, ono ako nemas nekoga od rodbine da ti kupi pa donese kad podju na godisnje, ok sta da se radi..

vec si cuo price da je 13 serija vruca ko ringla, a tako isto i 14...ako ides na i7 k/kf verziju onda sa aio neces moci neki napucan OC raditi...dal ima razlike izmedju aio od 100 ojra il 150 il 200..vjerujem da ima...imas ove novije ventilatore lian li tl bez lcd..po meni su bolja investicija jer imaju strasno dobar cfm, h2o pa cak i rpm..
 
Poslednja izmena:
U Minhen idem zato što mi se ide :ROFLMAO: , ne zbog kupovine hw-a. Brat sa porodicom mi živi tamo, a nekih 200km severnije mi je drugar iz detinjstva. Idem ja tamo svako malo (bar jednom godišnje u poslednjih 6-7 godina).

Napucan OC svakako neću raditi.

imas ove novije ventilatore lian li tl bez lcd..po meni su bolja investicija jer imaju strasno dobar cfm, h2o pa cak i rpm..

Uf...deluju eXtra. Juče sam gledao review od The Provoked Prawn-a. Ali brate...110 ojra set od tri komada (150 za verziju sa lcd-om).
(znam...praziluk mi iz d***ta viri, spreman sam dati 400 evra za kućište, a drvim zbog tridesetak evra više na fanovima...ali opet....)
 


Lik je okačio video dva dana pre nego što sam ja otvorio temu. On je napravio nešto najpribližnije onome što bih ja voleo da napravim, uz napomenu da je meni ovaj njegov scenario preskup. Napajanje je overkill, grafičku u ovom cenovnom rangu bi isto tako preskočio, AIO je platio toliko koliko je platio, pre svega zbog ekrana. Ok, on je uzeo AMD scenario.

Izabrao je LianLi ventilatore koje sam ja šacovao. Samo, umesto što se krevelji onoliko, bolje da je precizirao šta je stavio gde od ventilatora (da li je koristio reverse blades ili obične) itd.
 
pc centric je tip prosto takav..ima on isti case mnogo ranije okacen, gdje je sam i na taj video sam i mislio kad stavlja prste ispod da nema dovoljno prostora..eh ovaj video je jos bolji iz razloga sto se vidi fino izvrnuto na 13:46-14:02...skino bi te kratke nogare i nekoga ko radi 3d da isprinta nove malo vise bar 3 cm..

takodje na toj istoj minutazi se vidi po polozaju da je koristio obicne sl infinity na dnu kao ulaz zraka...na 14:11 ova sa strane su isto obicni, i postavio ih je da budu izlaz ..u sutini nema reverse..aio corsair fan su izlaz..u sustini, ja bi stavio sa strane ulaz ko sto sam i uradio na svom lian li..takodje vertical gpu izgleda malo blize staklu u poredjenju sa vertical gpu u lian li kucistima..
 
Da da da...upravo to sam i pomislio. Tri LianLi na boku kućišta su izlaz ako nisu "reversed blades". Time je napravio da ima 7 izlaznih (bok*3, kraj*1 i radijator*3), a samo dva ulazna (pod kućišta), što mi se čini van svake pameti. Preko 3500 evra uložiš u mašinu i onda napraviš ovakav odnos - možda sam ja neznalica, ali u najmanju ruku nema mi ni logike ni smisla.
 
Nazad
Vrh Dno