Šta je novo?

A1 ulazi u FTTH sa svojom optičkom infrastrukturom

Da li se zna kada kreću sa ponudom fiksnih usluga?
Fiksni na mobilnoj mreži nije više ograničen na mesta do 5000 stanovnika rešenjem Ratela iz 2020. No, politika A1 je da usluga bude vezana samo za konkretnu baznu stanicu i van njenog domašaja se gubi signal.
 
Do 2025. stupa na snagu, ako se ne varam, ustupanje svima infrastrukture ostlih - nesto poput aDSL usluge koju svi profaju rentirajuci centrale od Telekoma.
Samo ce ovde morati svako svakom da rentirara infrastrukturu. Zato se silne pare i gurale nekoliko poslednjih godina u Telekom da ga ne pojede konkurencija.
Bila bi to velika sramota za nacionalnog operatera.

 
Poslednja izmena:
U pristup nove generacije (next gen access) tehnologije ministarstvo nažalost ubraja:
  • VDSL
  • DOCSIS 3.0 (koaksijalce)
  • Optiku (GPON, XGSPON ...)

Oni smatraju da je VDSL koji ima 30Mbps download, odnosno 4Mbps upload, sasvim dovoljan.
 
ponuda ce verujem, vec u prvoj polovini 2024. s obzirom da se ubrzano radi na optici, dovodi se Netflix itd.
 
zar Netflix vec nije stigao u Srbiju odavno?
 
Poenta je kroz uvođenje preko provajdera (kao Deezer, na primer).
 
Deezer je isto odavno u Yettelu :p
 
O tome i govorim. Kao što Yettel, A1 i mts imaju Deezer, tako će A1 na isti način ponuditi Netflix. Do tada će biti dostupan plaćanjem platnim karticama, a otkad ga A1 bude ponudio, onda i preko postpaid računa ili prepaid dodatka.
 
nesto kopaju u bloku 45 pored tramvajskih sina odmah pored bivseg Girosa za optiku
 
Prema informacijama dostupnim United Media, operator A1 Srbija najavljuje građanima Republike Srbije izgradnju sopstvene optičke mreže davanjem obaveštenja koja prete da ih dovedu u zabludu, a vezano za navodnu strategiju ponude usluga kablovske televizije koja podrazumeva i distribuciju informativnih i sportskih kanala United Media (Sportklub, N1, Nova S itd), saopštila je UM.

United Media ističe da u ovom trenutku kompanija A1 nije niti započela pregovore, niti zaključila bilo kakav ugovor o distribuciji kanala United Media.
dalje na izvoru : N1 info

Rekao bih da se neki promoter A1 zaigrao.
 
Poslednja izmena:
U Kragujevcu su, u centru, prosle nedelje prikupljali potpise stanara, pristanak za izvodjenje radova tj. provlacenje vertikala...
 
Verovatno to zna top menadzmenta A1, tesko ovde neko tacno da ti kaze sem pretpostavki.
Znamo da ce biti logicno u BG dal ce na 100% teritoriji BG biti ili neki delovi tj zgrade ni to se ne zna, kod mene skupljali potpise ja isao sa njim i pomagao mu i ubedjivao komsije i uspeli u tome 50+1 i evo 6 meseci od toga niko nam nista novo u zgradi nije ubacio od optike, jedino ako i oni ne idu preko Mts infrastrukture.
Bas cu videti ako nadjem broj tog decka sto je skupljao potpise za A1 da ga pitam sta bi, pa ako saznam javim i mene interesuje da imam jos jednog "opticara" u zgradi, konkurencija pa ce biti lakse za pogadjanje😎
 
mislim da nece koristiti mts optiku oni su kupili bivsi Targo Telekom imace oni svoju mrezu kao i HR i Bugarskoj.
 
Pominje se neka uredba koja bi obavezala sve operatore da svoju infrastrukturu stave na raspolaganje ostalim operatorima za razumnu naknadu, to bi stvarno moglo da učini usluge i dostupnijim i jeftinijim, jer ko ima jednu optiku odmah može bilo kog provajdera da koristi, a neće biti potrebe da se zgrade buše 10x da bi ušlo 10 različitih provajdera. Za sada nema puno informacija o tome, ne zna se da li će i kada stupiti na snagu, ali bi trebalo da bude u ovakvom obliku kako sam gore napisao.
 
Pominje se neka uredba koja bi obavezala sve operatore da svoju infrastrukturu stave na raspolaganje ostalim operatorima za razumnu naknadu,
prošle godine u novembru je bilo reči o tome
 
Pominje se neka uredba koja bi obavezala sve operatore da svoju infrastrukturu stave na raspolaganje ostalim operatorima za razumnu naknadu, to bi stvarno moglo da učini usluge i dostupnijim i jeftinijim, jer ko ima jednu optiku odmah može bilo kog provajdera da koristi, a neće biti potrebe da se zgrade buše 10x da bi ušlo 10 različitih provajdera. Za sada nema puno informacija o tome, ne zna se da li će i kada stupiti na snagu, ali bi trebalo da bude u ovakvom obliku kako sam gore napisao.
a to bi bilo lepo da mogu svi koristi 1 optiku uz naplatu ali koliko bi to gusilo i to je pitanje
 
Bolje će odgovoriti recimo @poglavicas, ali jedno vlakno može da propusti 10gbps lagano, nekoliko vlakana do jedne veće zgrade završava sve potrebe.
 
Verovatno to zna top menadzmenta A1, tesko ovde neko tacno da ti kaze sem pretpostavki.
Znamo da ce biti logicno u BG dal ce na 100% teritoriji BG biti ili neki delovi tj zgrade ni to se ne zna, kod mene skupljali potpise ja isao sa njim i pomagao mu i ubedjivao komsije i uspeli u tome 50+1 i evo 6 meseci od toga niko nam nista novo u zgradi nije ubacio od optike, jedino ako i oni ne idu preko Mts infrastrukture.
Bas cu videti ako nadjem broj tog decka sto je skupljao potpise za A1 da ga pitam sta bi, pa ako saznam javim i mene interesuje da imam jos jednog "opticara" u zgradi, konkurencija pa ce biti lakse za pogadjanje😎
Ne bi skupljali potpise da idu preko mts infrastrukture. Potpise prikupljaju da buše i postavljaju novu
 
Tako je, posle sam shvatio sta sam napisao ali me mrzelo da ispravljam znao sam da ce neko to primetiti pa mi lakse da odgovorim.
Samo mi nije jasno dobili su 50+1 i 6 meseci nisu Qrcem mrdnuli da krenu da postavljaju sta god.
Da li ima negde gde su dobili potpise a da su krenuli da postavljaju infrastrukturu svoju za optiku i ako ima koliko je proslo od skupljenih potpisa, jer malo je neozbiljno da im bukvalno ja idem i skupljam na moj obraz jer mene komsije znaju jer je on kukao kad mi je dosao na vrata da ima 2(treci sam mu ja dao) potpisa a u mojoj zgradi mu treba 27+ da bi bilo 50+1 % ja reko druze idem ja sa tobom skupicemo sigurno, onda su oni koji mu nisu dali potpis, dali zbog mene jer sam ih ja pitao, i od tog dana tipa nema A1 nema.
Dal su igde poceli da buse?
 
Kad su najavljivali ovaj servis mislim da sam pročitao da im je plan da tek krajem 2025. puste uslugu za prve korisnike
 
Kod mene bili danas da skupljaju potpise za optički kabal u zgradi.
Kumodraž ispod Farmaceutskog faksa u pitanju
 
iskopali su ustanucku od ugla sa grcica milenka pa do sledeceg coska ka hotelu srbija gde je dunav osiguranje. postavljali cu neka creva dva komada u kanal svako ima fi oko 8-10 cm
 
Dorcol se trenutno kopa, uvodi se neki glavni opticki vod, samo ne znam da li je to od A1
 
У Нишу већ траже дозволе за улазак у зграде. Зграда где сам има четири улаза а за два знам да су прихватили, један је тај где сам.
Тврде да ће имати повољне "бокс 4" пакете као и Арену и СК... хех....
 
Овде су прошле године постављали оптику током булевара и на сваких 100-ак метара обавезно нису машили водоводну цев. Невероватно, како су ишли у размаку од неколико дана поплаве улица, крпљење цеви а народ чека по врућини да дође вода.
 
Kod mene sam morao ja da silazim u rov da stavljam spojnice kada je dosla ekipa koju je mts angazovala i potkacila moje crevo.

Nemaju ni alat ni opremu, posle sam im pomogo da provuku creva kod mene su podbusili ispod asfalta.

Doduse vodovod je kriv stavljao je plitko glavno crevo.Po standardu ide na 80-90cm.Kod mene je bilo na nekih 45-50cm.
 
Nazad
Vrh Dno