Šta je novo?

[A1] problem sa roamingom

wladymeer

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2009
Poruke
3,784
Poena
505
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-4690 (3.5GHz)
Matična ploča
MSI H97M Eco
RAM
Patriot 16GB DDR3 800 MHz
GPU
NVidia GTX 1060 3GB
Storage
Samsung 840 Evo 250GB • Gigabyte GP 480GB • Hitachi HDD 2TB
Zvuk
SSL 2+ • JBL LSR305
Monitor
Hisense H39A5100
Ostale periferije
Audio Technica M50x
Laptop
Apple Macbook M1 (16/256)
Tablet
iPad 2 / iPad 3
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S20 FE
Pametni uređaji
Soundpeats Sonic
Steam
djedroid
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Pozdrav,

Prilikom boravka u BiH pogranični region mi je uhvatio hrvatski roaming i tom prilikom sam napravio račun od 16mb iliti 18.000din.

Podneo sam prigovor, službenica mi je rekla da će biti najverovatnije regulisano i da se to dešava. Medjutim dobio sam ovaj odgovor u SMS formatu:

Dragi korisnice, nazalost, nismo u mogucnosti da izvrsimo korekciju racuna kako nepravilnosti u nacinu tarifiranja nisu uocene. Prilikom boravka u bilo kom pogranicnom podrucju, u zavisnosti od pokrivenosti i jacine signala mreze lokalnog operatora moze doci do povezivanja na mrezu operatora druge drzave ukoliko je odabir u uredjaju podesen na automatski. Na mesanje signala u ovim podrucjima van granica nase zemlje nazalost ne mozemo da uticemo. Napomenuli bismo Vam da se podaci obradjuju od strane roming partnera cije usluge u tom momentu koristite, a zatim prosledjuju nama, te sistemi za pracenje saobracaja ne bi bili u mogucnosti da evidentiraju i tarifiraju potrosnju na Vasem pretplatnickom broju ukoliko ista nije uspesno ostvarena.Uvek je preporuka kada putujete da aktivirate neki od dodataka za roming iz nase ponude ili ukoliko ne zelite da koristite usluge u romingu aktivirate zabranu. Imate mogucnost resavanja potrosackog spora vansudskim putem. Lista nadleznih tela...

Ima li neko ideju šta mogu činiti dalje i savet kako ds rešim problem ako uopšte može?
 
Pokušaj. Još da se zalis. Da ti barem umanje malo račun. Ako nisi ulazio u tu zemlju u tom vremenu kad ti je evidentirano ne znam da li ima neka zakonska regulativa? Probaj sa zaštitom potrošača da se raspitas... Nemam nikakav konkretan savet da ti dam, a i sve je to slaba vajda... Borba sa vetrenjačama... Ali da izbegnes takve situacije.
U buduće kad god si blizu bilo kakave granice bio u domacoj mreži, roaming zona partner šta god. Isključivo ručno biranje. Ručno biranje zna da smara. Ali mnogo vise boli glava od ovakvih slučajeva nego birati ručno mrežu
 
Zeznuo me roaming paket "Zapadnog Balkana"

Do sada sam uvek uzimao roaming pakete o rekoh ma šta ću sad kad eto ga.
 
Jako opasna stvar. Čovek se opusti. Otključa sve te zaštite. I onda ti jedina prava zaštita ostaje da menjas ručno mreže. Dok ne bude filter neki da možeš da ti odredis isključivo u telefonu na koje mreže sme da se poveze telefon, a to nikad neće biti verovatno...
Nije opasno biti u pograničnom području ali samo isključivo sto posto da znaš da si zaključao na željenu mrežu. I da telefon ako nema te mreže će biti nedostupan dok god ti ne promeniš na drugu zeljenu mrežu...
 
Uvek držim isključen roming , sem kad stvarno predjem u zemlje zapadnog Balkana koje su pod tim režimom, ista stvar u blizini HR i Madjarske granice
 
Data roaming uvek na OFF. Nema tu rucnog trazenja mreze. Super je za dolazne pozive, ali ne osecam se prijatno dok je ta opcija ukljucena
 
Najbolje drzati datu off dok ne izaberes ručno mrežu. U cemu poenta balkan zone ako će ti non stop biti off data saobraćaj? Ali ako si u tranzitu kroz vise zemalja bez stajanja pa da ti se vata na automatskom za sve mreže je ok da dobijes sms vidis ko te zove i slično. Šta ako je neko blizu Hrvatske? Zakljucas rucno na BiH mrežu i ako se zeznes da odes za Hrvatsku samo ce bit nema mrezne pokrivenosti. Onda iskljucis podatke... Ukljucis auto trazenje sta god.... Ne treba biti ni preplašen ali ako već koristiš.
Uvek ručno odabrana mreža. Ukljucis podatake, koristiš. Kad ideš dalje, obavezno iskljucis podatke pa onda automatski ili trazis drugu mrezu. Dok nisi na ručno odabranoj mrezi podaci uvek off. Ne vezano jel neki dodatak ili Balkan zona ili šta god.
 
Poslednja izmena:
Vlado, nisi napisao kod kog si operatera... jer ima razlike i kod njih. Ja imam kod telenora 3 kartice i desavale su mi se slicne situacije i morao sam da platim. Medjutim, jedan decko iz podrske mi je dao savet da ukljucim dodatak zvani "Roming tarifa10 Mb do kraja dana" (i posle potrosenih 10Mb nemas vise roming) i da uvek bude ukljucen, tako da i ako mi se opet desi slicna situacija, platicu samo prva 3Mb, a u medjuvremenu cu valjda primetiti da imam problem. Sto se tice rominga za zapadni balkan, kod mene na internet paketu od 550din. pise 1,5Gb. Ima razlike i medju paketima doduse, nemaju svi taj roming. A ja sam koristio za roming i globaltel, kostalo je 500 dinara 1 Gb za 7 dana i daleko bolje sam prosao nego sa Vipom i Telenorom koji su mi samo napravili troskove i davali lazne informacije, tako da sam se i ja opeko na te fore. Ne mogu detaljno da vam sve ispricam, bilo bi predugacko za citanje, ali ako nemas roming, najbolje je da iskljucujes "Data" na najmanje 10km pre granice i da se ne upecas negde u inostranstvu na wi-fi na nekim mestima kao sto su aerodromi gde wi-fi prekidaju i kad je prekid tebi ide zverska tarifa koju ces morati da platis. ____________________________________________________ p.s. sad videh, pise u naslovu A1 :) Ja sam od njih jednom kupio postpaid paket i izricito trazio da imam roming u okolnim zemljama i sve su obecavali da ce biti u redu. I posle 4 meseca krenem u inostranstvo, bas nigde nisam imao roming. Vratim se i pravo kod njih. Kazu mora da prodje 3 meseca, rekoh proslo je 4, pa videcemo, negde je greska, ispravicemo... i ja nisam hteo uopste da diskutujem, bez obzira na ugovornu obavezu sam momentalno raskinuo ugovor. Sa lazovima i takvim ponasanjem necu da imam posla, pogotovu da me drze u zabludi. Tako da sada koristim kartice 3 operatera, a vip za mene ne postoji kao opcija jer oni zive u nekom svom svetu lazi i prevara.
 
Poslednja izmena:
Ovde A1 nista nije kriv, a ni da je Telekom ili bilo ko drugi. Telefon se sam nakacio na HRV i to je to. Bukvalno nista nisu krivi niti im bilo sta mozes.
 
Nije stvar krivice. Postoji praksa kojom opraštaju slučajno utrošene megabajte na takav način i to mi je rečeno da bih dobio odgovor iznad.

Moja je greška što sam pomislio da roaming na Balkanu 2022 ne može da košta 1000din megabajt.

Ali na stranu to, tema je više otvorena ako ima članova koji su to rešili nekako
 
Postoji praksa kojom opraštaju slučajno utrošene megabajte ??? A kako dokazes da je slucajno? zamisli sada svi krenu da tako trose net, a onda dodju i Srbiju i zale se da je slucajno. Prvi put cujem za ovo.
 
Da. Javilo mi se troje ljudi kojima je "oprošteno".
U samoj poslovnici su mi ljudi koji radi rekli da se dešava i da često izlaze u susret.

I treće, ne možeš tek tako trošiti internet. Meni se posle 10-12 megabajta automatski stopiralo i to je jedina dobra stvar u činjenici da 1mb u Hrvatskoj mreži košta 1000 dinara.
 
Postoji praksa kojom opraštaju slučajno utrošene megabajte ??? A kako dokazes da je slucajno? zamisli sada svi krenu da tako trose net, a onda dodju i Srbiju i zale se da je slucajno. Prvi put cujem za ovo.
Pa realno mogu da mu podvedu pod neki skuplji roaming dodatak. Jer realno niko ne bi namerno nabio 20 000 za uslugu od 2000-3000 koju sa tim dodatkom možeš da koristiš višestruko više. Zato ja volim prepaid. Kredit toliki. Pa ti skidaj koliko hoćeš.
 
Sto se inače nije dogodilo.

Inače mts mi pre 10 godina otprilike retroaktivno umesto potrošenih megabajta aktivirao tipa neki paket od 500 dinara da ne bih platio saobraćaj van paketa.

Može svašta da se uradi. Realno osim krajnje nužde, ne vidim da bi iko svesno koristio roaming po ovim tarifama.
 
Meni je telenor pre par godina otpisao nekih 16-17k din za par megabajta potrosenih minut-dva nakon isteka roming dodatka. Nisu poslali obavestenje o isticanju uopste pa smo se nasli da je obostrana krivica ali da ce oni otpisati taj iznos zarad nastavka pozitivne saradnje.
 
Nazad
Vrh Dno