Šta je novo?

8 GB rama a 3.95 GB usable !!!

pedjaaaa

Poštovan
Učlanjen(a)
06.11.2014
Poruke
8
Poena
51
Pre neki dan sam uzeo ovaj komp:

http://www.winwin.rs/racunar-altos-elite-phantom-amd-fx-6300-8gb-1tb-radeon-r9-270x-dvd-1191047.html

Ima 2 x 4 DIMM DDR3 4GB 1600MHz Silicon Power CL11,
Maticna: MSI 970A-G44

Ali mi u Installed memory(RAM) prikaze 8.00GB (3.95 GB usable)
Imam Windows 7 Ultimate 64 bita

Zasto koristi samo 4GB, i kako da namestim da koristi svih 8?
Sta sam do sad probao:

1)Menjao sam slotove, sve moguce kombinacije
2)msconfig -- > boot--> Advanced options--> Maximum memory i da je chekirano i da nije
3)U biosu ne mogu da nadjem memory remap opciju (UEFI BIOS tj. bios click 2)

Sta jos mogu da probam?
hvala unapred!
 
Desni klik na My Computer pa Properties, da vidimo da li je stvarno 64-bitni sistem posto definitivno lici da je taj problem...
 
Ostalih 4GB je Hardware Reserved, samo ne znam zasto
raaaa.png
 
Mozda je bug na Windows 7 , jel i na Windows 8/8.1 isto tako pokazuje?
 
@dzonihsv smanjio na 1333mhz isto
@Darkodar probao sam i to jos ranije

Znaci ja ne znam sta je ovo...
 
Nisi citao izgledao sve , moras proveriti pinove na procesoru kao i da li je ta memorija kompitabilna sa plocom , probaj i noviji bios: http://www.msi.com/support/mb/970A-G43.html#down-bios Silicon Power memoriju ti uvalili , nemoj da se ljutis ali za te pare si mogao bolju konfu da sklopis da si samo pitao na forumu i otvorio temu...
 
BIOS update na najnoviju verziju
 
Postavi cpu-z da pogledam nesto..
 
Meni se ovo jednom desilo posle ciscenja racunara - jedan RAM modul nije bio gurnut skroz do kraja u slot.
 
To ti je 99% do memorijskih modula i rasporada istih u slotovima, poigraj se malo sa tim, proradice ;)

Treba da ti bude dual chanel, 99% do rasporeda modula. Probaj ga menjati.
 
Poslednja izmena:
U kojim slotovima ti stoje te memorije?
I ako moze i cpu-z ali od cpu.
 
sad kad upalih cpu-z kao da dual-channel nije aktiviran stoji singkle, a rasporedjenje su po upustvu za maticnu
 
Izvadi kabal iz napajanja, memoriju stavi u prvi i treci slot do procesora
izvadi bateriju biosa, pritisni par puta start dugme na prazno.
 
Stoje u slotovima 2 i 4, kako pise u manualu za maticnu, @Vuk40 sad sam odradio i to si rekao, opet isto!
evo cpu cpu-z
2014-12-07 20_32_59-CPU-Z.png
 
Ako si kupio preko neta, vracaj im to, ta ploca gde god je memory remapping problem tu je i ona.
Ako nisi, reklamiraj to odmah.
 
Da nisi izlomio neke pinove na procesoru? Korisnik wallnut je imao identičan problem.
 
Da nisi izlomio neke pinove na procesoru? Korisnik wallnut je imao identičan problem.
Kupio je gotovu konfiguraciju, sumnjam da je dirao procesor.
S obzirom da si ga tek kupio reklamiraj, da ne bude posle u radnji: "Ko zna šta si dirao pa pokvario"
 
nisi smeo da otvaraš kućište pošto je pod garancijom, ako si oštetio nalepnicu neće ti uvažiti garanciju.
problem može da bude sledeći:
1. matična ploča ne podržava toliko RAM-a
2. U BIOS-u nije podešen dual- channel
3. možda treba flešovati bios
4. CPU oštećen, ili pregrijan ili neki pin oštećen
5. 32-bitni sistem (piše 64 ali aj mu ga znati)
ja imam na nekom starom kompu koji prodajem 2,5 GB DDR memorije a u windowsu piše da ima 4 GB (a da je 2,5 raspoloživo) - laže kompjuter

znači prvo proveri bios, ili oni nisu podesili ili si ti promenio nešto
 
Probaj nekom drugom instalacijom dici OS meni je to takodje pravilo problem.

Kuciste svakako nisi smio otvarati i dirati komponente. Sumnjam da maticna ne podrzava toliko RAMa ipak je noviji model, a 8 GB je smijesno, koliko maticne trenutno podrzavaju. Ostaje da je neki hardverski problem maticne ili mozda jedne plocice rama, pa ako kojim slucajem imas nekog a da ima slicnu plocicu pa da probas sa njom cisto da izbacis da nije prosviralo nesto kod memorije. Jos mozes i neki drugi bios flashovati i staviti na default. Eventualno dici Linux na jednu particiju pa i tu provjeriti i sta ja znam.

Sve ovo u slucaju da si otkinuo naljepnicu, ako nisi onda reklamiraj i vise nista sam ne cackaj.
 
Poslednja izmena:
Ja sam to imao kada sam stavio raspar memorije i igrao se sa tajminzima. Tipa na C8 pola je bilo hw reserved, odnosno 1 modul. Na C9 oba su radila OK.
Znači ne mora da bude defektan hardver nužno.
 
Druze,udji u bios,udari load defaults,snimi to,digni drugi win 7 64 bita sa flesa,pa dodji da napises sta se desava.
 
nisi smeo da otvaraš kućište pošto je pod garancijom, ako si oštetio nalepnicu neće ti uvažiti garanciju.
problem može da bude sledeći:
1. matična ploča ne podržava toliko RAM-a
2. U BIOS-u nije podešen dual- channel
3. možda treba flešovati bios
4. CPU oštećen, ili pregrijan ili neki pin oštećen
5. 32-bitni sistem (piše 64 ali aj mu ga znati)
ja imam na nekom starom kompu koji prodajem 2,5 GB DDR memorije a u windowsu piše da ima 4 GB (a da je 2,5 raspoloživo) - laže kompjuter

znači prvo proveri bios, ili oni nisu podesili ili si ti promenio nešto

Covek je rekao da ima 64bit 7 ultimate i da ima najnoviji bios , jel si citao temu , ta ploca moze 32GB rama http://www.msi.com/product/mb/970A-G43.html#hero-specification Ovde je problem u memoriji ili u pinovima na procesoru , moze biti i do ploce problem sto je manje verovatno...ako je iscepao nalepnicu onda ce mozda imati problem oko garancije , mozda mu je i ugasen u biosu memory remap feature to mora da bude upaljeno ili nece moci da pokaze vise od 4GB rama!
 
Covek je rekao da ima 64bit 7 ultimate i da ima najnoviji bios , jel si citao temu , ta ploca moze 32GB rama http://www.msi.com/product/mb/970A-G...-specification Ovde je problem u memoriji ili u pinovima na procesoru , moze biti i do ploce problem sto je manje verovatno...ako je iscepao nalepnicu onda ce mozda imati problem oko garancije , mozda mu je i ugasen u biosu memory remap feature to mora da bude upaljeno ili nece moci da pokaze vise od 4GB rama!

Pinovi na procesoru ? Pa da li ti znas da ni ploca nece da startuje zbog pinova ? Da li vidis da mu je racunar prepoznao 8 giga rama a da je samo 4 u upotrebi ?
Da se ja ne ponavljam...videcemo sta je na kraju bio uzrok kad se bude javio...
 
Nazad
Vrh Dno