Šta je novo?

5.1 surround ne radi, pušta zvuk sa svih zvučnika umesto pojedinačno

DakiMC

Zapažen
Učlanjen(a)
12.05.2021
Poruke
3
Poena
21
Pozdrav, kupio sam nedavno 5.1 surround sistem, i pokušavam neko vreme da ga podesim ali bez uspeha. Imam Asus H61M-K matičnu koja podržava do 7.1. Povezao sam centar i subwoofer na mic (roze), prednji levi i desni na line out (zeleni) i zadnji levi i desni na line in (plavi), baš kako kaže u uputstvu. Na Realtek HD Audio Manager kada ih testiram umesto da se pusti zvuk pojedinačno sa svakog, pušta se zvuk na svim zvučnicima osim na centru. Kada testiram centar onda se čuje samo na centru. Probao sam da promenim žice pozadi i dobijem razne kombinacije (čuje se samo na centru i prednjem levom, samo na centru i prednjem desnom, itd.), ali nikad više od dva kanala. Mislio sam prvo da je do drajvera, ali instalirao sam razne verzije od 2013 do 2017, sa sajta matične i sa Realtek sajta, i ni jedna verzija drajvera ne rešava problem.

Možda bih mogao da rešim problem kupovinom zvučne kartice, ali to bih želeo da izbegnem pošto sam već dao dosta para na zvučnike. Da li neko ima ideju gde bi mogao da bude problem?
 
koji surround sistem, za početak?
 
Kod Realtek HD Audio managera treba biti podešeno tj izabrano Sound Effects, ako nije izaberi neku od opcija pa proveri. Obično ovo pravi probleme.
 
Kod Realtek HD Audio managera treba biti podešeno tj izabrano Sound Effects, ako nije izaberi neku od opcija pa proveri. Obično ovo pravi probleme.
Probao sam par opcija i samo se promenio zvuk, još uvek se čuje sa svih zvučnika umesto pojedinačno.
 
Ako ovo koristis za gledanje filmova i hoces da imas 5.1 zvuk moras i u samom playery podesiti da cita 5.1 zvuk.Konkretno ako koristis potplayer u samom player-u imas opciju preferences-filter control-audio decoder -pa tu imas gomilu nekih opcija.
Kliknes pod opcijom jedan mp1 na one tri tackice sa desne strane i otvorice ti se novi prozor i sa desne strane imas opcije ac3,dts i slicno pored kojih stoji disable.
Ti stavi opciju default pass-trough mixer pa onda ok i apply.
I onda ako skines film koji je u dolby digitalu ili dts zvuku snimljen odvajace ti glas samo na centralnom i ostalo kako treba.
Ovo sve vazi ako si dobro vezao zvucnike na zvucnu karticu.
 
prvo i najvažnije, kako reče koljega - "Ovo sve vazi ako si dobro vezao zvucnike na zvucnu karticu"

dalje, na genius zvučnicima imaš opciju "2ch" i "5.1ch" input, može da se zove i stereo ili surround, sve u svemu stavi da input bude 5.1

treće (puno sreće, dole nato itd) - u realtek opcijama izaberi da output bude 5.1, i štikliraj "speaker fill", dakle štiklica, što bi rekli ovi mladi, ova gamad...

quatro- preDpostavljam da koristiš kLite paket kodeka, i da audio dekodira LAV audio, e, u njegovim opcijama
(start menu/ k-lite codec pack/ LAV audio) podesi Mixing tab
i štikliraj "enable Mixing", output speaker configuration "5.1" , Matrix Encoding "Dolby Prologic II"

i to bi bilo to.
 
Nazad
Vrh Dno