Šta je novo?

4x2gb ili 2x4gb filozofija

s16

Slavan
Učlanjen(a)
02.10.2008
Poruke
2,903
Poena
405
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i7 14700K & CM ML240
Matična ploča
Gigabyte B760M Aorus Elite AX
RAM
Kingstone 4x32gb 6000 FURY Beast White RGB
GPU
PowerColor Red Devil 6900xt Ultimate
Storage
2x 2tb Samsung 980 Pro
Zvuk
Logi G Pro X Wireless
PSU
Chieftec Polaris 3.0 1050w
Kućište
CM Q300L
Monitor
Alienware aw2723df
Miš & tastatura
Logi G915 & Logi G Pro Superlight
Laptop
Asus Zephyrus G14 2024
Mobilni telefon
Xiaomi 14
Pristup internetu
  1. Optički internet
Vec duze vreme merkam 8gb memorije ali mi realno nije trebalo, e sad kad je dosao BF3 ja sam nekako ufixao da meni u stvari treba 8gb :p Ja imam Exceleram 2x4gb 6-9-8 1T, bilo bi mi logicno da lepo pazarim jos 2 takve plocice i to je to. Ali kad sam malo obratio paznju na cene, ispade da za te pare, koliko kostaju ove sa 6-9-8 2x2gb kit, mogu da uzmem, recimo, Exceleram Rippler 2x4gb, tj cak za 10 evra manje.

Meni nije jasna sledeca stvar, da li stvarno 6-9-8 vredi duplo vise para u odnosu na 9-9-9.

To izgleda ovako:

Exceleram 4x2gb Red Culvert 6-9-8 1600mhz.....~75eur
Exceleram 2x4gb Rippler 9-9-9 1600mhz............~35eur

Znam da Thuban gotivi 1600mhz sa niskim latencijama, ali treba uzeti u obzir da ce mi sledeci proc biti ili IB ili PD a oba ce gotiviti veoma visoko klokovanu memoriju.

Kad se to uzme u obzir, da li mi se isplati da dokupim jos 2x2gb Red Culverta za 37 evrica ili da dam 35 evra za Rippler i prodam ove moje dve plocice?

Ili mozda predlazete da odresim kesu i pazarim Mushkin Blackline 2000mhz za 75 evra? Ne volim da stedim na memoriji, jer kontam da ako sad uzmem nesto dobro da ce mi to biti i za sledecu platformu, sto je bar 3 godine.

Ne znam da li bih, sada trenutno, mogao da koristim Blackline na 1600mhz i da mu patosiram latencije na fazon 6-6-6 il tako nesto?
 
Poslednja izmena:
U realnom nekom radu ne vjerujem da se mogu osjetiti latencije, a za drugo te ne umijem nauciti. Ja bih uzeo jeftinije, samo nemam iskustva sa Exceleram-om.
 
Naravno, znam da se 99% stvari vezanih za memoriju ne moze osetiti u radu dok god je ima dovoljno, ali "di po koji" gflops ako skoci nije na odmet :p
 
Poslednja izmena:
Cene ultra brzih ddr3 memorija ce tek padati,to je sigurno!!!ja sam exceleram black sark platio sramotno malo za razliku od drugara koji je istu tu memoriju platio pre jedva godinu dana skoro 3 puta vise :)
Meni je totalno nelogicno uzimati sada RAM memoriju za neku buducu konfiguraciju?!
 
Pojavili se Exceleram moduli od 8gb kod nas po dobroj ceni, proverite ;)
 
Ne znam, ja imam utisak da bi to sad, ovih dana, moglo cak i da poskupi jer kurs Evra opasno brzo raste.
 
2x4GB, eventualno 2x8GB ako je vec povoljno a imas potrebe za tolikom kolicinom memorije. Ali da ti je trebalo kupio bi to odavno.
Brzinom memorije se uopste nebih zanosio previse. Poslednja memorija mi je bila 2133MHz ali sam skontao da razliku u brzini nikada necu primetiti tako da me bas briga. Kolicina je bitnija, uzeo sam 2x4GB sporije i rad mi je komotniji. Uzmi riplera za 35e slobodno i ustedi sebi kintu ;)
 
Lepo ti je rekao Sajber,na osnovu licnog iskustva...guglaj testove gde 8GB 1333MHz memorije saranjuje 4GB 1600+Mhz memorije :)
Memorija moze samo da pojeftini pogotovu ove sa ultra visokim taktovima...
 
Oket, hvala na odgovorima, moju sam stavio u oglase, pa cu pazariti ripplera. Ako kojim slucajem ima neko nesto da doda, jos ima vremena, sutra cu verovatno otici po novu mem :p
 
Uzmi 2x4 ( ili 2x8 ako nadjes da nije skupo), uzmi 1600 i proveri koji naponi...
Nesto sam cini mi se citao da je AMD probirljiv po pitanju memorije pa proiveri pre kupovine sta tvojoj ploci odgovarai
ZNAJ da kod prodavaca na sajtu pise da "imaju" ALI da cesto u stvari nemaju, pa budi siguran da zaista imaju na stanju to sto ti treba...
 
Obavezno proveri kompaktibilnost. Nisi trebao prodavati tu dok ne probas novu, dok se ne uveris da radi.
Pametan si izbor napravio s kupovinom i drago mi je ako sam pomogao ikako ;)
 
Nisam jos prodao moju, niti sam kupio novu, evo sad da popijem kafu pa krecem da uzmem Rippler 2x4gb (cl9). Vidim ja da je on 1.5v za SB al mislim da ce to ok raditi na AMD-u, tj nije moj proc nesto preterano izbirljiv, cim radi na CL6 sa ovom memorijom trenutno :p
 
Evo stigao sam kuci, znaci izvadio sam moju memoriju i samo ubacio ovu (Exceleram Rippler 2x4gb 9-9-9-24 1600mhz 1.5v) i najnormalnije se komp upalio i sam prebacio latencije i voltazu na fabricke vrednosti ove memorije. :) Sad cu se zezati malo sa OC i latencijama pa javljam.
 
Evo da dodam screenshot:


Ali bitno je da sam samo ubacio memoriju, proverio podesavanja u BIOS-u koja je ploca sama namestila, koliko vidim memorija na 1.5v sa fabrickim latencijama i brzinom najopustenije radi na AMD.
 
E sad imas pravu masincinu :D 8Gb i naklokovan cpu, gtx570.. nego, kako je lepo videti 2 jezgra vise u task manageru :D
 
hehehe jeste lepo :)

Inace spustio sam memoriju na 8-9-8-20-30 na 1600mhz na 1.65v sto je po meni jako lepo za 8gb memorije od 3800 din :p

Ali na CL7 se ne budi za sada, a probao sam do 1.71v i nesto nemam zelju za vise.
 
A kakvi su hladnjaci na toj memoriji, uzdignuti za vazdusno hldjenej ili normalno niski?
Ajde budi dobar pa napisi "onaj" broj koji oznacava model memorije.
U mene je to ERS303B, a u tebe?
 
Poslednja izmena:
Kod mene su ERS303A :p I imaju jedno pola cm uzdignute hladnjake.

i evo sada sa novim latencijama:
 
Sve i da nisi klokovao bio bi jako zadovoljan ali sto da ne ispitas limite ako imas vremena. Cestitam na kupovini ;)
 
Mislim da na SB nebi ni toliko
 
Pa koliko sam gledao na netu, ova memorija na SB na 1.5v komotno ide na 1866mhz sa 9-9-9 a kod mene nece jer moj Thuban ima problem preko 1600mhz :p Tj hoce do 1700mhz al' onda imam problem zbog divajdera da namestim proc na nesto sto mi se svidja :p
 
A da li si gledao kolika je razlika u perfomansama izmedju "nagurane" i normalno setovane memorije...?
Najmanje dobitka u performansama rada kompa se postize klokovanjem memorije, zato se najlakse same memorije od svih komponenti unistavaju (spaljujua) prilikom njihovog OC-a...
Boljitak u performansama (narocito nekada kad smo imali 1-2GB) memorije je bio dokupiti jos duplo, sada evo imamo i po 8GB sto je ama bas za skoro sve i svima vise nego dovoljno izuzev nekih retkih slucajeva i prilika kada je i to malo...
Man' se klokovanja memorije, duze ce ti trajati... :)
 
Ja volim kad je sve to nategnuto bas onoliko koliko moze :) A mislim da 1.65v 1600mhz 8-9-8 i nije neki klok koji bio joj znacajno smanjio vek trajanja, a i da smanji, tu je garancija od 5 godina :)

Ali da, prica da klokovanje memorije ne donosi neki boljitak je skroz tacna.
 
Pa 'el se kupuje budget memorija za overklokovanje?

Kakav je to mentalitet da platis minimum minimuma i ocekujes da radi kao memorije od 25eur/GB :)
Ja sam kupio Mushkin 4GB memorije za 140eur pre skoro 2 godine, bila deklarisana na 2000MHz CL7, radila 2000MHz CL7 skoro dve godine. Sada je u rukama jednog kolege sa ovog foruma, gde ce verovatno raditi jos toliko :)
 
Hehehe toliko je mala razlika u performansama izmedju skupe memare na 2000 mhz i one na 1600 da je to smesno zato bolje sto vise po mogucstvu celih 16gb :p
 
Nazad
Vrh Dno