Šta je novo?

4G internet za IoT uredjaje

mbackonja

Poštovan
Učlanjen(a)
16.11.2017
Poruke
69
Poena
60
Pozdrav,

Treba mi internet za 2 IoT uredjaja... Ne znam zapravo ni da li se moze svrstati to u IoT, ali uglavnom:
prvi uredjaj radi upload od oko 2 gigabajta mesecno
drugi uredjaj u zavisnosti od konfiguracije. U jednoj konfiguraciji oko 600 megabajta mesecno a u drugoj oko 3 gigabajta mesecno.

Uredjaji se nalaze na tavanu pomocnog objekta. Moguce je dovuci WiFi iz kuce u kom imam ADSL ali tu sagu mozete procitati ovde. Ukratko - nije odrzivo resenje jer internet puca svakih par sati, upload je cesto pa blizu nule - internet neupotrebljiv, ako neko upali TV u kuci IoT ostaje bez neta, drugih provajdera nema, itd...

Dakle, pada mi na pamet neko 4G resenje, neki 4G modem i slicno - samo za te potrebe... 4G ruter u tavan i kraj price...

Probao sam VikendNet od A1 i onako "u sred kuce" bez dodatnih antena itd izvlaci 80/20 brzinu sto je i vise nego dovoljno.

E sad, VikendNet je preskup za potrebe tih IoT uredjaja (morao bih uplatiti mesecnu tarifu jer uredjaji moraju biti 24/7 online)...

Vidim kod svih skoro provajdera postoji postpaid LTE internet. Kod yettel 50 GB mesecno za 999 RSD, kod mts isto tako... Kod A1 799 RSD za 20 GB...

Zanima me ima li ko iskustva sa ovim, da li ima nesto "jos bolje" ili "jos jeftinije" i slicno? Da li ima nekih fora / caka kod ovih provajdera da se dobije jeftinije / nesto gratis i slicno preko agenata prodaje, itd, itd?
 
Pozdrav,

Treba mi internet za 2 IoT uredjaja... Ne znam zapravo ni da li se moze svrstati to u IoT, ali uglavnom:
prvi uredjaj radi upload od oko 2 gigabajta mesecno
drugi uredjaj u zavisnosti od konfiguracije. U jednoj konfiguraciji oko 600 megabajta mesecno a u drugoj oko 3 gigabajta mesecno.

Uredjaji se nalaze na tavanu pomocnog objekta. Moguce je dovuci WiFi iz kuce u kom imam ADSL ali tu sagu mozete procitati ovde. Ukratko - nije odrzivo resenje jer internet puca svakih par sati, upload je cesto pa blizu nule - internet neupotrebljiv, ako neko upali TV u kuci IoT ostaje bez neta, drugih provajdera nema, itd...

Dakle, pada mi na pamet neko 4G resenje, neki 4G modem i slicno - samo za te potrebe... 4G ruter u tavan i kraj price...

Probao sam VikendNet od A1 i onako "u sred kuce" bez dodatnih antena itd izvlaci 80/20 brzinu sto je i vise nego dovoljno.

E sad, VikendNet je preskup za potrebe tih IoT uredjaja (morao bih uplatiti mesecnu tarifu jer uredjaji moraju biti 24/7 online)...

Vidim kod svih skoro provajdera postoji postpaid LTE internet. Kod yettel 50 GB mesecno za 999 RSD, kod mts isto tako... Kod A1 799 RSD za 20 GB...

Zanima me ima li ko iskustva sa ovim, da li ima nesto "jos bolje" ili "jos jeftinije" i slicno? Da li ima nekih fora / caka kod ovih provajdera da se dobije jeftinije / nesto gratis i slicno preko agenata prodaje, itd, itd?
A jesi razmisljao o opciji da uzmes neki bolji net za kucu i onda da pruzis normalan net direkcionim antenama i ubijes dve muve jednim udarcem? I onda i u tom pomocnom objektu i u kuci mozes da pored IOT interneta obezbedis wifi da imas na duploj lokaciji? Jako povoljno mozes naci 802.11 n/ac da podrzava neki vrsu mesh ili repeater. A svakako ako bi trosio 5GB i da imas tu modem ( mozes i globaltel da uzmes ) prenesi neku karticu ( kupis mts ili A1 ) i za 60 dana prebacis i imas 200 GB uz 300 dinara odrzavanja ( sto ti dodaje jos 1GB - tako da mozes da krckas polako jako dugo tih 200 + 1 svaki mesec a i globaltel ima jeftine dodatke generalno )
 
Kako da uzmem bolji net za kucu? Koje mi je resenje za bolji net u kuci, nisam skapirao?
 
@mbackonja ,ako vec nemas drugog provajdera kao opciju, kako si napisao u prvom postu...
Uzmes A1, od 150GB mesecno sa ovim Lidl popustom.
Hmmm, koliko mu to dodje na kraju mesecno? Vidim da je na A1 L paket "bio" 1499 RSD a sad je kao 1249 RSD, sad da l' ide 25% popusta na 1499 ili na 1249? Sa popustom to je ili 1124 RSD ili 936 RSD? Ako je 1124 RSD mesecno, onda je isplativije uzeti ovaj prenosni net (od 999 RSD) a ako je 936 RSD cak i onda se mozda isplati uzeti prenosni jer je na ovom kucnom netu ogranicena brzina na 10/3? Hvala u svakom slucaju na predlogu!
 
Ako je L paket 1249din, uz ugovor na 2 god... racunam da ovih -25% ide na tu cenu pa je to 936,75din.
Dobro je sto imas i posle toga net po smanjenoj brzini i ne cimas se sa dopunama i istekom paketa a 150GB kazes po racunici da ti je vise nego dovoljno.

Zbog toga sto kazes da moraju biti 24/7 on-line se ne bih igrao sa prepaid opcijama. moj rezon.
 
Aha, ne, ne, nisam ni jednog momenta razmisljao o prepaidu...


Ove 3 varijante oko postpaid neta su mi u glavi... Vazi, hvala
 
U cemu je konkretno razlika izmedju prepaida i postpaida? Na jednom te ugase ako ne platis i na drugom te ugase ako ne platis... Ali ajde...
Od ova tri slucaja A1 je najpovoljniji i najmanje GB ( ako ti ne treba vise svakako onda te bas briga to je najbolja opcija)
Ako trosis do 50 GB mts i yettel su ti druga opcija ) sa time sto na mtsu imas ( onaj super socijalni net od 64/32 kbps ) opet mts je bolji jer nema limite ko Yettel ( posto ti je iz nekog razloga smetao na A1 Kucnom netu ali ovde ti ne smeta sto je opet cudno... No ne bitno )
 
Razlika je najvise u ceni, skoro uvek je prepaid skuplji sto je i logicno - ne obavezujes se ugovorom i slicno, sad koja je logika ako se ne uzme ugovor da je postpaid i dalje jeftiniji, ne znam stvarno... Ali da... U svakom slucaju znam da ce mi net trebati godinama pa je ugovor okej...

Evo i konkretnog poredjenja Postpaid vs Prepaid:

A1 Prepaid: https://a1.rs/privatni/internet/prepaid_net
ima neki turisticki za 400 dinara, traje 3 dana, extend na 10 dana uz doplatu, promocije od po 7 dana (obaveza da striktno pazis kad istice promocija itd) - smor...

Yettel Prepaid: https://www.yettel.rs/sr/privatni/ponuda/mobilni-internet/prepaid
isto turisticki i skuplji od postpaid

MTS Prepaid: https://mts.rs/Privatni/Internet/Mobilni-internet/Pripejd-mobilni-internet
paketi od po 1 - 7 - 10 dana - prevelika obaveza oko obnavljanja

Slozicemo se da mi prepaid ne pije vodu?

Ne smeta mi limit ni kod a1 ni kod yettel, komentar je glasio "ako mogu da biram 936 RSD sa limitom ili 999 RSD bez limita - izabrao bih bez limita (zbog eventualno kasnije sirenja IoT i potrebe za uploadom - kad vec imam dovoljno gigabajta)"...

Zasto mi ova poruka deluje kao pocetak neke rasprave? Sve je "Ali ajde" i "No ne bitno"

Samo sam pitao:
1. Koji je najpovoljniji
2. Sta ljudi sa foruma inace koriste za net na IoT uredjajima
3. Da li ima nekih caka za popuste i slicno (jer sam vidjao po ostalim temama "ako nazoves agenta prodaje na 06x/xxx-xx-xx dobices 17 meseci gratis" i ostale fore)
 
Pa realno to je za fixne netove xy meseci besplatno... To jeste razlika za prepaid. .. uzmeš sada predjes na postpaid kad hoćeš. Ali stavljas ograničen yettelov na prethodno da ne bi uzeo ograničen a1 sa beskonačno ama ha vise podataka i jeftiniji paket... I ti iot sta god da rade sumnjam da im GB po satu nije dovoljno... No ne bitno. Ističem samo nelogičnosti... Kao da tražiš sladoled od čokolade a nećeš jagodu. Ali vamo jagoda mix može... Tako deluje indirektno... Zato sam rekao ali ajde ili sta god... Na tvoju količinu GB prepiad je skroz ok varijanta sa 5GB mesečno u prvom postu kao najgora moguća varijanta... Gde te kosta 40 meseci 300 dinara mesečno. A posle toga kombinacija 600 dinara maximalno... I ono koliko je frka zameniti sim ili preci na postpaid nekad....
Tako da možemo porediti do sutra ali prepaid izadje 300 dinara ili duplo jeftinije od toga odnosno 150 mesečno.... Za ono sto tražiš. I to je najjeftinija varijanta...
Svakako ti uzimaš sta god hoćeš. Sto se mene tiče dovuci Viasat antenu i juri preko pola svemira net 🤣
 
Najbolja opcija ti je da uzmes MTEL sim karticu pocetkom godine i da platis Prva klasa tiket koji ima neogranicen roming u Srbiji godinu dana. Internet je neogranicen ali je FUP 10 gb mesecno po punoj brzini. Jedino da premostis nekako do kraja godine posto se on placa po kalendarskoj godini a ne na period od godinu dana.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-10-25-06-26-18-023_me.mtel.android.jpg
    Screenshot_2023-10-25-06-26-18-023_me.mtel.android.jpg
    72.7 KB · Pregleda: 26
Globatel sajt:
Poklon od 200 GB neta dobijaš jednom, kada preneseš broj u našu mrežu. Sav nepotrošeni net u domaćem saobraćaju možeš da prenosiš iz meseca u mesec sve dok imaš aktivan paket. Zato obnavljaj Freepaid redovno i uživaj u svom poklonu. Ova promocija traje do 31.10.2023.

prenesi neku karticu ( kupis mts ili A1 ) i za 60 dana prebacis

Je l' mora proci 60 dana od kupovine prepaid kartice ili moze odmah? Izgleda da cu propustiti ovu promociju...
 
Globatel sajt:




Je l' mora proci 60 dana od kupovine prepaid kartice ili moze odmah? Izgleda da cu propustiti ovu promociju...
Pa najbolje ako već imaš. Ali da moraš sačekati ako kupiš novu... Nece dozvoliti prenos (akcija se produžava već neko vreme tako da je diskutabilno, to jeste malo problem sa prepaid varijantom jer mogu da promene nesto, ali vec duze postoji...) ali eto sad, Mtel prva tiket. Je isto skroz kul opcija. Ako nećeš godinu dana da se cimas a povoljna opcija.
 
Mozda glupo pitanje, ali ta mtel varijanta bi zahtevala odlazak u CG da se kupi sim kartica, zar ne? Takodje, koja bi se sim kartica kupila? Neka prepaid najjeftinija? Vidim da imaju ovu turist i vrh prepaid kartice? Da li bih uopste mogao kupiti ovu vrh ako nisam njihov drzavljanin? I da li moze taj tiket da se kupi na turist paketu? Voleo bih malo vise detalja oko te varijante ako je moguce...
 
Mozda glupo pitanje, ali ta mtel varijanta bi zahtevala odlazak u CG da se kupi sim kartica, zar ne? Takodje, koja bi se sim kartica kupila? Neka prepaid najjeftinija? Vidim da imaju ovu turist i vrh prepaid kartice? Da li bih uopste mogao kupiti ovu vrh ako nisam njihov drzavljanin? I da li moze taj tiket da se kupi na turist paketu? Voleo bih malo vise detalja oko te varijante ako je moguce...
Mislim da moze na svim. Neko fizički može za tebe da kupi aktivira tamo i donese( aktivirati treba u CG da se uradi ) to je možda najkomplikovaniji deo.
Moja preporuka ti je da ostavis svoj +381 broj i posaljes im mail da te neko nazove. I raspitas se sve to. Pošto mahom svi što imamo su turist kartice bile... U mom slučaju turist je bila i najpovoljnija varijanta jer sam dobio dva paketa gratis. Pa možeš pitati da li ima neka akcija trenutno. Brzo se jave 20ak minuta od maila meni je bio slučaj... Bukvalno ne moraš ni pisati ništa specijalno samo da te kontaktiraju radi kupovine nove sim kartice. I onda ih pitas sve to. Samo obavezno napiši u međunarodnom formatu broj.
A za akciju napomeni da ćeš koristiti sim u Srbiji. Pa da se fokusiraju na benefite koje možeš vamo da iskoristis...
 
Poslednja izmena:
Jos jedno glupo pitanje... Sta znaci "Internet: Neograničeni mobilni Internet" na dodatku "m:roming Srbija Prva klasa tiket"? Da li to znaci doslovno neograniceni ili neograniceni u romingu (ali ogranicen kolicinom podataka na paketu)? Ako uzmem turist paket 500GB 7 dana za 10 eura, da li to znaci da samo 7 dana mogu koristiti kroz "m:roming Srbija Prva klasa tiket" i dok ne potrosim 500GB ili doslovno imam NEOGRANICENOG interneta na godinu dana u Srbiji?

Edit: Zanemario sam gore podatak da imam 10GB po punoj brzini zatm se smanjuje brzina, je l' tako?
 
Jos jedno glupo pitanje... Sta znaci "Internet: Neograničeni mobilni Internet" na dodatku "m:roming Srbija Prva klasa tiket"? Da li to znaci doslovno neograniceni ili neograniceni u romingu (ali ogranicen kolicinom podataka na paketu)? Ako uzmem turist paket 500GB 7 dana za 10 eura, da li to znaci da samo 7 dana mogu koristiti kroz "m:roming Srbija Prva klasa tiket" i dok ne potrosim 500GB ili doslovno imam NEOGRANICENOG interneta na godinu dana u Srbiji?

Edit: Zanemario sam gore podatak da imam 10GB po punoj brzini zatm se smanjuje brzina, je l' tako?
Ne to su univerzalni GB. Ja sam imao 100GB do kraja godine plus validnost kartice na godinu dana. Zato se meni isplatilo mtel turist 15 je tad bio promo. A 15 eura je samo validnost sama da se aktivira na godišnjem nivou.
Sve sto je u GB za WB zonu su univerzalni GB za bilo koju zemlju unutar "ZB" zone na našem na njihovom je "WB"
Prva tiket neovisno verovatno se nigde ni ne vidi. I ona ti dozvoljava potrošnju neograničenog neta na mts mrezi u Srbiji neovisno o ostalim mrežama i drugim zemljama gde bi mogao da koristiš te univerzalne GB. Tipa u Bosni ili negde gde mts nema signala u Srbiji.
To ti je samo slag na tortu.
Da zvanično jeste 10GB ali još niko ne znam da je prijavio u praksi i ko je trošio više da mu stvarno smanje protok. Verovatno imaju neki luft. Ali zvanično da deset GB je po punoj brzini
 
Pitam to za 10GB jer u tom slucaju bih mozda koristio i kao kucni net taj crnogorski... Inicijalna ideja mi je bila u kuci da ostane ovaj ADSL ocajni a neki 4G (pa cak i ovaj crnogorski) za IoT uredjaje... Jer IoT mora imati uptime sto veci (idealno 24/7/365 hahaha)... Sad na ovom ADSLu kad se 2-3 osobe nakace na net i otvore neki yt snimak ili nesto, zastuca internet i IoT uredjaj ne uspe da uploaduje podatke i potencijalno nastaju problemi (uploaduje u intervalu "svaki sekund")...

Pa ako stvarno ne gase na 10GB, mogao bih to koristiti i kao kucni net u tom slucaju :eek:
 
To ti ne mogu garantovati da li smanjuju ili ne smanjuju i kada smanjuju. Ja ne znam da se iko za sada žalio. Ja ne koristim više u Srbiji (odnosno dodje nekad) ali jako kratko ta kartica boravi ovde. Ali da u suštini ako nisi heavy gamer i odgovara ti Ping od 40 ms u suštini radi odličan posao
 
U sustini ne, roditelji zive tu, skoro da se uopste ne gejmuje odatle (par puta godisnje kad dodjem na duze?) i slicno... Net se u kuci koristi za 2-3 telefona, jedan komp i TV na kom je EON + Netflix (i naravno 2 uredjaja gore pomenuta)... Gledam sad logove iz BeotelNet, bogami i po 200-300 GB mesecno ode - verovatno EON i Netflix...

14.10.2023-16:17:5025.10.2023-09:10:0310d 16:52:13100 Gb-654 Mb-273 Kb-207 b
Ima gooomila pucanja veze u logu, ima kad radi super ovako po par dana bez pucanja i onda po 15 puta u danu pukne...

Evo jos jedan log
04.10.2023-09:03:0409.10.2023-07:42:514d 22:39:4734 Gb-280 Mb-705 Kb-416 b

Bas ne mogu da zamislim da zazmure na jedno oko ako kazu 10GB limit a neko vuce 300 giga mesecno... Mogu pokusati svakako - ako uspem da nadjem neku semu da mi neko dobavi karticu iz CG (iskreno nemam ideju kako to da uspem)...
 
Pa sad jeste malo problem nije bas sezona. Jedino da pitas nekog ko ide... Ali i to je malo problem jer ljudi mogu da se tripuju da ne zloupotrebis jer se daje licna na uvid ko kupuje.. A inače imas i mesečni plan od 15.90 tu nemas limita koliko znam (ja kad sam ih pitao bilo je odoka jedino da ne ugrozim mrežu nečim) sto je generalno za bilo kog provajdera pravilo da ne backapujes internet ili slične stvari...
Samo ne znam da li može da se kombinuje sa prva klasa. To možeš doslovno da ih ispitas. A vidi negde po grupama na netu mozda čak i ovde ako ide da ti donese... Samo moras znati ime ko je kupio i to je sve...
 
Jedna ideja koja mi se vrzma po glavi, haha... Ali verovatno neizvodljiva... Vidim da na mtel sajtu moze da se uzme eSim turisticka sa nasom licnom kartom... Ali to mi verovatno nista ne znaci, ni jedan LTE modem ne podrzava eSim? Ili ipak ima neki da podrzava a da moze da se kupi u Srbiji..?
 
Verovatno možeš rešiti problem sa esim.me, samo je upitna isplativost
 
Jedna ideja koja mi se vrzma po glavi, haha... Ali verovatno neizvodljiva... Vidim da na mtel sajtu moze da se uzme eSim turisticka sa nasom licnom kartom... Ali to mi verovatno nista ne znaci, ni jedan LTE modem ne podrzava eSim? Ili ipak ima neki da podrzava a da moze da se kupi u Srbiji..?
Iskren da budem nemam pojma. Nisam viđao takav modem.
Malo je komplikovana situacija i troskovi testiranja bi otisli naviše.... Da probas esim sim adapter da li moze u ruteru. Da probaš telefon sa esimom da bude gateway... Ni to ne znam koliko je isplativo. Ili esim adapter sa starijim telefonom... Mislim sad ulazimo u domen vec teških alternativa... Jedino da probas na esim telefonu pa da porucis dugoročno ako postoji uopšte neki model sa esimom... 5G mozda neki ruter ili slično sto podržava i 4G. Iskreno proguglaj. Ali razmisli jos jednom. Mislim vidi mts signal. Iskreno sa prva klasa ne znam hoćeš moći 300 400 GB. A imas A1 sa 400 GB mozda jeftinije nego onih. 15.9 eura dodatak na 30 dana.
Vidi jel ti se to isplati... Ako te ograniče na prva klasa... Ali najbolje da vidis i sa njihovim korisnickim.
 
Limitirani su gb na turistickoj za balkan:
1698357404763.png
 
ja imam obicnu 3g ali nemam kredita na njoj samo sluzi za dolazne pozive.Mene nisu dirali ali ja sam trosio 5 6 gb max sa nje nisam nikad presao 10gb.
 
Ali stvarno skidam kapu tu mtsu. Em brutalan kapacitet imaju em su otvoreni sakom i kapom. Kad skontas Yettel kako cepidlaci... Kontam da A1 ima najveći protok GB pa mts pa onda yettel. Bas bi trebalo da se uvede u statistiku koliko GB po korisniku ide kroz mrežu. A1 je pionir sa neograničenim internetom ali mts bez problema prati. Ja isto na mtelu u BiH ne prelazim 100 GB tako da ne znam da li ima stvarno neki limit ali svakako nije ni prva klasa paket... Iskreno vise nije internet problem vec trajanje baterije na uređaju... 7-8 wati zna da gasira na sat vremena...
 
Pricao sam sa Globatelom oko mojih namera, na kraju po preporuci njihovog agenta prodaje izgleda da cu uzeti bas njihovu karticu (svakako nemam ni jednu da prenesem), dobijam welcome bonus od 5 giga koji istice 7 dana i zatim palim subskripciju 5GB dodatak za 300 dinara mesecno koji se automatski obnavlja itd itd i imam 5GB svaki mesec, bice dovoljno za prvi uredjaj + drugi u "prvom" rezimu rada... Mozda cak uspem da upakujem i drugi rezim ali o tom potom... Ne znam da li ima ovde nekih caka ili mi je radnica dala pogresan info? Kaze najmanje moze da me kosta 300 din mesecno i sve sta ne potrosim prelazi u sledeci mesec i tako dokle god ne napravim rupu u placanu a rupu necu napraviti jer ce se automatski naplacivati sa kartice...

A bogami pre nego sto sam uspeo da ih dobijem posle 2 dana vec sam porucio preko nekog rodjaka m:tel karticu...... Tako da ako globatel ipak ne bude radio - stize mi m:tel, a ako globatel bude radio posao, imam m:tel da istestiram da li postoji limit od 10GB...

Sad kad ste spomenuli bateriju, da li neko ima ideju za neki UPS za USB uredjaje (da se ne koristi klasican UPS i radi AC->DC->AC->DC konverzija), tema otvorena ovde.
 
Pricao sam sa Globatelom oko mojih namera, na kraju po preporuci njihovog agenta prodaje izgleda da cu uzeti bas njihovu karticu (svakako nemam ni jednu da prenesem), dobijam welcome bonus od 5 giga koji istice 7 dana i zatim palim subskripciju 5GB dodatak za 300 dinara mesecno koji se automatski obnavlja itd itd i imam 5GB svaki mesec, bice dovoljno za prvi uredjaj + drugi u "prvom" rezimu rada... Mozda cak uspem da upakujem i drugi rezim ali o tom potom... Ne znam da li ima ovde nekih caka ili mi je radnica dala pogresan info? Kaze najmanje moze da me kosta 300 din mesecno i sve sta ne potrosim prelazi u sledeci mesec i tako dokle god ne napravim rupu u placanu a rupu necu napraviti jer ce se automatski naplacivati sa kartice...

A bogami pre nego sto sam uspeo da ih dobijem posle 2 dana vec sam porucio preko nekog rodjaka m:tel karticu...... Tako da ako globatel ipak ne bude radio - stize mi m:tel, a ako globatel bude radio posao, imam m:tel da istestiram da li postoji limit od 10GB...

Sad kad ste spomenuli bateriju, da li neko ima ideju za neki UPS za USB uredjaje (da se ne koristi klasican UPS i radi AC->DC->AC->DC konverzija), tema otvorena ovde.
Da ali brate koristis 60 dana to na primer i kupis sad A1 ili mts karticu i za 60 dana preneses... Ako mts ne zezne stvari sa globaltelom ta promocije dosta dugo traje vec za prenos valjda nisi toliki baksuz da ukinu bas kad budes mogao da preneses :D...
 
Nazad
Vrh Dno