Šta je novo?

4G internet za IoT uredjaje

Konekcija se resetuje svaka 4 sata. Mozes sat da podesavas po tome.

Nista, vracam opet temu kao aktivnu...

Globaltel mi ne radi posao, konekcija se resetuje na svaka 4 sata i IoT uredjaj za poljoprivredu padne i napravi problem..... Ima li neko ideju kako to resiti? Stize mi ovih dana m:tel kartica, nadam se da ona nece imati taj problem... Ili ako ima da javim da mi ne donose m:tel?
 
Nista, vracam opet temu kao aktivnu...

Globaltel mi ne radi posao, konekcija se resetuje na svaka 4 sata i IoT uredjaj za poljoprivredu padne i napravi problem..... Ima li neko ideju kako to resiti? Stize mi ovih dana m:tel kartica, nadam se da ona nece imati taj problem... Ili ako ima da javim da mi ne donose m:tel?
Nisam upoznat da pravi ikakve probleme mtel. Inače mobilni generalno ima vecu šansu od fixne linije da ima generalno prekide. Cak i wifi ima prekide u vidu osvezavanja konekcije. Jako je teško izbeći da bas nemas nikakav prekid ikada. Mislim čisto pitam.jesi siguran da ti uređaji pucaju na svaki mali prekid? U tom slučaju mobilni i wifi ti ne mogu preporučiti. Eventualno da probas da im namestis staticku IP adresu na ruteru u slučaju da se zakuca ako trazi dinamičku pri resetovanju pa ruter zaglupi... Kako god da ih vezes lan wlan probaj ako imaju da setujes rucno ip i default gateway. I smanji lease time na minimum ako je wifi u pitanju.
 
Poslednja izmena:
U sustini, da budem malo precizniji, prvi IoT uredjaj se koristi kao bazna stanica za RTK korekcije za traktorske autopilote... Brzina osvezavanja GPS lokacije u traktoru je 10 puta u sekundi (GPS moduli rade na 10Hz) a bazna stanica koja stoji na tavanu pomocnog objekta svake sekunde posalje 4 poruke (jednu o GPS satelitima, jednu o GALILEO satelitima i 2 o GLONASS satelitima) i svakih 30 sekundi neku petu poruku, da ne davim... Traktor svake sekunde preko kastera dobavlja podatke o tim korekcijama koje baza salje na kaster... Ukoliko ne uspe da dobije poruku krece preciznost polako da opada (dok ima poruke svaki sekund, preciznost je 1.5cm)... U zavisnosti od mnogo faktora (daljina od bazne stanice, oblacnost, drvo na njivi, broj vidljivih satelita, broj satelita koje vide baza i traktor, bla bla), traktor razlicitim brzinama gubi preciznost (do te mere da u roku od 20s moze i pobegne 2 metra recimo)...

Zamislite situaciju, otac na njivi, radi neki precizan posao (setva recimo), desi se prekid konekcije na 5 sekundi i njemu traktor smota 30cm u komsijsku njivu...

Ne koristi se DHCP, IoT ima zakucanu IP jer povremeno moram da pristupim ESP32 radi nekih provera pa da ne nagadjam IP - staticka je... Svakako mislim da to ne bi napravilo problem jer se pucanje desava na destinaciji 4G baza - modem, a ne modem - IoT...
 
A sta ti uredjaji salju na internet? Povlace informacije sa interneta o orbitama satelita? Nisam bas najbolje razumeo?

Ne razumem u cemu je problem da oni rade offline neko kratko vreme (par sekundi) svaka 4 sata dok se ne uspostavi nova internet konekcija? Nije valjda da cim im se promeni eksterna IP adresa oni skroz izgube bilo kakvu konekciju sa internetom? Izvini, ali takvi uredjaji ako je to situacija su vrlo vrlo glupo napravljeni (znam da ih nisi ti pravio).

Ako ti treba staticka IP adresa koja se nikad nece menjati na internetu, toga na mobilnim mrezama jednostavno nema.

Kao neko eventualno rešenje može se napraviti da uz odgovarajući dodatni ruter sav internet saobraćaj za te uređaje tuneliraš do nekog servera (VPS) pa da na njemu napraviš izlaz na internet. Uz upotrebu wireguard tunela čim se promeni IP adresa odmah se na serveru updateuje endpoint klijenta i svi koji prolaze kroz taj tunel neće ništa primetiti (osim možda nekog kratkog packet loss-a u tih par sekundi).
 
A sta ti uredjaji salju na internet? Povlace informacije sa interneta o orbitama satelita? Nisam bas najbolje razumeo?

Ne razumem u cemu je problem da oni rade offline neko kratko vreme (par sekundi) svaka 4 sata dok se ne uspostavi nova internet konekcija? Nije valjda da cim im se promeni eksterna IP adresa oni skroz izgube bilo kakvu konekciju sa internetom? Izvini, ali takvi uredjaji ako je to situacija su vrlo vrlo glupo napravljeni (znam da ih nisi ti pravio).

Ako ti treba staticka IP adresa koja se nikad nece menjati na internetu, toga na mobilnim mrezama jednostavno nema.

Kao neko eventualno rešenje može se napraviti da uz odgovarajući dodatni ruter sav internet saobraćaj za te uređaje tuneliraš do nekog servera (VPS) pa da na njemu napraviš izlaz na internet. Uz upotrebu wireguard tunela čim se promeni IP adresa odmah se na serveru updateuje endpoint klijenta i svi koji prolaze kroz taj tunel neće ništa primetiti (osim možda nekog kratkog packet loss-a u tih par sekundi).
Odlican predlog si mu dao od obaveza se nisam setio ovako nesto da predlozim a znao sam i ja za ovakav slicni fazon da je bolji za realizaciju.
 
Sad verovatno zalazimo previse u tematiku koja nije bitna za moj problem a to je "pucanje konekcije"..?

Na krovu pomocnog objekta stoji GPS antena koja osmatra sve satelite i laicki receno "javlja koliko lazu"... GPS kao GPS je jako neprecizan (koristim termin GPS iako mislim na GNSS, GPS je samo odredjeni tip americkih satelita...) Otprilike preciznost GNSSa je oko 5 metara a za poljoprivredu je potrebna cm-level preciznost... To se postize preko RTK korekcija... Baza zna u milimetar gde se nalazi (hardkodovane koordinate) i osmatranjem neba iznad sebe javlja koliko svaki satelit "laze" (zbog temperature vazduha, oblacnosti, vlaznosti vazduha ili koji god faktor u atmosferi da utice na iskrivljenost GNSS signala i samim tim "laganje")... Kada se dva GNSS prijemnika "upare" tako da jedan fiksan (baza) salje podatke pokretnom (roveru) dolazi se do preciznosti od 1.5cm...

Salju se MSM4 ili MSM7 poruke (RTCM format poruka) na takozvani "kaster" a roveri se kace na "kaster" i povlace podatke koje je baza "uploadovala"...

Rover i baza moraju da vide odredjenih broj istih satelita i samim tim znaju koliko svaki od njih "laze" i korektuju to... Baza je efektivna do nekih 35km udaljenosti od rovera ali sa svakim kilometrom preciznost opada za 1mm i slicno... Poenta, ukoliko je njiva u basti iza kuce - verovatno bez podatka sa baze ce uspevati da odrzi preciznost od 1.5cm i 20+ sekundi... Ali ako je njiva 5+ kilometara, oblacan dan, nisu svi sateliti vidljivi na nebu, do komsije postoji drvece koje zaklanja pola "neba" (sateliti su vidljivi vec na par stepeni iznad horizonta) itd dovoljno je i par sekundi bez sveze RTCM poruke sa baze da traktor izgubi 1.5cm preciznost i smota 2 metra u pogresnom pravcu...

Dakle nije mi problem promena javne IP adrese baze - to sme da se menja... Upravo zato i postoji "kaster"... Takodje i da ako je na bazu nakaceno 5 klijenata da nema 5x veci upload vec to "trpi" kaster... Roveri (traktori) se kace na kaster koji ima fiksnu IP...

Da li je glupo uredjaj napravljen ili ne - verujem da nije na nama da raspravljamo jer svugde u svetu se tako koristi i boljeg resenja njema... To je takoreci "vrhunac" GPS preciznosti za civile... Pojavili su se sa i L5 prijemnici (ove koje ja imam su L1/L2) sa kojima je preko RTK korekcija moguce izvuci milimetarsku preciznost svakog momenta ali su i dalje preskupi...
 
Sad verovatno zalazimo previse u tematiku koja nije bitna za moj problem a to je "pucanje konekcije"..?

Na krovu pomocnog objekta stoji GPS antena koja osmatra sve satelite i laicki receno "javlja koliko lazu"... GPS kao GPS je jako neprecizan (koristim termin GPS iako mislim na GNSS, GPS je samo odredjeni tip americkih satelita...) Otprilike preciznost GNSSa je oko 5 metara a za poljoprivredu je potrebna cm-level preciznost... To se postize preko RTK korekcija... Baza zna u milimetar gde se nalazi (hardkodovane koordinate) i osmatranjem neba iznad sebe javlja koliko svaki satelit "laze" (zbog temperature vazduha, oblacnosti, vlaznosti vazduha ili koji god faktor u atmosferi da utice na iskrivljenost GNSS signala i samim tim "laganje")... Kada se dva GNSS prijemnika "upare" tako da jedan fiksan (baza) salje podatke pokretnom (roveru) dolazi se do preciznosti od 1.5cm...

Salju se MSM4 ili MSM7 poruke (RTCM format poruka) na takozvani "kaster" a roveri se kace na "kaster" i povlace podatke koje je baza "uploadovala"...

Rover i baza moraju da vide odredjenih broj istih satelita i samim tim znaju koliko svaki od njih "laze" i korektuju to... Baza je efektivna do nekih 35km udaljenosti od rovera ali sa svakim kilometrom preciznost opada za 1mm i slicno... Poenta, ukoliko je njiva u basti iza kuce - verovatno bez podatka sa baze ce uspevati da odrzi preciznost od 1.5cm i 20+ sekundi... Ali ako je njiva 5+ kilometara, oblacan dan, nisu svi sateliti vidljivi na nebu, do komsije postoji drvece koje zaklanja pola "neba" (sateliti su vidljivi vec na par stepeni iznad horizonta) itd dovoljno je i par sekundi bez sveze RTCM poruke sa baze da traktor izgubi 1.5cm preciznost i smota 2 metra u pogresnom pravcu...

Dakle nije mi problem promena javne IP adrese baze - to sme da se menja... Upravo zato i postoji "kaster"... Takodje i da ako je na bazu nakaceno 5 klijenata da nema 5x veci upload vec to "trpi" kaster... Roveri (traktori) se kace na kaster koji ima fiksnu IP...

Da li je glupo uredjaj napravljen ili ne - verujem da nije na nama da raspravljamo jer svugde u svetu se tako koristi i boljeg resenja njema... To je takoreci "vrhunac" GPS preciznosti za civile... Pojavili su se sa i L5 prijemnici (ove koje ja imam su L1/L2) sa kojima je preko RTK korekcija moguce izvuci milimetarsku preciznost svakog momenta ali su i dalje preskupi...
Ako sam dobro skontao ukratko ( Bazna stanica salje RTK korekcije do traktora odnosno do uredjaja koji komunicira sa traktorom/ima da bi imali precizne podatke ).
Sto opet sad ne resava tvoj problem.
Ja nikad nisam video da mtel puca ( sto ne znaci da ne puca )
@gicko Ne znam jel mozes da istestiras odnosno da vidis nekako da li coveku puca na mtelu. Cak i 12 sati ne verujem da bi bio problem ( jer svaki ruter moze da se sam resetuje u 6 ujutru i u 6 uvece na primer i ostatak radnog dana nema prekida.
Moja mtel kartica je trenutno pod teskim radnim uslovima ( dosta korisnika ima ) plus jako je lose vreme i nestanci struje forsiraju telefon da ide u neki shalow sleep mode pa mi pravi problem da se daljinski i konektujem na njega a i rezultati bi bili diskutabilni jer nisam fizicki uz telefon...
 
Poslednja izmena:
Ako sam dobro skontao ukratko ( Bazna stanica salje RTK korekcije do traktora odnosno do uredjaja koji komunicira sa traktorom/ima da bi imali precizne podatke ).
Sto opet sad ne resava tvoj problem.
Ja nikad nisam video da mtel puca ( sto ne znaci da ne puca )
@gicko Ne znam jel mozes da istestiras odnosno da vidis nekako da li coveku puca na mtelu. Cak i 12 sati ne verujem da bi bio problem ( jer svaki ruter moze da se sam resetuje u 6 ujutru i u 6 uvece na primer i ostatak radnog dana nema prekida.
Moja mtel kartica je trenutno pod teskim radnim uslovima ( dosta korisnika ima ) plus jako je lose vreme i nestanci struje forsiraju telefon da ide u neki shalow sleep mode pa mi pravi problem da se daljinski i konektujem na njega a i rezultati su diskutabilni jer nisam fizicki uz telefon...
@Miki919 Da nije esim kartica isterano bi mu vec bilo to da znas.Znam da mts drzi do 24h sesiju.Drugar ima jednu sa 1000gb promocijom na 1 lokaciji i tamo sece tako.Kacim se remote gore na mrezu i onda vidim sve.Cak je slozio kroz neki vpn da moze udaljeni pristup ruteru zbog cg nat kako je slozio ne znam ali funkcionise
 
Tako je, bazna stanica salje "korekcije" na neki remote host - kaster (javan servis gde svako moze da "nakaci" svoju bazu) i traktori vuku korekcije sa tog kastera... Time se resava problem dinamicke IP adrese + da nemas 5x veci upload sa baze ako imas 5 traktora nakacenih u isto vreme... Znaci kaster je samo "posrednik" koji trpi veci traffic i ima staticku IP...

Da, 12h bi bilo daleko bolje, ima situacija kad se na njivi radi i nocu (recimo do 20-21h) ali bolje da ima taj jedan prekid koji realno moze zasmetati svega par puta godisnje kad se ostane u noc na njivi (imas autopilota, bas te briga, vozis i nocu ako je frka da se stigne pred neku kisu i slicno) nego na svaka 4h gde se desi vise puta dnevno - realno svaki dan kad koristis autopilota puci ce ti ako je sesija ogranicena na 4h...

Nista, stize mi i m:tel ovih dana pa cemo videti kako se ponasa... Hvala jos jednom svima!!

Edit: Deluje mi da mi je promakla info koja bi upotpunila celu ovu "mrezu" a to je da traktor takodje ima sim karticu preko koje "povlaci" te korekcije sa kastera... Konkretno u mom slucaju to je 3G MTS kartica "prepaid internet" gde je 1 RSD = 1 MB - nema pucanja sesije (bar nismo mi primetili)...
 
Nazad
Vrh Dno